لوله گوشتدار چیست؟

لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد

لوله نوعی پروفیل است که در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. بر اساس روش ساخت، لوله در دو نوع درزدار و مانیسمان (بدون درز) تولید می‌شود. لوله‌ها بر اساس نوع کاربرد در ضخامت و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. در این میان به لوله‌هایی که ضخامت بالایی دارند را لوله گوشتدار یا ضخیم می‌گویند. در ادامه به‌طور مفصل خواهیم گفت که لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد. با آهن‌ رسان مرجع قیمت آهن و قیمت لوله فولادی همراه باشید.

لوله گوشتدار چیست؟

همان‌طور که گفته شد به لوله‌های فولادی ضخیم (بالاتر از ۲۰ میلی‌متر) لوله گوشتدار می‌گویند. به خاطر ضخیم بودن، وزن این لوله نیز بیشتر است و به همین ترتیب دارای مقاوم و استحکام بالایی می‌باشد. لوله گوشتدار را می‌توان در شرایط آب و هوایی سخت هم مورد استفاده قرار داد. کاربردهای این نوع لوله در صنایع مختلفی همچون نفت و گاز و انتقال سیالات پتروشیمی بسیار حائز اهمیت است. به خاطر زیاد بودن ضخامت دیواره‌های این لوله، آن را با قطر درونی و قطر بیرونی مشخص می‌کنند.

هرچه ضخامت لوله بیشتر شود، وزن آن بیشتر، استحکام و خصوصیات آن بهرت و به همین ترتیب قیمت لوله گوشتدار هم بیشتر می‌شود؛ بنابراین کاربرد لوله گوشتدار در موارد خاص است.

از جمله پرکاربردترین ضخامت‌های لوله گوشتدار می‌توان به ضخامت‌های ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۳۸، ۴۰ و ۷۰ اشاره کرد. لازم است بدانی بیشترین قطر خارجی لوله گوشتدار ۲۲۰ و بیشترین قطر داخلی آن ۸۰ میلی‌متر است.

لوله گوشتدار به خاطر ضخامت بالا قابلیت جوشکاری ندارد؛ بنابراین از دسته لوله‌های بدون درز (مانیسمان) بوده و برای تولید آن‌ها از روش نوردگرم شمش فولادی استفاده می‌شود. برای اطلاع از قیمت لوله بدون درز و قیمت لوله درزدار به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

عناصر تشکیل دهنده آلیاژ لوله گوشتدار

در تولید لوله گوشتدار از آلیاژ فولاد دارای عناصر نیکل، کروم، مولیبدن، منگنز، وانادیم، تیتانیوم، سیلیکون، بور، کبالت و تنگستن است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید لوله گوشتدار برای مقاوم بودن در برابر خوردگی و زنگ زدن نیاز به عنصر کروم دارد، همچنین برای سخت‌تر شدن فلز این لوله نیکل، منگنز و مولیبدن لازم است. عنصر وانادوم است که در برابر خستگی لوله را محافظت می‌کند و برای مقابله با رسوب و زنگ‌زدگی عنصر تیتانیوم را دارد. برای کاهش اکسیژن و در نتیجه افزایش سختی، سیلیکون و بور وارد عمل می‌شوند. در هنگامی که دما بالا باشد، عنصر تنگستن افزایش سختی را به ارمغان می‌آورد و کبالت نیز باعث افزایش دمای ذوب می‌شود.

  لوله اسپیرال چیست و چه کاربردی دارد

لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد

خصوصیات لوله گوشتدار

 • دارای استحکام بالا
 • دارای وزن بالا
 • دارای قابلیت تحمل فشار بالا
 • دارای ضخامت بالا
 • دارای مقاومت بالا
 • نداشتن قابلیت جوش‌پذیری و جوشکاری

کاربرد لوله گوشتدار چیست

از این لوله ها در حفاری‌های زمین‌شناسی، به عنوان لوله‌های دیگ بخار، لوله‌ها و یاتاقان‌های اتومبیل و تراکتور و در ساخت هواپیما و هر جایی که به لوله فشارقوی نیاز باشد استفاده می‌کنند.

 • در صنایع نفت و گاز
 • استفاده برای ساخت جک‌های صنعتی
 • در صنایع ساخت خودرو
 • در سیستم هیدرولیک
 • در سیستم پنومانیک

و اما می‌خواهیم بدانیم کدام کارخانه‌ها تولیدکنندگان اصلی و معروف لوله گوشتدار محسوب می‌شوند؟ در ایران کارخانه فولاد سمنان، کارخانه پروفیل سپنتا، کارخانه فولادسازی اهواز و چند کارخانه دیگر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوله گوشتدار هستند. در اینجا توضیح داده شده که لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد. نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

قطر لوله (inch) قطر لوله (mm) ضخامت لوله (mm) وزن هر متر (kg)
۱/۲-۲ ۷۶ ۵ ۸٫۸۹
۱/۲-۲ ۷۶ ۵٫۵ ۹٫۸۵
۱/۲-۲ ۷۶ ۶ ۱۰٫۵۱
۳ ۸۸٫۹ ۲ ۴٫۳۸
۳ ۸۸٫۹ ۲٫۵ ۵٫۴۶
۳ ۸۸٫۹ ۳ ۶٫۵۱
۳ ۸۸٫۹ ۳٫۵ ۷٫۵۶
۳ ۸۸٫۹ ۴ ۸٫۵۸
۳ ۸۸٫۹ ۴٫۵ ۹٫۵۸
۳ ۸۸٫۹ ۵ ۱۰٫۵۷
۳ ۸۸٫۹ ۵٫۵ ۱۱٫۷۴
۳ ۸۸٫۹ ۶ ۱۲٫۵۱
۴ ۱۱۴٫۳ ۲ ۵٫۶۸
۴ ۱۱۴٫۳ ۲٫۵ ۶٫۹۸
۴ ۱۱۴٫۳ ۳ ۸٫۳۸
۴ ۱۱۴٫۳ ۳٫۵ ۹٫۷۶
۴ ۱۱۴٫۳ ۴ ۱۱٫۱۸
۴ ۱۱۴٫۳ ۴٫۵ ۱۲٫۴۳
۴ ۱۱۴٫۳ ۵ ۱۳٫۷۵
۴ ۱۱۴٫۳ ۵٫۵ ۱۵٫۲۱
۴ ۱۱۴٫۳ ۶ ۱۶٫۲۶
۵ ۱۴۰٫۳ ۲٫۵ ۸٫۶۲
۵ ۱۴۰٫۳ ۳ ۱۰٫۳۶
۵ ۱۴۰٫۳ ۳٫۵ ۱۱٫۹۵
۵ ۱۴۰٫۳ ۴ ۱۳٫۷۲
۵ ۱۴۰٫۳ ۴٫۵ ۱۵٫۳۹
۵ ۱۴۰٫۳ ۵ ۱۶٫۹۵
۵ ۱۴۰٫۳ ۵٫۵ ۱۸٫۷۵
۵ ۱۴۰٫۳ ۶ ۲۰٫۵۱
۶ ۱۶۸٫۳ ۲٫۵ ۱۰٫۴۸
۶ ۱۶۸٫۳ ۳ ۱۲٫۵۸
۶ ۱۶۸٫۳ ۳٫۵ ۱۴٫۶۹
۶ ۱۶۸٫۳ ۴ ۱۶٫۷۴
۶ ۱۶۸٫۳ ۴٫۵ ۱۸٫۸۱
۶ ۱۶۸٫۳ ۵ ۲۰٫۷۹
۶ ۱۶۸٫۳ ۵٫۵ ۲۲٫۷۰
۶ ۱۶۸٫۳ ۶ ۲۴٫۸۴
۶ ۱۶۸٫۳ ۶٫۵ ۲۶٫۳۵
۶ ۱۶۸٫۳ ۷ ۲۸٫۶۸
۸ ۲۱۹٫۱ ۳ ۱۶٫۰۸
۸ ۲۱۹٫۱ ۳٫۵ ۱۸٫۷۴
۸ ۲۱۹٫۱ ۴ ۲۱٫۳۹
۸ ۲۱۹٫۱ ۴٫۵ ۲۴٫۰۳
۸ ۲۱۹٫۱ ۵ ۲۶٫۶۵
۸ ۲۱۹٫۱ ۵٫۵ ۲۹٫۲۷
۸ ۲۱۹٫۱ ۶ ۳۱٫۸۹
۸ ۲۱۹٫۱ ۶٫۵ ۳۴٫۴۴

در صورت نیاز به خرید انواع لوله می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت آهن‌آلات شکوهیان تماس بگیرید. مشاوران فروش ما ضمن ارائه اطلاعات موردنیاز و قیمت روز لوله گوشتدار، شما را تا خرید و تحویل بار همراهی می‌کنند. برای اطلاع از قیمت تیرآهن به لینک درج شده مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *