...

لیستوفر میلگرد چیست؟

ایمان شکوهیان
لیستوفر به معنای راهنمای کارگاه آرماتوربندیِ خم و برش آرماتورها است. به عبارت دیگر، لیستوفر، جدولی است که به منظور برآورد و تامین میزان میلگرد (آرماتور) و سازه‌های فولادی مصرفی در پروژه تهیه می‌شود. در ادامه به بررسی لیستوفر و جدول لیستوفر می‌پردازیم.

لیستوفر میلگرد به جدولی گفته می‌شود که در زمان خرید و فراهم کردن میلگرد مورد نیاز، آرماتوربندی ساختمان، میزان خم وبرش میلگرد و همچنین برای تخمین زدن میلگردهای مورد نیاز از آن به عنوان راهنما استفاده می‌کنند. لیستوفر میلگرد به لیستوفر آرماتور نیز شهرت داشته و افراد اهل ساخت‌وساز از آن برای افزایش سرعت اجرای پروژه، افزایش سرعت و دقت آرماتوربندی ساختمان و همچنین پیش‌بینی کردن دقیق هزینه‌های پروژه از آن استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات مفید و سودمند بیشتری در رابطه با این جدول به شما عزیزن ارائه کنیم. در ضمن اگر قصد خرید مقاطع فولادی را دارید یا در زمینه خرید و فروش آهن‌آلات فعال هستید، بدون شک به استعلام قیمت نیاز خواهید داشت که به این منظور و اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

لیستوفر چیست؟

لیستوفر درواقع یک راهنمای کلی در رابطه با آرماتوربندی پروژه است که تمامی جزئیات مربوط به نحوه خم و برش میلگردها در آن ذکر شده است و با استفاده از این راهنما می‌توان انتظار افزایش سرعت و دقت در روند اجرای پروژه را داشت.

این جدول راهنما در زمان‌های قبل‌تر مانند بسیاری از نقشه‌های مربوط به پروژه‌های ساختمانی به صورت دستی آماده می‌شد، اما امروزه برای تهیه این جداول از نرم‌افزارهای به‌خصوصی استفاده می‌کنند. در این جدول موارد مختلفی مانند موقعیت میلگرد، سایز، نحوه خم میلگرد، طول، تعداد و وزن میلگرد درج شده که با استفاده از این موارد می‌توان تعداد میلگردهای مورد نیاز برای فوندانسیون و البته سایز آن‌ها را نیز محاسبه کرد.

با این تفاسیر این جدول را می‌توان به عنوان راهنمای خرید میلگرد مورد نیاز برای اجرای پروژه در نظر گرفت و مطابق با آن خرید مصالح مورد نیاز را انجام داد.

چرا تهیه لیستوفر میلگرد مهم است؟

در زمان مناقصه یا تحویل مدارک پیش‌نیاز برای اجرای سازه‌های آهنی معمولا نقشه لیستوفر میلگرد را آماده کرده و آن را به طرف معامله ارائه می‌کنند تا یک دید کلی برای برآورد درست حجم آرماتورهای مورد نیاز سازه در اختیار دو طرف معامله قرار بگیرد.

طرفین معامله با کمک این نقشه حتی می‌توانند سرعت اجرای کار را نیز تخمین بزنند و در آخر باید بدانید که تهیه نقشه لیستوفر برای خمش، میزان برش میلگرد و همچنین برای تخمین زدن وزن میلگرد مورد نیاز پروژه بسیار حائز اهمیت است.

کاربردهای لیستوفر چیست و چرا کار آرماتوربندی را آسان تر می کند؟

اگر آرماتوربندی ساختمان را بدون وجود نقشه لیستوفر میلگرد انجام دهید، دید کلی درباره حجم آرماتورها نخواهید داشت و از طرف دیگر اطلاعاتی درباره تعداد آرماتورها، طول، سایز و البته میزان خم و برش آن‌ها نیز در دست نخواهید داشت؛ اما باوجود این نقشه حتی آرماتوربند نیز می‌داند که از باقی‌مانده برش میلگرد باید در کجا استفاده کند.

یادتان باشد که حتی باوجود لیستوفر میلگرد هم باید نظارت دقیقی بر روند کار آرماتوربند داشته باشید تا میزان خطاهای احتمالی را به صفر برسانید. اما همان‌طور که گفتیم این نقشه می‌تواند سرعت اجرای کار را نیز از طریق محاسبه المان‌های فلزی در فوندانسیون ساختمان، دیوارها، سقف‌ها و میزان شاخه‌های میلگرد تخمین بزند و با افزایش سرعت تاثیر بسیار زیادی روی صرفه‌جویی در زمان دارد.

لازم به ذکر است که بدانید محاسبه تمامی موارد ذکر شده برای همه‌ی سازندگان بسیار مهم و ضروری است و دلیل آن هم این است که درک درستی از میزان مصالح مصرفی و همچنین نحوه آرماتوربندی را به سازنده ارائه می‌کند و برای تهیه این نقشه می‌توان از نرم‌افزار لیستوفر میلگرد کمک گرفت.

بی‌شک هر سازنده‌ای می‌خواهد که سازه‌ای باکیفیت و در عین خال مقرون‌به‌صرفه پیاده کند و برای رسیدن به این هدف به مصالح و متریالی از جمله میلگرد نیاز دارد؛ همان‌طور که می‌دانید قیمت میلگرد به صورت دائم در حال نوسان است، بنابراین موضوع محاسبه و استفاده از جداول برای تخمین مصالح مورد نیاز اهمیت بسیار زیادی دارد و به شما در کاهش هزینه‌های غیر ضروری سازه کمک شایانی می‌کنند.

نحوه تهیه لیستوفر فوندانسیون + محاسبه میزان میلگرد مورد نیاز

اینکه چه مقدار میلگرد برای اجرای سازه نیاز دارید تا حد زیادی به تعداد طبقات و همچنین مساحت ساختمان بستگی دارد. با توجه به استانداردهای موجود میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در کف، ستون و سقف ساختمان عبارت است از ۶۰ تا ۶۷ کیلوگرم؛ حال با در اختیار داشتن این مقادیر به آسانی می‌توانید سطح مقطع آپارتمان را نسبت به تعداد طبقات آن محاسبه کرده و عدد حاصل شده را در ۶۰ تا ۶۷ ضرب کنید.

اگر می‌خواهید میزان میلگرد مورد نیاز برای فوندانسیون سازه را محاسبه کنید، باید مقاطع طولی، عرضی و البته که تقویتی را تخمین بزنید. از میلگرد می‌توان در اسکلت سازه، سقف، ستون و فوندانسیون ساختمان بتنی استفاده کرد.

برای تهیه لیستوفر میلگرد و همچنین وزن میلگرد فوندانسیون باید طول میلگرد عرضی، طول میلگرد طولی و میلگردهای تقویتی فوندانسیون را با کمک فرمول‌های زیر به دست آورید:

 1. طول میلگرد طولی: طول مقطع + (۲ * طول خم) – (طول کاور * ۲)
 2. طول میلگرد عرضی: عرض مقطع + (۲ * طول خم) – (طول کاور * ۲)
 3. میلگردهای تقویتی در فوندانسیون: ( تعداد + وزن واحد طول میلگرد) * طول میلگرد

توجه داشته باشید که مقدار میلگرد مورد نیاز با توجه به نوع اسکلت ساختمان متفاوت بوده و شما برای هر نوع اسکلتی به مقادیر متفاوتی میلگرد نیاز خواهید داشت. در ادامه برخی از این اسکلت‌ها را برای شما نام برده‌ایم:

 1. اسکلت فولادی با مهاربند: ۴۵ تا ۶۵ کیلوگرم
 2. اسکلت فولادی با قاب خمشی: ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرم
 3. اسکلت بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی: ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم
 4. اسکلت بتنی ساده: ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم

برای تهیه میلگرد مورد نیاز سقف‌ها و ستون‌ها نیز باید بدانید بسته به نوع آن‌ها مقادیر مورد نیاز میلگرد که باید آن‌ها را تهیه کنید متفاوت خواهد بود. برخی از انواع سقف‌ها عبارت‌اند از:

 1. سقف تیرچه بلوک: ۵ تا ۷ کیلوگرم
 2. سقف کامپوزیت: ۸ تا ۱۲ کیلوگرم
 3. سقف دال یتنی توپر: ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم

حال که تمامی اعداد و ارقام بالا را به دست آوردید، به راحتی می‌توانید میزان میلگرد مورد نیاز برای اجرای سازه را محاسبه کنید؛ برای اینکار تنها کافی است تا اعداد به دست آمده را در این فرمول  Wt=  * A + W3جایگذاری کنید.

Wt در این فرمول نشان‌دهنده اسکلت مورد نیاز برای ساختمان، W1 نشان‌دهنده وزن کل میلگرد در اسکلت، W2 نشان‌دهنده وزن میلگرد مورد نیاز در سقف و در نهایت W3 نشان‌دهنده وزن کل میلگرد در فوندانسیون است.

در صورت عدم وجود لیستوفر در نقشه ها تکلیف چیست؟

اگر لیستوفر در نقشه‌ها وجود نداشت، باید حتما برای افزایش سرعت، دقت و همچنین کاهش هزینه‌ها در اجرای پروژه‌ها آن را از دفاتر فنی تهیه کنید، چرا که وظایف اصلی این دفاتر در پروژه‌های عمرانی فراهم کردن جداول لیستوفر برای سازندگان است.

اگر قصد خرید مقاطع فولادی مانند میلگرد را برای اجرای سازه‌هایتان دارید اما میزان نقدینگی شما کم است، نگران نباشید، چرا که مجموعه آهن رسان با فراهم کردن امکان خرید آهن آلات با چک بدون نیاز به پیش پرداخت به این نگرانی و دغدغه شما پایان داده و به راحتی می‌توانید تمامی محصولات مورد نیاز خود را به صورت اقساطی و اعتباری از این مجموعه با کیفیتی استثنایی خریداری کنید.

مزایای استفاده از لیستوفر میلگرد چیست؟

از جمله مزایای استفاده از لیستوفر میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سرعت اجرای پروژه را افزایش می‌دهد که به دنبال آن هزینه‌های ساخت‌وساز نیز کمتر می‌شوند.
 2. میزان ضایعات حاصل از برش میلگرد را به حداقل می‌رساند.
 3. در بهبود کنترل کیفیت پروژه نقش بسزایی دارد.
 4. به مدیریت بهتر سرمایه و سهام پروژه کمک می‌کند.
 5. جدول لیستوفر میلگرد می‌تواند میزان میلگرد مورد نیاز پروژه را تخمین بزند و جلوی سرقت آن‌ها در صورت زیاد بودن حجم آن‌ها می‌گیرد.
 6. به آماده شدن صورتحساب کارهای مربوط به پروژه را در کمترین زمان ممکن کمک می‌کند.
 7. به تخمین مقدار فولاد مورد نیاز برای اجرای پروژه نیز کمک می‌کند.

قوانین تهیه لیستوفر چیست؟

قوانینی که قبل از تهیه کردن لیستوفر باید در نظر گرفته شوند شامل موارد زیر می‌شود:

 1. میلگردهای مورد نیاز در سازه باید برای هر واحد و هر طبقه به صورت جداگانه ذکر شده و گروه‌بندی شوند.
 2. از میلگردها باید به ترتیب اعدادی که در جدول آورده شده، استفاده کرد.
 3. برای اینکه میلگردها را در بندیل‌هایشان شناسایی کنند، آن‌ها را به صورت جداگانه با مشخصاتی مانند طول، اندازه و شکل آن‌ها برچسب‌گذاری می‌کنند.
 4. شکل و نوع میلگردها باید با استاندارد B8666 همخوانی داشته باشد.
 5. طول برش و طول خمش میلگردها نباید در لیستی مفصل جای داده شده باشند و باید آن‌ها را به صورت جداگانه مشخص کرد.
 6. برچسب متصل شده به گروهی از میلگردها با توجه به شکل، اندازه، طول و نوع آن‌ها بوده و باید با کار مرتبط باشد.

نرم افزارهای تهیه جدول لیستوفر

از جمله نرم‌افزارهایی که برای تهیه و ایجاد لیستوفر میلگرد می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید می‌توان به نرم‌افزار اکسل، مترور پلاس و اتوکد اشاره کرد که در بین‌ آن‌ها مترور پلاس قدرتمندترین نرم‌افزار طراحی لیستوفر شناخته می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید اشکال آرماتورهایی که در آن از قبل تعریف شده‌اند را انتخاب کرده و بر اساس آن‌ها تعداد، پوز، قطر و دیگر مشخصات را وارد کنید.

اطلاعات مربوط به آن‌ها به صورت خودکار به جدول موجود در اکسل اضافه می‌شود. از طرف دیگر آنالیز پرت برای اینکه ترتیب برش و خم انواع آرماتورها مشخص شود بسیار اهمیت دارد و برای این منظور می‌توانید از نرم‌افزارهای اکسل یا فیلتر کمک بگیرید.

موارد تشکیل دهنده جدول لیستوفر میلگرد

از جمله موارد تشکیل دهنده جدول لیستوفر میلگرد می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 1. قطر
 2. شکل خمش
 3. طول قسمت‌های خم شده
 4. طول مستقیم
 5. زوایای خمش
 6. طول کلی هر میلگرد
 7. تعداد هر نوع میلگرد

جدول لیستوفر آرماتورهای فوندانسیون

لازم به ذکر است که بدانید خروجی محاسبات لیستوفر در قالب یک جدول آورده می‌شود که در ادامه می‌توانید نمونه‌ای از این جدول را مشاهده کنید:

جدول لیستوفر آرماتورهای فوندانسیون
weight number length shape Spec Pos
۶۱.۱۴۶ ۸۶ ۱.۸۰ ۸ɸ ۱
۶۳.۱۸ ۶۴ ۱.۶۰ ۱۰ɸ ۲

 

۷۱.۹۲۸ ۱۲ ۶.۷۵ ۱۲ɸ ۳
۶۵.۳۴ ۸ ۶.۷۵ ۱۴ɸ ۴
۱۳۷.۱۴۴ ۵۶ ۱.۵۵ ۱۶ɸ ۵

جمع بندی

لیستوفر میلگرد جدولی است که برای خمکاری اصولی، افزایش سرعت اجرای پروژه و همچنین تخمین زدن متریال مورد نیاز می‌توان از آن استفاده کرد. در اصل اگر می‌خواهید از میلگرد به شکلی درست و اصولی و در اندازه‌ای مشخص برای پروژه‌های خود استفاده کنید، به جدول استاندارد لیستوفر میلگرد نیاز خواهید داشت؛ این جدول کمک شایانی به سازندگان ساختمانی می‌کند و جلوی هزینه‌هایی مانند پرتی میلگرد را می‌گیرد.

به‌این‌ترتیب حتما به فکر تهیه کردن یک نقشه لیستوفر میلگرد باشید تا تمامی افراد حاضر در پروژه مانند مهندسان، پیمانکاران، مجری پروژه، آرماتوربندها و… بتوانند دید درست و اصولی نسبت به تمامی مراحل اجرای سازه داشته باشند.

سوالات متداول

لیستوفر میلگرد چیست؟

لیستوفر میلگرد به جدولی گفته می‌شود که در زمان تهیه و خرید میلگرد، آرماتوربندی، میزان خم و برش میلگرد، و همچنین تخمین میلگرد مورد نیاز برای اجرای پروژه کارایی دارد.

لیستوفر در انگلیسی چه نامیده می شود؟

لیستوفر (Listofer) در زبان انگلیسی Bar Bending Schedule یا به اختصار BBS نامیده می‌شود.

لیستوفر میلگرد چگونه تهیه می شود؟

برای تهیه لیستوفر میلگرد می‌توان از نرم‌افزارهایی مانند مترور پلاس، اکسل و اتوکد کمک گرفت.

وظیفه ارائه لیستوفر میلگرد بر عهده چه کسی است؟

لیستوفر میلگرد را معمولا مسئول آرماتوربندی تهیه کرده و ارائه می‌کند.

مهم ترین مواردی که باید در لیستوفر میلگرد رعایت شوند کدامند؟

از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در لیستوفر میلگرد رعایت شوند می‌توان به سه مورد مشخصات فنی، آنالیز پرت و اولویت اجرایی اشاره کرد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *