مفرغ و ورشو چیست؟

آلیاژ فلزی مفرغ و ورشو

در طبیعت فلزات و عناصر مختلفی وجود دارند. آهن، روی، مس؛ آلومینیوم، قلع و … از جمله این فلزات است. در این میان مس جایگاه ویژه ای برای انسان دارد. انسان ها از دیرباز فلزات مختلف را برای ساخت مقاطع مختلف مورد استفاده قرار داده اند. مس یکی از این فلزات است که کاربرد آن به سال ها پیش باز می گردد. در طول زمان انسان یاد گرفت تا برای ساخت محصولات مختلف فلزی، آلیاژهایی از ترکیب فلزات مختلف بسازد. آلیاژ فلزی مفرغ و ورشو نمونه ای از آن است. این آلیاژها را می توان از قدیمی ترین انواع آلیاژ دانست که از آن برای ساخت چاقو و نیزه استفاده می شده است. با معتبرترین مرجع خرید و فروش و قیمت آهن همراه باشید تا اطلاعات بیشتری بدست آورید.

تقریبا تمام محصولات فلزی که در اطراف خود می بینیم آلیاژی هستند؛ یعنی از ترکیب دو یا چند عنصر فلزی و یا غیر فلزی ساخته شده اند. دلیل آن نیز خواص بهتر آلیاژ نسبت هبه فلز خالص است. به عنوان مثال آهن خالص را نمی توان به راحتی استفاده کرد، زیرا سریع اکسید می شود. از طرفی خواصی مثل استحکام، قابلیت خمش، کشش، سختی، رسانا بودن، ضد زنگ بودن و … را می توان با افزودن و کم و زیاد کردن عناصر و فلزات در آلیاژهای فلزی می توان به دست آورد. فولاد (در انواع مختلف)، برنج، چدن و برنز از انواع معروف و شناخته شده آلیاژ هستند.  برای کسب اطلاعات بیشتر، صفحه قیمت ورق آلیاژی امروز را حتما ببینید.

 

  آلیاژ چیست و چرا آهن را به آلیاژ تبدیل میکنند؟

 

آلیاژ فلزی مفرغ و ورشو

مفرغ چیست؟

مفرغ حاصل سرد کردن مذاب مس و قلع است. وقتی سنگ مس را در کوره حرارت می دهند، همراه آن فلزاتی که دارای نقطه ذوب برابری هستند با هم ذوب شده و در کوره ته نشین می شوند. اینجا یکی از محل هایی است که مفرغ به طور اتفاقی تولید می شود. آلیاژ مفرغ دارای حدود ۶۷ درصد مس است. سختی آلیاژ مفرغ بیشتر از سختی مس و قلع به تنهایی است. آلیاژ فلزی مفرغ و ورشو هر یک خصوصیاتی دارند که بر اساس عناصر و ترکیب شیمیایی آن ها است. ترکیب شیمیایی آهن را می دانید؟

نکته: نام امروزی مفرغ برنز است.

ورشو چیست؟

ورشو با نام های دیگری همچون نقره نیکلی، نقره آلمانی، نقره نو، نیکل برنج، آلباتا، آلپاکا و الکتروم شناخته می شود. این آلیاژ از ترکیب فلزات مس، روی و نیکل است. در این آلیاژ حدود ۶۰ درصد مس، ۲۰ درصد نیکل و ۲۰ درصد روی وجود دارد. از ویژگی های آلیاژ ورشو می توان به ضد زنگ بودن، داشتن زیبایی و جلای نقره ای اشاره کرد. از آنجایی که آلیاژ برنج نیز در ترکیب خود مس و روی دارد، گاهی ورشو نیز یکی از انواع آلیاژهای برنج محسوب می شود و این به درصد میزان فلزات آن بستگی دارد.

ورشو به راحتی ذوب و قالب گیری شده و از آن برای ساخت قاشق چنگال استفاده می شود. با اینکه در آلیاژ ورشو نقره وجود ندارد، آن را با نام نقره نیکلی نیز می شناسند. در این نوشته با آلیاژ فلزی مفرغ و ورشو به خوبی آشنا شدید، برای شناخت فلزات و آلیاژهای پر کاربرد دیگر وبلاگ را بررسی کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مشخصات محصولات، قیمت ورق و سایر محصولات با کارشناسان حرفه ای آهن رسان در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *