میلگرد دورپیچ چیست؟

میلگرد دورپیچ (خاموت) یکی از مصالح مهم برای افزایش مقاومت و شکل‌پذیری سازه به حساب می‌آید. به طور معمول برای بالابردن کیفیت و بهبود مقاومت کششی ساختمان و به ویژه ستون‌هایی که بار سنگین سازه را متحمل می‌شوند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت میلگرد تاثیر مهمی بر روی قیمت میلگرد دورپیچ دارد.

برای افزایش مقاومت و شکل‌پذیری ساده از محصولی به نام « میلگرد دورپیچ» استفاده می‌شود. این محصول معمولا برای بالابردن مقاومت کششی سازه در ستون‌هایی که بارسنگین سازه را تحمل می‌کنند؛ بیشترین کارائی را خواهد داشت. میلگردهای دورپیچ معمولا در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند که هرکدام مطابق با شکل ظاهری و ویژگی‌هایی که دارند؛ برای پروژه‌های خاصی از ساختمان‌سازی یا صنایع قابل استفاده هستند. در ادامه این مقاله از آهن رسان با ما همراه باشید تا در مورد این میلگرد بیشتر بدانیم. برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. قیمت تمامی مقاطع فولادی به صورت روزانه در سایت آهن رسان قرار داده می‌شود تا خریداران بتوانند بهترین خرید را داشته باشند.

معرفی میلگرد دورپیچ

میلگردها یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی هستند و قیمت میلگرد متاثر از پارامترهای مختلفی است. قیمت این محصول علاوه بر سایز، وزن، ابعاد و حتی جنس بر اساس وزن میلگرد هم تعیین می‌شود. مهم‌ترین هدف استفاده از میلگردها، افزایش مقاومت بتن است. معمولا این محصولات در دو دسته ساده و آجدار تولید می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. میلگردهای ساده باتوجه به سطح صاف و یکنواخت، برای بسیاری از پروژه‌های صنعتی گزینه خوبی هستند، درحالی که میلگردهای آجدار به دلیل داشتن آج، بیشترین کاربرد را در ساختمان‌سازی دارند. اگر در بازار فولاد فعالیت داشته باشید، میلگرد دورپیچ را به خوبی می‌شناسید. یکی از انواع میلگردهای موجود در بازار، میلگرد دورپیچ است که کیفیت و مقاومت بالایی دارد؛ به همین دلیل از این محصول به وفور در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع میلگرد باعث افزایش مقاومت بتن خواهد شد و حتی می‌توان به کمک این محصول مقاومت کششی پایین بتن را جبران کرد.

شرایط استفاده از میلگرد دورپیچ

در ادامه در مورد شرایط استفاده از میلگرد دورپیچ صحبت خواهیم کرد:

 • اگر بخواهید که سازه موردنظر مقاومت بالایی داشته باشید، حداکثر قطر استفاده از این مقطع فولادی باید ۶ میلی‌متر باشد.
 • برای ساخت این مقاطع باید از میلگردهای پیوسته استفاده شود و همچنین در زمان ساخت باید امکان جابه جایی و نصب آنها در ستون ها بدون ایجاد اعوجاج فراهم باشد.
 • به این نکته باید توجه داشته باشید که در هر طبقه از ساختمان خاموت های اسپیرال باید از روی پی تا پایین ترین خاموت طبقه بالایی نصب شوند.
 • فاصله میان آرماتورهای استفاده شده در ستون های سازه نباید از ۷۵ میلیمتر بیشتر و از ۲۵ میلیمتر کمتر باشد.
 • در صورتی که سازه ها دارای ستون های قارچی با سرستون هستند، میلگردهای دورپیچ را باید به صورتی استفاده کرد که قطر ستون ها نصف قطر سرستون ها باشد.
 • حتما از نگهدار های مناسب برای نگه داشتن سر ستون‌ها در جای خود استفاده کنید و تست داشته باشید.
  کارخانه ذوب آهن اصفهان

انواع میلگرد دورپیچ

میلگرد دورپیچ یا همان خاموت اسپیرال، همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، برای افزایش مقاومت کششی سازه کاربرد دارد. این محصولات همانند میلگردهای معمولی، در دو نوع میلگرد دورپیچ ساده و میلگرد دورپیچ آجدار تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند. استفاده از این میلگردها باعث بهبود و کیفیت سازه خواهد شد و حتی با تغییرشکل و پیوستگی میلگرد، می‌توان میزان مقاومت کششی سازه موردنظر را افزایش داد.

 • میلگردهای ساده دورپیچ، همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، سطح صاف و یکنواختی دارند در حالی که میلگردهای آجدار دارای آج‌هایی به شکل دوکی، مارپیچی یا مرکب هستند. آرماتورگذاری در ستون‌ها به دو صورت آرماتورهای طولی و آرماتورهای عرضی انجام می‌شود. آرماتورهای طولی برای نواحی کششی و فشاری ستون استفاده می‌شوند. اما آرماتورهای عرضی به صورت دورپیچ یا بسته استفاده می‌شوند.
 • آرماتورهای دورپیچ یا اسپیرال، به دلیل مقاومت و کیفیت بالا، باعث افزایش مقاومت سازه خواهند شد و در اصل میزان مقاومت بتن را افزایش می‌دهند. این آرماتورها با تغییر شکل و اثرگذاری خود روی بتن، می‌توانند باعث بالارفتن مقاومت کششی بتن خواهند شد.

نحوه نصب میلگرد دورپیچ

برای نصب میلگرد دورپیچ باید این کار را مطابق با الزمات خاصی انجام دهید تا به بهترین شکل ممکن انجام شود. رعایت کردن این موارد گفته شده برای نصب، کمک می‌کند تا سازه موردنظر دوام و استحکام بالایی داشته باشد. در اینجا چند مورد از دستورالعمل‌های مربوط به نصب خاموت اسپیرال با توجه به قطر میلگرد دورپیچ آورده شده است:

 اگر از میلگردهای دورپیچ با قطر بیشتر از ۱۶ میلیمتر استفاده شود، باید حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • در صورت استفاده از دورپیچ با قطر بیشتر از ۶۰۰ میلیمتر، از ۴ عدد فاصله‌نگهدار استفاده شود.
 • اگر دورپیچ دارای قطر کمتر از ۶۰۰ میلیمتر باشد، از ۳ عدد فاصله‌نگهدار استفاده کنید.

اگر از میلگردهای دورپیچ با قطر بیشتر از ۱۶ میلیمتر استفاده شود، در نظر گرفتن نکات زیر ضروری است:

 • برای دورپیچ با قطر بیشتر از ۷۵۰ میلیمتر، از ۳ عدد فاصله‌نگهدار استفاده کنید.
 • برای استفاده از دورپیچ با قطر بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلیمتر، از ۳ عدد فاصله‌نگهدار استفاده شود.
 • برای استفاده از دورپیچ با قطر کمتر از ۵۰۰ میلیمتر، از ۲ عدد فاصله‌نگهدار استفاده کنید.

برای تامین استحکام و دوام سازه موردنظر، باید حتما این استانداردها و نکات مهم قبل از نصب در نظر گرفته شوند.

استاندارد میلگرد دورپیچ

معمولا برای تمامی میلگردهای تولید شده در کشور ما استانداردهای مشخصی وجود دارد؛ یعنی محصول موردنظر مطابق با این استانداردها تولید می‌شود. برخی از مهم‌ترین استانداردهای میلگرد دورپیچ شامل موارد زیر هستند:

 • ASTM (انجمن تست و مواد آمریکا):
  ورق فولادی پوشش دار چیست؟

استانداردهای ASTM جزء استانداردهای معروف و تخصصی هستند و شامل مشخصات فولاد و میلگردها در زمینه‌های مختلف از جمله مشخصات مکانیکی، ترکیب شیمیایی، و ویژگی‌های ساختاری است.

 • JIS (استانداردهای صنعتی ژاپن):

استانداردهای JIS به ویژه استانداردهای JIS G3112 بیشتر در بتن‌سازی کشور ژاپن کاربرد دارند.

 • DIN (موسسه آلمانی برای استانداردسازی):

استانداردهای DIN، به ویژه استانداردهای DIN 488 در کشور آلمان، برای میلگردهای مورد استفاده در بتن‌سازی و مسلح کردن در زمینه‌هایی از جمله‌های اندازه‌گیری، مشخصات مکانیکی و استحکام مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • ISO (سازمان بین المللی استاندارد):

ISO 6935 به عنوان یکی از استانداردهای مربوط به میلگردهای فولادی توسط سازمان بین‌المللی درنظر گرفته شده و مشخصه‌های مهمی از ویژگی‌های مکانیکی را مشخص می‌کند.

این استانداردها برای صنایع مختلف و مصارف گوناگون میلگردها تعیین می‌شوند و بر کیفیت، استحکام، و تطابق با استانداردهای مشخص را دارند تا در ساخت و تولید محصولات فولادی اطمینان و کیفیت مورد نظر ارائه شوند.

کاربرد و نحوه استفاده از میلگرد دورپیچ

از این محصول می‌توان کاربردهای گسترده‌ای در ساختمان‌سازی داشت؛ ولی باید از قبل نکات مهم در این زمینه را بدانید:

 • فاصله میلگردها در ستون باید بین ۲۵ الی ۷۵ میلی‌متر باشد.
 • قطر میلگرد دورپیچ باید حداقل ۶ میلی‌متر باشد.(این مقدار اندازه باعث می‌شود که سازه موردنظر دوام و استحکام بالایی داشته باشد.)
 • نصب آرماتورها یا میلگردهای دورپیچ می‌بایست از روی پی تا پایین‌ترین خاموت طبقه بالایی انجام بگیرد.
 • میلگردهای دورپیچ در ستون‌های قارچی با سرستون می‌بایست تا حدی امتداد یابند که قطر ستون‌ها به نصف قطر سرستون‌ها برسد.
 • برای تولید آرماتورهای دورپیچ از میلگردهای پیوسته استفاده می‌کنند که در روند ساختش بایستی به راحتی جابه‌جایی و نصب آن‌ها در ستون توجه شود.
 • استفاده از نگه‌دارهای مناسب برای نگه داشتن سرستون‌ها موضوع مهمی است که نباید آن را فراموش کنید. سعی کنید، قبل از اتمام کار و شروع فاز بعدی نگه‌دار را بررسی کرده و محک بزنید.

ارتباط خاموت با میلگرد دورپیچ

میلگردها و خاموت‌ها در اصل یکی هستند؛ میلگردهایی که در جهت عرض سازه نصب می‌شوند، میلگرد عرضی و میلگردهایی که در جهت طولی هستند، میلگرد طولی نامیده می‌شوند. استفاده از این میلگردها باعث دوام و استحکام سازه خواهند شد.  بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که میلگرد دورپیچ و خاموت تفاوتی باهم ندارند و ساختمان‌هایی با وجود میلگردهای دورپیچ در برابر زلزله و سایر آسیب‌ها مقاومت بالاتری دارند.

برای خرید میلگرد دورپیچ می‌توانید با کارشناسان بخش فروش میلگرد ما تماس بگیرید. حتی امکان خرید میلگرد دورپیچ به صورت چکی و اقساطی هم برای شما از این مجموعه امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات در این زمینه می‌توانید به صفحه‌ی خرید آهن آلات باچک مراجعه کنید.

  پدیده خزش چیست؟

در نظر داشته باشید که آهن رسان به‌عنوان یک شرکت فعال و معتبر، بهترین میلگردهای ساختمانی و صنعتی را با توجه به کاربرد مورد نظر در اختیار شما قرار می‌دهد.

وقتی صحبت از پروژه‌های عمرانی بزرگ مانند ساخت پل، کار مترو و سایر پروژه‌های دیگر می‌شود، نه تنها از برش‌های برقی میلگرد و میلگرد خم کن استفاده می‌شود، بلکه باید از محصولی مانند میلگرد مارپیچ استفاده کرد. میلگردهای تغییر شکل یافته خم شده با کمک میلگردهایی که به صورت مارپیچی خم می شوند با استفاده از خم کن مارپیچی تقویت می شوند.میلگردهای مارپیچ ویژگی‌های خاص خود را دارند و استفاده از این محصولات باعث تقویت سازه موردنظر خواهد شد.

اگرباوجود این موارد گفته شده بازهم سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید انتهای همین مقاله نظرات  و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول

 1. میلگرد دورپیچ چیست؟

این محصول معمولا برای بالابردن مقاومت کششی سازه در ستون‌هایی که بارسنگین سازه را تحمل می‌کنند

 1. تفاوت میلگرد دورپیچ و خاموت چیست؟

میلگرد دورپیچ در اصل همان خاموت است.

 1. درچه کاربردهایی می‌توان از میلگرد دورپیچ استفاده کرد؟

برای استحکام و دوام سازه می‌توان از میلگرد دورپیچ استفاده کرد.

 1. آیا می‌توان میلگرد دورپیچ را از آهن رسان خریداری کرد؟

بله. برای خرید و ثبت سفارش می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 1. برای اطلاع از قیمت میلگرد دورپیچ چه کنیم؟

برای اطلاع از قیمت این محصول می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *