میلگرد سنجاقی چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد سنجاقی نوعی میلگرد است که نسبت به میلگرد معمولی باریک‌ تر و کوچک‌ تر بوده و از دو سمت به گونه‌ای خم شده که شکلی شبیه به سنجاق را ایجاد کرده است. این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی به منظور فراهم آوردن حداکثر استحکام به‌کار گرفته می‌شود. میلگرد سنجاقی کمک می‌کند که وزن ستون بهتر تحمل شده و در برابر فشارهای اضافی وارده به آن از قبیل وزش بادها و طوفان‌های شدید، زلزله یا سیل پایداری بیشتری داشته باشد. قیمت میلگرد روی قیمت این محصول به صورت مستقیم تاثیرگذار است.

برای افزایش استحکام در سازه‌های بتنی مطمئنا نیاز است تا از میلگردهای سنجاقی استفاده شود و آن زمانی است که کیفیت ساخت خود میلگرد نقشی تعیین کننده برای رسیدن به این استحکام و مقاومت بالا دارد. شرکت‌های تولید کننده کیفیت بالایی را در این مدل میلگردها فراهم می‌کنند تا بتوان با استفاده از آن سازه‌های بتنی را با دوام بالا و طول عمر مناسب ایجاد کرد. با ما همراه باشید تا تمامی نکات مورد نیاز در مورد این محصولات را در اختیار شما قرار دهیم.

برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید تا از طریق صفحه مورد نظر در وب سایت آهن رسان به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

میلگرد سنجاقی به چه گفته می‌شود؟

در ابتدای کار بهتر است با مفهوم میلگرد سنجاقی آشنا شویم تا در بخش‌های بعدی به مباحث کاربردی و نحوه اجرای این میلگردها در سازه‌های بتنی برسیم. میلگردهای سنجاقی طراحی ظاهری منحصر به فردی دارند و یکی از دلایل این نامگذاری شکل این میلگردها است که امکان اتصال آن‌ها را به صورت آسان فراهم می‌کند. این محصولات با نام‌های دیگری مانند قلاب دوخت، رکابی و دوخت ستون نیز در بازار شناخته می‌شوند.

اگر بخواهیم یک مقایسه بین این محصولات با سایر میلگردها انجام دهیم، بهتر است بگوییم ضخامت میلگردهای سنجاقی شکل کمتر است. همچنین، یک تفاوت اساسی این مدل میلگردها دو سر خم بودن آن‌ها است تا بتوان به راحتی و بدون مشکل آن‌ها را در یک سازه نصب و اجرا کرد. Pin Bar اصطلاحی است که برای این محصول در زبان انگلیسی به کار می‌رود و بهتر است بدانید اتصال با این میلگردها می‌تواند موقت یا حتی دائمی باشد.

 • امکان اتصال آسان و سریع با این میلگردها وجود دارد و با روش‌هایی مانند سیم آرماتور به راحتی می‌توان این میلگردها را در یک نقطه نصب کرد.
 • آهن رسان شرایطی را فراهم کرده است تا در صورت نیاز بتوانید سفارش خرید آهن آلات با چک را از طریق وب سایت ثبت کنید.

کاربردهای میلگرد سنجاقی

مهم‌ترین کاربرد میلگرد سنجاقی در آرماتوربندی ستون و حتی دیوار است. شاید تا به حال آرماتوربندی در این بخش‌ها را از نزدیک دیده باشید و با کمی دقت مطمئنا کاربرد میلگردهای سنجاقی در افزایش استحکام سازه بتنی را مشاهده خواهید کرد.

به جرات می‌توان گفت بدون استفاده از راه حل‌های این مدلی در عمل نمی‌توان به سازه‌های بتنی مستحکم دست یافت که در مقابل عوامل و آسیب‌های طبیعی و غیرطبیعی دوام مناسبی داشته باشند. به همین دلیل است که مهندسان به صورت گسترده در بخش‌های زیر از میلگرد سنجاقی شکل استفاده می‌کنند:

کاربرد میلگردهای سنجاقی در ستون: میلگرد سنجاقی ستون یکی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول است که وظیفه آن انتقال نیرو و فشار سازه به کف زمین است. ستون‌ها در سازه‌های چند طبقه و وسیع الزاما باید استحکام و تحمل فشار بالایی داشته باشند تا از دیگر بخش‌های ساختمان در شرایط مختلف محافظت کنند. این مزیتی است که استفاده از میلگرد نوع سنجاقی در اختیار مهندسان و متخصصان ساخت و ساز قرار خواهد داد.

  وزن ورق آلومینیوم

کاربرد میلگردهای سنجاقی در دیوار برشی: وظیفه سنجاقی در دیوار برشی هم قابل توجه است. در این بخش از سازه‌ها برای کنترل بارها نیاز است تا دیوارهای برشی مقاومت بالایی داشته باشند. در این شرایط است که کاربرد میلگرد مدل سنجاقی مشخص خواهد شد تا با استفاده از آن بتوان میلگردهای طولی دیوار را در برابر عوامل مخرب ثابت نگه داشت.

میلگرد سنجاقی در فونداسیون

در فونداسیون سازه‌ها نیز از میلگردهای سنجاقی شکل استفاده می‌‌شود و آن زمانی است که نیاز است تا تحمل فشار فونداسیون تا حد قابل قبولی افزایش پیدا کند. برای مثال، سازه‌هایی که در آن چند طبقه قرار است روی هم پیاده سازی شود، میلگرد سنجاقی به صورت عرضی و عمود بر هم استفاده می‌شود.

در فونداسیون سازه‌هایی مانند پل و سد نیز کاربرد متنوعی برای این مدل محصولات در نظر گرفته شده است. ایجاد ساخت و سازهای مطمئن مربوط به صنایع پتروشیمی، کشاورزی و حتی تجاری نیز وابسته به این نوع محصولات میلگرد است.

 • صنایع پتروشیمی: در صنایع پتروشیمی، استفاده از این نوع میلگرد در فونداسیون به دلیل شرایط ویژه سازه‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. صنایع پتروشیمی شامل تاسیسات پیچیده و وسیع هستند و در زمان‌های مختلف امکان تاثیر عوامل مختلف روی سازه وجود دارد. در این نوع محیطها لازم است تا با در نظر گرفتن روش‌های جدید مقاومت سازه در برابر شرایط محیطی سخت افزایش پیدا کند.
 • صنایع کشاورزی: بارهای ناشی از تجهیزات کشاورزی یا محصولات کشاورزی و دامداری باید توسط فونداسیون مهار شوند و این جایی است که اهمیت احداث زیر ساخت‌های مقاوم را چند برابر خواهد کرد. به کار بردن روش‌هایی مانند میلگرد شکل سنجاقی کمک خواهد کرد تا علاوه بر افزایش دوام سازه بتوان جلوی ترک خوردگی و جابجایی فونداسیون را در زمان‌های مختلف گرفت.
 • پروژه‌های ساختمانی تجاری: اهمیت استحکام سازه دقیقا در پروژه‌های ساختمانی تجاری مشخص می‌شود. در این پروژه‌ها نیاز است تا وزن بالا و فشار زیادی توسط سازه تحمل شود که شاید این سازه از بخش‌های متعددی تشکیل شده باشد. برای مثال، یک مرکز فروش بزرگ را در نظر بگیرید که دارای چندین مغازه و فروشگاه با حجم زیادی از کالاها است.

انواع میلگرد سنجاقی

شاید تصور کنید که میلگردهای شکل سنجاقی در یک مدل وارد بازار شده‌اند. اما بهتر است بدانید این تصوری اشتباه است و مدل‌های مختلفی از آن را می‌توان در یک سازه به کار برد. انتخاب بین این مدل‌ها وابسته به نوع سازه و استحکامی است که پس از احداث سازه انتظار داریم.

در حالت کلی، ۳ نوع از میلگرد مدل سنجاقی در بازار قابل خریداری است:

 • میلگرد استاندارد: نوع استاندارد این محصول در هر دو طرف دارای خم ۹۰ درجه‌ای است. این محصول به صورتی ساخته می‌شود که طول خم در هر دو طرف ۱۲ برابر قطر میلگرد باشد.
 • میلگرد نیمه استاندارد: میلگرد نیمه استاندارد در یک طرف خم ۹۰ درجه دارد و در طرف دیگر آن نیز خم به صورت ۱۳۵ است.
 • میلگرد سنجاقی با خم دو طرف ۱۳۵ درجه: نوع دیگری از این میلگرد در بازار وجود دارد که با زاویه ۱۳۵ درجه در هر دو طرف طراحی می‌شود و اندازه خم نیز در هر دو طرف یکسان است.
  فولاد ناب تبریز + معرفی کارخانه و محصولات

مزایای میلگرد سنجاقی

مزایای زیادی برای میلگرد مدل سنجاقی تعریف شده است که مهم‌ترین آن محکم کردن سازه در بخش‌های مورد نظر است. به دلیل طراحی خاص این میلگرد، با استفاده از آن می‌توان شرایط خوبی را برای مقاوم کردن سازه به دست آورد و بخش‌های مختلف را به هم متصل کرد.

مزیت مهم دیگر حجم پایین و وزن سبک این محصولات است. با این شرایط، به راحتی و در سریعترین زمان ممکن می‌توان میلگردهای نوع سنجاقی را در محل پیاده سازی کرده و مقاومت سازه را افزایش داد.

نصب این نوع میلگردها در بخش‌های مختلف ساختمان آسان است و برای اتصال آن‌ها به همدیگر تنها نیاز به سیم آرماتور است. در صورت نیاز به جوشکاری، این روش نیز برای اتصال میلگردهای شکل سنجاقی روشی عملی و مطمئن است.

 

معایب میلگرد سنجاقی

در کنار تمامی مزایای این محصول، معایبی نیز برای آن وجود دارد. در این بخش با این معایب آشنا خواهیم شد:

 • در شرایطی که تعداد میلگرد طولی بیش از ۱۲ عدد است، نمی‌توان از سنجاقی استفاده کرد.
 • زاویه خم و اندازه خم ۲ فاکتور تعیین کننده در نتیجه نهایی هستند. هر گونه اشتباه در محاسبه این اندازه یا خطا در پیاده سازی آن مطمئنا روی نتیجه نهایی اثر خواهد داشت.
 • نظارت صحیح برای نصب درست این میلگردها اهمیت زیادی دارد. در واقع، هر گونه خطا یا اشتباه در نصب ممکن است روی مقاومت و استحکام سازه در بخش مورد نظر تاثیر منفی بگذارد.
 • انتخاب قطر میلگرد و اندازه آن نیز اهمیت زیادی در رسیدن به نتیجه مطلوب دارد. در صورتی که محاسبات در این مورد اشتباه باشد، احتمال بروز مشکلات مختلف برای سازه دور از انتظار نیست.

 

بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که ساخت و تولید سنجاقی‌ها در دنیای امروزی اصلا کار سختی نیست. دلیل این امر فراهم بودن فناوری‌هایی است که به کمک متخصصان خواهند آمد تا در این مسیر بتوان به سازه‌های مطمئن و مقاومی دست پیدا کرد. در صورتی که نیاز به تهیه میلگرد شکل سنجاقی داشته باشید، هم اکنون می‌توانید با مجموعه آهن رسان تماس حاصل فرمایید تا بهترین کیفیت محصولات در اختیارتان قرار گیرد.

وزن میلگرد سنجاقی

محاسبه وزن میلگردها به قطر و طول آن بستگی دارد و در مورد محاسبه آن یک فرمول تعریف شده در اختیار شما است.

برای استفاده از این فرمول ابتدا نیاز به محاسبه طول میلگرد است و قطر آن هم تاثیر بالایی در وزن نهایی میلگرد خواهد داشت.

با در اختیار داشتن این دو مشخصه، به راحتی با فرمول زیر می‌توان وزن این محصول را محاسبه کرد.

وزن میلگرد (کیلوگرم) = طول میلگرد (متر) * طول میلگرد (متر) * قطر میلگرد (میلی متر) * ۰.۰۰۶۱۷

 

برای مثال، در صورتی که طول سنجاقی یک متر باشد و از میلگرد نوع ۱۰ در ساخت سازه استفاده شده باشد، وزن میلگرد به صورت زیر به دست می‌آید.

وزن = ۲ * ۲ * ۱۰ * ۰.۰۰۶۱۷ = ۰.۲۴۶۸ کیلوگرم

در صورت نیاز به بررسی و تحلیل اطلاعات محاسبه وزن میلگرد، خدمات وب سایت آهن رسان در اختیار شما قرار دارد.

  وصله جوشی میلگرد چیست

نحوه اجرای سنجاقی در ستون و دیوار

نحوه اجرای سنجاقی در سازه‌های بتنی و دیوارهای برشی وابسته به استانداردهای فنی و مهندسی ساختمان است. در صورت رعایت نکردن این استانداردها مطمئنا مشکلاتی برای کیفیت نهایی به وجود خواهد آمد.

مراحل کلی برای اجرای سنجاقی در یک سازه بتنی یا دیوار به صورت زیر است.

 • تعیین تعداد میلگردهای مورد نیاز: هر سازه بتنی یا دیوار طراحی مختص به خود را دارد و بر اساس این طراحی ابزار و لوازم مورد نیاز آماده خواهد شد. در ابتدا نیاز است تا بر اساس این طراحی تعداد میلگردها مشخص شود. این تعداد به تعداد آرماتورهای سنجاقی وابستگی دارد و نکته مهم بعدی در این مورد تعداد میلگردهای طولی و فاصله آن‌ها از یکدیگر است.
 • تعداد خاموت‌ها: تعداد خاموت‌های استفاده شده نکته مهم بعدی در تعیین طراحی سازه مورد نظر است. برای به دست آوردن تعداد میلگردهای سنجاقی نیاز است تا تعداد این خاموت‌ها را نیز بدانیم.
 • نصب میلگرد: هر خاموت دارای یک میلگرد از نوع سنجاقی است که به صورت یک درمیان با زاویه ۹۰ درجه در امتداد برش ستون قرار می‌گیرد. شکل خاموت نکته‌ای تعیین کننده برای انتخاب نوع سنجاقی است. همچنین، باید تمامی بخش‌ها به شکل محکم در کنار هم قرار بگیرند تا در زمان بتن ریزی مشکلی از نظر تکان خوردن سازه بتنی یا دیوار به وجود نیاید.

سخن پایانی

میلگرد سنجاقی از جمله مهم‌ترین نیازها در صنعت ساخت و ساز است که بدون وجود آن نمی‌توان سازه‌های مقاوم احداث کرد. بر اساس محل نیاز، ممکن است از قطرها و شکل‌های مختلف این میلگردها استفاده شود و همه چیز در این مورد وابسته به طراحی مهندسی و محاسبات است. کیفیت محصولات در دسته میلگردهای سنجاقی شکل از اهمیت زیادی برخوردار است. آهن رسان این کیفیت منحصر به فرد را در اختیار شما قرار خواهد داد و با خدمات مجموعه آهن رسان می‌توانید محصولاتی متمایز و مطمئن را در این دسته تهیه کنید. برای اطلاع از شرایط خرید و کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون می‌توانید با متخصصان آهن رسان تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

 1. آیا استفاده از میلگردهای مدل سنجاقی در صنعت ساخت و ساز الزامی است؟

بله. استفاده از این نوع میلگردها برای ساخت ستون‌ها و دیوارهای بتنی یک امر الزامی است.

 1. مهم‌ترین مزیت میلگردهای مدل سنجاقی چیست؟

مزیت مهم این نوع میلگردها شکل ظاهری آن‌ها و اندازه کوچک است که امکان استفاده آسان و سریع در محل‌های مورد نیاز را فراهم خواهد کرد.

 1. آیا می‌توان از خدمات آهن رسان برای خرید میلگرد مدل سنجاقی استفاده کرد؟

بله. می‌توانید با کارشناسان آهن رسان تماس حاصل فرمایید تا در این مورد شما را راهنمایی کنند.

 1. تحویل محصول پس از خرید به چه صورت خواهد بود؟

شما پس از ثبت نهایی خرید محصول آن را در محل خود تحویل خواهید گرفت.

 1. آیا برای مشاوره خرید و کسب اطلاعات مورد نیاز می‌توان با کارشناسان آهن‌رسان تماس گرفت؟

بله. در صورت نیاز به اطلاعات در مورد قیمت یا بازار آهن آلات، می‌توانید از طریق روش‌های ارتباطی با کارشناسان آهن‌رسان تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *