میلگرد ممان منفی چیست

میلگرد ممان منفی چیست

میلگرد از اعضای مهم در سازه به شمار می رود به خصوص نقش آن در تقویت نیروی کششی بتن بسیار مهم است. میلگرد یا به صورت شاخه، یا به صورت کلاف تولید و عرضه می شود در برخی کاربردها نیز میلگردها را به کمک دستگاه ها و یا با اهرم و به صورت دستی خم کاری می کنند و میلگردهایی در انواع خاموت، خرک، ادکا و یا مامان منفی تولید می شود که در قسمت های مختلف سازه در داخل بتن استفاده می شود. در این نوشته ضمن توضیح اینکه میلگرد ممان منفی چیست، خواهیم گفت که این محصول چه تفاوت هایی با میلگرد ادکا یا اوتکا دارد. در این مقاله از آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز همراه ما باشید.

میلگرد و انواع آن

میلگرد به میله های فولادی گفته می شود که در قطر و اندازه های گوناگون به صورت آجدار و یا بدون آج ساخته می شوند. میلگردهای سایز بالا فقط به صورت شاخه و میلگردهای سایز پایین به صورت کلاف تولید و بسته بندی می شوند. برخی میلگردها خواص مکانیکی و فنی بسیار بالایی دارند برخی از نظر انعطاف پذیری و جوش پذیری بهتر هستند به همین ترتیب بر اساس استاندارد ساخت، جنس و سایر موارد می توان گفت که انواع مختلفی میلگرد فولادی ساخته می شود که بیشتر در ساخت و سازها استفاده می شوند. میلگرد های شاخه که قابلیت خم کاری دارند مثل میلگرد نوع A1,A2 معمولاً برای ساخت میلگردهای خاموت، خرک، اودکا و امثال آن استفاده می شوند. میلگرد آجدار بیشتر در بتن استفاده می شود. از نظر سایز نیز این محصول متنوع تولید می شود و سایز آن بر اساس قطر محصول مشخص می شود. هرچه سایز بالاتر باشد، وزن بیشتر و قیمت نیز بالاتر است.  بنابراین قیمت میلگرد ۱۶ بیشتر از قیمت میلگرد ۱۲ – در طول یکسان-  خواهد بود. می دانید که به صورت استاندارد میلگردها را در شاخه های ۱۲ و ۶ متری تولید می کنند و میلگردهای سایز کم که در دسته مفتولی ها قرار می گیرند به صورت کلاف وارد بازار می شوند تا در طول های سفارشی و مورد نیاز مشتری برش داده شوند. برای خم کاری میلگرد روش ها و قوانینی وجود دارد.از آنجا که میلگرد ممان منفی شباهت زیادی به ادکا دارد ابتدا به صورت مختصر میلگرد ادکا را معرفی می کنیم.

  میلگرد GFRP چیست؟

آشنایی با میلگرد ادکا

از نظر شکل ظاهری به گردن اردک شبیه است. از آن بیشتر در سقف تیرچه بلوک استفاده می کنند و بسیار رایج است. گاهی تیرچه های استفاده شده در سقف فضای درست و مناسبی ندارند و با افزایش بار وارد شده بر سقف که ممکن است به خاطر بار زنده باشد، امکان دارد که تیرچه ها از جا خارج شوند و اینجاست که نقش ادکا روشن تر می شود. به این صورت که میلگرد ادکا در میان تیرچه ها و تیرها قرار می گیرد و از در رفتگی تیرچه ها جلوگیری می کند. میلگرد ادکا را در قسمت تحتانی تیرچه با کمینه خم شدن ۱۸۰ درجه استفاده می کنند. این محصول موجب افزایش استحکام سقف در برابر بارها و فشارهای وارد شده به آن از طبقه بالا می شود. میلگرد ادکا در سقف از ترک خوردن سقف جلوگیری می کند که یک عامل آن ارتعاشات است که از طریق ادکا کاهش می یابد. قیمت میلگرد را در سایت مشاهده کنید و در صورت نیاز به خمکاری و خدمات دیگر می توانید با بخش فروش و خدمات صحبت نمایید.

میلگرد ممان منفی چیست

میلگرد ممان منفی چیست؟

این محصول آرماتوری است که از آن در ساخت سقف های تیرچه بلوک استفاده می شود. در اجرای سقف های تیرچه بلوک اتصال تیرچه ها به صورت مفصلی ساده است به همین دلیل از میلگرد ممان منفی استفاده می شود تا همانند یک فیوز عمل کرده و درصدی از گیرداری را برای تکیه گاه تامین نماید. می بینید که از نظر کاربرد با هم اشتراک دارند؛ اما میلگرد ممان منفی و ادکا از نظر عملکرد تفاوت هایی دارند.

لنگر منفی چیست و چرا ایجاد می شود؟

وقتی سقف با تیرچه بلوک طراحی می شود علیرغم اینکه برای اتصال تکیه گاه از نوع ساده در نظر گرفته می شود، اما عملاً به خاطر بتن ریزی درجا در قسمت تیر و سقف، اتصال فوق به صورت گیردار می شود و لنگر یا ممان منفی ایجاد می شود؛ بنابراین برای مقابله با آن از یک آرماتور ممان منفی استفاده می شود.بنابراین برای خرید میلگرد بهتر است که به این موراد و موضوعات نیز دقت شود.

باید گفت که دال بتنی سقف یکدست است پس مقداری لنگر منفی دارد و برای تحمل این لنگرهای منفی از میلگردهای ممان منفی استفاده می شود. این میلگردها بر روی دل بتنی سقف قرار می گیرند؛ و در میان دو دهانه در کنار هم نصب می شوند. در نتیجه نیروهای کرنشی و کششی ناشی از لنگر در بالای دال خنثی می شوند.وقتی روی سقف تیرچه بلوک بارگذاری انجام می شود، بارهای وارده بر سقف باعث ایجاد پیچش در آن می شوند. مقدار این پیچش در زمانی که فقط از یک طرف تیرچه داشته باشد، بیشتر خواهد بود. به همین دلیل ترجیحا از اتصال ساده تیرچه ها استفاده می شود و بعداً به دلیل بتن‌ریزی یکجا اتصال گیردار می شود. در نهایت در قسمت بالای تیر و سقف یک لنگر منفی ایجاد می شود که باید برای آن فکری اندیشید.برخی مواقع می بینیم که از نام سرتیرچه به جای میلگرد ممان منفی استفاده می شود و این به دلیل آن است که از میلگردهایی در بخش ابتدا و انتهای تیرچه استفاده می شود. در این میلگردها حداقل خم ۹۰ درجه ای است. برعکس میلگردهای ادکا (خم ۱۸۰ درجه).لازم به ذکر است که استفاده از ادکا اختیاری اما استفاده از میلگردهای ممان منفی در سقف ضروری است.میلگرد ادکا برای جلوگیری از ترک های برشی استفاده می شوند و میلگردهای ممان منفی بره منظور جلوگیری از نیرهای کرنشی و کششی است که از لنگر منفی ناشی می شوند.در موقع نصب نیز در ادکا باید ۱۲ سانتی متر از میلگرد کششی یا کرنشی به داخل ادامه یابد در حالی که برای وصل ممان منفی باید ۱۵ درصد لنگر خمشی در میان دهانه در نظر داشت و در محل تکیه گاه نصب کرد. برای مشاهده قیمت میلگرد در مشهد اینجا کلیک کنید.

  تمپر کردن فولاد چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم که میلگرد ممان منفی چه مزیتی دارد، به صورت زیر خواهد بود:

  • این آرماتور در محل تکیه گاه تیر از ترک خوردگی جلوگیری می کند
  • میزان ارتعشات و خیز سقف را کاهش می دهد.
  • نیروهایی که به میلگردهای کششی وارد می شود را کاهش می دهد.
  • در صورت گسیخدگی سقف از انهدام آن جلوگیری می کنند.

میلگرد ممان منفی چیست

قواعد و اصول اجرای میلگرد ممان منفی

باید میلگرد ممان منفی به اندازه ۱۵ درصد سطح مقطع میلگرد کششی وسط دهانه تیرچه در روی تکیه گاه افزوده شود.این محصول حداقل تا ۱.۵ برابر دهانه آزاد از تکیه گاه به سمت داخل دهانه ادامه پیدا می کند.ابعاد و سایز میلگرد ممان منفی مورد استفاده در تیرچه باید محاسبه شود. بعد از این کار آن ها را بر روی میلگرد مونتاژ تیرچه (میلگرد بالایی تیرچه) با سیم آرماتوربندی متصل می کنند. این اتصال باید محکم باشد تا در حین بتن ریزی از روی میلگرد فوقانی تیرچه جدا نشود.در مواقع استفاده در تیرچه های کناری حتما باید در انتهای آرماتور ممان منفی یک خم استاندارد ایجاد شود و محصول با یک سر خم بر روی تیرچه بسته می‌شود.قبل از اجرای میلگرد ممان منفی حتماً باید میلگردهای حرارتی سقف اجرا شده باشند.

مقایسه میلگرد ممان منفی و ادکا

با توضیحاتی که داده شد، این دو میلگرد بسیار شبیه به هم هستند و میخواهیم بدانیم که چه فرقی دارند و اصلا چه مواقعی به هریک از اینها نیاز پیدا خواهیم کرد؟ می توان گفت میلگردهای ممان منفی ضرروی هستند و باید حتما در سقف های تیرچ های بلوک استفاده شوند؛  این درحالی است که میلگرد ادکا را می توان به صورت اختیاری در این موارد استفاده کرد. ادکاها را در انتهای تیرچه ها برای تامین ظرفیت برش استفاده می شوند. در واقع تنها وقتی که مقاومت برشی در قسمت انتهای تیرچه ها ناکافی باشد، یعنی خطر در رفتن باشد، از میلگرد ادکا استفاده می کنند.

از بعد دیگر وقتی قصد ما جلوگیری از ترک های ناشی از نیروهای برشی باشد، از میلگرد ادکا بهره می بریم. اما وقتی که قصد داریم از نیروهای کششی و یا کرنشی جلوگیری کنیم، معمولا از میلگرد ممان منفی استفاده میشود. همچنین می توان اضافه کرد که در صورت استفاده از میلگرد ادکا، باید از میلگرد کرنشی یا کششی به اندازه ۱۲ سانتی متر به درون ادامه داشته باشند.اگر به این صورت نباشد باید میلگردهای ادکا را با سایز برابر با میلگرد کششی درانتهای تیرچه نصب نمود. می دانید که قیمت آهن بر نرخ میلگرد و در نتیجه میلگرد ممان منفی اثر دارد بنابراین با افزایش یا کاهش قیمت آهن آلات تغییراتی در هزینه های این محصول و قیمت ورق مشاهده می کنید.

  میلگرد ترانس چیست؟

سوالات متداول

آیا شما خمکاری میلگرد را انجام می دهید؟

به خدمات خمکاری برای مشتریان عزیز ارائه می گردد.

آیا هینه خمکاری را ما باید بدهیم؟

بله هزینه خدمات به عهده مشتری است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *