میلگرد ممان منفی چیست؟

ایمان شکوهیان
میلگرد ممان منفی چیست
این محصول آرماتوری است که از آن در ساخت سقف های تیرچه بلوک استفاده می شود. در اجرای سقف های تیرچه بلوک اتصال تیرچه ها به صورت مفصلی ساده است به همین دلیل از میلگرد ممان منفی استفاده می‌شود تا همانند یک فیوز عمل کرده و درصدی از گیرداری را برای تکیه گاه تامین کند.

میلگرد ممان منفی از جمله محصولات پر کاربرد است که در ساخت سقف تیرچه بلوک استفاده می‌شود. این مدل آهن آلات نقش تقویتی در صنعت ساخت و ساز دارند و با استفاده از آن‌ها در شرایط بهینه می‌توان آرماتوربندی مقاوم و مستحکم را به ثمر رساند. کاربرد این نوع میلگرد در پروژه‌های ساختمانی برای افزایش مقاومت در برابر نیروها است که شاید به صورت کششی یا کرنشی باشند. با استفاده از میلگردهای ممان منفی یا ادکا می‌توان این مزیت را فراهم کرد که در بخش‌های بعد با تمامی کاربردها و مشخصات این محصولات آشنا خواهیم شد. آهن رسان طیف وسیعی از خدمات آنلاین را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

میلگرد ممان منفی به چه چیزی گفته می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دستاوردها در صنعت ساخت و ساز و آرماتوربندی، به کارگیری میلگردهای ممان منفی بود که شرایط را برای طراحی و ساخت سقف‌های تیرچه بلوک مقاوم فراهم می‌کرد. در سال‌های قبل کاربرد این مدل میلگردها بیش از پیش شده است و آن به دلیل احساس نیاز به افزایش هر چه بیشتر مقاومت در سازه‌ها در برابر عوامل طبیعی و غیرطبیعی است.

میلگردهای مختلفی در صنعت ساخت و ساز به کار گرفته می‌شوند که از جمله مهم‌ترین این آرماتورها میلگرد ادکا و ممان منفی است. زمانی که نوبت ایمن سازی و استحکام در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله می‌رسد، مطمئنا باید استفاده از این محصولات را در پروژه‌های ساختمانی در نظر داشته باشیم. امکان اطلاع از آخرین قیمت میلگرد و بررسی مشخصات و وزن میلگرد از طریق وب سایت آهن رسان فراهم است.

قطر میلگرد ممان منفی

بر اساس محل مورد نظر، از مدل‌های مختلف میلگرد برای آرماتور استفاده خواهد شد و این مدل‌ها ۸، ۱۰ یا حتی ۱۲ است. البته در بعضی از شرایط ممکن است مهندسان تصمیم به استفاده از میلگردهای سایز ۱۴ بگیرند که قطر و مقاومت بیشتری دارد.

قبل از استفاده از میلگردهای ممان منفی مطمئنا نیاز به برش آن است. پس از این کار میلگرد در محل بالایی دال بتنی سقف و بین دهانه‌های تیرچه کنار همدیگر قرار می‌گیرند. این طراحی باعث خواهد شد تا میلگردهای ممان منفی نیروهای مضر و منفی را در بخش مورد نظر خنثی کنند و به استحکام و مقاومت سازه کمک زیادی شود.

بهتر است به این نکته اشاره کنیم که محاسبه قطر میلگرد و شکل آن وابسته به طراحی مهندسی است. شاید در یک کاربرد خاص نیاز به استفاده از محصولات اختصاصی با طراحی منحصر به فرد باشد. با این حال، در اکثر پروژه‌های ساخت و ساز قطر میلگرد ممان منفی ۸، ۱۰، ۱۲ یا حتی ۱۴ است.  اگر قصد بررسی قیمت میلگرد حرارتی و خرید آن را دارید که در صفحه محصول می‌توانید این اطلاعات را در اختیار داشته باشید.

  لوله سیاه درزدار چیست؟

طول میلگرد ممان منفی

ارزیابی و محاسبات زیادی نیاز است تا بتوان طول میلگردهای ممان منفی را به دست آورد. در این مورد، همه چیز وابسته به مهندس و طراح پروژه است و در بسیاری از موارد، این طول به اندازه یک پنجم دهانه است.

برای محاسبه طول میلگردهای ممان منفی با دو اصطلاح روبرو هستیم؛ طول خم میلگرد و طول میلگرد. برای محاسبه طول خم میلگرد معمولا ۱۲ برابر قطر میلگرد را در نظر می‌گیرند و این میزان معادل طول میلگردی است که به خم تبدیل می‌شود تا اتصال مورد نیاز به دست آید. برای نمونه، طول خم برای میلگردهای ۱۰ میلی متر، برابر با ۱۲ سانتی متر خواهد بود.

طول میلگرد ممان منفی با محاسبه طول دهانه سقف انجام می‌شود و پس از آن، این مقدار تقسیم بر ۵ خواهد شد. برای نمونه، در صورتی که طول دهانه ۱۰ متر است، این عدد تقسیم بر ۵ خواهد شد تا در نهایت طول میلگرد ممان منفی عدد ۲ به دست آید.

نحوه اجرای میلگرد ممان منفی

قبل از اجرا نیاز است تا یک مهندس اعداد را مشخص کند و محاسبات لازم را برای پیاده سازی در نظر داشته باشد.

فرآیند خاصی وجود دارد که بر اساس آن اجرای این مدل میلگردها پیش خواهد رفت. این فرآیند زمانی شروع می‌شود که قطر و طول میلگردهای ممان منفی تعیین شده و محاسبات نیز به اتمام رسیده است. در ادامه با روند اجرای کار آشنا خواهید شد:

 • برشکاری: پس از تعیین قطر، سایز و سایر مشخصات، میلگردها برش خواهند خورد تا اتصال به بخش‌های مورد نیاز به درستی انجام شود.
 • اتصال: میلگردها با به کارگیری سیم‌های آرماتوربندی به بخش‌های تعیین شده بسته می‌شوند تا در صورت جابجایی یا بتن ریزی مشکلی برای آن‌ها به وجود نیاید.
 • تنظیم اندازه‌ها: تنظیم استاندارد خم‌ها برای میلگرد تیرچه‌های کناری از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تیرچه‌های وسط نیاز است تا از یک میلگرد سراسری استفاده کنیم که جایگذاری و بستن آن بر اساس استانداردهای تعریف شده نظام مهندسی خواهد بود.

میلگرد ممان منفی در سقف تیرچه بلوک

اجرای میلگردهای ممان منفی در سقف تیرچه بلوک یک الزام قانونی است و در پروژه‌ها باید در نظر گرفته شود. با مراجعه به آیین نامه‌های فنی و مهندسی ساختمان، این الزام قانونی را مشاهده خواهیم کرد که برای جلوگیری از مشکلات نیروی کششی ناشی از لنگر منفی در نظر گرفته شده است.

 • در انتهای تیرچه‌ها و در قسمت بالای سقف، نیروی کششی وجود دارد که این نیرو ناشی از لنگر منفی است. بنابراین، برای جلوگیری از این نیروی کششی منفی باید فکری کنیم که بهترین راه حل آن خنثی کردن با به کارگیری میلگرد ممان منفی است.

در شرایط آرماتوربندی سقف، این راه حل استفاده می‌شود که در آینده از مشکلات ناشی از نیروهای کششی جلوگیری خواهد کرد.

میلگرد ممان منفی در اسکلت فلزی

بسیاری از ساختمان‌ها در دنیای امروزی دارای اسکلت فلزی هستند. در صورتی که پروژه دارای سقف تیرچه بلوک بوده و اسکلت آن از نوع فلزی باشد، اجرای میلگرد ممان منفی به یک امر الزامی تبدیل خواهد شد.

  راهنمای خرید میلگرد

دلیل این امر نیاز به جلوگیری از لنگرگاه منفی دال سقف است و با این روش می‌توان استحکام بالایی به سازه بخشید. پیاده سازی سقف با تیرچه بلوک و در نظر داشتن میلگردهای ممان منفی در فرآیند آن، کمک زیادی خواهد کرد تا از سازه در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله محافظت شود.

بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که هزینه‌ها در این مورد کمی افزایش خواهد داشت اما بازگشت سرمایه در طولانی مدت با وجود این راه حل بسیار عالی است.

دقت داشته باشید که جلوگیری از لنگر منفی در سقف‌ها چه تیرچه بتنی باشد و چه تیرچه کرومیت یک امر الزامی است. در هر دو حالت، نیروی کششی ناشی از لنگر منفی به وجود خواهد آمد که باید فکری به حال آن کرد.

تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی چیست؟

میلگردهای ادکا و ممان منفی هر دو از محصولاتی هستند که برای تقویت و استحکام بیشتر سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از نظر محل کاربرد و شکل ظاهری تفاوت‌هایی را با همدیگر خواهند داشت. در حقیقت، دنیای میلگردها تنوع بالایی دارد و در بازار مدل‌های مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر یک برای مصارف اختصاصی و منحصر به فرد تولید و طراحی شده‌اند.

تفاوت‌های اساسی میلگردهای ممان منفی با میلگرد ادکا به صورت زیر است:

 • اهمیت: اهمیت کاربرد میلگردهای ممان منفی و ادکا برای تمامی متخصصان اثبات شده است. در واقع، بدون داشتن چنین راه حل‌هایی نمی‌توان از مشکلات بیان شده در صنعت ساخت و ساز جلوگیری کرد. استفاده از ممان منفی در تیرچه بلوک یک امر الزامی است و به این موضوع در قانون نیز تاکید زیادی شده است. با این حال، استفاده از ادکا در تمامی پروژه‌ها الزامی نیست و ضرورت آن به اندازه ممان منفی نیست.
 • کاربرد: کاربرد ممان منفی با ادکا کاملا متفاوت است و آن جایی است که از میلگردهای ممان منفی برای تحمل نیروهای کششی یا کرنشی ناشی از لنگرهای منفی استفاده خواهد شد. میلگرد ادکا جایی کاربرد دارد که هدف جلوگیری از ترک‌های برشی است.
 • نحوه نصب: به دلیل کاربردهای اختصاصی مطمئنا نحوه نصب میلگرد ادکا و ممان منفی نیز متفاوت خواهد بود. میلگرد ادکا به میزان ۱۲ سانتی متر میلگردهای کششی به سمت داخل نصب می‌شود. این در حالی است که میلگرد منفی در محل تکیه گاه به اندازه ۱۵ درصد لنگر خمشی بین دهانه نصب خواهد شد.

کاربرد میلگرد ممان منفی

کاربردهای اساسی برای میلگردهای ممان منفی در صنعت ساخت و ساز تعریف شده است و تنوع آن نیز بالا است. با این حال، مهم‌ترین کاربرد این محصولات در آرماتوربندی سقف تیرچه بلوک است تا مقاومت و استحکام سازه در این بخش افزایش مناسبی پیدا کند.

 • با استفاده از این میلگردها می‌توان ارتعاشات سقف را در شرایط زلزله یا تکان‌ها کاهش داده و شرایط را مدیریت کرد.
 • با نصب میلگردهای ممان منفی مطمئنا از ترک‌ها در محل تکیه گاه جلوگیری خواهد شد که یکی از مشکلات دردسر ساز در این مورد است.
 • با نصب میلگردهای ممان منفی می‌توان در شرایط بهینه نیروهای وارده به میلگردهای کششی را کمتر کرد.
  دستگاه خم و برش میلگرد و نکات مربوط به آن

مزایای میلگرد ممان منفی

امروزه ایجاد استحکام و مقاومت بالا در سازه‌ها و به خصوص سقف آن‌‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین مزایایی که پس از نصب و اجرای میلگرد ممان منفی به دست خواهیم آورد، جلوگیری از گسیختگی سقف است زمانی که فشار و نیروی زیادی به آن وارد می‌شود. برای مثال، در شرایط زلزله شدید جلوگیری از این گسیختگی اهمیت زیادی دارد تا به بخش‌های مختلف سازه آسیب جدی وارد نشود.

 • زمانی که سازه شرایط خاصی دارد و در محیط امکان وجود بلایای طبیعی دور از انتظار نیست، مطمئنا نباید استفاده از این راه حل را کنار گذاشت.

شکل میلگرد ممان منفی

شکل دهی به میلگردهای ممان منفی بخش اصلی ماجرا است و آن زمانی است که باید سر میلگرد به شکل عصا خم شود تا بتوان به راحتی آن را در محل مورد نظر پیاده سازی کرد. با انجام محاسبات لازم برای این شکل دهی، شرکت‌های مختلفی وجود دارند که این فرآیند را برای شما انجام خواهند داد.

 • برای انجام این فرآیند و تهیه بهترین محصولات می‌توانید با کارشناسان مجموعه آهن رسان در ارتباط باشید.

چگونگی نصب میلگرد ممان منفی

برای نصب این میلگردها در تیرچه بلوک نیاز است تا بین دهانه ۱۵ درصد لنگر خمشی در نظر گرفته شود. این میزان برای نصب میلگرد در محل تکیه گاه مورد نیاز است.

نصب این میلگرد در سقف‌های تیرچه بلوک با استفاده از میلگردهای استاندارد ۸، ۱۰ و ۱۲ انجام خواهد شد و در بسیاری از موارد نیاز است تا میلگرد دو سر خم برای رسیدن به نتیجه بهتر در محل استفاده شود.

در آخر

میلگرد ممان منفی از نیازهای اساسی در صنعت ساخت و ساز است و بدون وجود چنین راهکارهایی در عمل یک نقص بزرگ در این بخش احساس می‌شود. مهندسان در دنیای کنونی به دنبال راه حل‌های عملی و ساده هستند تا مقاومت و دوام سازه‌ها را در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله افزایش دهند. در این شرایط، وجود میلگردهای ممان منفی و حتی میلگردهای ادکا گزینه‌ای در دسترس و عملی به حساب می‌آید. برای رسیدن به بهترین نتیجه مطمئنا نیاز است تا از محصولات باکیفیت استفاده کنید. در صورت نیاز به مشاوره خرید برای تهیه بهترین محصولات در این دسته، می‌توانید با کارشناسان فروش آهن رسان تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا استفاده از میلگردهای ممان منفی در تیرچه بلوک الزامی است؟

بله. بر اساس آیین نامه‌های قانونی استفاده از این روش برای شرایط تیرچه بلوک سقف امری الزامی به حساب می‌آید.

آیا خم کاری میلگرد برای پیاده سازی ممان منفی توسط آهن رسان انجام می‌شود؟

بله. در صورتی که نیاز به خم کاری در این مورد داشته باشید، می‌توانید با مجموعه آهن رسان تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند.

آیا هزینه خم کاری میلگرد ممان منفی به عهده مشتری است؟

بله. برای اطلاع از هزینه‌ها هم اکنون می‌توانید با کارشناسان آهن رسان تماس بگیرید تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *