...

میلگرد پیچشی چیست؟

ایمان شکوهیان
میلگرد پیچشی، به خاموت‌های قائم بسته یا دورپیچ هایی است که برای تامین لنگر پیچشی در یک قطعه استفاده شده گفته می‌شود . میلگرد پیچشی به طورمعمول به صورت یک‌نواخت در اطراف سطح مقطع پخش می‌شود تا بتواند در برابر تنش‌های پیچشی مقاومت کند و مانع از تغییر شکل و تخریب مقطع شود. نرخ میلگرد پیچشی نیز براساس قیمت میلگرد مشخص می‌شود.

میلگرد پیچشی به آرماتورهای طولی، خاموت‌های قائم بسته و همچنین دورپیچ‌هایی گفته می‌شود که وظیفه تامین لنگر پیچشی در قطعه مد نظر را بر عهده دارند. برای اینکه جلوی تغییر شکل و تخریب مقطع گرفته شود باید میلگرد پیچشی به صورت یکنواخت در اطراف مقطع پخش شود تا بتواند مقاومت لازم را در برابر تنش‌های پیچشی از خود نشان دهد.

لازم به ذکر است که بدانید آرماتور پیچشی کاربرد گسترده‌ای در سازه‌ها ندارد، اما بیشترین کاربرد و استفاده آن را می‌توان برای اتصال تیرهای بتنی در نظر گرفت. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این میلگرد به شما ارائه کنیم.

در ضمن اگر قصد خرید میلگرد و بسیاری از مقاطع فولادی را دارید، اطلاع و استعلام قیمت آهن امروز امری واجب و ضروری برای شما به‌حساب می‌آید، چرا که با مطلع بودن از قیمت روز آهن می‌توانید مقرون‌به‌صرفه‌ترین خرید را در مناسب‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

معرفی میلگرد پیچشی

برای تامین لنگر پیچشی قطعات سازه از میلگرد پیچشی یا همان آرماتور پیچشی استفاده می‌شود که یک محصول فولادی است و معمولا به صورت دورپیچ یا قائم بسته و آرماتور طولی وجود دارد. مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام اجرای میلگرد پیچشی باید به آن توجه داشت این است که نیرو باید به شکل یکنواخت در سازه تقسیم شود. از جمله مهم‌ترین مشخصه و ویژگی این میلگرد می‌توان به آجدار بودن آن اشاره کرد که باعث می‌شود تا اتصال و چسبندگی مناسبی با بتن داشته باشد.

در ادامه جدولی از مشخصات میلگرد پیچشی آورده‌ایم تا بتوانید بهتر با آن آشنا شوید:

جدول مشخصات میلگرد پیچشی
نام محصول نام دوم محصول ماده اولیه نوع میلگرد انواع وظیفه کاربرد
میلگرد پیچشی آرماتور پیچشی بیلت و بلوم آجدار طولی و عرضی تقویت سازه بتنی و تامین لنگر خمشی تیر و ستون بتنی

 

خواص میلگرد پیچشی

میلگرد پیچشی خواص مختلفی دارد که آن را به یک ماده سازگار، منعطف و البته مقاوم تبدیل کرده است. در ادامه شما را با خواص میلگرد پیچشی آشنا می‌کنیم:

 1. مقاومت بالا: این محصول مقاومت بالایی در برابر نیروهای کششی و خمشی دارد و همین موضوع باعث شده تا از آن در پل‌ها و ساختمان‌های بتن آرمه استفاده کنند.
 2. انعطاف‌پذیری مناسب: این قطعه علاوه بر مقاومت بالا انعطاف‌پذیری مناسبی هم دارد که باعث می‌شود تا در مقابل نیروها و تنش‌های مختلف مقاوم باشد.
 3. پردازش و استفاده آسان: این نوع میلگردها به آسانی پردازش می‌شوند و به راحتی می‌توان آن‌ها را تغییر شکل داد و در سازه‌های مختلف استفاده کرد.
 4. مقاوم در برابر زنگ‌زدگی: اغلب میلگردهای پیچشی سازه با یک پوشش محافظتی تولید می‌شوند تا از آن‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت کند و از طرف دیگر طول عمر مفید آن‌ها را افزایش دهد.
 5. قابلیت اتصال مناسب: به خاطر خواص مکانیکی این قطعه از آن برای برقراری اتصالات قوی و پایدار در سازه‌های مختلف استفاده می‌شود.

در زمان خرید میلگرد باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قیمت میلگرد اشاره کرد، این فاکتور برای بسیاری از فعالان در حوزه آهن اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که تعیین‌کننده حجم خرید است و از طرفی کمک می‌کند تا هزینه کلی پروژه را برآورد کنید، به‌این‌ترتیب برای استعلام و اطلاع از قیمت لحظه‌ای این مقاطع می‌توانید روی خدمات سایت آهن حساب باز کنید.

میلگرد پیچشی در ایتبس

اگر قصد طراحی و ترسیم میلگرد پیچشی را دارید، می‌توانید از برنامه ایتبس (Etabs) کمک بگیرید. برای طراحی میلگرد پیچشی در ایتبس که نرم‌افزاری قدرتمند است می‌توانید جرئیات آرماتور سازه‌های بتنی را ترسیم کنید.

این نرم‌افزار این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید جزئیات میلگردهایی مانند میلگردهای طولی اصلی، میلگردهای پیچشی و… را به راحتی مشخص کنید. برای طراحی میلگرد با ایتبس باید ابتدا منوی Display Design Info را انتخاب کرده و در قسمت design output گزینه Torsion Reinforcing را برای مشخص کردن میلگرد پیچشی انتخاب کنید.

محاسبه میلگرد پیچشی تیر

بسیاری از کاربران در برابر میلگرد پیچشی تیر با این سوال مواجه می‌شوند که چطور می‌توان محاسبات آن را انجام داد و محاسبه میلگرد پیچشی تیر به چه صورت است؟ برای محاسبات این دسته از میلگردها فرمول‌های مختلفی وجود دارد و برای محاسبه از طریق آن‌ها باید ابتدا موارد مختلفی مانند قطر تیر (d)، قطر میلگرد (d0)، زاویه پیچ تیر و همچنین فاصله بین پیچش‌ها (L) را در نظر داشته باشید.

کاربرد میلگرد پیچشی

میلگرد پیچشی نیز مانند بسیاری از میلگردهای دیگر کاربردهای زیادی در صنایع و بخش‌های مختلف دارد. در این بخش به برخی از اصلی‌ترین کاربردهای میلگرد پیچشی اشاره کرده‌ایم:

 1. ساخت سازه‌های بتن آرمه: برای تقویت و افزایش مقاومت در ساخت سازه‌های بتن آرمه مانند پل‌ها، ساختمان‌ها، مخازن آب و برج‌ها از میلگرد پیچشی به عنوان یک افزودنی مهم استفاده می‌کنند.
 2. ساخت تیرچه و بلوک بتنی: برای افزایش استحکام و مقاومت تیرچه و بلوک‌های بتنی از میلگرد پیچشی در تیر استفاده می‌شود.
 3. ساخت قطعات خودرو: در صنعت خودروسازی برای فراهم کردن مقاومت و استحکام در اجزای سازه‌های خودرو و همچنین قطعات پرسی آن از میلگردهای پیچشی استفاده می‌شود.
 4. صنایع دریایی و ساخت تجهیزات دریایی: از این متریال برای ساخت قسمت‌های مختلف کشتی‌ها، سکوهای نفتی و دیگر تجهیزات دریایی استفاده می‌شود.
 5. صنعت ماشین‌سازی: این محصول به عنوان قطعه‌ای تقویتی در ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی نقشی حیاتی دارد و همچنین اتصالات بسیار مهمی را فراهم می‌کند.

روش تولید میلگرد پیچشی

برای تولید میلگرد پیچشی از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که در ادامه آن‌ها برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. فرایند حرارتی: از این روش به‌طور عمده برای تولید میلگرد پیچشی استفاده می‌شود و فرایند تولید آن به این شکل است که فولاد را در دمای بسیار بالا گرم می‌کنند و سپس با استفاده از دستگاه ورق‌کاری آن را شکل می‌دهند.
 2. فرایند رول فرمینگ: برای تولید میلگردهایی با قطر کوچک‌تر از این روش استفاده می‌شود که در آن میلگرد از طریق عبور از غلاف‌های استوانه‌ای شکل با خاصیت پیچشی تولید می‌شود.
 3. فرایند سرد کاری: برای تولید میلگردهایی با خصوصیات مکانیکی خاص از این روش تولید استفاده می‌کنند که در آن میلگرد پیچشی با استفاده از شکل‌دهی فولاد سرد حاصل می‌شود.
 4. فرایند تراشه‌زنی: برای تولید میلگردهایی با ابعاد و اندازه‌های دقیق‌تر از این روش تولید استفاده می‌کنند که در آن میلگرد پیچشی از طریق تراشه‌زنی و حذف مواد اضافی حاصل می‌شود.

از دیگر موارد مهمی که در زمان خرید میلگرد باید آن را لحاظ کنید می‌توان به وزن میلگرد اشاره کرد چرا که این فاکتور نیز ارتباط مستقیم با حجم و برآورد کلی هزینه پروژه دارد و برای اطلاع از وزن میلگردهای مد نظر خود می‌تواند از مجموعه آهن رسان کمک بگیرید.

مقایسه میلگرد پیچشی با سایر انواع میلگردها

در این قسمت به مقایسه میلگرد پیچشی با دیگر انواع میلگردها پرداخته‌ایم:

 1. مقاومت مکانیکی: میلگردهای پیچشی در مقایسه با میلگردهای عادی مقاومت بالاتری دارند و در ساخت سازه‌هایی که به استحکام بالا نیاز دارند از این میلگردها برای مقاومت در برابر نیروی خمشی و کششی استفاده می‌شود.
 2. انعطاف‌پذیری: همان‌طور که گفتیم میلگردهای پیچشی انعطاف‌پذیری مناسبی دارند که آن‌ها را برای استفاده در سازه‌هایی که به انعطاف‌ نیاز دارند به گزینه‌ای مناسب تبدیل می‌کند، اما در عین حال انعطاف آن از بسیاری میلگردها کمتر است.
 3. پوشش محافظتی: میلگردهای پیچشی برای محافظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارای یک پوشش محافظتی هستند و این موضوع ممکن است در بعضی از میلگردها به چشم نخورد.

انواع آرماتور پیچشی

آرماتور پیچشی انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

· میلگرد پیچشی طولی

میلگرد یا آرماتور پیچشی طولی به آن دسته از میلگردهای آجداری گفته می‌شود که وظیفه اتصال تیرهای فرعی به تیرهای بتنی را بر عهده دارد.

· میلگرد پیچشی عرضی

میلگردهای پیچشی عرضی به خاموت‌ها و دورپیچ‌هایی گفته می‌شود که در ستون از آن‌ها استفاده می‌کنند.

نحوه اجرای آرماتور پیچشی

برای اجرای آرماتور پیچشی باید مراحل مختلفی طی شود که در ادامه آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 1. در ابتدا پیش از هر کاری باید نوع میلگرد پیچشی مورد نیاز خود را مشخص کنید؛ برای مثال اگر به میلگر پیچشی طولی نیاز دارید باید ابتدا آن را درون خاموت بسته و سپس آن را دور مقطع مد نظر قرار دهید، توجه داشته باشید که فاصله بین این آرماتورها از یکدیگر طبق مقررات نباید بیشتر از ۳۰۰ میلی‌متر باشد و حتما دقت کنید که برای گوشه‌های خاموت باید حتما از میلگرد پیچشی طولی استفاده کنید.
 2. در این مرحله باید به قطر آرماتور توجه کنید؛ برای مقال قطر میلگرد پیچشی طولی برای خاموت باید حدودا ۰.۰۴۲ باشد. درواقع قطر این نوع میلگرد حداقل برابر است با ۱۰ میلی‌متر و نباید از این مقدار کمتر باشد.

میلگرد پیچشی به شکل مارپیچ به دور تیر می‌چرخد و محکم بسته می‌شود تا استحکام لازم را در بتن آرمه فراهم کند و به تیرها شکل دهد.

جمع‌بندی

میلگرد پیچشی همان‌طور که گفتیم با مقاومت بالا در برابر نیروهای خمشی و کششی نقشی مهم و اساسی در تامین استحکام و پایداری بسیاری از صنایع و سازه‌ها ایفا می‌کند. از آنجایی که این میلگردها قدرت بالایی در پیچشی بودن دارند و همچنین سبک و منعطف هستند، محبوبیت زیادی در بین کاربران دارند.

برای اینکه بتوانید به شکلی بهینه از میلگردهای پیچشی استفاده کنید باید در انتخاب، طراحی و همچنین استفاده از آن اصول مهندسی را رعایت کرده و از طرف دیگر با استانداردها و ضوابط مربوطه هماهنگی‌های لازم را داشته باشید. به همین منظور برای دریافت مشاوره و راهنمایی در مورد استفاده بهینه از این متریال و همچنین اجرای صحیح آن می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آهن رسان تماس بگیرید.

سوالات متداول

وظیفه میلگرد پیچشی چیست؟

میلگرد پیچشی به عنوان یکی از اعضای سازه نقش تقویت سازه در برابر نیروهای خمشی و کششی را بر عهده دارد و از طرف دیگر کار تامین لنگر پیچشی در قطعات سازه نیز بر عهده آن است.

انواع میلگرد پیجشی شامل چه مواردی می شود؟

از جمله انواع میلگرد پیچشی می‌توان به نوع طولی و عرضی اشاره کرد.

ماده اولیه برای تولید میلگرد پیچشی چیست؟

برای تولید میلگرد پیچشی از بیلت و بلوم به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند.

نام دوم میلگرد پیچشی چیست؟

میلگرد پیچشی را با نام دیگری همچون آرماتور پیچشی نیز می‌شناسند.

میلگرد پیجشی از نوع ساده است یا آجدار؟

میلگرد پیچشی در نوع آجدار تولید می‌شود.

از میلگرد پیچشی در چه جاهایی استفاده می شود؟

از میلگرد پیچشی در اطراف نورگیرها، اطراف پله‌ها، ساخت تیرچه و بلوک بتنی، ساخت قطعات خودرو، ساخت سازه‌های بتن آرمه، ساخت ماشین‌آلات، ساخت تجهیزات صنعتی، ساخت تجهیزات دریایی و به‌طورکلی اتصال تیرهای بتنی استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *