میلگرد GFRP چیست؟

میلگرد GFRP و کاربرد آن
میلگرد GFRP (پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه) یک ماده نسبتاً جدید است که به عنوان یک راه حل ممکن برای تخریب گسترده سازه های بتنی شناخته شده است. قیمت این محصول به طور مستقیم از قیمت میلگرد تاثیر می‌پذیرد.

میلگرد gfrp یکی از انواع میلگردهای موجود در بازار است که از مواد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه ساخته شده است.  برای تولید این نوع از میلگردها  الیاف شیشه‌ای را در هسته مرکزی ماتریکس پلیمری پیچیده و آن را تولید می‌کنند. انجام این فرآیند بر روی میلگرد gfrp باعث تولید قطعه‌ای خواهد شد که استحکام کششی و سختی بالایی دارد. در عین حال وزن سبک خود را حفظ کرده و قابل حمل می‌باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی کامل این میلگرد بپردازیم. پس در این مقاله از آهن‌رسان  با ما همراه باشید. شما برای اطلاع از قیمت آهن امروز می‌توانید به وب سایت رسمی آهن‌رسان مراجعه کنید.

GFRP چیست؟

gfrp مخفف کلمه پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه است. الیاف شیشه‌ای سختی، سفتی و استحکام بالایی را برای میلگرد فراهم می‌کند. به همین جهت میلگردی که با الیاف شیشه‌ای ساخته می‌شود مقاومت و استحکام بالایی دارد. با وجود مقاومت بالا، وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی می‌توان از این نوع میلگرد و قطعه پلیمری در محیط‌هایی یا دمای بالا یا در کاربردهای صنعتی از آن استفاده نمود.

نقطه قوت این نوع میلگرد مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است. این نوع از میلگردها به هیچ عنوان در برابر رطوبت زنگ نزده و دچار خوردگی نخواهند شد. در نتیجه می‌توان در فضاهایی که به سرعت باعث تخریب میلگرد می‌شود از میلگرد gfrp استفاده نمود.

این محصول از وزن سبک، انعطاف پذیری مناسب و همچنین کیفیت بالایی برخوردار است. از این‌رو در سازه‌های مخصوص و خاصی از آن استفاده می‌شود.

وزن میلگرد gfrp بر روی قیمت میلگرد تاثیر زیادی می‌گذارد، در نتیجه شما قبل از اینکه به دنبال خرید این محصول بروید باید نیاز خود را بشناسید و وزن میلگردی را که نیاز دارید را بدانید. اینگونه می‌توانید راحت‌تر از قیمت این نوع میلگردها مطلع شوید.

جالب است بدانید که امکان اصلاح خواص این نوع قطعه وجود دارد. می‌توان با این ویژگی خواصی از جمله مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش، هدایت الکتریکی، مقاومت در برابر شعله‌ها و … را به وجود آورد.

با وجود چنین مزیت‌هایی امروزه میلگرد gfrp به یکی از بهترین انواع میلگردها در بازار فروش تبدیل شده است.

FRP چیست؟

لازم است بدانید که FRP مشابه  GFRP است اما یک تفاوت بزرگ با GFRP دارد. تفاوت این دو قطعه این است که FRP را می‌توان با انواع الیاف‌های مختلف از جمله بازالت، کربن، آرامید و … ساخت در صورتی که GFRP تنها با الیاف پلیمری ساخته می‌شود.

با وجود مقاومت بالایی که این نوع از میلگردها نسبت به وزن خود دارند و در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند، امروزه در صنعت‌های مختلفی از اف آر پی استفاده می‌شود.

از کاربردهای FRP می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تولید اجزای ساختاری هواپیما
 • در سازه‌های بتنی و بنایی
 • در تولید اعضای ساختاری خودروها
 • تولید چوب اسکی و چوب گلف
 • تولید تجهیزات ورزشی
 • تولید چوب ماهیگیری
 • تولید مخازن کشتی‌ها
 • زیرساخت‌های حمل و نقل
 • پل سازی

از ویژگی‌های متمایز کننده اف آر پی می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی، استحکام بالا، وزن سبک و … اشاره داشت. به‌همین جهت از این ماده امروزه به جای مواد صنعتی مثل چوب، فولاد، آلومینیوم و … استفاده می‌شود.

کاربردهای میلگرد GFRP

میلگرد gfrp که به عنوان میلگرد پرایمری شناخته می‌شود ماده‌ای است که کاربردهای بسیار زیادی در ساخت‌وساز و صنعت‌های مختلف دارد.

که در ادامه به معرفی این نوع از کاربردها می‌پردازیم. البته توجه داشته باشید که این موارد تنها بخشی از کاربردهای میلگرد جی اف آر پی شناخته می‌شوند.

توجه داشته باشید که استفاده از این میلگردها گسترده نبوده، چرا که هزینه اجرای آن نسبت به مزایایی که دارد بیشتر است. به همین جهت در زمان‌ها و شرایط خاصی که مزیت‌های آن بیشتر از هزینه آن باشد از این روش استفاده می‌کنند.

  آزمایش شناسایی استاندارد میلگرد

از رایج‌ترین انواع کاربردهای میلگرد جی اف آر پی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

سازه‌های دریایی

همان‌طور که گفته شد این نوع از میلگردها در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. در نتیجه می‌توان آن‌ها را در محیط‌های مرطوبی چون سازه‌های دریایی و ساحلی مورد استفاده قرار داد؛ بدون اینکه تخریب شوند. از این‌رو یکی از کاربردهای گسترده میلگرد gfrp در سازه‌های دریایی و ساحلی است.

ساخت‌و‌ساز سازه های ساختمانی

در بسیاری از مواقع برای اینکه در سازه‌های مختلف باعث تقویت سازه بتنی شوند از میلگرد gfrp استفاده می‌کنند. در بسیاری از مواقع با استفاده از میلگرد شیشه‌ای باعث افزایش مقاومت سازه شده و وزن سازه را افزایش می‌دهند.

استفاده در محیط‌های شیمیایی و صنعتی

این نوع  از میلگردها در مقابل انواع اسیدها، عنصرها و مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. به همین جهت یک انتخاب ایده‌آل برای محیط‌های صنعتی و شیمیایی محسوب می‌شوند.

تولید تجهیزات ورزشی

در بسیاری از مواقع برای تولید انواع تجهیزات ورزشی نیز از این نوع میلگردها استفاده می‌شود. برای مثال، در تولید چوب‌های گلف، اسکی، چوب ماهیگیری و … gfrp کاربرد دارد.

سازه‌های زیر زمینی

مقاومت این نوع از میلگردها در برابر خوردگی باعث شده است که امروزه در سازه‌های زیرزمینی نیز از این نوع میلگردها استفاده زیادی شود.

مزایای استفاده از میلگرد GFRP

این نوع میلگردها هزینه بالایی دارند به همین جهت در بسیاری از مواقع به جهت مزیت آن است که کاربرد دارد. به زبان ساده مزیت این محصول باعث می‌شود برخی از مهندسان با وجود هزینه‌های سنگین نیز از این روش استفاده کنند. ما در ادامه شما را با مهم‌ترین مزایای استفاده از میلگرد gfrp  آشنا خواهیم ساخت.

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیتی که این نوع میلگردها دارد  مقاومت آن در برابر خوردگی است‌

این نوع از میلگردها با وجود الیاف شیشه و پلیمری که در ساخت آن استفاده شده است در برابر خوردگی، زنگ زدگی و حتی محیط‌های مرطوب دچار خرابی نخواهند شد‌.

همین امر باعث شده است که در حال حاضر از این نوع میلگرد در محیط‌های دریایی، ساحلی، شیمیایی و …  استفاده شود.

تطبیق پذیری بالا

این نوع از میلگردها تطبیق پذیری بالایی دارند‌ به همین جهت می‌توان در سازه‌های مختلف و در شرایط متنوع از آن استفاده نمود. این مورد یکی از مزیت‌های این میلگرد شناخته می‌شود.

خم شدن و برش آسان

میلگرد جی اف آر پی نارسانا است، به همین جهت به راحتی عمل برش و خم شدن آن انجام می‌شود. این مزیت می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و همچنین هزینه‌های اضافی نیروی کار شود.

دوام بالا

از دیگر مزیت این نوع از میلگردها می‌توان به عمر طولانی آن اشاره داشت. این میلگرد می‌تواند در محیط‌هایی با دمای بالا تحمل خوبی از خود نشان دهد.

وزن سبک

مزیت دیگری که باعث شده است امروزه افراد زیادی از  میلگرد شیشه‌ای استفاده نمایند، وزن سبک این میلگرد است.

با وجود استحکام بالایی که این نوع از میلگردها دارند وزن آن بسیار سبک بوده و نصب و جابه‌جایی آن آسان است‌. در این صورت افراد می‌توانند بدون نیروی کار به راحتی از این میلگرد استفاده کنند.

معایب استفاده از میلگرد GFRP

با اینکه این نوع از میلگردها کاربردهای بی‌شمار و مزیت‌های زیادی دارند اما معایبی نیز در هنگام استفاده از آن‌ها وجود دارد. که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین معایب میلگرد gfrp می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

هزینه‌

میلگردها معمولاً نسبت به میلگردهای فولادی قیمت بیشتری داشته و گران‌تر هستند. یکی از معایب میلگرد gfrp هزینه بالای آن است.

دسترسی محدود

این ‌نوع از میلگردها نسبت به میلگردهای فولادی به اندازه کافی در دسترس نیستند‌. در نتیجه احتمال اینکه شما نتوانید در همه مناطق به راحتی این نوع از میلگردها را تهیه کنید بسیار زیاد است.

روند نصب

برای نصب میلگرد gfrp تکنیک‌های خاص و همچنین روش‌های خاصی وجود دارد که تمامی افراد و پیمانکاران با نحوه کارکرد درست این نوع میلگرد آشنا نیستند. در نتیجه یکی از معایب این میلگردها روند نصب آن است.

  تسمه فلزی چیست؟

سازگار نبودن با بتن

یکی دیگر از معایب این نوع میلگردها این است که با بتن به خوبی سازگار نبوده و برای اینکه اتصال در چنین سازه‌های قوی‌تر شود نیاز به تکنیک‌های خاص وجود دارد که این مورد نیز می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد.

مقاوم نبودن در برابر دمای بالا

میلگرد gfrp در مقابل دمای بالا احتمال اینکه استحکام خود را از دست دهد بسیار زیاده است. در نتیجه در هنگام آتش سوزی می‌تواند به راحتی باعث شکسته شدن ساختار سازه شود.

مشخصات فنی میلگرد GFRP

قطعات فولادی دارای مشخصات فنی مختلفی می‌باشند. میلگرد شیشه‌ای نیز مشخصات فنی مخصوص خود را دارد که بر اساس کیفیت و سازنده آن این مشخصات فنی متغیر خواهد بود.

اما از رایج‌ترین انواع مشخصات فنی میلگرد gfrp می‌توان به موارد زیر اشاره‌ کرد:

استحکام کششی: این نوع میلگردها از نظر مقاومت و استحکام کششی حداقل ۲۰۰ مگاپاسکال دارند. GFRP می‌تواند بر اساس سازنده تا ۶۰۰ مگاپاسکال نیز استحکام کششی داشته باشد.

چگالی: میلگرد gfrp معمولاً در اکثر سازه‌ها چگالی حدود ۱.۸  گرم بر سانتی‌متر ۳ دارد. که چگالی میلگرد gfrp یک چهارم میلگرد فولادی است.

مقاومت خمشی: مقاومت خمشی این نوع میلگرد نیز اهمیت زیادی دارد. این نوع میلگردها مقاومت خمشی ۳۵۰ مگاپاسکال دارند.

خزش: سرعت خزش این نوع میلگردها نیز پایین است. به زبان ساده می‌توان گفت که این نوع از میلگردها در طول زمان زیاد استحکام خود را حفظ می‌کند.

دوام: از نظر دوام و طول عمر این نوع میلگردها حداقل ۵۰ سال دوام دارند و در سازه باقی می‌مانند.

مقایسه میلگردهای فولادی و GFRP

در بازار فروش آهن‌آلات دو نمونه میلگرد وجود دارد که این میلگردها با نام‌های میلگرد فولادی و میلگرد gfrp شناخته می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم میلگرد gfrp میلگردی است که با استفاده از الیاف شیشه تقویت شده است که به عنوان تقویت کننده در سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جهت دیگر میلگردهای فولادی نمونه‌ای دیگر از ماده‌های تقویت کننده سنتی هستند که از فولاد کربن تولید می‌شوند.

با وجود مواد اولیه‌ای که برای تولید این نوع از میلگردها استفاده شده است میلگردهای فولادی و gfrp تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. که از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

استحکام

در قطعات تقویت کننده بتن اولین موردی که مورد بررسی قرار می‌گیرد استحکام قطعه است. توجه داشته باشید که میلگرد فولادی نسبت به gfrp ظرفیت بالاتر و استحکام بیشتری دارد، در نتیجه در سازه‌ها و پروژه‌های ساختمانی که سنگین‌تر هستند از آن‌ها استفاده می‌شود. پس از نظر استحکام می‌توان میلگرد فولادی را بهتر دانست.

هزینه خرید و نصب

از نظر هزینه‌ها نیز این دو میلگرد نسبت به یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. میلگرد فولادی قیمت پایین‌تری داشته اما قیمت خرید میلگرد gfrp بیشتر است. همینطور نحوه نصب میلگرد شیشه‌ای پرهزینه می‌باشد. البته لازم است بدانید که کیفیت این میلگرد بهتر از کیفیت میلگرد فولادی است. در نتیجه می‌تواند در دراز مدت قیمت بالای آن را توجیه کند و مقرون به صرفه باشد.

مقاومت در برابر خوردگی

مقاومت در برابر خوردگی نیز در میلگردها اهمیت زیادی دارد. مقاومت در برابر خوردگی در میلگرد gfrp نسبت به میلگردهای فولادی بیشتر است. همین امر باعث شده که در محیط‌های مرطوبی چون دریاها و سواحل بتوانند از این نوع میلگرد استفاده کنند.

وزن

تفاوت دیگری که این میلگردها نسبت به یکدیگر دارند در وزن آن‌ها است. میلگرد فولادی وزن سنگین‌تری داشته اما میلگرد gfrp وزن سبک‌تری دارد، در نتیجه حمل و نقل آن نیز آسان‌تر است.

مقاومت در برابر حرارت و آتش

در بسیاری از مواقع مقاوم بودن این نوع میلگردها در برابر حرارت و آتش اهمیت زیادی در سازه دارد. در این بخش میلگرد فولادی توانسته است برتری بیشتری داشته باشد و در برابر آتش مقاوم باشد. میلگرد فولادی مقاومت خوبی در دمای بالا دارد در صورتی gfrp در برابر حرارت مقاومت خود را از دست می‌دهد.

  اسپیسر میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد GFRP

قیمت میلگرد gfrp اهمیت زیادی برای مهندسان و پیمانکاران دارد چرا که آن‌ها قبل از ساخت سازه باید قیمت‌های محصولات مورد نیاز خود را بررسی کنند و در نهایت با انتخاب بهترین نوع و بهترین قیمت اقدام به خرید یک محصول نمایند‌

توجه داشته باشید که عواملی در حال حاضر بر روی قیمت این نوع میلگرد موثر است که در ادامه شما را با مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت میلگرد gfrp آشنا خواهیم ساخت.

 • مواد اولیه: اولین و مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر روی قیمت میلگرد شیشه‌ای مواد اولیه‌ای است که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد. الیاف شیشه و همچنین مواد پلیمری که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است دچار نوسانات زیادی شوند، در نتیجه هرچه قیمت این مواد اولیه افزایش پیدا کند قیمت نهایی میلگرد نیز با افزایش روبه‌رو خواهد شد.
 • کیفیت و برند: برند محصول و همچنین کیفیت آن از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت میلگرد gfrp است. زمانی که کیفیت محصول بالا و نام برند جز بهترین‌ها باشد تولید کنندگان حق بیمه دریافت می‌کنند. در نتیجه شما برای خرید این نوع قطعه باید قیمت هزینه بیشتری پرداخت کنید.
 • حجم و مقدار: زمانی که شما این نوع میلگردها را در حجم و مقدار بالا خریداری کنید، قیمت محصول کاهش پیدا می‌کند. چرا که در خریدهای عمده بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان تخفیف‌هایی را در نظر خواهند گرفت.
 • فرآیند تولید: فرآیند تولید را فراموش نکنید. فرآیند تولید شامل مراحل مختلفی خواهد شد که می‌تواند بر روی هزینه خرید تاثیرگذار باشد.
 • حمل و نقل: حمل و نقل از دیگر پارامترهای موثر بر قیمت میلگرد gfrp است.
 • تقاضای خرید: افزایش قیمت یا کاهش قیمت میلگرد وابسته به تقاضای خرید می‌باشد. هرچه تقاضای خرید این محصول افزایش پیدا کند قیمت محصول نیز با افزایش روبه‌رو می‌شود.
 • نوسانات بازار جهانی: نوسانات بازار جهانی و ارز را فراموش نکنید. چرا که این موارد نیز بر روی قیمت میلگرد موثر هستند.

 

کلام آخر

در این مقاله به طور کلی به معرفی میلگرد gfrp که نمونه‌ای جدید از میلگردهای تقویت شده است، پرداخته‌ایم. این نوع میلگردها کاربردهای مختلفی در تولید تجهیزات ورزشی، ساخت انواع پل‌ها، مخازن، سازه‌های ساختمانی و … داشتند.

در واقع با نوسانات قیمتی که این روزها شاهد آن هستیم قیمت میلگرد gfrp نیز ثابت نبوده و به طور مداوم در حال تغییر است. از این رو بسیاری از مهندسان به دنبال مرکزی هستند تا قیمت‌های روز این محصول را در اختیارشان قرار دهد تا آن‌ها قبل از تهیه این محصول از قیمت‌ها مطلع شوند.

اگر به دنبال اطلاع از قیمت روز این نوع میلگرد هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که به وب سایت رسمی آهن‌رسان مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

میلگرد gfrp چیست؟

میلگرد جی اف آر پی نوع میلگرد بوده که با الیاف شیشه تقویت شده است.

میلگرد GFRP  چه کاربردی دارد؟

از این نوع میلگردها استفاده‌های فراوانی در سازه‌های دریایی، سازه‌های ساختمانی، تولید تجهیزات ورزشی، سازه‌های زیرزمینی، ساحلی و… می‌شود.

تفاوت میلگرد gfrp با میلگرد فولادی در چیست؟

این دو میلگرد از نظر قیمت، هزینه، وزن، مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و … تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. از جمله تفاوت میلگرد gfrp با میلگرد فولادی می‌توان به مواردی چون هزینه بالای خرید و نصب، مقاومت بالا در برابر خوردگی، احتمال خرابی و شکست در برابر حرارت بالا و … اشاره داشت.

مزیت میلگرد gfrp  چیست؟

میلگرد gfrp مزیت‌های زیادی دارد که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به مواردی چون مقاومت در برابر خوردگی، دوام بالا، انطباق پذیری بالا، وزن سبک، برش آسان  و خم شدن راحت اشاره داشت.

چه عواملی بر روی قیمت میلگرد GFRP  تاثیر می‌گذارند؟

حجم و مقدار میلگرد، مواد اولیه به کار برده شده، کیفیت و برند میلگرد، هزینه‌های حمل و نقل از جمله مواردی هستند که بر روی قیمت این نوع  میلگردها موثر می‌باشند.

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *