نورد تیرآهن چیست؟

امروزه از مقاطع فولادی می‌توان در سازه‌های مختلفی استفاده کرد که هرکدام باتوجه به ماهیت و کاربردی که دارند، برای مصارف مختلفی استفاده می‌شوند. یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی که هم در پروژه‌های ساختمانی و هم صنعتی، کاربردهای فراوانی دارد، تیرآهن است. به دلائل مختلفی در برخی از پروژه‌ها نیاز به برش، خم‌کاری و بسیاری از فرآیندهای دیگر روی این محصول است. تغییر تیرآهن برای دستیابی به اشکال و ابعاد خاص در جهت برطرف کردن نیازهای متنوع ساخت و ساز، به‌عنوان نورد تیرآهن شناخته می‌شود. در این مقاله قرار است به این سوال پاسخ دهیم که پروسه ساخت و نورد تیرآهن چیست؟ اگر می‌خواهید در این باره بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای اطلاع از قیمت آهن می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه و بعد از استعلام قیمت ثبت سفارش داشته باشید. روند قیمت تمامی مقاطع فولادی به صورت روزانه در این سایت آپدیت می‌شود تا شما بتوانید در بهترین زمان خرید خود را ثبت کنید.

پروسه ساخت و نورد تیرآهن چیست؟

بسیاری از خریداران به دنبال اطلاع از قیمت تیرآهن هستند؛ قیمت این محصول بر اساس سایز، وزن، ابعاد و کارخانه تولیدی این محصول متفاوت است.

تیرآهن یک شکل فولادی سازه‌ای است که برای حمل بارهای سنگین با تکیه گاه در دو نقطه یا بیشتر طراحی شده است. با این حال، حتی تفاوت‌های هندسی به ظاهر جزئی نیز بر میزان وزن و مقاومت تیرها در برابر خمش یا کمانش تأثیر می‌گذارد. دو روش اصلی برای ساخت تیرهای فولادی وجود دارد: جوشکاری و نورد گرم.

تیرآهن‌ها یک محصول فولادی سازه نورد گرم هستند. فولاد در هنگام سرد بودن در برابر شکل دادن مقاومت می کند. بنابراین اولین قدم در ساخت تیرهای فولادی حرارت دادن فولاد است. برای انجام این کار، فولاد از طریق یک کوره با سیستم های کنترل خودکار مشعل برای حفظ دمای مورد نظر، با استفاده از برنامه های کامپیوتری پیچیده عبور می کند.

نورد واقعی فرآیندی است که از طریق ترکیبی از موتورها و یاتاقان‌های نصب شده، فولاد از میان غلتک‌های بزرگی عبور می‌کند که به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که شکل تیر مورد نظر را ایجاد کند و چون فولاد بسیار داغ است به راحتی از آن عبور می‌کند. سپس هنگام سرد شدن فولاد به دقت تحت نظارت قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که یکپارچگی ریزساختارها حفظ می‌شود. فرآیندهای اضافی، مانند گالوانیزه گرم، می تواند برای محافظت بیشتر از فولاد اعمال شود.

تیرآهن به دو دسته تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش تقسیم می‌شود؛ تیرآهن معمولی شبیه به حرف Iانگلیسی و تیرآهن هاش شبیه به حرف Hانگلیسی است.پروسه ساخت و نوردتیرآهن در هرکارخانه باید مطابق با استانداردهای خاص انجام شود. در این پروسه، کیفیت محصولات اهمیت بالایی دارد؛ چراکه در صورت عدم کیفیت ممکن است تیراهن استفاده شده در سازه، موجب خسارت به سازه شود. برای ساخت مقاطع فولادی، ابتدا مواد اولیه انبار می‌شوند، بعد از آن برای ساخت تیرآهن، سنگ‌های آهن را به کوره بلند ارسال کرده و باعث تولید چدن می‌شود. سپس چدن های تولید شده را به پاتیل اختصاص حمل کرده و با دمیدن اکسیژن واکنش های مورد نیاز آن ها صورت خواهد گرفت.

  تفاوت لوله درزدار و بدون درز

لازم به ذکر است که بگوییم یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن، وزن تیرآهن است؛ هرکارخانه یک وزن مشخص برای تیرآهن‌های تولید شده خود در نظر می‌گیرد.

نورد تیرآهن چیست؟

نورد تیرآهن همان‌طور که در مقدمه هم گفته شد، برای شکل‌دهی و دستکاری تیرآهن به منظور پروژه‌های ساخت‌وساز در بسیاری از صنایع است. طی این فرآیند، تیرآهن‌های فولادی را برای دستیابی به اشکال مختلف برش می‌زنند یا حتی خم می‌کنند که باعث می‌شود نیازهای متنوع ساخت و ساز فراهم شود.

انواع روش های نورد تیرآهن

نورد تیرآهن طبق روش‌های و انواع مختلفی انجام می‌شود و همین موضوع باعث شده که تیرآهن تولید شده از نظر ساز، ابعاد، ضخامت و حتی کیفیت باهم متفاوت باشند. به‌عنوان‌مثال: روش نورد گرم تیرآهن باعث می‌شود این محصول در دماهای بسیار بالای تولید شود و روش نورد سرد تیرآهن نسبت به این روش، قیمت بسیار بالاتری دارد. روش‌های نورد تیرآهن به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه در مورد هرکدام از این روش‌های صحبت خواهیم کرد.

نورد گرم تیرآهن

نورد گرم تیرآهن همان عبور شمش‌های فولادی در کوره‌هایی با دمای ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه است که از چندین غلتک تشکیل شده و باعث می‌شود که شمش‌ها تغییرشکل دهند و به مرحله تیرآهن برسند. تیرآهن نورد شده با این روش، بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان‌سازی دارد؛ علاوه بر این، حتی می‌توان از این محصول در ساخت مسیرهای ریلی استفاده کرد؛ چرا که نورد گرم تیرآهن باعث می‌شود که محصول تولید شده انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد. از مزایای این نوع نورد می‌توان به ارزان بودن آن نسبت به نورد سرد و همچنین سهولت ساخت اشاره داشت.

نورد سرد تیرآهن

تیرآهن‌هایی که از طریق نورد سرد تولید می‌شوند؛ ابعاد کوچک‌تر در نتیجه دوام بیشتری دارند. این محصولات علاوه بر داشتن میزان کربن بالا، از تحمل بیشتری برخوردار هستند. نورد سرد نسبت به تیرآهن نورد گرم قیمت بالاتری دارد.

نورد طولی

نورد طولی تیرآهن باعث کاهش ضخامت و افزایش طول فلز می‌شود؛ چنین تیرآهن‌هایی برای ساخت میله، ریل و مقاطع سازه‌ای استفاده می‌شوند.

نورد عرضی

در این نوع نورد، افزایش عرض اتفاق می‌افتد که تفاوت آن با نوع قبلی در نوع چینش غلطک‌هاست.

نورد شکلی

برای تولید محصولات فولادی با اشکال خاص می‌توان از نورد شکلی یا مقطعی استفاده کرد. در چنین مواقعی محصولات فولادی با شکل و شمایل خاص خواهیم داشت.

نورد دوغلطکی

در چنین نوردی فلز از میان دوغلتک عبور کرده و چنین روشی برای محصولات بلند و تخت گزینه مناسبی است.

نورد چند غطکی

  نبشی چیست؟

در این روش نورد، فلز از میان تعدادی غلتک عبور می‌کند که باعث می‌شود محصول نهایی تولید شده شکل دقیق‌تر، ضخامت بهتر و کیفیت سطحی فلز داشته باشد.

نورد خوشه‌ای

این نورد با دو غلطک یا چند غلطک انجام می‌شود که برای عملیات نورد گرم و سرد به کار می‌رود.

نورد چندگانه

از این روش نورد برای تولید ورق با ضخامت‌های بسیار کم استفاده می‌شود؛ به این صورت که از دو غلطک درگیر یا قطر کم، ردیفی از غلطک‌های میانی و در نهایت ردیفی از غلطک‌های بزرگ استفاده می‌شود.

چه نوع تیرآهن‌ هایی قابل نورد هستند؟

تیرآهن‌های امروزی که توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شوند، در بیشتر موارد قابل نورد هستند؛ اما بااین‌حال تیرآهن‌های زیر بیشترین قابلیت نورد را دارند:

  • تیرآهن لانه زنبوری
  • تیرآهن l شکل
  • تیرآهن هاش

فرآیند نورد تیرآهن

به‌طورکلی تیرآهن‌ها را توان با جوش یا نورد تولید کرد. تیرآهن  جوش داده شده عبارت است از بریدن نوار با ضخامت مناسب به عرض مناسب و جوش دادن فلنج و تار به یکدیگر بر روی یک واحد جوش پیوسته. تیرآهن هاش جوش داده شده دارای معایب مصرف فلز زیاد، اطمینان از عملکرد یکنواخت محصول و مشخصات اندازه محدود است. بنابراین تیرهای هاش عمدتاً به روش نورد تولید می‌شوند. در تولید مدرن تیرآهن فولادی، تیر آهن‌ها با استفاده از آسیاب های نورد جهانی نورد می‌شوند؛ به این صورت که ماده اولیه تیرآهن یعنی شمش‌ها با عبور از غلتک‌ها به ضخامت کمتر می‌رسند و به طول آن‌ها اضافه خواهد شد. در قفسه میانی و غلتک‌های میانی شمش‌هایی که ضخامت آن‌ها کاهش پیدا کرده است، تغییر شکل می‌دهند و به تیرآهن تبدیل می‌شوند. در مرحله میانی نورد از غلتک های افقی، غلتک های لبه دهنده و غلتک‌های نهایی عبور داده می‌شود.

بعد از آن باید مرحله برش و سایزینگ تیرآهن مشخص شود. در این مرحله مطابق با کاربرد موردنیاز، تیرآهن برش داده شده و هرچقدر که دقت ابعادی و استانداردهای تیرآهن بیشتر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است و می‌توان از این محصول برای مصارف ساختمانی و ساخت‌وساز استفاده کرد.

بعد از این مراحل، مرحله کنترل و بسته‌بندی تیرآهن انجام می‌شود. در این مرحله تیرآهن‌ها در طول‌های مشخصی برش خورده و سرد می‌شوند. بعد از آن بایدکیفیت تیرآهن و ابعاد این محصول از همه نظر بررسی شود تا خیال تولیدکننده بابت کیفیت محصول تولید شده راحت باشد.

بعد از بسته بندی، برگه مشخصات و شناسه محصول که شامل ابعاد، سایز و جنس است، باید روی تیرآهن تولید شده قرار داده شود.

کارخانه های نورد تیرآهن در ایران

تولید تیرآهن به روش نورد در ایران توسط کارخانه‌ها متعددی در سراسر کشور انجام می‌گیرد که در ادامه برخی از این کارخانه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

شرکت ذوب آهن اصفهان

یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی در کشور، شرکت ذوب آهن است که با دراختیار داشتن بروزترین تجهیزات و تولید باکیفیت‌ترین محصولات، طرفداران زیادی در بازار فولاد دارد. این مجموعه یکی از برترین تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در کشور محسوب می‌شود.

  فولاد شاهین بناب

پروفیل صنعت ماهان

پروفیل صنعت ماهان یکی از کارخانه‌های برتر در زمینه تولید تیرآهن است که در سال ۸۹ با هدف تولید انواع مقاطع طویل فولادی پر کاربرد در صنایع مختلف تاسیس شد. محصولات این کارخانه را می‌توان با نماد psm شناخت.

نورد فولاد یزد

در سال ۷۵، شرکت نورد فولاد یزد در نزدیکی شهرستان یزد احداث شد. این کارخانه حدود ۱۲ نوع مقاطع فولادی تولید می‌کند و یکی از بهترین تولیدکنندگان در کشور شناخته می‌شود. در میان تمامی محصولات این مجموعه، تیرآهن جایگاه ویژه‌ای دارد. تیرآهن کارخانه یزد در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰ و ۲۲ تولید و روانه بازار می‌شود.

نورد آریان فولاد

کارخانه نورد آریان فولاد در سال ۱۳۸۵ احداث شد و علاوه بر تیرآهن، محصولات این کارخانه شامل انواع مقاطع طویل فولادی چون میلگرد آجدار و ساده، نبشی، ناودانی و ریل است.

فولاد البرز ایرانیان

یکی از کارخانه‌های معروف و شناخته شده تیرآهن در ایران، فولاد البرز ایرانیان است که نام تجاری فایکو در سال ۹۳ تاسیس شد. ساده و آجدار، تیرآهن، نبشی و ناودانی در این مجموعه تولید می‌شوند.

شما می‌‌توانید تیرآهن را از آهن رسان به صورت اعتباری خریداری کنید. خرید آهن آلات با چک تجربه‌ای است که می‌توانید با خیال راحت هرآنچه که لازم دارید را سفارش داده و خریداری کنید. به غیر از این، خرید این محصول از آهن رسان می‌تواند مزایای زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نورد تیرآهن صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، هرگونه فرآیند برش، خمکاری، پانچ و… که روی تیرآهن انجام شود؛ به‌عنوان نورد تیرآهن شناخته می‌شود. این نوع نورد انواع مختلفی دارد و در بیشتر موارد بر روی تیرآهن‌های آی شکل، تیرآهن هاش و زنبوری قابل اجراست. نورد گرم تیرآهن، نورد سرد تیرآهن، نورد طولی، نورد عرضی و نورد چندگانه از انواع نورد این محصول هستند که در این مقاله در مورد تفاوت هرکدام صحبت کردیم. باوجود این موارد گفته شده، اگربازهم سوالی در این زمینه دارید می‌توانید سوالات خود را در انتهای همین مقاله با ما درمیان بگذارید.

برای خرید و ثبت سفارش تیرآهن هم می‌توانید با کارشناسان بخش فروش مجموعه آهن رسان در تماس باشید.

سوالات متداول

  1. منظور از نورد تیرآهن چیست؟

فرآیند برش، خمکاری و تغییرشکل تیرآهن به‌عنوان نورد تیرآهن شناخته می‌شود.

  1. چه تیرآهن‌هایی قابلیت نورد شدن را دارند؟

تیرآهن معمولی، زنبوری و هاش قابلیت نورد شدن دارند.

  1. کارخانه‌های نورد تیرآهن در ایران کدام‌اند؟

آریان فولاد، فولاد البرز ایرانیان، مجتمع ذوب آهن و… از کارخانه‌های نورد تیرآهن در ایران هستند.

  1. برای خرید تیرآهن از آهن رسان چه کنیم؟

برای خرید این محصول می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

  1. چه عواملی بر کیفیت نورد تیرآهن تاثیردارند؟

دقت نورد، کیفیت شمش، خنک کاری، تجهیزات و ماشین آلات از جمله عوامل تاثیرگذار بر نورد تیرآهن هستند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *