نورد میلگرد چیست و چگونه انجام می‌شود؟

نورد فرآیندی است که برای شکل‌دهی میلگردها در نظر گرفته می‌‎شود و در آن فولاد با عبور از غلتک‌های سرد یا گرم، تغییر شکل می‌دهد و به محصول نهایی تبدیل می‌شود.  نحوه نوردکاری میلگرد بر روی قیمت میلگرد تاثیر گذار است.

نورد میلگرد به فرایندی گفته می‌شود که طی آن شمش‌های فولادی از غلتک‌های سرد یا گرم عبور داده می‌شوند و بعد از تغییر شکل و فرم‌دهی به محصول نهایی یعنی میلگرد تبدیل می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم این فرایند به شکل نورد گرم یا سرد انجام می‌شود که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و در هر صورت از طریق این دو فرایند می‌توان میلگردهای با کیفیتی در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید کرد.

در ضمن اگر قصد خرید میلگرد یا بسیاری از مقاطع فولادی دیگر را دارید، یادتان باشد که اطلاع از قیمت آهن امروز می‌تواند امکان خرید اقتصادی را در بهترین زمان ممکن برای شما فراهم کند، به‌این‌ترتیب قبل از خرید از استعلام قیمت آهن از طریق سایت‌های معتبر غافل نشوید.

در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری درباره نورد میلگرد، انواع آن، مراحل اجرا و… به شما مخاطبان عزیز ارائه کنیم.

نورد میلگرد چیست؟

به فرایند شکل‌دهی شمش‌های فولادی برای تولید میلگرد، نورد میلگرد گفته می‌‌شود و تولیدکنندگان زیادی با استفاده از این فرایند میلگردهایی باکیفیت و مرغوب را روانه بازار می‌کنند. لازم به ذکر است که بدانید شمش‌های فولادی مورد استفاده در این فرایند معمولا به اشکال هندسی تختال، شمشال و شمش هستند که البته برای تولید میلگرد غالبا از شمش استفاده می‌شود.

شمش‌ها را برای تولید میلگردهای استاندارد داخل دستگاه قرار می‌دهند و در آخر آن‌ها را در تعدادهای مشخصی در یک بندیل میلگرد بسته‌بندی می‌کنند.

 

انواع نورد میلگرد

همان‌طور که گفتیم تولید میلگرد به دو شکل گرم و سرد انجام می‌شود که در ادامه هر یک از آن‌ها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

·  نورد گرم میلگرد

تمامی بخش‌های فولاد در این روش باید به گرمای لازم برسد تا راحت‌تر از غلتک‌های نورد رد شده و شکل‌پذیری بهتری داشته باشند. شمش‌هایی که در این فرایند استفاده می‌شوند معمولا از نوع بیلت یا تختال هستند و برای اینکه یک حالت خمیری شکل داشته باشند، ابتدا در کوره‌های پیش گرم قرار می‌گیرند و سپس برای شکل‌گیری نهایی به سمت غلتک‌ها هدایت می‌‌شوند. در نورد گرم برای اینکه شکل‌پذیری به بهترین شکل ممکن انجام شود، دمای میلگرد باید بیشتر از دمای تبلور باشد.

 

· نورد سرد میلگرد

در فرایند نورد سرد درست برعکس نورد گرم دمای میلگرد کمتر از دمای تبلور است و محصولاتی که با این روش تولید می‌شوند شکل ظاهری زیباتر، کیفیت بیشتر، ابعاد دقیق‌تر و همچنین مقاومت بیشتری دارند و به همین خاطر استفاده از میلگردهای نورد سرد در پروژه‌هایی که به دقیق بودن و ظاهر زیباتر نیاز دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

میلگردهای تولید شده با نورد سرد اغلب در ساخت مبلمان، ساخت لوازم خانگی، ساخت قطعات خودرو، اجزای ساختاری هوافضا و… کاربرد دارند.

مراحل نورد میلگرد

نورد میلگرد طی مراحل مختلفی انجام می‌شود، البته باید توجه داشته باشید که این مراحل با توجه به نورد سرد یا گرم بودن تولید محصول ممکن است متفاوت باشد، اما در این قسمت مراحل نورد میلگرد را به صورت کلی برای شما شرح داده‌ایم:

  ورق آلومینیوم طرح دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

۱.      آماده سازی مواد اولیه

قبل از اینکه اقدام به تولید میلگرد کنید، باید شمش‌های فولادی تولید شده به روش ریخته‌گری را فراهم کنید.

درضمن برای خرید مقاطع فولادی مورد نیاز پروژه خود می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید و هر چه که نیاز دارید را در این مجموعه پیدا کرده و بدون نیاز به نگرانی درباره میزان نقدینگی کافی، آن را به سبد خریدتان اضافه کنید؛ چرا که این مجموعه با فراهم کردن امکان خرید آهن آلات با چک به دغدغه‌های مالی شما پایان داده و می‌توانید هر آنچه که نیاز دارید را در حجم دلخواه تنها به صورت چکی و اقساطی و بدون نیاز به پیش پرداخت خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران آن تماس بگیرید تا تمامی راهنمایی‌های لازم را به شما مشتریان عزیز ارائه کنند.

 

۲.      گرمایش شمش

مرحله گرمایش یکی از مراحل مهم در نورد میلگرد محسوب می‌شود که طی آن باید شمش‌های فولادی باید درون کوره‌های پیش گرم قرا بگیرند تا میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا کرده و حالتی خمیری و موم شکل پیدا کنند.

لازم به ذکر است که بدانید اگر این مرحله به درستی انجام شود، تاثیر بسیار زیادی روی رفع ایرادهای ساختار داخلی شمش یا حداقل کم کردن آن‌ها خواهد داشت.

 

۳.      نورد

در این مرحله شمش‌ها به خوبی گرم شده و به شکل خمیری در آمده‌اند و باید جهت تبدیل شدن به شکل نهایی به سمت غلتک‌ها هدایت شوند. زمانی که این شمش‌ها از غلتک‌ها عبور می‌کنند، ضخامت آن‌ها به‌طور پیوسته کاسته شده و به طول آن‌ها اضافه می‌شود.

 

۴.      خنک کاری

در آخر شمش‌ها به شکل نهایی یک میلگرد تبدیل می‌شوند و از دیگر اتفاقاتی که در این مرحله برای نورد میلگرد صورت می‌گیرد می‌توان به فرایندهای اسیدشویی، پوسته‌زدایی، عملیات‌های حرارتی و در آخر خنک‌سازی میلگرد اشاره کرد.

 

 

۵.      برش و بسته بندی

در مرحله آخر بعد از خنک شدن میلگردها نوبت به برش‌دهی بر اساس ضخامت و ابعاد مد نظر مشتری می‌رسد و میلگردهای برش خورده بسته‌بندی می‌شوند تا به مقصد مورد نظر فرستاده شوند.

 

منظور از نورد سرد و گرم چیست؟

در نورد گرم تمامی شمش‌های فولادی باید به شکل کنترل شده حرارت ببینند تا نرم شده بتوانند به آسانی از غلتک‌ها عبور کنند و به شکل نهایی یک میلگرد تبدیل شوند. شکل‌پذیری فولاد در این نورد بیشتر است و دلیل آن هم بالا بودن دمای میلگرد نسبت به دمای تبلور است.

لازم به ذکر است که بدانید استفاده از میلگردهای نورد گرم برای جاهایی که ابعاد شاخصه‌ای بسیار مهمی است، اصلا توصیه نمی‌شود چرا که امکان اندازه‌گیری دقیق ابعاد در این فرایند وجود ندارد.

اما از نورد سرد برای تولید میلگردها و ورق‌های فولادی استفاده می‌کنند و از آنجایی که روی میلگردها در این فرایند پردازش بیشتری صورت می‌گیرد، باعث می‌شود تا محصولاتی مقاوم‌تر، دقیق‌تر و زیباتر تولید شود.

  رول فرمینگ چیست و چگونه صورت می پذیرد

کاربردهای نورد گرم

ابتدا باید بدانید که علاوه بر میلگردها تیرآهن‌ها را نیز می‌توان با نورد گرم تولید کرد؛ محصولات تولید شده در نورد گرم قیمت کمتری نسبت به محصولات تولید شده در نورد سرد دارند و در پروژه‌هایی که به ابعاد دقیق نیاز نباشد، می‌توان از میلگردهای نورد گرم استفاده کرد. از جمله کاربردهای نورد گرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مناسب بودن میلگردهای نورد گرم برای جوشکاری، عملیات ساخت‌وساز و همچنین ساخت ریل‌های راه‌آهن
 2. ساخت تیرآهن‌های I شکل
 3. ساخت ورق‌های فولادی
 4. تجهیزات کشاورزی
 5. ساختمان‌های فلزی
 6. مهر زنی
 7. و…

اگر قصد خرید میلگرد را دارید، اطلاع از وزن میلگرد امری مهم و حیاتی به‌حساب می‌آید، چرا که تاثیر بسیار زیادی روی قیمت نهایی و مقدار خرید شما خواهد گذاشت، به‌این‌ترتیب برای اطلاع از وزن دقیق میلگرد مورد نیاز خود می‌توانید روی خدمات سایت آهن رسان حساب باز کنید.

 

کاربردهای نورد سرد

استفاده از نورد سرد می‌تواند افزایش استحکام تسلیم و همچنین سختی فلز را به همراه داشته باشد و در پروژه‌هایی که زیبایی ظاهری و دقیق بودن ابعاد ملاک باشند، استفاده از محصولات نورد سرد حرف اول را می‌زند. در ادامه شما را با کاربردهای نورد سرد آشنا می‌کنیم:

 1. ساخت لوازم خانگی
 2. ساخت مبلمان فلزی
 3. اجزای ساختاری هوافضا
 4. ساخت بعضی از قطعات خودروها
 5. و…

در زمان خرید میلگرد باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قیمت میلگرد اشاره کرد؛ اطلاع از قیمت روز مقاطع فولادی باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های خرید مصالح‌تان می‌شود.

 

تفاوت نورد سرد و گرم

همان‌طور که گفتم فولاد نورد سرد برای مصارف دقیق‌تر فنی و همچنین کاربردهایی که جنبه زیبایی دارند، مناسب‌تر از فولاد نورد گرم است اما طبیعتا قیمت بیشتری هم دارد. در ادامه جدولی از تفاوت های نورد سرد و گرم برای شما آماده کرده‌ایم:

تفاوت نورد سرد و گرم
نورد سرد نورد گرم
دمای میلگرد کمتر از دمای تبلور است. دمای میلگرد بیشتر از دمای تبلور است.
شعاع رول در نورد سرد کوچک‌تر است. شعاع رول در نورد گرم بزرگ‌تر است.
با نورد سرد کاهش سطح مقطع امکان‌پذیر نیست. با نورد گرم کاهش شدید سطح مقطع امکان‌پذیر است.
در نورد سرد برای مشخص کردن ابعاد میلگرد محدودیتی وجود ندارد. در نورد گرم امکان مشخص کردن ابعاد دقیق میلگرد وجود ندارد.

 

نکات کلیدی در نورد میلگرد چیست؟

در هنگام اجرا کردن مراحل نورد میلگرد باید یک سری نکات رعایت شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کنترل کیفیت: در کنترل کیفیت باید دو فاکتور مهم میلگرد یعنی مقاومت کششی و مقاومت تسلیم آن اندازه‌گیری شود و توجه داشته باشید که میلگرد باکیفیت و مرغوب میلگردی است که از نظر نقطه مقاومت کشش و تسلیم دارای استحکام قابل قبولی باشد. بعد از اینکه آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌های مربوطه انجام شد، نتایج به دست آمده باید از سمت متخصصان مربوطه تفسیر شده و مورد تایید واقع شود.

استانداردهای تولید: همان‌طور که می‌دانید میلگرد جزو متریال و مقاطع حیاتی و ضروری برای اجرای هر سازه‌ای محسوب می‌شود و به همین خاطر برای تامین حفاظت و مقاومت باید بر اساس یک سری استانداردهای خاص و با دقت بالا تولید شود.

  کارخانه فولاد شهریار تبریز

این استانداردها شامل یک سری قوانین و دستورالعمل‌ها می‌شوند که در حین نورد باید به آن‌ها توجه کرد، چرا که باعث افزایش کیفیت شیمیایی، ساختاری و مکانیکی میلگرد می‌شوند.

ایمنی و بهداشت کار: لازم به ذکر است که بدانید فرایند نورد میلگرد با خطرات و آسیب‌های زیادی همراه است، اما اگر در هر مرحله از آن تمامی نکات ایمنی و بهداشت رعایت شود، می‌توان انتظار داشت که میزان خسارات مالی و جانی به کمترین حد ممکن برسد.

جمع بندی

همان‌طور که گفتیم در فرایند نورد میلگرد شمش‌های فولادی تا حدی که به شکل خمیر مانند درآیند حرارت می‌بینند و جهت شکل‌پذیری نهایی به سمت غلتک‌ها فرستاده می‌شوند، این غلتک‌ها ضخامت شمش‌ها را کاهش می‌دهند تا و به طول آن اضافه می‌کنند تا در نهایت میلگرد تولید شود.

میلگرد نقشی اساسی در ساخت بسیاری از سازه‌ها دارد و به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که فرایند ساخت و تولید آن با نهایت دقت و رعایت کامل ضوابط و استانداردها انجام شود تا کیفیت قابل قبولی داشته باشد. میلگردها را به دو شکل نورد گرم و سرد تولید می‌کنند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای متخص به خود را دارند.

میلگردهای نورد گرد قیمت ارزان‌تری نسبت به میلگردهای نورد سرد دارند، اما باید بدانید که ابعاد میلگردهای نورد سرد دقیق‌تر و شکل ظاهری آن‌ها نیز مطلوب‌تر است؛ با این تفاسیر با توجه به نیاز پروژه خود باید میلگرد نورد سرد یا گرم را انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

نورد میلگرد چیست؟

نورد میلگرد به فرایند شکل‌دهی شمش‌های فولادی با کمک غلتک‌ها برای تولید میلگردها در ابعاد مختلف گفته می‌شود.

چند نوع کارگاه نورد میلگرد وجود دارد؟

از جمله کارگاه‌های نورد گرم می‌توان کارگاه نورد ۳۰۰، ۳۵۰، ۵۰۰ و ۶۵۰ را نام برد.

تفاوت نورد گرم و سرد چیست؟

در این مطلب یک جدول کامل از تفاوت‌های نورد گرم و سرد ارائه کردیم، اما اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو فرایند در زیبایی بیشتر نورد سرد، کاربردهای دقیق فنی، قیمت بیشتر و همچنین سخت‌تر و قوی‌تر بودن نورد سرد نسبت به نورد گرم خلاصه می‌شود.

کدام نورد میلگرد قیمت بیشتری دارد؟

میلگردهای تولید شده با نورد سرد به خاطر سطح باکیفیت، دوام بیشتر و همچنین زیبایی بیشتر قیمت بالاتری نسبت به میلگردهای تولید شده با نورد گرم دارند.

کدام نورد میلگرد بهتر است؟

هر دو نورد سرد و گرم مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما نورد سرد نسبت به نورد گرم از نظر ابعاد دقیق‌تر بوده و زیبایی ظاهری بیشتری دارد.

در فرایند نورد میلگرد از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

در فرایند نورد میلگرد از تجهیزات مختلفی مانند کوره‌های گرمایش، قفسه‌های نورد، غلتک‌‌های نورد، سیستم‌های خنک‌ کننده، دستگاه‌های برش و… استفاده می‌شود.

در حین نورد میلگرد چه مشکلاتی ممکن است به وجود آید؟

در حین نورد میلگرد ممکن است ترک‌ در آن ایجاد شود که دلیل آن هم به تنش‌های داخلی یا ضربه مربوط می‌شود.

 

 

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *