هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

میلگرد ها به طور کلی به دو صورت شاخه و میلگرد کلاف بسته بندی می شوند. برای اینکه بتوانیم تعداد شاخه در هر بندیل میلگرد را بدانیم باید وزن هر بندیل میلگرد و وزن هر شاخه از آن را داشته باشیم. شاخه های میلگرد در سایزهای متفاوت وزن متفاوتی دارند .در صورتی که وزن کلی بندیل را بدانی و همچنین وزن یک شاخه را وزن کل بندیل به وزن شاخه تقسیم می‌شود و تعداد شاخه ها در یک بسته مشخص می گردد. قیمت میلگرد امروز بر روی قیمت هر بندیل میلگرد تاثیر گذار است.

بندیل میلگرد به بسته‌بندی آن در کارخانه گفته می‌شود و لازم به ذکر است که بدانید ظرفیت بسته‌بندی این محصول در کارخانه‌های مختلف متفاوت بوده و برای اینکار از یک بندیل کمک گرفته می‌شود. بندیل به ورق‌های فلزی یا پلاستیکی گفته می‌شود که برای بسته‌بندی کردن محصول با کمترین هزینه از آن استفاده می‌کنند.

میلگردهای تولید شده در کارخانه‌ها به دو شکل کلاف و شاخه‌ای و با توجه به ظرفیت درخواستی مشتری بسته‌بندی می‌شوند و ابعاد بندیل میلگرد طبیعتا بر اساس میزان میلگردهای سفارش داده شده متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بسته‌بندی و همچنین اطلاع از وزن بندیل میلگرد به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما تا انتهای این متن ما را همراهی کنید.

اگر در زمینه خرید و فروش انواع مقاطع فولادی مانند میلگرد فعالیت دارید، برای رقم زدن اقتصادی‌ترین خرید و در بهترین زمان ممکن باید از قیمت آهن امروز باخبر باشید که به این منظور می‌توانید روی لینک مشخص شده ضربه بزنید و به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

بندیل میلگرد  چیست؟

همان‌طور که گفتیم میلگردها به دو شکل کلاف و شاخه‌ای در بندیل میلگرد قرار می‌گیرند و به‌این‌ترتیب باید بدانید که بندیل از نظر مکانیکی و شکل‌پذیری به سه گروه فولاد نرم (S240)، فولاد نیمه سخت (S340 و S400) و فولاد سخت (S500) تقسیم‌بندی می‌شود.

میلگردهایی که در رده S240، S340 و S400 قرار دارند و از قطرهای مساوی و کمتر از ۱۲ میلی‌متر برخوردار هستند، به دو شکل کلاف و شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند و این در حالی است که میلگردهای رده S240، S340، S400 و S500 با قطر مساوی و بیش از ۱۴ میلی‌متر، فقط به شکل شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند.

اما در هنگام تحویل گرفتن سفارش خود یک راهنمای خرید بندیل میلگرد وجود دارد که باید آن را لحاظ کنید؛ از جمله مهم‌ترین مورد این راهنمای خرید می‌توان به وجود دو پلاف فلزی بر روی هر یک از بندیل‌های میلگرد اشاره کرد که تمامی مشخصات درج شده روی این پلاک‌ها باید خوانا و غیرقابل مخدوش شدن باشند. اطلاعات این پلاک‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • شماره بسته
 • نوع میلگرد
 • نمره میلگرد (قطر اسمی)
 • وزن بسته (برحسب کیلوگرم)
 • شماره ذوب یا بهر
 • نشان تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
 • نام یا نشان تجاری کارخانه سازنده
 • علامت استاندارد ملی ایران

درضمن اگر قصد خرید میلگرد در بهترین برندهای تولیدکننده ایران را دارید، باید حتما قبل از خرید قیمت میلگرد را به صورت لحظه‌ای و به‌روز شده استعلام بگیرید چرا که قیمت این نوع محصولات دائما در حال نوسان هستند که به این منظور می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کرده و روی خدمات این مجموعه حساب باز کنید.

  مقاوم سازی ساختمان در برابر آتش سوزی

 

تعداد شاخه در هر بندیل میلگرد

اینکه بدانیم در هر بندیل میلگرد چند شاخه وجود دارد کار آسانی نیست، چرا که تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل متفاوت است، اما برای فهمیدن این موضوع فرمولی وجود دارد؛ باید وزن هر بندیل را بر وزن هر شاخه میلگرد تقسیم کنید تا به این موضوع پی ببرید که در هر بندیل میلگرد چند شاخه وجود دارد.

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

لازم به ذکر است که بدانید شیوه بسته‌بندی میلگردها و دیگر قطعات فولادی موجود در بازار بر اساس کارخانه تولیدکننده و ضوابط مد نظر آن متفاوت خواهد بود، اما به‌طورکلی وزن بندیل میلگرد در بیشتر برندها بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم بوده و این مقدار در برند ذوب آهن اصفهان چیزی در حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم است.

وزن هر بندیل میلگرد چقدر است؟

بندیل‌های میلگرد را ممکن است در وزن‌های مختلفی پیدا کنید و این موضوع نشان‌دهنده این است که وزن بندیل میلگرد هر کارخانه‌ای متفاوت از دیگری است و این مقدار می‌تواند از دو تا پنج و نیم تن متغیر باشد که این مورد نیز باز هم به سایز میلگرد و البته کارخانه تولیدکننده بستگی دارد. توجه داشته باشید که وزن هر بندیل میلگرد به موارد زیر وابسته است:

 1. تعداد شاخه‌ها
 2. وزن هر شاخه
 3. قطر هر شاخه
 4. ظرفیت بسته‌بندی دستگاه‌های تولیدکننده

باید به این نکته توجه داشته باشید که وزن هر میلگرد در کارخانه‌ای که در آن تولید می‌شود باید حدودا ثابت باشد تا به این صورت بتوان وزن کلی بندیل را بر وزن هر شاخه‌ای که روی آن حک شده تقسیم کرد تا تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل به دست آید.

از طرف دیگر وزن تمامی بندیل‌های تولید شده در یک کارخانه بدون در نظر گرفتن وزن هر شاخه یا قطر آن همواره ثابت است و این اعداد ثابت می‌توانند عمل محاسبه تعداد شاخه در هر بندیل را آسان کنند.

برای مثال وزن هر بندیل میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان ۴.۷ تن است و وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ این کارخانه برابر است با ۱۰.۵ کیلوگرم، به‌این‌ترتیب اگر وزن هر بندیل که ۴.۷ تن است را بر ۱۰.۵ تقسیم کنیم، به این موضوع پی می‌بریم که در هر بندیل آن ۴۴۷ میلگرد ۱۲ وجود دارد. درضمن اگر برای محاسبات مد نظر خود به وزن میلگردهای مختلف نیاز داشتید، می‌توانید به جدول وزنی میلگرد در سایت آهن رسان سر بزنید.

نحوه بسته بندی میلگرد

همان‌طور که گفتیم نحوه بسته‌بندی میلگرد به دو صورت کلاف و شاخه‌ای یا همان بندیل انجام می‌شود، اما برای انتخاب نوع بسته‌بندی میلگردها باید به نوع فولاد استفاده شده جهت تولید میلگرد و همچنین ضخامت هر شاخه میلگرد توجه داشت.

  فرمینگ ورق گالوانیزه

زمانی بسته‌بندی به صورت کلاف را برای میلگردها انتخاب می‌کنند که از فولاد سخت یا نیمه سخت برای ساخت آن‌ها استفاده شده و قطر آن‌ها کمتر از ۱۲ میلی‌متر باشد و با این تفاسیر بسته‌بندی میلگردهای نرم و نیمه سخت با قطر بیش از ۱۲ میلی‌متر نیز به صورت بندیل انجام می‌شود.

دلیل انتخاب این نوع بسته‌بندی برای میلگردهای نام برده شده این است که در روش کلاف میلگردها باید تا نزدیک به ۹۰ درجه خم شوند که چنین فرایندی برای میلگردهای ساخت با قطر بالا امکان‌پذیر نیست و باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود و به همین خاطر آن‌ها را به صورت شاخه‌ای مستقیم بسته‌بندی می‌کنند.

اما برای اطمینان خاطر بیشتر برای بسته‌بندی هر نوع میلگردی، حتی نازک‌ترین آن‌ها می‌توانید از بندیل میلگرد که ایمن‌ترین روش بسته‌بندی میلگرد است، استفاده کنید.

کارکرد بندیل میلگرد

پس تا این قسمت مطلب متوجه شدیم که برای بسته‌بندی انواع میلگردها در قطرها مختلف از بندیل میلگرد استفاده می‌شود که درواقع آسان‌ترین، کم هزینه‌ترین و در عین حال امن‌ترین روش بسته‌بندی محسوب می‌شود؛ اما کارکرد اصلی این بسته‌بندی این است که کار حمل‌ونقل، وزن‌کشی و شناسایی مشخصات شرکت سازنده میلگرد را آسان می‌کند.

اما از دیگر مزایای این بسته‌بندی می‌توان به جلوگیری از آسیب دیدن میلگردها در جریان حمل‌ونقل یا نگهداری در انبار و همچنین افزایش امنیت میلگردها در برابر سرقت اشاره کرد، چرا که در صورت باز بودن آن‌ها سارقین راحت‌تر می‌توانند شاخه‌های میلگرد را ببرند.

ضوابط لازم در بسته بندی بندیل میلگرد

اگر قصد خرید یا فروش بندیل‌های میلگرد را دارید، باید به پلاک‌های درج شده روی آن‌ها توجه داشته باشید که از سوی سازنده روی آن‌ها نصب شده‌اند و باید بدانید که به مجموعه‌ی این مشخصات ضوابط بسته بندی یا همان استانداردهای بندیل میلگرد گفته می‌شود. موارد درج شده روی این پلاک‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 1. شماره بسته
 2. طول بسته
 3. نوع میلگرد
 4. نمره میلگرد (قطر اسمی آن)
 5. تاریخ تولید
 6. کارگاه نورد
 7. وزن کل بندیل
 8. شماره ذوب یا بهر
 9. نشانه تاییدیه کنترل کیفیت
 10. نام و برند کارخانه سازنده میلگرد علامت استاندارد ملی ایران
 11. نشان تجاری
 12. نوع آج میلگرد
 13. روش تولید میلگرد

اگر قصد خرید مقاطع فولادی مورد نیاز برای اجرای پروژه‌هایتان مانند میلگرد را دارید، خبر خوشی برای شما داریم و آن هم این است که می‌توانید تمامی مصالح مورد نیاز خود را به صورت اقساطی و چکی خریداری کنید؛ مجموعه آهن رسان با فراهم کردن امکان خرید آهن آلات با چک به نگرانی‌های شما در رابطه با کمبود نقدینگی پایان داده و به راحتی می‌توانید هر آنچه را که نیاز دارید به صورت اعتباری و اقساطی خریداری کنید.

  انواع روش خم کاری میلگرد

تولیدکنندگان بندیل میلگرد در ایران

ایران در زمینه صنایع فولاد شهرت بسیار زیادی داشته و جایگاه بسیار ویژه و قدرتمندی در بین دیگر رقبا دارد؛ ایران در زمینه تولید بندیل میلگرد نیز حرفی برای گفتن داشته و با به‌کارگیری استانداردهای روز دنیا این محصولات را با بالاترین کیفیت تولید می‌کند و لازم به ذکر است که بدانید این محصولات به خاطر کیفیت قابل توجهی که دارند، حتی به به کشورهای همسایه و اروپا نیز صادر می‌شوند.

از جمله برترین این تولیدکنندگان می‌توان به ذوب آهن اصفهان، میانه، ابهر، نیشابور و… اشاره کرد. قیمت بندیل میلگرد با توجه به استانداردهای مختلفی که برای تولید آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، متفاوت است، به‌این‌ترتیب اگر می‌خواهید از قیمت بندیل‌های مختلف مطلع شوید، می‌توانید با همکاران ما در آهن رسان تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید و سودمندی در رابطه با بندیل میلگرد به شما عزیزان ارائه کنیم. با خواندن این مطلب می‌توانید در امر محاسبه تعداد هر شاخه میلگرد در بندیل موفق باشید. برای محاسبه تعداد هر شاخه در بندیل به وزن میلگرد نیاز دارید که برای اطلاع از جداول وزنی میلگردها می‌توانید به سایت آهن رسان رجوع کنید و علاوه بر اطلاع از وزن میلگردها، قیمت لحظه‌ای آن‌ها نیز استعلام بگیرید.

سوالات متداول

۱- بندیل میلگرد چیست؟

بندیل یا باندل میلگرد منظور هر بسته میلگرد است .هر بندیل میلگرد وزنی حدود ۲ تا ۵ تن دارد .وزن بندیل میلگرد هر کارخانه متفاوت است.

۲- هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

تعداد میلگرد در هر بندیل به سایز میلگرد بستگی دارد .معمولا بندیل اکثر شرکت ها ۲ تن و بندیل میلگرد ذوب آهن ۴.۵ تن میباشد و تعداد شاخه در هر بندیل به سایز و وزن هر شاخه بستگی دارد.

۳-هر بندیل میلگرد ۱۴ چند شاخه است؟

هر بندیل میلگرد ۱۴ ذوب آهن ۳۱۳ شاخه است.

۴-هر بندیل میلگرد ۱۶ چند شاخه است؟

هر بندیل میلگرد ۱۶ ذوب آهن ۲۴۷ شاخه میلگرد میباشد.

۵-هر بندیل میلگرد ۱۸ چند شاخه است؟

هر بندیل میلگرد ۱۸ ذوب آهن ۱۹۵ شاخه است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *