استفاده از میلگرد در سازه

همه چیز در مورد استفاده از میلگرد در سازه

در سال ۱۸۰۰ میلادی فردی با نام جوزف لوئیس (Joseph Louis) برای اولین بار به این دست آورد رسید که با اضافه کردن میله فولادی نازک به بتن می توان مقاومت آن را در مقابله با نیروهای کششی تا حد قابل توجهی افزایش داد و سازه ای را به وجود آورد که در برابر نیروهای کششی و خمشی و فشاری مقاومت خوبی را داشته باشد. اما در آن زمان میلگردها بدون استاندارد مشترکی تولید می شدند تا این که در سال ۱۸۷۸ میلادی برای اولین بار سیستم تولید میلگرد های فولادی تادئوس هیات (Thaddeus Hyatt) ارائه شد. و رفته رفته در خط تولید استاندارد ساخت میلگرد فولادی در جهان به ثبت رسید.در اینجا در مورد استفاده از میلگرد در سازه صحبت می کنیم با آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن همراه باشید. میله فولادی یکی از پرکاربردترین قطعات در صنعت ساختمان سازی می باشد که در دو نوع:

 • میلگرد ساده
 • میلگرد آجدار در چهار استاندارد (A1، A2، A3، A4 ) تولید می شود.
  قیمت میلگرد مشهد

همان طور که در پاراگراف قبلی هم گفته شد میلگرد یکی از مقاطع مهم فولادی در ساخت وساز می باشد که در سه نوع (میلگرد آجدار، میلگرد ساده و میلگرد کلاف) تولید می شود. میلگرد آجدار به دلیل نوع و کاربردی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده و سایر انواع میلگرد به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

از جمله کارخانه جات تولید کننده میلگرد می توان:

 1. میلگرد کارخانه ظفر بناب
 2. میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان
 3. میلگرد کارخانه زاگرس
 4. میلگرد کارخانه میانه
 5. میلگرد کارخانه گلستان
 6. میلگرد کارخانه شاهین بناب
 7. میلگرد کارخانه فایکو

و…اشاره کرد. میلگرد آجدار یک نوع فیبر یا در اصطلاح پلیمر تقویت شده است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین بتن به کار می رود. این ماده اکثرا به شکل سیم یا میلگرد در بتن به کار برده می شوند.

همه چیز در مورد استفاده از میلگرد در سازه

خاموت چیست

آرماتورهای عرضی برای مقاومت در برابر برش و پیچش به دور آرماتورهای طولی و اصلی در شناژها به کار برده می شوند که به آن ها خاموت گفته می شود. به طور عمده از آرماتورها برای قوی ساختن ساختمان، پل ها، سد و …استفاده می شود. آرماتوربندی با متصل نمودن میلگرد به وسیله سیم به یک دیگر صورت می پذیرد. برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور طولی در اثر کمانش و همچنین تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک از خاموت ها استفاده می شود. در خاموت بندی استاندارد قطر خاموت ها و فاصله بین آن ها بر اساس نیروهای وارده به آن طراحی و محاسبه می شود و با توجه به آسیب پذیر بودن آرماتورها در مواجه با رطوبت و … میل‌گردها توسط لایه‌ای از بتن پوشیده شود. استفاده از میلگرد در سازه بسیار مهم است بههمین دلیل انواع مقاطع میله ای در کارخانه ها برای این منظور ساخته می شود.

مشخصات محاسباتی میلگرد ها

 • مقاومت تسلیم

به مقدار تنشی که در آن بدون افزایش بار تغییر طول فولاد زیاد شود تنش تسلیم یا مقاومت تسلیم جاری گفته می شود. که دو عامل استحکام کششی و تنش تسلیم میلگرد از عوامل بسیارمهم و تاثیرگذار بر مقاومت میلگرد است.

 • فضاساز میلگرد

فضاسازی میلگردها اسپیسر نیز نامیده می شود. قطعه ای فلزی، چوبی، بتنی یا پلاستیکی که در میان قالب بتن و میلگرد و یا در بین میلگردها قرار می گیرد. که هدف از این جایگذاری جلوگیری از جابه جایی میلگردها در حین بتن ریزی است. اسپیسر با تامین ضخامت لازم بتن روی میلگرد ازایجاد خورندگی و رسیدن رطوبت به آرماتور جلوگیری می کند و همچنین سبب افزایش طول عمر بتن و میلگرد می شود.

 • مقاومت کششی

حداکثر مقاومت کششی یا تنش گسیختگی، از تقسیم حداکثر بار ثبت شده در آزمایش کشش بر سطح مقطع اولیه حاصل می شود.

 • جدول اشتال میل‌گرد

جدول اشتال شامل تمامی استانداردهای مورد نیاز صنعت ساختمان سازی است که مطابق استاندارد موسسه ((DIN آلمان تصویب شده است. این جدول دارای اطلاعاتی جامع نظیر:

 • اطلاعاتی دربارهٔ وزن
 • اطلاعاتی در مورد سطح مقاطع
 • گشاور مقاوم
 • انواع گرید و آیتم متریال

و… می باشد که در حوه بازار آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و مهم ترین بخش آن استفاده کردن و محاسبه نمودن وزن انواع مقاطع آهنی و فولادی می باشد.

همه چیز در مورد استفاده از میلگرد در سازه

استاندارد میلگرد ایران

در اکثر کشورها استاندارد های تولید میلگرد متفاوت است. هر استاندارد مطابق طبقه بندی مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران کارخانه ی ملی ذوب آهن اصفهان تولید کننده ی عمده ی فولاد میلگـرد ایران است که میلگرد تولیدی توسط این کارخانه مطابق با استاندارد روسی عرضه می شوند. استفاده از میلگرد در سازه در ایران و کشورهای دیگر رایج است.

 1. فولاد A1

این نوع میلگرد سطحی صاف دارد و از مقاومت تسلیم ۲۳۰۰ سانتی متری و مقاومت کششی ۳۸۰۰ سانتی متری برخوردار می باشد.

 1. فولاد A2

این سبک میلگرد در دسته آجدار قرار دارد و از مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی متری و مقاومت کششی ۵۰۰۰ سانتی مربع برخوردار می باشد.

 1. فولاد A3

میلگرد نوع سوم آجدار است و مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۶۰۰۰ بر سانتی متر مربع را دارد.

انواع میلگرد

بتن ساختاری فوق محکم دارد و برای خورد کردن آن نیرویی فوق العاده محکم لازم است اما در مقابل از ضعف کششی نسبتا ضعیفی برخوردار است که برای جلوگیری از این ترک خوردگی در بتن از وسیله ی به نام میلگرد برای افزایش قدرت کششی بتن استفاده می کنند. میلگـرد در طول و قطرهای مختلفی تولید و توزیع می شوند ۶ نوع از رایج ترین میلگردها عبارت اند از:

 • میلگرد اروپایی (آلیاژ کربن، منگنز، سیلیکون و غیره)
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد روکش اپوکسی
 • میلگرد فولاد کربن (میلگرد سیاه عادی)
 • میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد فولاد استنلس

و…می باشد. برای اطلاع از قیمت میلگرد روی لینک فوق کلیک کنید.

همه چیز در مورد استفاده از میلگرد در سازه

فرق میلگرد با آرماتور چیست

آماتور همان میلگرد است که تغییر شکل پیدا کرده است. برای تهیه آرماتورها میلگرد را به اشکال مختلفی به هم جوش می دهند و یک سازه اسکلتی را تولید می کنند که به آن آرماتور گفته می شود. و کارتهیه آرماتور را به ‌اصطلاح آرماتوربندی می‌ گویند. در نهایت بتن روی آرماتور ریخته شده که به این فرایند نیز بتن ‌ریزی گفته می ‌شود.

رده سختی شکل ظاهری حداقل مجاز مقاومت تسلیم حداقل مجاز مقاومت کشش علامت استاندارد ملی ایران  
نرم ساده ۲۴۰ ۳۶۰ س ۲۴۰ (A1(S240
نیمه سخت آجدارمارپیچ ۳۴۰ ۵۰۰ آج ۳۴۰ (A2(S340
آجدارجناقی آجدارجناقی ۴۰۰ ۶۰۰ آج ۴۰۰ (A3(S400
آجدارمرکب آجدارمرکب ۵۰۰ ۶۵۰ آج ۵۰۰ (A4(S500

 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *