پروفیل مبلی چیست

پروفیل مبلی چیست

مقطع توخالی پروفیل مبلی HHSکه مخفف عبارت (Hollow Structure section) می باشد. پروفیل مبلی در کشور ایران با نام قوطی نیز شناخته می شود و در اشکال مختلفی نظیر : مستطیل ، مربع ، دایره و…تولید می شود. قوطی همان طور که به صورت اشکال هندسی شناخته می شود به دو صورت پروفیل سبک و سنگین هم تولید می شود که تفاوت هایی در سبکی و سنگینی وزن و ضخامت دارند. پروفیل ها انواع مختلفی دارند که هر یک کاربردهای مختص به خود را دارند به عنوان مثال پروفیلی که از نورد گرم به دست می آید با پروفیلی که از نورد سرد به دست می آید ساختاری کاملامتفاوت دارد. با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید تا در این مطلب به توضیحات کامل تری درباره این که پروفیل مبلی چیست بپردازیم.

تعریف قوطی پروفیل مبلی چیست

قوطی پروفیل های مبلی به نوعی از پروفیل هایی گفته می شود که از لحاظ ضخامت و نوع ورق کاربردی با سایر پروفیل ها متفاوت می باشند. به پروفیلی که ضخامت آن کمتر از ۱.۵ میلی متر باشد و در ساختار آن از ورق روغنی استفاده شده باشد قوطی پروفیل مبلی گفته می شود. به طور معمول از قوطی پروفیل های مبلی در پروژه های خم کاری و جوشکاری استفاده می شود زیرا از انعطاف و استحکام کششی مطلوبی برخوردار هستند. قوطی پروفیل های مبلی از ورق روغنی ساخته می شوند بنابراین قیمت ورق روغنی اولین عامل موثر در تعیین قیمت پروفیل های مبلی می باشد.پروفیل های مبلی در دو نوع درزدار بدون درز ساخته می شود که نوع بدون درز آن از استحکام بیشتری برخوردار می باشد.

  • نکته: در تولید قوطی پروفیل مبلی با ورق روغنی از ورق های نوع : ST12، ST14 استفاده می‌شود.
  • نکته ۲ : یکی از مهم ترین ویژگی های مطلوب قوطی پروفیل های مبلی وزن آن ها می باشد که باید در رده مناسب قرار بگیرد.

پروفیل مبلی چیست

فرآیند تولید قوطی پروفیل مبلی چگونه است

قوطی پروفیل مبلی به ۳ روش ساخته می شود:

  • روش اول:

در این روش در مرحله ی اول ابتدا باید ورق را به صورت تسمه برش داده و آن را به کمک دستگاه فرمینگ به شکل لوله بپیچانند.در مرحله بعدی باید لبه های قوطی به یک دیگر جوش داده شود تا اتصال صورت بپذیرد و در مرحله ی آخر برای بهتر شدن ظاهر قوطی مبلی باید شکل مقطع را از لوله به مربع و مستطیل تغییرداد و آن را در سایزهای مناسب تولید کرد. برای اطلاع از قیمت پروفیل امروز اینجا کلیک کنید.

  •  روش دوم:
  بهترین فلزات برای جوشکاری

در روش دوم در وهله ی اول ابتدا باید تسمه ها که از ورق بریده شده اند توسط دستگاه های فرمینگ خم شوند وگوشه های مقطع ای را تشکیل دهند و سپس جوش دادن دو لبه پروفیل به یک دیگرصورت بپذیرد.

  • روش سوم:

در این روش با کنارهم قرار دادن ۲.۵ پروفیل و جوش دادن آن ها به یک دیگر پروفیل مبلی را تولید می کنند که به نسبت سایر روش ها از کیفیت کمتری برخوردار است.

تاریخچه استفاده از قوطی مبلی

تاریخچه پروفیل سبک ارتباطی نزدیک با تمامی محصولات فولادی دارد که از طریق نورد سرد تولید می شود از حدود  ۱۰ ،۱۱ سال پیش استفاده از پروفیل سبک رایج شد و کشورهایی نظیر: آمریکای شمالی ، ایالات متحده ،بریتانیا از جمله اول کشورهایی بودند که از این پروفیل استفاده کردند و رفته رفته قوطی پروفیل مبلی در سبد متریال ساختمانی جا پیداکرد.

دسته بندی قوطی پروفیل مبلی (سبک ) براساس کاربرد

  1. قوطی پروفیل مبلی با ورق آلومینیوم
  2. قوطی پروفیل مبلی با ورق گالوانیزه
  3. قوطی پروفیل مبلی با ورق سیاه

قوطی پروفیل مبلی با ورق آلومینیوم

یکی از مهم ترین ویژگی های آلومینیوم که همه مصرف کنندگان آن از آن مطلع هستند خاصیت انعطاف پذیری و شکل پذیری آن است.  قوطی پروفیل مبلی با ورق آلومینیوم به صورت آلیاژ عرضه می شوند که از انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسب به نسبت سایر مقاطع برخوردار هستند.

پروفیل مبلی چیست

قوطی مبلی با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی با مقاومت بالاست که استقامت خوبی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد .

 قوطی پروفیل مبلی با ورق سیاه

ورق سیاه از دسته محصولاتی است که توسط فرآیند نورد گرم تولید شده است و از لحاظ ظاهری و مکانیکی تفاوت هایی با نوع سرد خود دارد. قوطی مبلی با ورق سیاه عمدتا در صنایع بزرگ که باید مقاومت محصول بالا باشد و استحکام کششی بالایی نشان دهد مورد استفاده قرار می گیرد. جهت اطلاع از قیمت پروفیل مشهد و سایر محصولات حوزه فولاد پیج اینستاگرام آهن رسان را دنبال کنید.

در این مقاله به توضیحاتی در زمینه انواع پروفیل و پروفیل مبلی چیست پرداختیم با ما همراه باشید تا در مقالات بعدی در زمینه استفاده از پروفیل ها بیشتر صحبت کنیم.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *