دستگاه پرچ چیست؟ معرفی انواع دستگاه پرچ

ایمان شکوهیان
پرچ ورق فولادی چیست
پرچ کردن یکی از روش های متصل کردن قطعات فلزی و فولادی به یکدیگر است. از روش های دیگر می توان به پیچ ومهره و جوشکاری اشاره کرد که بسیار رایج هستند. معمولاً از پرچ برای اتصال لوله و ورق های فولادی استفاده می شود. پرچ ورق فولادی در مقایسه با پیچ و مهره بهتر است و خطر جدا شدن را ندارد بنابراین به راحتی می توان قطعات مختلف زیادی را با روش پرچ تولید کرد. برای خرید و فروش آهن آلات و استعلام فوری قیمت آهن امروز و انواع مقاطع آهنی و فولادی با آهن رسان تماس بگیرید.

پرچ کردن یکی از بهترین روش‌ها برای اتصال صفحات و قطعات فلزی و غیرفلزی به همدیگر است. در این بین، پرچ ورق های فولادی مدل بهینه و قدرتمندتر پرچ‌ها هستند که مقاومت و استحکام بالایی را پس از اتصال فراهم می‌کنند. اگر هدف شما آشنایی با تمامی نکات پرچ فولادی است، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید. برای اطلاع از قیمت ورق آهن و قیمت ورق برنج نیز پیشنهاد ما استفاده از خدمات آنلاین آهن‌رسان است.

پرچ چیست؟

پرچ کردن اصطلاحی است که در صنعت کاربرد زیادی دارد و به پخش یا پهن کردن سر میخ و ایجاد اتصال با این روش گفته می‌شود. پرچ کردن معادل ایجاد اتصال با اعمال فشار است تا دو صفحه فلزی یا غیرفلزی به صورت محکم به همدیگر متصل شوند.

زمانی که از پرچ استفاده می‌شود، یک اتصال دهنده وسط آن وجود دارد که باید دارای ویژگی‌های اختصاصی باشد. از جمله این ویژگی‌ها محکم بودن و تحمل در برابر زنگ زدن است تا پس از ایجاد اتصال قابلیت اطمینان بالایی برای نگه داشتن صفحات مورد نظر کنار هم وجود داشته باشد.

پرچ ورق فولادی

در حالت کلی، هر جایی که مقاومت و دوام بالایی برای اتصال صفحات نیاز است، از پرچ ورق فولادی استفاده خواهد شد. با این روش می‌توان ورق‌های فولادی یا حتی لوله‌های فلزی را نیز به همدیگر متصل کرد و از نتیجه کار مطمئن بود.

مزیت مهم پرچ های ورق فولادی تنوع بالای آن‌ها است که در بازار وجود دارد. بنابراین، دست شما باز است تا بر اساس محل استفاده از بین استانداردها و مدل‌های مختلف انتخاب کرده و آن را به کار ببرید. شاید قصد اتصال دو صفحه نازک را به همدیگر دارید و ظرافت کار برایتان در اولویت است. شاید هم هدف شما متصل کردن دو لوله ضخیم و مقاوم به همدیگر است.

در هر صورت، با نگاهی به فهرست پرچ های ورق فولادی گزینه مورد نظر را خواهید یافت و می‌توانید از تنوع بالای محصولات از نظر ابعاد، اندازه و جنس بیشترین استفاده را ببرید.

ویژگی‌های پرچ ورق فولادی: مهم ترین قابلیت‌ها

در انتخاب پرچ ورق فولادی دقت در بعضی از نکات حائز اهمیت است. برای مثال، تصور کنید که شرایط آب و هوایی خاصی در محیط حاکم است و در طول سال باران زیادی را در محل تجربه می‌کنید. در این صورت، مطمئنا باید ابزارها و محصولاتی انتخاب شوند که مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی دارند و با گذشت زمان کیفیت اتصال با پرچ کردن صفحات افت پیدا نخواهد کرد.

با دقت در نام پرچ ورق فولادی، می‌توان متوجه شد که مقاومت منحصر به فرد ویژگی ذاتی آن است. این محصولات به صورتی ساخته شده‌اند که پس از پرچ کردن دو صفحه به همدیگر غیرقابل جداشدن باشند و عوامل مختلف محیطی نتواند روی شل شدن یا کنده شدن آن‌ها تاثیر منفی داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های الزامی پرچ های ورق فولادی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر عوامل شیمیایی: اگر در محیطهای صنعتی و کارگاهی از پرچ ورق های فولادی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد ممکن است مواد و ترکیبات شیمیایی در محیط وجود داشته باشد. این عوامل در بسیاری از مواقع با سطوح فلزی برخورد دارند و آن زمانی است که ریختن این ترکیبات روی یک پرچ بی کیفیت می‌تواند اتصال را با مشکل مواجه کند. محصولات باکیفیت بازار مقاومت بالایی در مقابل عوامل شیمیایی اسیدی و بازی دارند.
 • مقاومت در برابر ضربه: زمانی که در مورد ویژگی‌های اختصاصی پرچ ورق فولادی صحبت می‌کنیم، مقاومت در برابر ضربه چیزی نیست که به این راحتی بتوان از کنار آن عبور کرد. ترکیبات و ساختاری در تولید این مدل محصولات به کار رفته است تا پس از پرچ کردن دو صفحه نتوان به این راحتی آن‌ها را از هم جدا کرد.
 • مقاومت در برابر زنگ زدن: زنگ زدن محل اتصال مشکلی است که شما را نگران خواهد کرد و این موضوع در محیطهای پرباران و پررطوبت بیش از دیگر محیطها خود را نشان می‌دهد. بنابراین، پرچ فولادی به صورتی تولید شده است تا در برابر زنگ زدن یا شکستگی استحکام قابل توجهی داشته باشد.
  آشنایی با معتبرترین کارخانه ورق رنگی

انواع پرچ ورق فولادی

پرچ‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و حتی در سایزهای مختلفی نیز می‌توان این محصولات را خریداری کرده و در محل مورد نظر استفاده کرد.

از نظر اندازه، شما می‌توانید پرچ های ۲ میلی متری را تهیه کنید که یکی از کوچک‌ترین مدل‌ها در این دسته هستند. در کنار این محصولات، پرچ‌هایی نیز وجود دارند که قطر ۱۰۰ میلی متری دارند و کاربرد آن‌ها برای اتصال صفحات سنگین و بزرگ است.

 • توجه به قطر پرچ، بلندی آن و جنس محصول ۳ نکته مهم است که در زمان خرید باید به آن دقت داشت.

بهتر است بدانید پرچ‌ها تنوع بالایی دارند که تفاوت اصلی آن‌ها در شکل ظاهری و جنس ساخت است. موارد زیر به وفور در صنعت استفاده می‌شود که برای کاربردهای معمولی یا حرفه‌ای تولید شده‌اند:

 • پرچ سر گرد
 • پرچ سرپان
 • پرچ سرمخروطی
 • پرچ سرتخت
 • پرچ توخالی

مزایای استفاده از پرچ ورق فولادی

 • استحکام منحصر به فرد: با پیاده سازی اتصالات با استفاده از پرچ ورق فولادی به مزیت مهمی دست پیدا خواهید کرد که همان استحکام و قابلیت اطمینان متمایز است. میخ این مدل محصولات از جنس فلز بادوام ساخته شده است که قابلیت ماندگاری طولانی مدت را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • راحتی در استفاده: استفاده از دستگاه پرچ‌زن آسان و سریع است و با صرف چند ثانیه زمان می‌توانید اتصال مورد نظر را در محل ایجاد کنید. همین امر باعث شده است تا بدون مشکل بتوان از پرچ‌ها حتی در محل‌هایی که دسترسی به آن سخت است، استفاده کرد.
 • صرفه جویی در هزینه‌ها: در محیطهای صنعتی و غیرصنعتی نیاز است تا از روش‌های کم هزینه برای اتصالات استفاده کرد. این مزیتی است که پرچ ورق های فولادی فراهم می‌کند تا با صرف چند هزار تومان یک اتصال مقاوم و مطمئن در محل ایجاد کنید.
 • سرعت عمل بالا: پس از آموزش استفاده از دستگاه پرچ‌زن، در آینده تنها چند ثانیه برای پرچ زدن نیاز دارید. در مقایسه با بسیاری از روش‌ها مانند جوشکاری یا مهره زنی، این روش یکی از بهترین و سریعترین روش‌هایی است که برای نصب و اتصال صفحات می‌توان از آن استفاده کرد.
 • امکان اتصال صفحات فلزی و غیرفلزی: زمانی که نیاز به اتصال صفحات فلزی است، گزینه‌های متعددی مانند جوشکاری نیز در اختیار شما قرار دارد. این روش برای اتصال صفحات غیرفلزی اصلا عملی نیست و آن زمانی است که پرچ‌ها مشکل را برطرف خواهند کرد. از این ابزارها می‌توان برای اتصال انواع صفحات آهنی، مسی، آلومینیومی و … استفاده کرد.
 • سبک بودن: شاید در بعضی از کاربردها سبک بودن اتصال دهنده یا اندازه آن اهمیت داشته باشد. در این مورد، مزیت دیگری توسط پرچ‌ها در اختیار شما قرار دارد و آن سبک بودن و اشغال فضای کمتر در مقایسه با پیچ و مهره و حتی جوشکاری است.

در صورت نیاز به خرید آهنآلات با چک نیز می‌توانید با کارشناسان فروش آهن‌رسان تماس بگیرید تا در این مورد شما را راهنمایی کنند.

معایب استفاده از پرچ ورق فولادی

 • امکان تضعیف سطح مقطع: برای شروع پرچکاری نیاز به سوراخکاری است و این سوراخ‌ها در محل‌های مختلف صفحه کار خواهند شد. مطمئنا سوراخ‌های بیش از حد روی صفحات می‌توانند سطح مقطع آن را تضعیف کنند و این امر ممکن است در آینده باعث بروز مشکلاتی شود.
 • محدودیت در استفاده: در بعضی از محل‌ها نمی‌توان از پرچ‌ها برای ایجاد اتصال استفاده کرد. برای مثال، زمانی که قصد اتصال دو تسمه نازک به همدیگر را داریم یا هدف اتصال یک تسمه با یک صفحه است. در این شرایط، بهتر است روش‌های دیگری مانند جوشکاری به جای پرچ ورق فولادی استفاده شود.
 • برآمدگی روی صفحه: در شرایطی که زیبایی ظاهری صفحات مطرح است، بهتر است از این روش استفاده نکنیم. بعد از پرچ زدن یک برآمدگی در محل ایجاد می‌شود که به همین دلیل در بسیاری از شرایط نمی‌توان از پرچکاری استفاده کرد.

دستگاه پرچ ورق فولادی چیست؟

دستگاه‌های پرچ ورق فولادی یا Riveting Machineها محصولاتی هستند که برای پیاده سازی اتصال به کمک ما خواهند آمد. این دستگاه‌ها در انواع مختلف عمومی و حرفه‌ای ساخته شده‌اند و با قیمت‌های مناسب نیز می‌توانید آن‌ها را در بازار تهیه کنید.

  ورق کاروگیت چیست؟

کار کردن با دستگاه‌های پرچ‌زن سریع و آسان است اما قبل از هر کاری باید روش استفاده از این محصولات را بیاموزید. اگر کمی با این مدل دستگاه‌ها آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که ۲ مدل خودکار و دستی از آن‌ها در بازار وجود دارد که هر دو سرعت عمل مناسبی را برای ایجاد اتصالات بین صفحات مختلف فراهم می‌کنند.

انواع دستگاه پرچ ورق فولادی

دستگاه‌های پرچ کن نیز مانند خود پرچ‌ها در انواع مختلفی تولید شده و به بازار عرضه شده‌اند. حتما می‌دانید که بر اساس نوع ابزار استفاده شده، باید دستگاه خاصی را به کار برد تا عملیات ایجاد اتصال به درستی در محل مورد نظر انجام شود.

مکانیزم کاری در این دستگاه‌ها به این صورت است که یک فشار به پرچ وارد خواهد شد تا پس از آن شکل دهی پرچ در میخ و بدنه آن به وجود آید. در نهایت، میخ اضافی پرچ قطع خواهد شد تا اتصال در محل به صورت بهینه پیاده سازی شود.

در این بخش با انواع دستگاه پرچ ورق فولادی آشنا خواهیم شد:

دستگاه پرچ کن ساده

پرچ کن‌های دستی ساده برای کاربردهای عمومی گزینه‌ای بی نظیر هستند و با استفاده از آن می‌توان با هزینه پایین یک اتصال را در محل ایجاد کرد. البته، عیب این محصولات نیاز به اعمال فشار است که توسط دست انسان انجام خواهد شد.

قیمت محصولات پرچ‌کن ساده بسیار پایین است و این امری است که آن را تبدیل به یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید کرده است.

چند نازل در این محصولات طراحی می‌شود که سایز آن می‌تواند بین ۲.۴ تا ۴.۸ میلی متر باشد. با این شرایط، تنوع بالایی برای استفاده از پرچ‌ها در اختیار خواهید داشت.

دستگاه بادی

دستگاه‌های پرچ‌کن بادی از انواع مدرن محصولات در این دسته هستند که با فشار باد کار می‌کنند. مزیت مهم این دستگاه‌ها سرعت عمل آن‌ها است و با استفاده از یک محرک بادی به راحتی می‌توان اتصال مقاوم و بادوام را در محل مورد نظر پیاده سازی کرد.

دستگاه پرچ‌زن بادی ۲ مدل کلی دارد و با نگاهی به فهرست محصولات در این دسته دستگاه‌های دستی یا ثابت را خواهید یافت. پرچ‌زن بادی دستی قابلیت حمل آسان دارد و شرکت‌های تولید کننده از یک محفظه روی پرچ‌زن استفاده کرده‌اند تا فشار باد توسط آن تولید شود.

در کنار این محصولات، دستگاه‌های ثابت وجود دارند که محفظه آن‌ها بزرگ‌تر است و برای کاربردهای حرفه‌ای از آن‌ها می‌توان استفاده کرد. دستگاه‌های ثابت معمولا گران هستند و ظرفیت پرچ زنی نیز در آن‌ها بسیار بیشتر از محصولات قابل حمل است.

دستگاه دو دسته‌ای یا انبری

اگر هدف شما خرید یک دستگاه پرچ‌زن عمومی است، بهتر است از این مدل محصولات استفاده کنید. این محصولات با نام پرچ‌کن انبری نیز در بازار معروف هستند که از آن برای اتصال صفحات مختلف مانند صفحات فولادی، استیلی، مسی و حتی پلاستیکی می‌توان استفاده کرد.

در این محصولات فشار مورد نیاز توسط دست انسان تامین خواهد شد و به همین دلیل است که ظرفیت پرچ زنی نیز در آن به نسبت دستگاه‌های بادی کمتر است.

دستگاه آکاردئونی

دستگاه آکاردئونی یکی از محبوب‌ترین محصولات در این دسته است که شرایط آسان و سریعی را برای ایجاد اتصالات در اختیار شما قرار می‌دهد. این دستگاه‌ها دارای طراحی ظاهری و فیزیکی اختصاصی هستند تا کاربر به راحتی در محیطهای مختلف از آن استفاده کند.

نازل این دستگاه‌ها معمولا ۲.۴ تا ۲.۶ میلی متری هستند و برای اتصال صفحات فولادی و دیگر صفحات می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. بهتر است بدانید ویژگی مهم دستگاه آکاردئونی امکان استفاده تنها با یک دست است و با استفاده از آن می‌توانید در زمانی چند ثانیه‌ای اتصال مورد نظر را در محل ایجاد کنید.

دستگاه برقی یا شارژی

با نگاهی به محصولات پرچ‌کن، یک گزینه مدرن نیز خواهید یافت که با نیروی الکتریکی، قدرت ایجاد اتصالات مطمئن را دارد. این محصولات با باتری کار می‌کنند و از آن می‌توان برای پرچ ورق فولادی استفاده کرد. درست است که قیمت دستگاه‌های برقی به نسبت بالا است اما با استفاده از آن می‌توان صرفه جویی زمانی زیادی را حین کار به دست آورد.

یک موتور الکتریکی داخل دستگاه‌های برقی تعبیه شده است که وظیفه آن تولید گشتاور مناسب برای اعمال فشار روی پرچ ورق فولادی است. در نهایت، این فشار باعث خواهد شد تا در یک چشم به هم زدن بتوان صفحات مختلف را به همدیگر متصل کرد.

  خصوصیات ورق گرم

مزیت مهم این محصولات قابلیت حمل آسان آن‌ها است تا بدون مشکل بتوان در شرایط مختلف از آن استفاده کرد.

نکاتی در مورد استفاده از پرچ های ورق فولادی

پرچ های ورق فولادی تنوع بالایی دارند و این تنوع بالا به دلیل کاربردی است که در محل‌های مختلف برای آن‌ها تعریف شده است. بنابراین، در ابتدا باید مشخص کنید که در چه محلی از پرچ‌ها استفاده می‌کنید تا بر اساس آن محصول مناسب را انتخاب کنید.

نحوه کار با دستگاه پرچ کن

مهم‌ترین نکته ایمنی قبل از شروع کار آموزش استفاده از دستگاه پرچ‌کن است. دستگاه‌ها در این دسته مدل‌های مختلفی دارند و از دستگاه‌های دستی می‌توانید برای کاربردهای عمومی استفاده کنید. دستگاه‌های حرفه‌ای که به صورت برقی یا بادی کار می‌کنند دارای ملاحظات ایمنی هستند و در صورت نداشتن دانش کافی بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید.

قطر مناسب

در ابتدای پرچکاری نیاز به سوراخ کاری است و قطر این سوراخ‌ها بر اساس ضخامت صفحه و بزرگی آن انتخاب می‌شود. در نهایت، پس از سوراخ زدن روی صفحات فلزی و غیرفلزی پرچ مناسب بر اساس قطر سوراخ آن انتخاب خواهد شد. دقت داشته باشید که پس از اعمال اتصال، سر پرچ کمی پهن خواهد شد و این پهن شدن باعث می‌شود تا قطر بیشتری برای اتصال درست نیاز باشد.

طول مناسب

برای انتخاب پرچ‌ها یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد که توجه به طول آن است. شما باید بر اساس ضخامت صفحاتی که به هم متصل می‌کنید، این طول را انتخاب کنید. پرچ‌ها از نظر طول تنوع بالایی دارند و در بازار می‌توانید از بین پرچ‌های چند سانتی تا ۲۰ سانتی و حتی ۳۰ سانتی انتخاب کنید.

استفاده از واشر

در بسیاری از زمان‌ها نیاز است تا از واشر برای ایجاد اتصال محکم استفاده کنیم. برای مثال، زمانی که اتصال روی صفحه پلاستیکی یا چوبی انجام می‌شود و نیاز است تا مقاومت اتصال تا حد زیادی بالا باشد.

جمع‌بندی

پرچ ورق فولادی از محصولاتی است که بدون آن در عمل یک نقص بزرگ در صنعت وجود دارد. این محصولات ابزارهایی قابل اعتماد هستند که قدرت اتصال صفحات نازک و حتی ضخیم را دارند. امروزه تنوع بالایی در این دسته وجود دارد و در سایزهای ۲ میلی متری تا بالاتر از ۴ میلی متری می‌توان این ابزارها را در بازار تهیه کرد. همچنین، این محصولات از نظر ارتفاع نیز تنوع بالایی دارند و از ۸ میلی متر تا بالاتر از ۲۰ میلی متر می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع محصولات فولادی و مشاوره خرید هم اکنون می‌توانید با کارشناسان آهن‌رسان تماس حاصل فرمایید تا در این مورد شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

آیا پرچ ورق فولادی در برابر ضربه مقاوم است؟

 • بله. پس از ایجاد اتصال، مطمئن خواهید شد که در طولانی مدت مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد. پرچ‌های ورق فولادی از ترکیبات مقاومی ساخته شده‌اند که در برابر ضربه مقاومت بی نظیری ارائه می‌دهند.

بهترین مدل دستگاه پرچ ورق فولادی کدام است؟

 • بهترین دستگاه محصولات برقی و بادی هستند. این محصولات قدرت اتصال دادن صفحات مختلف را با استفاده از انرژی برق و فشار باد در اختیار شما قرار خواهند داد.

آیا با پرچ های ورق فولادی می‌توان صفحات غیرفلزی را نیز به هم متصل کرد؟

 • بله. این امکان وجود دارد تا با استفاده از دستگاه مخصوص اتصال مورد نظر را روی صفحات غیرفلزی نیز ایجاد کنید.

ارزان‌ترین مدل دستگاه پرچ‌زن در بازار کدام است؟

 • دستگاه‌های پرچ‌زن دستی و انبری مدل‌های ارزان قیمت هستند که برای کاربردهای عمومی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای کارهای سنگین و حجم بالا از چه دستگاه‌های پرچ‌زن استفاده می‌شود؟

 • در پروژه‌های بزرگ امکان استفاده از دستگاه‌های دستی یا انبری وجود ندارد. در این مورد بهتر است از پرچ‌زن برقی یا بادی استفاده شود که در حجم بالا قدرت ایجاد اتصالات در محل را فراهم می‌کنند.

در چه سایزی می‌توان پرچ ورق فولادی را خریداری کرد؟

 • این محصولات در سایزهای مختلفی تولید شده‌اند و در بازار قطرهای ۲.۴ تا ۴.۸ میلی متری را خواهید یافت. قطرهای بزرگ‌تر برای ایجاد اتصال صفحات ضخیم و بزرگ کاربردی هستند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *