پرچ ورق فولادی چیست؟ انواع پرچ

پرچ ورق فولادی چیست

پرچ کردن یکی از روش های متصل کردن قطعات فلزی و فولادی به یکدیگر است. از روش های دیگر می توان به پیچ ومهره و جوشکاری اشاره کرد که بسیار رایج هستند. معمولاً از پرچ برای اتصال لوله و ورق های فولادی استفاده می شود. پرچ ورق فولادی در مقایسه با پیچ و مهره بهتر است و خطر جدا شدن را ندارد بنابراین به راحتی می توان قطعات مختلف زیادی را با روش پرچ تولید کرد. اتصال دهنده های پرچ در ابعاد و اندازه و در جنس های مختلفی با استانداردهای متفاوتی تولید و عرضه می شوند و از نظر مقاومت، استحکام و میزان تحملی که دارند در انواع مختلف دسته بندی می شوند. از پرچ کردن معمولاً وقتی استفاده می شود که نیازی به جداسازی مجدد نیست. در ادامه این مقاله توضیح می دهیم که پرچ ورق فولادی چیست؟ و چه خصوصیاتی باید داشته باشد.برای خرید و فروش آهن آلات و استعلام فوری قیمت آهن امروز و انواع مقاطع آهنی و فولادی با آهن رسان تماس بگیرید.

پرچ چیست؟

به پخش کردن و پهن کردن سر میخ یا اتصال دهنده ای دیگر به کمک فشار زیاد و یا کوبیدن آن، در اصطلاح پرچ گفته می شود. در بازار این روش را بست فشاری نیز می نامند دلیل آن نیز این است که دو قطعه مثل ورق از طریق فشار میخ یا بست به هم متصل می شوند. در این روش از بست یا میخ به عنوان یک اتصال دهنده در میان دو قطعه (ورق یا لوله) استفاده می شود و به گونه ای میان آنها قرار می گیرند تا با فشار مکانیکی بالا به هم متصل شوند.

پرچ ورق فولادی چیست

انواع اتصالات در روش پرچ:

 • اتصالات لبه به لبه
 • اتصالات مشترک

 

  نحوه تولید ورق فولاد

 

میخ پرچ چه خصوصیت های دارد؟

همانطور که توضیح داده شد، میخی که در پرچ استفاده می شود یک رابط میان دو قطعه است پس باید دارای خصوصیات فنی و مکانیکی معینی باشد تا بتواند این اتصال را ایجاد و حفظ کند. ویژگی های میخ پرچ به نوع قطعه، قطر یا ضخامت، شرایط آب و هوایی و جوی و بسیاری از موارد دیگر در انتخاب میخ در پرچ مهم است. حال باید بدانید که میخ پرچ ورق فولادی چیست و خصوصیاتی که باید داشته باشد در هر کاربردی چیست. قیمت میلگرد را در اینجا ببینید.

انواع پرچ ورق فولادی

انواع پرچ ورق فولادی

 • انبر پرچ آکاردئونی
 • انبر پرچ دسته بلند
 • دستگاه پرچ دو دسته ‌ای
 • دستگاه پرچ بادی
 • دستگاه پرج برقی

اتصال قطعات به یک دیگر در زندگی روزمره الخصوص در صنعت بسیار با اهمیت و کاربردی است تا حدی که می توان گفت:

عدم وجود مواد،روش های مناسب اتصال ، ساخت و تولید محصولات را مختل می کند. روش پرچ کردن یکی از کارآمدترین شیوه های اتصال است که با توجه به فراگیر بودن ، آسان بودن کار و کاربردی بودن بسیار پسندیده و محبوب است . پرچ ورق های فلزی روشی کم خطرتر و کم هزینه تر به نسبت جوشکاری ، دریل کاری . سایر روش های زمان بر و هزینه دار می باشد.

 1. توجه به مقدار مقاومت میخ پرچ در برابر فشار نسبت به مقاومت ورق یا قطعه ای که متصل می شود.
 2. توجه به سازگاری جنس پرچ و قطعه و جلوگیری از مشکلات شیمیایی بین آنها.
 3. توجه به دسترس پذیری پرچ بعد از اتصال.
 4. انتخاب پرچ مناسب جهت تحمل بار و فشار و وزن قطعات.
 5. انتخاب پرچ مناسب جهت تحمل نمود بارهای ناشی از باد و باران.
 6. توجه به شرایط آب و هوایی و جوی منطقه ای که پرچ در آن انجام می شود.

میخ پرچ برای اتصال ورق های فلزی دارای انواع مختلفی است. همانطور که گفته شد از پرچ برای اتصال مقاطع مختلفی استفاده می شود برای هر قطعه ای از میخ پرچ متناسب با آن باید استفاده کرد. در واقع هر میخ پرچی در کاربری های مختلف متفاوت است.

میخ پرچ شانه دار میخ پرچ چکشی
میخ پرچ افشان میخ پرچ توپر
میخ پرچ نیمه پر میخ پرچ توخالی
میخ پرچ قارچی میخ پرچ لوله ای
میخ پرچ آلومینیومی میخ پرچ ضد زنگ

 

  انواع ورق فولادی (مهمترین مشخصات فنی و مکانیکی)

 

وقتی قرار است قطعاتی به هم متصل شوند و آزادانه بتوانند حرکت کنند از میخ پرچ شانه دار استفاده می شود. این میخ به راحتی می تواند جایگزین اتصال دهنده رزوه دار شود. برای ساخت این نوع میخ پرچ ها معمولاً از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، آلیاژ برنج یا مس ساخته می شوند. در برخی کاربردها میخ پرچ های شانه دار را آبکاری می کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر  درمورد مشخصات و قیمت ورق آلیاژی امروز کلیک کنید.

انواع پرچ ورق فولادی

دستگاه پرچ ورق فولادی

در جهت اتصال دو یا چند قطعه به یک دیگر از یک قطعه از واسطه ی یخ پرچ استفاده می شود که به این عملیات پرچ کاری گفته می شود. دستگاه های پرچ ورق فولادی یا در اصطلاح (Riveting-Machine) در جهت اتصال دو یا چند قطعه ای فلزی یا پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. صنعتگران در جهت اتصال قطعات فلزی و حتی پلاستیکی از عملیات پرچ کاری استفاده می کنند که این دستگاه ها ورق ها را به صورتی دستی و تمام اتوماتیک در بازار وجود دارند. دستگاه های پرچ ورق دارای یکسری پستانک است که قابلیت تعویض دارد و براساس نوع پرچ و قطعه انتخاب می گردد. کار با این دستگاه بسیار راحت است اما دقت بالایی را می طلبد به این صورت که دستگاه به صورت قائم روی قطعه قرار داده می شود و پستانک روی قطعه می چسبد و عملیات پرچ صورت می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مشخصات انواع ورق و قیمت ورق کلیک کنید.

ماشین های پرچ ورق فولادی

ماشین های پرچ فولاد به عنوان جایگزین مدرن برای پرچ کاری های دستی هستند و این کار را بسیار ساده تر و سازگار می کنند و در مقابل هزینه ی کمتری هم دارند. ماشین های پرچ کن ضربه ای به پرچ رو به پایین وارد می کند تا بتوان مواد را به یک دیگر اتصال داد. به کمک ابزار شکل دهی به نام رولست . وجود رولست باعث می شود که پرچ به بیرون رانده شود و دو ماده به راحتی به یک دیگر اتصال پیدا کند. پرچ کردن معمولا یک فرآیند نیمه خودکار است که بسته به نوع دستگاه ممکن است اجزای پنوماتیک داشته باشد. انواع دستگاه های پرچ ورق فولادی عبارت اند از:

دستگاه میخ پرچ بادی

این ابزار در دو نوع پنوماتیک و ساده با مکانیزم هیدروپتوماتیک ساخته می شود. این دستگاه ها با سایر دستگاه های دستی متفاوت است و سرعت بالایی دارد. عملکرد این دستگاه توسط نیروهای هیدرولیک با محرک باد ایجاد می شود.

دستگاه پرچ دو دسته ای

این دستگاه ها جزء قوی ترین دستگاه های پرچ هستند و بیشتر برای پرچ کردن ورق فولاد ، مسی ، آلومینیوم، استیل و فولادی به کار برده می شود. به دلیل بلند بودن طول دسته ی این دستگاه میزان انتقال نیرو به سر دستگاه بسیار زیاد است. و به دلیل داشتن طول زیاد در محیط های کاری که دسترسی سختی دارند کاربرد وسیعی دارد.

دستگاه پرچ ورق فولادی

 

  ورق فلزی و انواع مهم آن کدامند؟

 

دستگاه میخ پرچ کن برقی

کاربرد میخ پرچ کن شارژی زمانی مشخص می شود که میخ ها سبب مزاحمت در کار باشند. دستگاه های میخ پرکن برقی یا شارژِ به دلیل اینکه انرژی کمتری از کاربران می گیرند بازدهی بالایی دارند و لرزش کار را در انتها به حداقل می رساندو قطر این دستگاه ها عمدتا بین ۶.۴ تا۲.۴ می باشد.

دستگاه میخ پرچ کن انبری

این نوع دستگاه ها برای پرچ کردن ورق در صنایع مختلف از جمله کارگاه ها و صنایع کاربرد دارد و دارای ۴ نازل با اندازه های متفاوت هستند و متناسب با اندازه ی میخ ها پرچ و در سایزهای ۲.۴ تا ۴.۸ عرضه می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی کلیک کنید.

 • در برخی موارد اتصالات پیچ نیاز نیست که خیلی محکم باشند، مثلاً برای اتصال فوم ها از میخ های پرچ افشان استفاده می شود که گزینه مناسبی برای سطوح آسیب پذیر به شمار می روند.
 • در ساخت اسکلت های فلزی بزرگ، قطعات استفاده شده در بدنه کشتی و مثل آن از میخ پرچ موسوم به چکشی استفاده می شود. این نوع میخ ها را هم به صورت گرم و هم به صورت سرد استفاده می کنند.
 • در اتصالاتی که نیاز به استحکام و مقاومت بالایی است از میخ پرچ های توپر استفاده می شود؛ مثلاً در ساخت پل، بدنه هواپیما و امثال آن. میخ پرچ توپر در واقع از قدیمی ترین روی های پرچ ورق فلزی به شمار می روند.

دستگاه پرچ ورق فولادی

 

  ساخت آهن

 

نوع نیمه پر میخ پرچ مثل نوع توپر است با این تفاوت که قسمت استوانه ای آن خالی است. نوع میخ پرچ توخالی نیز همانند دو نوع قبلی با این تفاوت مقاومت بسیار کمتری دارد و تحمل بار و نیروی زیادی را ندارد. میخ پرچ توخالی دسترس پذیری زیادی دارد و بسیار ساده است به همین دلیل کاربرد زیادی هم دارد.معمولاً برای اتصال و پرچ کردن ورق های فلزی نازک و با ظرافت بالا از میخ پرچ قارچی استفاده می شود زیرا یک‌طرف آن دارای برجستگی و طرف دیگر آن صاف است. در مواقعی نیاز به اتصال مواد سبک و مصنوعاتی مثل مقوا و چرم است که در این حالت استفاده از میخ پرچ لوله ای مناسب است. این نوع میخ شبیه به لوله ساخته شده و معمولاً از جنس برنج، آلومینیوم و یا فولاد نرمه است.

در محیط‌های مرطوب به اتصال دهنده ای ضد زنگ و مقاوم به خوردگی نیاز است. دراین موارد معمولاً از میخ پرچ های آلومینیومی یا استیل استفاده می شود.البته اینها تنها تعداد پرکاربردی از انواع اتصال دهنده پرچ هستند که در بازار وجود دارند. بر اساس نوع کاربرد محصولات زیاد دیگری ساخته می شوند. به طور کلی پرچ کردن برای اتصالات استفاده می شود و برای محصولات مختلفی در سازه ها و مواردی که نیاز به ایجاد اتصال بین چند قطعه وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. برای ارائه نظرات خود در مورد پرچ ورق فولادی چیست می توانید کانال آپارات آهن رسان را دنبال کنید. برای کسب اطلاعات درمورد انواع محصولات پرفروش ازجمله قیمت ورق آلومینیوم امروز و قیمت ورق سیاه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

بهترین نوع پرچ در بازار کدام است؟

در این مورد بهتر است تا با کارشناس فروش صحبت کنید تا بر اساس نوع کاربرد شما را راهنمایی کند.

آیا پرچ ها و میخ های خارجی هم دارید؟

بله محصولات وارداتی هم ارائه می شود.

آیا پرچ و میخ غیر آهنی هم دارید؟

لطلفا با بخش بازرگانی تماس بگیرید تا راهنمایی لازم انجام شود و موجودی انبار و محصولات چک شوند. ۰۵۱۳۱۹۱۶

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *