مهمترین کاربردهای شمع در ساختمان

ایمان شکوهیان
کاربرد شمع در ساختمان

آیا تا به حال اصطلاح شمع را در ساختمان سازی شنیده اید؟ آیا می دانید چه وظیفه ای دارد و چرا استفاده می شود؟ در این نوشته می خواهیم در مورد کاربرد شمع در ساختمان صحبت کنیم. با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید تا اطلاعات کامل تری درمورد کاربرد و دلایل استفاده از شمع در ساختمان کسب کنید.

کاربرد شمع در ساختمان و سازه

افزایش مقاومت و استحکام ساختمان و سازه های عمرانی یکی از مهم ترین موضوعات برای مهندسین به شمار می رود. در این زمینه کارهای زیادی انجام شده است و روش های مختلفی برای قسمت های مختلف سازه و میزان مقاومت موردنیاز هر قسمت استفاده می شود. امروز کمتر سازه ای را می توان دید که از فولاد و فلزات در آن استفاده نشده باشد، مقاطع فولادی، بتن، سنگ، چوب، گچ، آجر، خاک و غیره مصالحی هستند که در کنار هم ساختمان ها و سازه های عمرانی بزرگ و کوچک را می سازند تا در برابر انواع خطرات طبیعی مثل باد، باران، سیل، زلزله و آتش سوزی دوام بیاوند.

اما این مصالح ساختمانی برای تأمین استحکام و مقاومت سازه به تنهایی کافی نیستند بلکه نحوه به کارگیری و استفاده از آنها نیز بسیار مهم است. در ساختمان سازی به خصوص ساختمان های مرتفع با تعداد طبقات زیاد برای ایمنی و دوام سازه در برابر نیروهای برشی، خمشی، عمودی و افقی مختلفی که به آن وارد می شود لازم است تا استاندارهایی رعایت شود و اصولی به کار گیری شود.

از مقاطع مهم و پرکاربرد در ساخت و ساز، تیرهای فولادی هستند برای همین قیمت تیرآهن و به دنبال آن قیمت تیرآهن اصفهان امروز به خاطر فروش بالایی که دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

 

یکی از روش هایی که برای افزایش مقاومت در ساختمان های چند طبقه مورد استفاده قرار می گیرد، شمع کوبی در ساختمان است. شمع ساختمان در واقع ستونی است که در زمین فرو می رود و نیروهای وارد شده به سازه را به لایه های دارای مقاومت بالای زمین انتقال می دهند. کاربرد شمع در ساختمان بسیار مهم و حیاتی است و در سازه های مختلف باید اجرا شود.

 

۷ دلیل کاربرد شمع در ساختمان

شمع در ساختمان به سه دلیل اصلی استفاده می شود:

 • وقتی که خاک زیر پی سست و مقاومت خوبی نداشته باشد. وقتی که خاک قابلیت فشردگی زیادی داشته باشد.
 • وقتی که نشست پی دارای مشکل باشد.
 • وقتی که نمی توان برای توزیع بار ساختمان پی سطحی ایجاد کرد.
 • وقتی که سازه وزن زیادی دارد، خیلی بلند است یا سازه هایی مثل پل، مخزن آب و …
 • وقتی که آب های زیرزمینی دارای تراز مشخصی نباشد و با افت و خیز همراه باشد.
 • وقتی که قرار است سازه را بر روی آب و یا در بستر رودخانه بسازند.
 • برای افزایش مقاومت و پایداری سازه در شرایط زلزله خیز، نیروهای جانبی قوی

 

  تفاوت تیرآهن با تیرهای ساختمانی چیست؟

 

کاربرد شمع در ساختمان

پی عمیق یا شمع

شمع ها رایج ترین روش برای بهسازی خاک و پی عمیق هستند. در اصلاح به شمع، پی عمیق یا شالوده عمیق نیز گفته می شود. شمع یک سازه ستون مانند است که بار طبقات بالا را به اعماق زمین انتقال می دهد. معمولاً شمع را برای ساختمان های بلند می سازند اما در مواقعی که زمین زیر سازه دارای خاک سست و ضعیف باشد، حتی در سازه های کوچک باید از شمع استفاده کرد تا بارهای وارد شده به سطوح مقاوم زمین منتقل گردد. برای دیدن قیمت میلگرد کلیک کنید.

 

  اصول سبک سازی ساختمان چیست؟

 

انواع شمع در ساختمان

شمع های ساختمانی چند نوع دارد. در زمین بر اساس میزان آب زیرزمینی، میزان باری که حمل می کند و بر حسب شرایطی که دارد، انواع مختلفی از شمع ها را می توان در آن استفاده کرد که بر اساس نوع مصالح مورد استفاده با هم تفاوت دارند:

 • شمع فولادی / فلزی
 • شمع بتی
 • شمع چوبی
 • شمع مرکب

معمولاً شمع های پیش ساخته فلزی سرعت اجرای بالایی دارند و رایج تر اند. این شمع ها ممکن است توخالی و یا توپر باشند. شمع فولادی توخالی به صورت لوله است و نوع توپر آن مثل تیرآهن به شکل H است.

شمع فولادی خود دارای انواع پیچی، دیسکی، H شکل و صفحه ای هستند. شمع های فلزی لوله ای نیز دو نوع دارند، نوعی که در آن انتهای لوله باز است و در نوع دیگر بسته می باشد. شمع لوله ای با استاندارد لوله بدون درز ضد زنگ ساخته می شود و پس از شمع گذاری در زمین داخل آن را با مصالح استاندارد مثل بتن پر می کنند.

در برخی موارد استفاده از شمع بتنی مناسب تر است. شمع بتنی یا به صورت پیش ساخته و یا به صورت درجا ریز ساخته می شود. برای ساخت شمع بتنی پیش ساخته از میلگرد معمولی استفاده می شود تا آن را در برابر خمش مقاوم سازد، سطح مقطع این نوع شمع ها یا مربع و یا هشت ضلعی است. این شمع ها را پس از ساخت تا محل استفاده حمل می کنند.

اما شمع بتنی درجا ریز که به صورت باغلاف و بدون غلاف ایجاد می شوند را به این صورت تولید می کنند: ابتدا در زمین با کمک دستگاه های حفاری چاه هایی با قطر و عمق مناسب حفر می کنند و بعد درون آن را با قفس آرماتور و بتن ریزی پر می کنند.

 

  جک سقفی ساختمانی چیست؟

 

به طور کلی پی ساختمان یا فونداسیون که نوع سطحی آن را شالوده نیز می نامند به پایین ترین قسمت سازه گفته می شود که وظیفه انتقال بارهای وارده به زمین را دارد. پی یا فونداسیون انواع مختلفی دارد که شمع یک نوع عمیق از آن است. در این نوشته با کاربرد شمع در ساختمان آشنا شدید در این باره می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید. برای اطلاع از قیمت ورق و سایر مقاطع اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *