...

لچکی چیست؟

ایمان شکوهیان
کاربرد لچکی در ساختمان
لچکی به معنی سه گوش است. لچکی را به دو بال نبشی جوش می دهند تا از خم شدن لبه های نبشی جلوگیری کند دو ضلع مثل لچکی (بالهای لچکی) با اندازه داخلی بال نبشی برابر است. معمولاً ضخامت لچکی را بین ۱۰ تا ۱۲ میلی متر می سازند. با معتبرترین بنگاه خرید و فروش و استعلام قیمت تیرآهن همراه باشید تا اطلاعات کامل بدست آورید.

در زمینه ساخت و ساز معماری، اغلب از پیچ، مهره، اتصالات جوشی و … برای ایجاد اتصالات تیر استفاده می‌شود. با این حال، آنچه امروز می‌خواهیم درباره آن بحث کنیم، ورق لچک است. اگر در حوزه فولاد فعالیت داشته باشید، بدون شک لچکی را می‌شناسید و شاید حتی کار با این قطعه فلزی را بدانید. از لچکی برای انتقال تنش بین اعضای متصل سازه استفاده می‌شود که از نظر شکل ظاهری یک قطعه مثلثی شکل فلزی است. با استفاده از پرچ، پیچ و مهره، جوشکاری (در مورد فلز)، یا پرس کردن (در مورد الوار) به اعضای ثابت می‌توان این محصول را محکم کرد. در بیشتر موارد از لچکی برای تقویت خرپاهای سقف چوبی استفاده می‌شود. در این مقاله از بلاگ آهن رسان با ما همراه باشید تا در مورد لچکی بیشتر بدانیم.

با کلیک روی قیمت آهن امروز می‌توانید به قیمت انواع مقاطع فولادی اعم از ورق‌های فولای، قیمت ورق آهن، قیمت میلگرد و… دسترسی داشته باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند که بتوانید محصول موردنیاز خود را در بهترین زمان ممکن خریداری کنید.

ورق لچکی چیست؟

ورق لچکی، در اصل ورق‌هایی به شکل مربع یا مستطیل هستند که برای اهدف خاصی استفاده می‌شوند. بااینکه ورق لچکی در شکل و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود، اما در ساختمان‌های معمولی از این محصول به صورت شکل مربع یا مستطیل  با ضخامت ۱۰ الی ۱۲ میلی‌متر برای اتصال ستون به صفحه و پل به نبشی در اتصال تیرهای اصلی و فرعی به ستون استفاده می‌کنند. اگر سازه بزرگ‌تر  باشد، باید از ورق لچکی سایز بزرگ استفاده کرد.  ورق فولادی لچکی نوعی مصالح ساختمانی است که به گونه‌ای ساده و انعطاف‌پذیر طراحی شده و آن را برای اشکال و کاربردهای مختلف در ساخت و ساز مناسب می‌کند. ورق لچکی برای اتصال تیرها و ستون‌ها با رزوه کشی پیچ و مهره از طریق سوراخ‌های از پیش سوراخ شده روی سطوح آنها استفاده می‌شود. اشکال مربعی، مستطیلی یا ذوزنقه‌ای: اینها رایج‌ترین انواع ورق لچکی هستند که از صفحات فولادی بریده شده و با سوراخ‌هایی برای رزوه بندی پیچ و مهره‌ها سوراخ می‌شوند. این تغییرات صفحه‌ی اصلی اغلب برای اتصال اتصالات مشترک ساده استفاده می‌شود که به طور موثر نیروها را منتقل می‌کند.

برای اتصال لچکی به اجزای هموار می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • استفاده از پرچ: یک روش قدیمی‌تر است.
 • استفاده از پیچ و مهره: یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. استفاده از پیچ و مهره دارای مزایای زیر است:
 • سرعت نصب و مونتاژ بالا
 • قابلیت باز کردن و استفاده مجدد
 • نیاز نداشتن به کارگر حرفه‌ای
 • نبودن محدودیت­های آب و هوایی هنگام انجام کار
 • عدم محدودیت در تعداد اجزای اتصال
 • هزینه­ مقرون به صرفه
 • امکان استفاده از جوشکاری (برای فلز)
 • امکان استفاده از فشار (برای چوب)

قیمت ورق لچکی

کاربرد استفاده از ورق لچکی در سازه‌های امروزی باعث شده که این محصول در ساختمان‌سازی اهمیت ویژه‌ای داشته باشد، به همین دلیل اطلاع از قیمت ورق لچکی برای بسیاری از خریداران اهمیت دارد. علاوه بر نوسانات بازار فولاد، نرخ ارز و دلار، میزان تورم و…  قیمت انواع ورق‌های فولادی به ویژه ورق st37 یا ورق st52 در قیمت‌گذاری این محصول دخیل هستند. وزن ورق لچکی هم یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در این قیمت‌گذار است؛ به همین دلیل مهم است که قبل از خرید این موارد گفته شده را بررسی کنید تا بتوانید خرید بهتری داشته باشید.

انواع لچکی کدام اند؟

انواع لچکی بر اساس شکل ظاهری به ۳ نوع مثلت، مستطیل و مربع تقسیم می‌شود.  انواع ورق لچکی مورد استفاده در سازه‌ها عبارت‌اند از:

لچکی فشرده

در این نوع لچکی قطعه متصل شونده نزدیک زاویه قائم اتصال قرار می‌گیرد.

لچکی غیر فشرده

از نظر شکل ظاهری شبیه به لچکی فشرده است؛ با این تفاوت که در این نوع لچکی قطعه متصل شونده دورتر از زاویه قائم اتصال قرار می‌گیرد.

ورق لچکی گسترده

در لچکی گسترده با توجه به طراحی هندسی پیچیده و تغییر نقطه ثقل، چند قطعه متصل شونده را به طور هم‌زمان به هم متصل می‌کنند.

به غیر از این ۳ مورد، لچکی بر اساس جنس هم به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود:

 • لچکی تولید شده به روش سرد: برای ساخت لچکی‌های معمولی معمولا از این روش استفاده می‌شود.
 • لچکی تولید شده از ورق گالوانیزه: ورق گالوانیزه به این دلیل که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد؛ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. قیمت ورق گالوانیزه لچکی را می‌توانید از کارشناسان ما بپرسید.
 • لچکی مسی : این نوع لچکی‌ها همان‌طورکه از اسم ان مشخص است، از مس ساخته می‌شود و بیشتر برای سازه‌های کوچک مناسب است. لچکی مسی از نظر شکل ظاهری، زیبایی خاصی دارد و این نوع مقطع در مکان‌هایی که در معرض دید هستند، استفاده زیادی می‌شوند.
 • لچکی آلومینیومی: لچکی‌های آلومینیومی شبیه به لچکی‌های مسی، کاربردهای یکسانی دارند و در سازه های کوچک و در مکان‌هایی که در معرض دید هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد لچکی چیست؟

لچکی‌ها از نظر شکل، جنس، مدل و حتی ضخامت انواع مختلفی دارند؛ بااین‌حال باتوجه به  نوع اسکلت سازه و میزان بار وارد شده از این محصول می‌توان در جنس و انواع مختلفی استفاده کرد. در سازه‌های بزرگ مثل پل‌های عظیم‌الجثه می‌توان از لجکی استفاده کرد. ورق‌های لچکی، دارای قابلیت اتصال سازه‌های مجزا برای ایجاد یک کل واحد و افزایش ظرفیت تحمل بار هستند. ورق‌های فولادی لچکی بسته به کاربرد مورد نظر در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا مناسب‌ترین گزینه را برای نیازهای خاص خود سفارش دهند. یک نیاز اساسی برای انواع ورق‌های فولادی که در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند این است که زاویه بین لبه و محور طولی باید بیش از ۱۵ درجه باشد. این تضمین می‌کند که این نوع ورق بهترین قابلیت انتقال بار را دارد.به غیر از این مورد، در خرپاها و موارد عمومی هم می‌توان از لچکی استفاده کرد.

از مهم‌ترین کاربردهای لچکی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تقویت خرپاها در انواع سازه سقف فلزی و چوبی
 • تقویت اتصالات در محل رسیدن تیرهای اصلی و فرعی به ستون‌ها
 • مقاوم‌سازی در سازه‌های تحت فشار بالا
 • تقویت اتصالات در اجزای پل‌ها
 • آب‌بند سدها
 • تقویت گوشه و کنج سازه به شکل بست

چگونه صفحات لچکی را ایمن‌تر کنیم؟

لچکی‌ها از ورق فولادی ساخته می‌شوند؛ اماابنی‌حال مقاومت ضعیفی در برابر خوردگی دارند؛ به همین دلیل  به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی از ورق‌های گالوانیزه برای ساخت لچکی استفاده می‌کنند. اما برای اینکه صفحات لچکی را ایمن‌ترکنیم، می‌توانیم از موارد زیر کمک بگیریم:

 • اگر امکان تهویه مناسب در آن مکان وجود داشته باشد، تهویه مناسب با کاهش میزان رطوبت، گاز و انواع آلودگی‌ها مانع از خوردگی ورق لچکی می‌شود.
 • از پوشش‌های محافظ مانند پوشش‌های اپوکسی و پرایمر اپوکسی پلی آمید در فواصل منظم استفاده کنید.
 • قبل از پوشش از لچکی گالوانیزه در شرایط معمول و از ورق لچکی ضدزنگ در شرایط سخت مانند سواحل استفاده کنید.
 • در اتصالات خرپا پوشش داخلی سقف‌ها را با عایق بپوشانید.
 • باتوجه به این موارد گفته شده، باید تمامی اتصالات سازه، به ویژه در خرپاهای سقفی را بررسی کنید و در صورت ایجاد خوردگی یا پوسیدگی آن‌ها را برطرف کنید.

اهمیت کاربرد ورق لچکی در سازه چیست؟

نقش ورق‌های فولادی در سازه را نمی‌توان نادیده گرفت و ورق لچکی هم از این موضوع مستثنی نیست! استفاده از ورق لچکی می‌تواند دوام و استحکام قابل‌توجهی به سازه موردنظر ببخشد؛ به خصوص در مواقعی که سازه توان تحمل بار تیر را ندارد. در نظر داشته باشید که عمره سازه موردنظر شما به نحوه استفاده از این ورق فولادی بستگی دارد.

لچکی چگونه ساخته می‌شود؟

نحوه تولید چکی بر اساس نوع، جنس و حتی سازه موردنظر است. به عنوان نمونه برای تقویت اتصالات خرپاهای چوبی، برای ساخت لچکی از چوب استفاده می‌کنند؛ درحالی که در بسیاری از موارد، این محصول را به صورت ورق فولادی تولید می‌کنند. در این روش ورق‌های فولادی را به کمک ابزارهای برش گرم آهن مانند برش لیزر و هوابرش و ابزارهای برش سرد مانند گیوتین استفاده می‌کنند تا به شکل‌های مدنظر لچکی تبدیل شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که نوع لچکی چوبی یا نوع فلزی این محصول متفاوت است.

با توجه به اینکه شما می‌توانید این محصول را به صورت آنلاین یا حتی مراجعه حضوری به مجموعه ما خریداری کنید، خرید اعتباری این نوع ورق فولادیبه شما کمک می‌کند که بتوانید با خیال راحت و به صورت چکی یا اقساطی محصولی که نیاز دارید را خریداری کنید. برای پیمانکاران، معماران، مهندسان و… این خرید اعتباری می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی در کاهش هزینه‌هایشان داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید آهن آلات با چک می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ورق لچکی، اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. همان‌طور که گفته شد، این محصول نقش به‌سزایی در مقاومت و دوام یک سازه دارد و برای تقویت اتصالات در سازه قابل استفاده است. علاوه بر این، استفاده از لچکی باعث  جلوگیری از چرخش و تنش‌های احتمالی باعث جلوگیری از خسارات می‌شود. یادتان باشد که برای انتخاب لچکی مناسب باید به نوع سازه و میزان نیروی وارده بر اتصالات دقت داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع این محصول را مطابق با نیاز خود خریداری کنید.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در این باره پاسخ داده باشیم؛ بااین‌حال اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

سوالات متداول

 1. لچکی چیست؟

لچکی قطعی فلزی به شکل مربع، مستطیل یا مثلث است که برای انتقال تنش بین اعضای یک سازه کاربرد دارد.

 1. کاربرد لچکی چیست؟

برای اتصال اعضای خرپا یا اتصال تیر به ستون‌ها و همچنین بسیاری از کاربردهای دیگر می‌توان استفاده کرد.

 1. لچکی چند نوع دارد؟

ورق لچکی در ۳ نوع فشرده، غیرفشرده و گسترده در بازار موجود است.

 1. قیمت لچکی چقدر است؟

قیمت این محصول علاوه بر نوسانات بازار فولاد، بر اساس قیمت ورق فولادی و وزن ورچ لچکی تعیین می‌شود.

 1. آیا می‌توان این محصول را از آهن رسان به صورت اقساطی خریداری کرد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *