لچکی چیست؟

کاربرد لچکی در ساختمان

در ساختمان‌ها و انواع سازه‌های فولادی و فلزی، اتصالات موضوع مهمی است. اگر از استحکام و کیفیت اتصالات در اسکلت اطمینان نداشته باشیم، باعث بروز خسارت‌های مالی و جانی جبران ناپذیری می‌شود. کاربرد ورق لچکی در سازه اهمیت دارد. نبشی آهن یکی از اعضای اصلی در اتصالات فلزی است. برای متصل کردن صفحه به ستون و پل از نبشی استفاده می‌شود. در صورتی که بار وارد شده به پل یا ستون در محل اتصال زیاد باشد، ممکن است نبشی نتواند آن را تحمل کند، بنابراین از قطعات فولادی مثلثی شکل به نام لچکی استفاده می شود تا به کمک نبشی بیاید و اتصال را محکم کند. در ادامه می خواهیم در مورد کاربرد لچکی در ساختمان صحبت کنیم با آهن رسان همراه باشید. در آهن رسان می‌توانید از قیمت آهن امروز و قیمت نبشی مطلع شوید.

لچکی چیست

لچکی به معنی سه گوش است. لچکی را به دو بال نبشی جوش می دهند تا از خم شدن لبه های نبشی جلوگیری کند دو ضلع مثل لچکی (بالهای لچکی) با اندازه داخلی بال نبشی برابر است. معمولاً ضخامت لچکی را بین ۱۰ تا ۱۲ میلی متر می سازند. با معتبرترین بنگاه خرید و فروش و استعلام قیمت تیرآهن همراه باشید تا اطلاعات کامل بدست آورید.

 

  تسمه چیست و چه کاربردی دارد

 

لچکی چیست؟

اندازه بال های لچکی مساوی با اندازه بال های نبشی و اندازه ضخامت آن در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلی متر می باشد. این ورق مثلثی کاربردهای مهم دارد و در ساخت ساختمان و به خصوص پل بسیار لازم است تا میزان توان و مقاومت پل را افزایش دهند.
این ورق فلزی همچنین در افزایش استحکام ستون ها نیز استفاده می شود به این صورت که با اتصال دو قسمت از ستون به وسیله جوشکاری و سپس جوش دادن لچکی به وجوه ستون ها کار را انجام می دهند. با مرجع قیمت ورق همراه باشید.

کاربرد لچکی در ساختمان

کاربرد ورق لچکی چیست؟

به طور کلی ورق لچکی به منظور ایجاد اتصال و انتقال نیروها از یک عضو مهاربند به عناصر قاب بندی مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که بسته به پیچیدگی اتصالات و نوع لچکی و اعضای سازه، مدل استفاده و نوع لچکی متفاوت است. مثلا در حالتی که در سیستم مهاربندی فشاری در قسمت مورب وجود داشته باشد، می بایستی حتما میزان استحکام فشاری و پایداری اتصال لچکی چک شود.

ورق آهن لچکی را معمولا برای متصل کرده تیر و شاه تیرها به ستون ها استفاده می کنند. این قطعه را به منظور مقاوم سازی سازه ها استفاده می کنند به خصوص سازه هایی که احتمالا در پشتیبانی از بارهای وارد شده بر آن ناتوان شده اند. قابل ذکر است سایز و اندازه لچکی به محل استفاده آن بستگی دارد. لچکی های بزرگ تر برای سازه هایی که نیروی بیشتری بر آن ها وارد می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

لچک به صورت یک بست برای تقویت گوشه و کنج سازه استفاده می شود.

صفحه لچکی چیست؟

صحات لچکی که عمولا از فولاد و یا آهن آلات ساخته می شوند، وظیفه ایجاد اتصال میان دو قطعه اصلی سازه را به عهده دارند. به جهت ایجاد اتصال معمولا بر روی این لچکی ها سوراخ هایی برای پیچ و مهره قرار داده می شود.

صفحات لچکی مستطیل شکل را معمولا برای طرح های ویژه که تحت بارگذاری شدید هستند، استفاده می کنند.

ورق لچکی چیست

 

  پرفروش ترین تیرآهن

 

مشخصات لچکی

لچکی یک قطعه ورق مثلثی شکل است اما شکل های دیگری از آن نیز ساخته می شود که همان کارایی را دارد. مثل لچکی مربعی یا مستطیلی. از این ورق معمولا برای اتصال تیر افقی به تیر عمودی یا در اتصال ستونها، استفاده می شود.

برای اتصال لچکی به سازه معمولا از چند روش استفاده می شود. پرچ، پیچ و مهره، جوشکاری. در مورد جوشکاری فلزات آهنی در این لینک بخوانید. البته اگر قرار باشد لچکی را در چوب استفاده نمود می توان از روش فشار دادن نیزاتصال را ایجاد کرد.

گاهی پیش می آید که لازم می شود برای اتصال صفحه لچکی از هر سه روش به صورت ترکیبی استفاده کرد.

ورق لچکی

خوردگی صفحات لچکی

با توجه به نقش مهم لچکی در اتصالات و استحکام سازه، میزان مقاومت این قطعات فولادی و آهنی در برابر خوردگی و زنگ آهن بسیار مهم است.بنابراین معمولا ورق لچکی را با پوشش گالوانیزه تقویت می کنند.

برای جلوگیری از خوردگی ورق ها و صفحات لچکی در سازه راه هایی وجود دارد:

استفاده از پوشش های مناسب مثل اپوکسی، ورق های ضد زنگ، ایجاد تهویه مناسب در ساختار و مواردی از این دست.

کاربرد ورق لچکی

کاربرد لچکی در ساختمان

از ورق لچکی برای افزایش استحکام و مقاومت ستون ها استفاده می شود. ابتدا دو قسمت از ستون با جوشکاری به هم متصل می شوند در ادامه لچکی را به وجوه ستون ها جوش می دهند و این کار را در دو وجه دیگر نیز تکرار می کنند و در انتها به هم متصل می شوند.

 

  نحوه تولید ورق فولاد

 

کاربرد ورق لچکی در اسکلت های فلزی بسیار زیاد و نقش آن پررنگ است. لچکی در ساختمان ها به منظور افزایش استحکام و مقاومت سازه مورد استفاده قرار می گیرد و یک عضو مهم به شمار می رود.

اهمیت کاربرد ورق لچکی در سازه

اتصالات از مهمترین اجزای سازه های فولادی به شمار می روند. اگر در اتصالات یک سازه خرابی به وجود بیاید، این خرابی در کل سازه اثر می گذارد و در عملکرد اجزای دیگر اختلال ایجاد می کند؛ بنابراین آسیب در یک بخش به کل بخش ها گسترش می یابد و خسارت زیاد می شود. در هر سازه فولادی، تیر و ستون نقش مهمی در استحکام ساختمان دارد. تیرها، ستون ها و پل ها با اجزایی مثل نبشی، پیچ و مهره و جوشکاری به هم و به اجزای دیگر متصل می شوند. نبشی نشیمن قطعه ای است که برای اتصال تیر به ستون استفاده می شود. در برخی مواقع نبشی نشیمن به تنهایی توان نگه داری بار تیر را ندارد. در اتصال تیر با نبشی، واکنش قائم تکیه گاهی منتقل می شود، بر این اساس در انتهای تیر نباید گیرداری زیادی ایجاد شود. کاربرد لچکی در ساختمان در قسمت های مختلف می تواند باشد. مثلا در یک پروژه تیرآهن کرمانشاه با مشخصات خاص استفاده می شود و قرار است با لچکی به قطعه دیگری متصل شود بنابراین باید همه موارد مربوط به اتصال را در نظر داشت. برای اطلاع از قیمت روز تیرآهن کرمانشاه می‌توانید به لینک درج شده مراجعه کنید.

برای اینکه تیر پایداری کافی داشته باشد، بعد از اینکه تیر بر روی نبشی نصب شد، بر روی بال فوقانی تیر و ستون یک نبشی ضعیف و منعطف نصب می شود. در این حالت درجه صلبیت به مواردی همچون ابعاد نبشی اتصال، طول دهانه، مقطع تیر و پارامتر های دیگر وابسته است. به این اتصالات که لنگر خمشی خیلی کمی را منتقل می کنند، اتصال ساده نیز می گویند.

لچکی در ساختمان

انواع ورق لچکی مورد استفاده در سازه ها

بر حسب نوع کاربرد و میزان کارایی مورد نیاز انواع ورق لچکی فشرده، غیر فشرده و گسترده ساخته می شود.

ورق لچکی فشرده: با اتصال قطعه به نزدیگی زاویه قائم بین دو قطعه دیگر است.

ورق لچکی غیر فشرده: خیلی شبیه به نوع فشرده است ولی در این مدل قطعه متصل شونده از محل زاویه قائم دورتر است.

ورق لچکی گسترده: اتصال همزمان چند قطعه متصل شونده را ممکن می سازد و حتی می توان برای اتصال اعضای بیشتر به وسیله آن، طراحی هندسی آن را تغییر داده و نقطه ثقل را تغییر داد.

بر حسب نوع قطعه و سازه ای که قرار است با ورق لچکی اتصال یابد، نوع و ضخامت لچکی متفاوت خواهد بود. مثلا در سازه های بزرگ و عظیم مثل پل ها از ورق های ضخیم برای ساخت لچکی استفاده می شود در حالی که برای استفاده در خرپاها و سازه های معمولی از لچکی با ورق های کوچک و یا ورق آلومینیوم استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم امروز به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

نحوه تولید لچکی

برای ساخت ورق و صفحه لچکی از روش های مختلفی مثل نوردگاری اسفاده می شود. ورق های ساخته شده از فولاد را با ابزارها و دستگاه برش آهن مثل هوابرش، لیزر و یا گیوتین به ورق های لچکی تبدیل می کنند. در مورد روش های کاربردی برای برش آهن آلات در اینجا بیشتر بخوانید.

لچکی چیست

قیمت ورق لچکی

مثل قطعات فولادی و فلزی دیگر ورق لچکی نیز بر اساس وزنی که دارد قیمت گذاری می شود. جنس ورق های لچکی معمولا از فولاد معمولی st37 یا st52 است. به همین دلیل قیمت ورق st52 امروز و قیمت ورق سیاه بر روی قیمت ورق لچکی تاثیرگذار است.

البته نرخ دلار، قیمت نفت، قیمت سوخت و هزینه حمل و نقل، قیمت مواد اولیه و حتی میزان عرضه و تقاضا در بازار بر قیمت روز آهن آلات و این محصولات فولادی تاثیر می گذارد.

وظیفه اصلی اتصالات در سازه چیست؟

برای انتقال نیروها از یک عضو به عضو دیگر (به تکیه گاه) در سازه از اتصالات استفاده می شود. در ساختمان سازی برای تحلیل سازه و برای ساده کردن آن، اتصالات را به صورت کاملاً صلبی یا کاملاً مفصلی مدل می کنند.

انواع اتصالات در سازه فولادی چیست؟

بر اساس روش اتصال می توان اتصالات پیچی، پرچی و جوشی را معرفی کرد. در این میان پیچ و جوش رایج تر هستند. کاربرد لچکی در ساختمان بسیار مهم است و به استحکام سازه کمک می کند.

 

  ابعاد تیرآهن ۱۴

 

کاربرد ورق لچکی

مزیت اتصالات پیچی چیست؟

 • سرعت بالای نصب و اجرا (نسبت به اتصالات جوشی)
 • قابل استفاده مجدد و باز کردن سازه
 • آسان بودن روش نصب و نیاز نداشتن به کارگر ماهر
 • محدودیت نداشتن برای شرایط محیطی و جوی (بر خلاف اتصالات جوشی که حساس به درجه حرارت، تهویه مناسب و محیط است)
 • محدود نبودن در اعضای اتصال (بر خلاف جوشکاری که برخی از اعضا امکان جوشکاری ندارند)
 • پایین بودن هزینه نصب و اجرا

اتصالات پیچی چه معایبی دارند؟

 • اگر سوراخ ها نامناسب و غلط ایجاد شوند، برای اتصالات مشکلات زیادی به وجود می آید.
 • در مقایسه با اتصالات جوشی صلبیت کمتری دارند.
 • محدود بودن نقاط انتقال نیرو (فقط در محل پیچ ها اتفاق می افتد)
 • رعایت میزان پیش تنیدگی مهم است و در صورتی که رعایت نشود، مشکلات اساسی ایجاد می شود.

 

  کاربرد تیرآهن چیست؟

 

کاربرد ورق های لچکی

نحوه اتصال ورق لچکی به تیرآهن

 • اصول و روش هایی برای این دست اتصالات وجود دارد که باید رعایت شوند. مثلا برای اتصال به تیرآهن با دو اتصال دو گوشه، بهتر است که از IPE 400 برای تیر اصلی و L100*10 برای دو تیر ثانویه استفاده نمود.
 • روش کار: دو تیر ثانویه دارای زاویه ۴۵ درجه هستند همه قطعاتی که در عناصر متصل دخیل هستند، بعد از محور مرکز وزن ایجاد می شوند و همه محورها در یک سطح واقع اند. ورق لچکی را به قسمت جان تیرآهن جوش می دهند و تیرهای ثانوی را به ورق لچکی پیچ می کنند.
 • البته می توان ورق لچکی را به قسمت جان یا به یک فلنج تیر اصلی وصل کرد. اگر لچکی به جان تیر اصلی وصل شد، می شود، بطور مستقیم آنرا به قسمت جان تا یک ورق فولاد عمودی جوش زد.

برای کسب اطلاعات کامل درمورد قیمت میلگرد و قیمت ورق در مشهد یا سایر مقاطع فولادی و آهن آلات با حرفه ای ترین کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

 

سوالات متداول

لچکی در ساختمان یعنی چه؟

لچکی به ورق های فولادی گفته می شود که فولاد مثلثی شکل و کوچک دارند لچکی ها به ورق های فولادی گفته می شود که با هدف اتصال فلزات بین دو بال نبشی جوش داده می شود.

انواع اتصالات در ساختمان را نام ببرید؟

اتصالات شامل پرچی، اتصالات پیچی و جوشی و غیره می باشد.

اتصالات در ساختمان به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

اتصالات به دو دسته ی اتصالات برحسب سختی و براساس مقاومت تقسیم بندی می شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت امروز آهن کلیک کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *