...

کاربرد ناودانی Upa و Unp

ایمان شکوهیان
کاربرد ناودانی Upa و Unp

دراین نوشته قصد داریم در مورد ناودانی Upa و Unp صحبت کنیم با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید. ناودانی جزئی از پروفیل های فولادی باز هستند که از یک جان و دو بال عمود برهم تشکیل شده است. به طور کلی ناودانی براساس روش تولید به دو دسته:

 • ناودانی فابریک
 • ناودانی پرسی

و براساس شکل ظاهری به دو دسته:

 • ناودانی ساده
 • ناودانی مشبک

وبراساس شکل بال ها و نوع کاربرد به دو دسته:

 • ناودانی C شکل (بال مساوی)
 • ناودانی U شکل (ناودانی بال مخروطی)

و ازنظر وزنی به دو دسته:

 • ناودانی سبک
 • ناودانی سنگین

 تقسیم بندی می شوند. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت ناودانی امروز و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

کاربرد ناودانی Upa و Unp

مقدمه

ناودانی ایرانی

ناودانی ها دارای ابعاد و ویژگی های خاصی هستند و هرکدام کاربردهای مختص به خود را دارند که در انواع پروژه های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین مباحث در تولید ناودانی ها رعایت استاندارد های تولید این مقاطع فولادی است. این موارد شامل:

 1. ابعاد
 2. وزن
 3. ویژگی های کاربردی

آن ها می باشد. از جمله مهم ترین کاربرد ناودانی ها می توان به:

 • ساخت انواع چهارچوب
 • انواع قاب و پایه
 • انواع بادبند

و غیره در پروژه های صنعتی و ساختمانی اشاره کرد. توجه به وزن و استاندارد تولید دو موضوع مهم در انتخاب نوع و کاربرد ناودانی ها می باشد. در کشور ایران دو گرید ناودانی Upa و Unp جز پرکاربردترین نوع ناودانی ها می باشند. برای دیدن لیست قیمت ناودانی مشهد کلیک کنید.

جدول وزنی ناودانی ایرانی سبک جدول وزن ناودانی ایرانی معمولی
وزن شاخه ۶ متری سایز وزن سایز
۲۲ ناودانی ۵ ۲۷ ناودانی ۵
۲۲ ناودانی ۶ ۳۰ ناودانی ۶
۳۰ ناودانی ۸ ۴۰ ناودانی ۸
۴۰ ناودانی ۱۰ ۵۰ ناودانی ۱۰
۵۰ ناودانی ۱۲ ۶۰ ناودانی ۱۲
۶۵ ناودانی ۱۴ ۷۵ ناودانی ۱۴
۸۰ ناودانی ۱۶ ۸۵ ناودانی ۱۶
۱۸۰ ناودانی ۱۲.۱۵
۲۰۰ ناودانی ۱۲.۲۰
۲۳۰ ناودانی ۱۲.۲۲

ناودانی unp چیست

این سبک ناودانی ها تحت استاندارد اروپا (DIN 1026-1) تولید و در بازار عرضه می شوند. از ضخامت و وزن بالایی برخوردار هستند و در سایزهای مختلفی تولید می شوند که اکثرا بین ۴۰ تا ۴۰۰ میلیمتر است. کاربرد این ناودانی ها بیشتر در پروژه های عظیم ساختمانی و صنعتی می باشد. این مدل ناودانی ها از کشور ترکیه وارد می شوند و به دو صورت تک یا دوبل در بادبندها و تیرها به کاربرده می شود. در برخی موارد هم به صورت قوطی برای استحکام ستون ها و یا برای ساخت خرپا مورد استفاده قرار می گیرند.

ناودانی upa چیست

این سبک ناودانی ها براساس استاندارد اروپا DIN 1026-2 unp) )تولید می شوند و از ضخامت نسبتا کمتری به نسبت نوع قبل کمتراست به همین دلیل از وزن و استحکام کمتری هم برخوردار می باشد. به ناودانی های upa ناودانی ایرانی نیز گفته می شود.

چه تفاوت هایی میان ناودانی Upa و Unp وجود دارد؟

تفاوت های زیادی بین ناودانی های مدل Upa و Unp وجود دارد که از جمله بارزترین آن می توان به:

استاندارد ساخت آن ها اشاره کرد. پروفیل ناودانی unp یا upn مطابق با استاندارد اروپایی (European Standard Channels) ساخته می شود، نام این استاندراد DIN ۱۰۲۶-۱ می باشد اما ناودانی UPA یک ناودانی متفرقه با بال ‌های موازی (Miscellaneous parallel flange channels) است که براساس استاندارد DIN ۱۰۲۶-۲ تولید می ‌شود. متوجه شدیم که کاربرد ناودانی Upa و Unp به نوع و استانداردهای آن بستکی دارد.

کاربرد ناودانی Upa و Unp

ازجمله دیگر تفاوت های این دو ناودانی می توان به:

 • پروسه تولید ناودانی های UPA آسان تر از ناودانی UNP و از قیمت کمتری هم برخوردار می باشند.
 • ناودانی های مدل UNP نسبت به ناودانی UPA از استحکام بیشتری برخوردار هستند
 • از لحاظ فنی هم مشخصات ناودانی ۱۲۰ تقریبا با ناودانی UNP۱۰۰ برابر است. به طور کلی هر ناودانی UPA با یک شماره بیشتر معادل ناودانی UNP می شود.

انواع ناودانی

 ناودانی آلومینیومی:

ناودانی های آلومینیومی جزء مهم ترین و پرکاربردترین ناودانی ها در صنایع مختلف هستند و از مقاومت و استحکام بالایی در برابر زنگ زدگی برخوردار هستند.

کاربرد ناودانی Upa و Unp

از جمله کاربردهای ناودانی های آلومینیومی می توان به:

 • استفاده در نمای ساختمان ها
 • در تهیه کفی تریلی ها و کامیون ها
 • ساخت قالب های فلزی
 • تهیه انواع درب و پنجره
 • دکوراسیون

وغیره اشاره کرد. همچنین برای اجرای طرح های مدرن در نماهای ساختمانی می توان از ناودانی های آلومینیومی استفاده کرد. برای تولید ناودانی های آلومینیومی با کیفیت مناسب و بالا در ابتدا لازم است تا در ترکیبات آن ها از آلیاژهای مخصوصی استفاده شود. ناودانی های آلومینیومی مطابق استانداردهای آمریکایی تولید می شود و جزء سری ۶۰۰۰ محسوب می شوند. این سبک ناودانی ها از مقاومت بالایی در برابر حرارت و خوردگی برخوردار هستند و همچنین از قابلیت جوشکاری خوبی هم برخوردار می باشند.

 ناودانی استیل:

این سبک ناودانی ها در دسته ناودانی ها پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی به شمار می روند و دارای سطح مقطع U شکل هستند و در دو دسته ساده و مشبک تولید می شوند.

 ناودانی گالوانیزه:

ناودانی هایی که قرار است در محیط های خاص با شرایط خاص مورد استفاده قرار بگیرد را با جنس گالوانیزه تولید می کنند که یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش ها برای جلوگیری از خوردگی مقاطع فولادی به شمار می رود که سبب افزایش میزان مقاومت در برابر زنگ زدگی می شود. به طور کلی هرچه میزان ضخامت پوشش فلز روی بر روی ناودانی ها بیشتر باشد، درصد محافظت نیز بر روی محصول افزایش پیدا می کند. برای اینکه نظرات خود را در مورد کاربرد ناودانی Upa و Unp با ما در میان بگذارید شبکه های اجتماعی را دنبال کنید. برای اطلاع از قیمت ورق، قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *