...

کارخانه ذوب آهن اصفهان

ایمان شکوهیان
ببببببببببببببببب
کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از تولیدکنندگان اصلی صنایع فولادی است که در سال‌های گذشته به‌عنوان مادر صنعت فولاد از آن یاد می‌شود. این کارخانه حجم عظیمی از نیازهای داخلی ایران بالغ بر 2 میلیون تن را تامین می‌کند و همچنین سایر تولیدات خود را به کشورهایی دیگر اروپایی و آمریکایی صادر می‌کند.

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کارخانه‌های و تولیدکننده فولاد و مقاطع فولادی در ایران محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین اجزای صنایع تولیدی به شمار می‌رود و به‌عنوان بازوی محرکه اقتصادی کشور ایفای نقش می‌کند. این کارخانه پس از اجرای عملیات ساخت واحدهای مختلف در سال  ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید و سپس در زمستان سال ۱۳۵۰ تولید محصولات فولادی را آغاز کرد. کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان تحت عنوان تاثیرگذارترین تولیدکننده فولاد در کشور، تاثیر مستقیمی روی قیمت آهن امروز و همچنین قیمت ورق آهن و قیمت تیرآهن دارد و نرخ اعلامی این کارخانه ملاک اصلی بازار آهن برای فروش محصولات است. در ادامه به معرفی کارخانه و محصولات آن می‌پردازیم.

معرفی ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به دلیل بزرگی و اهمیت بالایی که در صنعت فولاد کشور دارد لقب مادر صنعت فولاد را از آن خود کرده است. کارخانه ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۴۶ در منطقه مرودشت طبس در شهر اصفهان تاسیس شد و در ابتدا بر روی کارگاه‌های کک‌سازی، اگلومراسیون تمرکز می‌کرد. این کارخانه در سال ۱۳۵۰ با راه‌اندازی کوره بلند نوانست با تولید چدن، اولین بخش فولادی خود را به بهره برداری برساند. ذوب آهن اصفهان در سال ۵۱ ظرفیت با اضافه کردن کوره بلند دیگری، ظرفیت را به ۱۹۰۰ هزار تن تغییر داد. ذوب آهن اصفهان عملیات ساختمانی کمپلکس چدن را در سال ۵۷ تکمیل کرد. این افزایش ظرفیت و تکمیل تجهیزات و ماشین آلات در شرکت ذوب آهن اصفهان به صورت مداوم ادامه داشته، به طوری که از سال های ۵۰ تا ۶۹ واحدهای تولیدی توسعه یافته و کارگاه‌های کک سازی، کوره بلند، فولاد سازی، نورد، کارگاه اکسیژن و قسمت نیروگاه موجب شده تا ظرفیت این کارخانه به بیش از ۲ میلیون تن در سال برسد.

محصول ذوب آهن چیست؟

مهم‌ترین محصولاتی که توسط شرکت ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود شامل میلگرد در انواع مختلف، تیرآهن، نبشی و ناودانی، شمش فولادی، مفتول، انواع کلاف، چدن، ریل، کک و زغال سنگ، آهک، ازت مایع و فراورده‌های جانبی و … می‌شود. همچنین محصولات دیگری در این کارخانه تولید می‌شود که محصول کلیدی این کارخانه محسوب هستند. پرمتقاضی‌ترین محصولات ذوب آهن اصفهان را می‌توان به‌صورت زیر معرفی کرد:

 • تیرآهن هاش بال پهن موازی (H)
 • ناوانی
 • میلگرد ساده
 • میلگرد آجدار
 • میلگرد A2
 • کلاف ساده و آجدار
 • میلگرد A3
 • میلگرد / مفتول
 • نبشی
 • ناودانی
 • شمش‌های ساختمان
 • انواع مفتول وسیم کش
 • قوطی پروفیل و مقاطع چهارگوش
 • نبشی بال مساوی
 • تولید انواع چدن و آهک
 • ریل قطار
 • تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE)
 • تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)

در ادامه به معرفی و بررسی محصولات کلیدی این کارخانه می‌پردازیم.

تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE)

تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان هستند که با مشخصه I-2   و براساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ و مطابق با استاندارد‌های در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در رواداری ها، EN10025-2 در مشخصات فنی هستند.

جدول مشخصات تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان:

سایز کیفیت وزن طول آنالیز
۱۲ A+ ۱۲۵ ۱۲m IPE
۱۴ A+ ۱۵۵ ۱۲m IPE
۱۶ A+ ۱۹۰ ۱۲m IPE
۱۸ A+ ۲۲۵ ۱۲m IPE
۲۰ A+ ۲۷۰ ۱۲m IPE
۲۲ A+ ۳۱۵ ۱۲m IPE
۲۴ A+ ۳۷۰ ۱۲m IPE
۲۷ A+ ۴۳۵ ۱۲m IPE
۳۰ A+ ۵۰۵ ۱۲m IPE

تیرآهن بال پهن موازی (H)

تیراهن‌های گرم نورد دیده بال پهن موازی با وزن متغییر و متوسط  (I- 5) در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران ISIRI 14484  و مطابق با IPB و استانداردهای DIN1025-2  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در رواداری‌ها ، EN10025-2 در مشخصات فنی تولید می‌شود. تیرآهن‌های گرم نورد دیده بال پهن موازی با سبک  ( I-4 ) شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با IPBL و با استانداردهای DIN1025-3  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی، EN10034 در رواداری‌ها، EN10025-2 در مشخصات فنی هستند.

تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)

تیرآهن‌های بال باریک شیبدار در شرکت تولیدی سهامی ذوب آهن اصفهان مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۲۷۷ و مطابق با استانداردهای DIN1025-1  درمشخصات ابعادی، جرم و مقادیر ایستایی ، EN10024 در رواداری ها ، EN10025-2  درمشخصات فنی تولید شده است.

میلگرد

میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان به صورت ساده یا آجدار در دو نوع متفاوت دوکی و یکنخوات مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ به بازار عرضه شد.در جوشکاری این میلگرد‌ها باید در زمان مصرف بایستی شرایط پیش گرم مطابق مندرجات استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ رعایت شود. شرایط ابعادی و فنی میلگردهای صنعتی با مارک‌های فولادی برای قطر بیش از ۱۴ میلی متر بر اساس استانداردهای موجود و درخواست های مشتریان و توافقات ما بین آن‌هاست. قیمت میلگرد نیز مانند آهن و سایر مقاطع فولادی به‌صورت روزانه مشخص می‌شود.

جدول مشخصات ابعاد و وزن میلگرد ذوب آهن:

قطر اسمی کمترین قطر در میلگردهای
آج ۳۴۰ و ۴۰۰ یکنواخت
mm
تلرانس قطر
mm
وزن محاسباتی یک متر (kg)
mm
تلرانس وزن %
میلگرد ساده میلگرد آجدار
۸ ۷.۵ +۰.۳
-۰.۵
۰.۳۹۵ ۷ ۸
۱۰ ۹.۳ ۰.۶۱۶ ۵ ۶
۱۲ ۱۱ ۰.۸۸۸
۱۴ ۱۳ ۱.۲۱ ۵
۱۶ ۱۵ ۱.۵۸
۱۸ ۱۷ ۲
۲۰ ۱۹ ۲.۴۷
۲۲ ۲۱ ۰.۴+
۰.۵-
۲.۹۸
۲۵ ۲۴ ۳.۸۵ ۴ ۴
۲۸ ۲۶.۵ +۰.۴
-۰.۷
۴.۸۳
۳۲ ۳۰.۵ ۶.۳۱
۳۶ ۳۴.۵ ۷.۹۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نبشی

نبشی نود گرم دیده بال مساوی در شرکت‌های سهامی ذوب آهن اصفهان بر اساس استاندارد میلی ایران به شماره (۱-۱۳۹۶۸) و مطابق استاندارد  DIN EN 10056/1,2 تولید می‌شود.

ناودانی

ناودانی‌های نورد  گرم دیده بال‌های شیبداری دارند و بال‌های موازی در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و براساس استاندارد های ملی ایران به شماره ۴۴۷۷-۱ و ۴۴۷۷-۲ و معادل با استانداردهایEN10279 , DIN1026-1  ۲ ,  GOST8240  در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی ، و رواداری‌ها,  EN10025-2  درمشخصات فنی تولید می‌شود.

شمش‌ها در ساختمان

شـمش ها با مقطــع ۱۰۰×۱۰۰ ، ۱۲۵×۱۲۵ ، ۱۳۰×۱۳۰ ، ۱۵۰×۱۵۰ ، ۲۰۰×۲۰۰ ، ۲۵۰×۲۵۰ ، ۳۲۰×۲۵۰ و ۳۶۰×۲۵۰ میلیمتر و از طول ۴ تا ۱۲ متر قابل تولید می باشند که براساس آنالیز شیمیایی و سایر مشخصات فنی مورد نیاز مشتری امکان پذیر می باشد.

ذوب آهن اصفهان از کارخانه های بزرگ کشور به شمار می رود و پروژه های زیست محیطی، بیمارستان، باشگاه ورزشی فرهنگی و تاسیس دانشگاه از جمله فعالیت هایی است که تاکنون انجام داده است. این شرکت دارای گواهینامه CE برای صادرات محصولات به اروپا، دارنده تندیس بلورین جایزه تعالی سازمانی از سال ۸۸، گواهی ایزو سیستم مدیریت کیفیت، ایزو ۱۸۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱، ایزو ۱۰۰۱۵، ایزو ۹۰۰۱، گواهی تایید کیفیت از شرکت BID اسپانیا ،گواهی کیفیت پاریس وغیره تنها بخشی از افتخارات این شرکت به شمار می‌روند.

ذوب آهن اصفهان بعد از انقلاب

کارخانه ذوب آهن اولین و بزرگترین کارخانه تولید کننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولید کننده محصولات ریلی  طویل در خاورمیانه است که سالانه با ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولادر انواع مقاطع فولادی ، ساختمانی و صنعتی تولید می کند.کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید. به دلیل مشکلات موجود در طراحی ماشین های ریخته گری فولادسازی به عنوان گلوگاه و محدود کننده تولید بود که درهمین رابطه از سال ۱۳۶۷ نصب دو ایستگاه ریخته گری مدرن از کشور ایتالیا شروع و در سال ۱۳۶۹ بهره‌برداری کامل از کمپلکس فولاد تا مرز ظرفیت اسمی صورت پذیرفت. اگر چه در دوران جنگ تحمیلی در ذوب آهن روند رسیدن به اهداف و طرح توسعه مطلوب نبود ولی بعد از اتمام جنگ این کارخانه با به‌کارگیری امکانات خود توانست به مرز تولید تولید ۰۰۰/۰۰۰ /۲ تن یعنی بیش از ظرفیت نصب شده در تجهیزات خود برسد.

گواهینامه و افتخارات کارخانه ذوب آهن اصفهان

این شرکت دارای گواهینامه CE برای صادرات محصولات به اروپا، دارنده تندیس بلورین جایزه تعالی سازمانی از سال ۸۸، گواهی ایزو سیستم مدیریت کیفیت، ایزو ۱۸۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱، ایزو ۱۰۰۱۵، ایزو ۹۰۰۱، گواهی تایید کیفیت از شرکت BID اسپانیا ،گواهی کیفیت پاریس و… تنها بخشی از افتخارات این شرکت به شمار می‌روند.

پروژه‌های کارخانه ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان پروژه‌های زیست محیطی، بیمارستان، باشگاه فرهنگی ورزشی و تاسیس دانشگاهرا در کارنامه خود دارد. این کارخانه سالانه حدود ۵۵۰ هزار تن محصولات فولادی را تولید و به بازار عرضه داخلی و خارجی عرضه می‌کند. در حال حاضر کارخانه ذوب‌آهن اصفهان سالانه با بیش از ۲۳ کشور اروپایی و افریقایی و آسیایی همکاری کرده و صادرات را به این نقاط انجام می‌دهد. همچنین در ایران پروژه‌هایی داخلی نظیر:

 1. برج میلاد تهران
 2. نیروگاه‌های هسته ای بوشهر
 3. سدهای بزرگ
 4. مترو تهران و سایر شهرها

با استفاده از محصولات آهنی و فولادی کارخانه ذوب آهن اصفهان به بهره برداری رسیده‌اند.

اقدامات محیط زیستی ذوب آهن اصفهان  

در سال‌های اخیر تدابیر زیادی در جهت تداوم حیات و به روز بودن این مجموعه اندیشیده شد و از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش اقدامات لازم برای بهبود شرایط زیست محیطی اشاره کرد که در این راستا با ایجاد ۱۶۰۰۰ هزار کمربند سبز در محدوده کارخانه ذوب آهن اصفهان از انتشار گازهای گلخانه‌ای و دیگر آلاینده‌های ایجاد شده توسط فعالیت‌های صنعتی کاسته شده است. از جمله دیگر اقدامات کارخانه ذوب آهن اصفهان می توان به حفاظت از محیط زیست و کاهش میزان غبار در گازهای خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد و مشعل های سوزانده گازهای اضافی و کک و کوره های بلند اشاره کرد.

اقدامات ذوب آهن اصفهان در جهت نوسازی صنعتی

اگر برای هر کارخانه و بنگاه اقتصادی نقش‌ها و وظایفی تعریف کرد ذوب آهن اصفهان به وظایف ملی خود به خوبی عمل کرده است و به عنوان یک برند ملی در ایران شناخته می‌شود. .توسعه خطوط راه آهن در سراسر کشور، رشد شهرسازی  و حتی احداث کارخانه های فولادی بزرگ نظیر فولاد مبارکه همگی به مدد محصولات ذوب آهن اصفهان ممکن شده است. گنبد نیروگاه بوشهر، برج میلاد و غیره اسکلت و استحکام همه این ساختمان ها مدیون محصولات فولادی کارخانه ذوب آهن اصفهان هستند.

آدرس و شماره تماس کارخانه ذوب آهن اصفهان

آدرس: اصفهان، انتهای اتوبان ذوب‌آهن، شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

تلفن: ۵۲۵۷۳۳۳۳ (۰۳۱)

فکس: ۵۲۵۷۳۳۳۳ (۰۳۱)

ایمیل: esfahansteel@info.ir

سخن آخر

در این مقاله تاریخچه کارخانه ذوب‌آهن اصفهان و جزئیات تمامی محصولات آن را باهم بررسی کردیم. درصورتی که قصد خرید مقاطع فولادی را از این کارخانه معتبر و نام آشنا دارید و امکان مراجعه حضوری به دفاتر فروش آن را ندارید می‌توانید به سایت آهن‌رسان مراجعه کنید. برایثبت سفارش محصولات ذوب آهن اصفهان کافیست با کارشناسان فروش آهن‌رسان تماس گرفته و ضمن اطلاع از قیمت لحظه‌ای انواع آهن‌آلات و اطلاعات کافی در مورد محصول موردنظر، از مشاوره رایگان نیز بهره‌ ببرید.

سوالات متداول

پرفروش‌ترین محصولات ذوب آهن اصفهان کدامند؟

اکثر محصولات این کارخانه پرفروش هستند اما در این میان، تیرآهن های ۱۴، ۱۶ تقاضای بیشتری دارند.

چگونه می‌توانم محصولات کارخانه ذوب آهن را سفارش دهم؟

شما می‌توانید برای خرید محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
4 پاسخ
 1. درود. به تیرآهن های تولیدی ذوب آهن اصفهان می تونیم بیشتر اعتماد کنیم یا اهواز یا کرمانشاه؟ تفاوت تیرآهن تولیدی این کارخانجات چیست و کدامیک مرغوب تر هستند؟

  1. درود. در حال حاضر همه کارخانه ها طبق استانداردها تولید می کنند ولی در ایران ذوب آهن معروف تر و مقبول تر است. تفاوت اصلی در واقع در میزان مطابقت با استانداردها می باشد. و از آنجا که تجهیزات و امکانات این کارخانه ها ممکن است با هم فرق داشته باشد،

 2. سلام. من یک تحقیق در مورد کارخانه ذوب آهن اصفهان دارم و بیشتر درمورد این هست که ببینم در کارخانه ذوب آهن چه چیزی تولید می شود؟ آیا فقط محصولاتی که لیست کردید در این کارخانه تولید میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *