...

کوتینگ چیست؟

ایمان شکوهیان
کوتینگ یک فرآیند پیوسته و کاملاً خودکار برای پوشش دادن و رنگ آمیزی فلزات پیش از استفاده است. در کوره پخته می‌شود، پوشش ورنگ رویه آن زده می‌شود سپس دوباره در کوره قرار می‌گیرد و سرانجام ورق رنگ شده رول شده و بسته بندی می‌شود.

امروزه در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی علاوه بر مقاومت و افزایش استحکام سازه، زیبایی آن نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است. در واقع در حال حاضر با استفاده از ورق گالوانیزه رنگی در ساختمان سازی توانسته‌اند زیبایی و همچنین مقاومت لازم را برای ساختمان ایجاد کنند. این ورق‌های رنگی دارای پوششی هستند که به آن کوتینگ گفته می‌شود. کوتینگ می‌تواند استاندارد ورقه‌های گالوانیزه را افزایش دهد. در انجام این فرآیند قیمت ورق آهن اهمیت زیادی برای مهندسان دارد. به این جهت برای اطلاع از نحوه خرید آهن می‌توانید به وب‌سایت رسمی آهن‌رسان مراجعه فرمایید.

کاربرد انواع کوتینگ فلزات

کوتینگ چیست؟ ماده کوتینگ چیست؟ در چه مواردی کاربرد دارد؟ کوتینگ بتن چیست؟ این موارد از جمله سوالاتی هستند که شما کاربران عزیز آن را مطرح کرده‌اید.  لازم است بدانید که کوتینگ یک فرآیند برای پوشش پیوسته و رنگ آمیزی فلزات قبل از استفاده است. بر روی انواع ورق‌ها عملیات شیمیایی انجام خواهد شد که باعث رنگ شدن و یکدست شدن سطوح ورق‌ها می‌شود‌. وجود این رنگ می‌تواند دوام و زیبایی زیادی داشته باشد. روش کوتینگ به جهت مواد کوتینگی که به کار می‌رود نسبت به سایر روش‌های پوشش‌دهی هزینه کمتری دارد. همچنین امکان اینکه بتوانید این عمل را بر روی مقادیر بالایی از فلزات انجام دهید، بسیار زیاد است. با گسترش حوزه کوتینگ امروزه روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای ایجاد کوتینگ‌های یکنواخت‌تر به وجود آمده، که باعث شده است امروزه این محصول کاربردهای متنوعی داشته باشد.

کوتینگ فلزات چیست؟

کوتینگ فلزات یک پروسه بسیار پیوسته بوده که برای رنگ آمیزی انواع محصولات فولادی از آن استفاده می‌شود.

 در کوتینگ فلزات هر دو سطح محصولات فلزی تحت پوشش رنگ مخصوص قرار می‌گیرند تا علاوه بر زیبایی آن‌ها، کیفیت و مقاومتشان نیز افزایش پیدا کند.

از جمله انواع کوتینگ‌های فلزات می‌توان به میلگرد، ورق آهن، تیرآهن و … اشاره کرد. هر یک از انواع این فلزات قیمت‌های مختلفی دارند که شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد آن هم به صورت کوتینگ به مجموعه آنلاین آهن‌رسان مراجعه فرمایید.

لازم است بدانید که کوتینگ فلزات باعث خواهد شد تا فلز روی در دو طرف کوتینگ‌ها تعیین شود. هر چقدر مقدار کوتینگ افزایش پیدا کند سطح کیفی محصول نیز با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

کوتینگ کاشی چیست؟

تصور نکنید که کوتینگ تنها مخصوص فلزات و محصولات فولادی است بلکه در کاشی‌ها و سرامیک‌ها نیز از کوتینگ استفاده می‌کنند. اگر با خود می‌پرسید کوتینگ کاشی چیست؟ باید بدانید که بیشتر برای ایجاد زیبایی بصری بر روی سرامیک‌ها و انواع کاشی‌ها از این کوتینگ استفاده می‌شود. برای ایجاد این زیبایی از کوتینگ سابلیمیشن استفاده خواهد شد. در این روش طرح را ایجاد کرده و آن را بر روی کاغذ مخصوص چاپ می‌کنند. در نهایت آن را بر روی سرامیک قرار می‌دهند و با استفاده از دستگاه کوتینگ که مانند اتو است روی سرامیک کشیده و طرح بر روی سرامیک ایجاد خواهد شد. با وجود این روش می‌توان طرح‌های زیبا و خارق‌العاده‌ای را برای کاشی و سرامیک ایجاد کرد. بنابراین کاشی‌ها و سرامیک‌ها می‌توانند علاوه بر کیفیت بالا زیبایی خوبی را نیز به مشتریان ارائه دهند.

انواع کوتینگ

با گسترشی که کوتینگ داشته است امروزه در حوزه‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود، همچنین کوتینگ‌ها انواع مختلفی دارند.

به‌طور کلی بر روی انواع متریال‌ها از جمله فولاد، فلز، شیشه، پارچه و … از روش کوتینگ کردن استفاده می‌کنند.

 از مهم‌ترین انواع کوتینگ‌ها که در فلزات انجام می‌شود، می‌توان به کوتینگ فولاد و کوتینگ بتن اشاره داشت.

 البته توجه داشته باشید که مواد کوتینگ نیز نسبت به یکدیگر متفاوت هستند. اگر سوال می‌پرسید که مواد کوتینگ چیست؟ باید بگوییم موادی که برای تغییر و یکدست کردن پوشش انواع متریال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند،مواد کوتینگ شناخته می‌شوند.

از انواع مواد کوتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اپوکسی
 • پلی اورتان
 • زینک
 • سیلیکون
 • آکریلیک

هر یک از این مواد می‌توانند باعث ایجاد ویژگی خاص در قطعه شوند. توجه داشته باشید که تمامی این مواد باعث محکم و سخت شدن سطوح، مقاوم در برابر حرارت، ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش، حفظ رنگ‌ها و…  خواهد شد‌.

فرآیند کوتینگ

کوتینگ فلزات بیشتر از انواع کوتینگ بتن و کاشی کاربرد دارد، در نتیجه فرآیند کوتینگ فلزات برای کاربران اهمیت بیشتری دارد.

برای انجام این روش در ابتدا رول‌های فلزی بر روی دیکویلر باز می‌شوند. وسط رول‌های فلزی از نظر موارد مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از هر نوع عیب و نقضی عاری باشند.

سپس ورق‌های فلزی را تمیز نموده و آن را آماده عملیات شیمیایی خواهند کرد. انجام این عملیات به جهت افزایش مقاومت ورق‌ها آن هم در برابر خوردگی انجام خواهد شد.

پس از عملیات شیمیایی و خشک شدن ورق‌ها مراحل پوشش‌دهی یا همان قرار دادن مواد کوتینگ بر روی رول‌های فلزی فرا خواهد رسید.

برای انجام این عمل ابتدا به دو سمت رول‌های فلزی مواد پلیمری  می‌زنند. رول‌ها را در کوره قرار داده تا خشک شوند‌ در نهایت رول‌ها را از کوره خارج نموده در هوای آزاد و آب آن را سرد می‌کنند. توجه داشته باشید که این تمام فرآیند کوتینگ صنعتی است.

مزایا  و معایب کوتینگ چیست؟

انجام کوتینگ مزایای بسیار زیادی دارد‌ از جمله مزیت‌های کوتینگ فلزات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کوتینگ عمر طولانی آن است. با وجود مواد کوتینگ باکیفیتی که در این روش استفاده می‌شود این محصولات طول عمر بیشتری نسبت به سایر پوشش‌ها خواهند داشت.
 • مقاومت حرارتی کوتینگ را نمی‌توان نادیده گرفت. قطعاتی که به واسطه مواد کوتینگ پوشش داده می‌شوند در برابر تنش‌های حرارتی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.
 • مواد کوتینگ از تمامی قسمت‌های فولاد حتی کوچک‌ترین قسمت آن محافظت خواهد کرد.
 • در برابر خوردگی و سایش نیز باعث مقاومت قطعات خواهد شد.
 • مواد کوتینگ به قدری باکیفیت هستند که می‌توانند خسارت‌هایی را که از حمل و نقل ایجاد می‌شود را کاهش دهند.
 • مواد کوتینگ که در فلزات و همچنین بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد با محیط زیست سازگار است.

با وجود مزیت‌های این روش لازم است بدانید که معایبی نیز در فرآیند کوتینگ فلزات وجود دارد. از این جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • یکی از معایب این روش زمان‌بر بودن آن است. یعنی زمان زیادی برای انجام فرایند کوتینگ صرف می‌شود.
 • در فرایند انجام کوتینگ، با موادی شیمیایی و مضر (مواد کوتینگ) است، سر کار خواهید داشت. این مورد یکی دیگر از معایب این روش است.
 • جالب است بدانید که این روش از نظر مواد اولیه هزینه کمی دارد اما از نظر تهیه تجهیزات و دستگاه‌های آن پرهزینه می‌باشد.

کویل کوتینگ در چه مواردی کاربرد دارد؟

دستگاه‌های کوتینگ می‌توانند به راحتی بر روی تمامی سطوح با متریال‌های مختلف چاپ خود را انجام دهند، به همین جهت این تکنولوژی امروزه در صنعت‌های مختلفی رواج پیدا کرده است.

 امروزه این نوع از پوشش در موارد مختلفی کاربرد دارد اما  از مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

صنعت ساختمان سازی

کاربرد گسترده‌ای از کوتینگ به صنعت ساختمان سازی برمی‌گردد. در اکثر پنجره‌ها، درب‌ها، سقف سازه، نمای ساختمانی و دیگر بخش‌هایی که نیاز به مقاومت بیشتری در برابر عوامل جوی هوا دارند از کوتینگ استفاده می‌شود.

 کوتینگ می‌تواند این مقاومت را به خوبی ایجاد کند و باعث افزایش طول عمر بخش‌های مختلف ساختمان شود.

لوازم خانگی

از آنجایی که دستگاه کوتینگ به راحتی می‌تواند بر روی تمامی پروفیل‌ها طرح خود را ایجاد کند امروزه در ساخت لوازم خانگی نیز کاربرد بسیار زیادی دارد.

می‌توان از این نوع دستگاه برای ساخت بخش‌های داخلی و خارجی انواع لوازم خانگی از جمله اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و… استفاده نمود.

 توجه داشته باشید که کوتینگ در لوازم خانگی علاوه بر افزایش مقاومت تجهیزات، می‌تواند زیبایی آنان را نیز چند برابر کند.

صنعت خودروسازی

در تولید خودروها بخشی از قطعات بیرونی و داخلی آن‌ها نیاز به مقاومت بیشتری نسبت به خراش، زنگ زدگی خوردگی و تغییرات جوی دارند در نتیجه از کوتینگ استفاده می‌کنند تا بتوانند این مقاومت را افزایش دهند و باعث افزایش کیفیت خودرو شوند.

صنایع الکتریکی

فعالیت کوتینگ حتی در صنایع الکتریکی نیز مشهود می‌باشد. برای اینکه این نوع از صنایع در برابر تغییرات دمایی و رطوبت بتوانند مقاومت خوبی از خود نشان دهند، لازم است که یک پوششی داشته باشند‌ در نتیجه برای تولید انواع کابینت‌های برقی، قطعات الکترونیکی و … از کوتینگ استفاده می‌کنند.

تابلوهای تبلیغاتی

مواد کوتینگ باید رنگ‌های بسیار جذاب و زیبایی داشته باشد. از آنجایی که رنگ‌های این مواد بسیار جذاب است امروزه در تابلوهای تبلیغاتی یا علائم راهنمایی و رانندگی نیز از این رنگ‌ها استفاده می‌شود. این رنگ‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند تابلوهای تبلیغاتی را زیباتر کنند، باعث مقاومت آن‌ها نیز خواهند شد.

خط تولید کویل کوتینگ

خط تولید کوتینگ صنعتی یا خط تولید کویل کوتینگ یک خطوط رنگ پودری شناخته شده که فرایند پیشرفته‌ای در آن انجام می‌شود.

 این روش از تکنولوژی رل برای رنگ آمیزی قطعات استفاده می‌کنند و تمامی مراحل آن به صورت خودکار انجام می‌شود.

 ما کمی پیشتر شما را با روند فعالیت و فرآیند کوتینگ آشنا ساختیم. به طور خلاصه در خطوط کویل کوتینگ از مراحل زیر پیروی می‌شود.

 • در خط تولید در ابتدا فلزها باز شده و بررسی اولیه بر روی آن‌ها انجام می‌شود.
 • در مرحله بعد ورق‌هایی را که قرار است رنگ آمیزی بر روی آن انجام شود به درستی تمیز شده تا رنگ کویل کوتینگ بر روی آن قرار گیرد.
 • پس از تمیز کردن ورق، برس‌کاری نیز برای از بین بردن چربی‌ ورق‌ها انجام خواهد شد.
 • در مراحل بعد عملیات شیمیایی نیز بر روی ورق فلزی انجام می‌دهند تا مقاومت این ورق‌ها را بالا ببرند.
 • بعد از عملیات شیمیایی ورق‌های فلزی را خشک خواهند کرد.
 • بر روی هر دو طرف سطح ورق‌ها پرایمر می‌زنند.
 • به مدت یک دقیقه آن را در کوره پخت، قرار خواهند داد‌.
 • ورق‌های فلزی را سرد می‌کنند.
 • بر روی ورق‌ها ضد رنگ زده و عملیات حرارتی دوم را انجام می‌دهند.
 • در نهایت ورق‌ها را به صورت مجدد با دمای محیط سرد کرده و آن‌ها را ول می‌کنند و آخرین مرحله کوتینگ انجام می‌شود.

چه مواقعی از کوتینگ باید استفاده شود؟

در همه شرایط نمی‌توان از روش کوتینگ استفاده کرد. شما زمانی که نیاز است محصول مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و طول عمر بیشتری داشته باشد از یک پوشش به عنوان کوتینگ برای محصول خود استفاده می‌کنید.

 پس توجه داشته باشید تنها در زمانی که به فکر زیباسازی محصول و مقاومت آن هستید، می‌توانید از کوتینگ استفاده کنید.

سخن پایانی

کوتینگ نوعی پوشش برای انواع متریال‌ها از جمله بتن و فلز است. که امروزه در ساختمان سازی   سایر صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.  وجود این پوشش علاوه بر اینکه می‌تواند ظاهر متریالی چون فلز را زیباتر کند،  باعث مقاومت بیشتر این قطعات در برابر خوردگی و سایش نیز خواهد شد. بنابراین استفاده فراوانی از مواد کوتینگ در صنعت آهن‌آلات می‌شود.

اگرچه مقاومت حرارتی، استحکام، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر خوردگی آهن‌آلات برای شما اهمیت دارند، می‌توانید از محصولاتی که بر روی آن‌ها کوتینگ انجام شده است استفاده کنید.

برای تهیه و خرید محصولات کوتینگ نیز حتماً باید از مراکز معتبر اقدام نمایید. آهن‌رسان یکی از بزرگترین مجموعه‌های معتبری است که توانسته انواع آهن‌آلات از جمله تیرآهن، میلگرد، ورق‌های فولادی و … را با پوشش کوتینگ برای مشتریان خود موجود سازد. شما عزیزان برای اطلاع از قیمت میلگرد، تیرآهن و سایر انواع آهن‌آلات کوتینگ می‌توانید به صورت مستقیم وارد وب‌سایت رسمی آهن‌رسان شوید یا از طریق کارشناسان فروش این مرکز از قیمت این محصولات اطلاع پیدا کنید.

لازم است بدانید که در این مرکز خرید آهن آلات با چک نیز برای شما فراهم بوده، در نتیجه شما می‌توانی  به صورت قسطی نیز این محصولات را خریداری کنید.  پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید برای شناخت بیشتر نیاز خود با مشاوران و کارشناسان مرکز آهن‌رسان ارتباط بگیرید و مشاوره‌ای رایگان را از آن‌ها دریافت نمایید.

سوالات متداول

کوتینگ چیست؟

کوتینگ نوعی پوشش رنگ پودری برای انواع متریال‌ها از جمله بتن، فلز، فولاد و… است.

کاربرد کوتینگ چیست؟

کوتینگ می تواند به راحتی مقاومت قطعات را افزایش دهد و باعث زیباسازی محصولات گردد.

کوتینگ چه مزیتی دارد؟

از مزایای این روش می‌توان به افزایش طول عمر، مقاومت در برابر خرابی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت حرارتی کوتینگ،  سازگار با محیط زیست و… اشاره داشت.

در چه مواردی از کوتینگ استفاده می‌شود؟

در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودروسازی، ساخت‌و‌ساز، لوازم خانگی، مبلمان شهری و… از این پوشش استفاده می‌شود.

روش کوتینگ فلزات معایبی نیز دارد؟

بله، از معایب این روش می‌توان به مواردی چون افزایش هزینه‌ها، زمان‌بر بودن کار و وجود مواد شیمیایی و مضر اشاره داشت.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *