گریتینگ چیست؟ مهمترین کاربردهای گریتینگ

ایمان شکوهیان
گریتینگ چیست

صفحات مشبکی که از تسمه ها و میلگردها ساخته می شوند و معمولا فولادی و یا پلاستیکی (فایبرگلاس) هستند را گریتینگ می نامند. گریتینگ (شبکه فولادی) از اتصال و برخورد تسمه با تسمه، تسمه با میلگرد یا تسمه در چهارپهلو ساخته می شود. در تصویر زیر نوعی گریتینگ را مشاهده می کنید. با آهن رسان مرجع قیمت آهن، قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی همراه باشید.

مشخصه گریتینگ ها

گریتینگ چیست؟

گریتینگ ها متشکل از عناصر فلزی ای می باشند که به صورت طولی و عرضی در کنار یک دیگر قرار می گیرند و یک شبکه ی توری مانند را تشکی می دهند.

از جمله مشخصات گریتینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن مناسب
 • مقاومت بالا
 • قیمت مناسب
 • اقتصادی بودن خرید
 • ظاهر سینوسی، مثلثی

ظاهر خوب و امکان عبور هوا از امتیازات آن است که خرید را برای مشتریان به صرفه می سازد. صفحاتی که حالت مشبک دارند و نوع فلزی آن ها از تسمه و میلگرد تهیه می شود از جمله کاربردهای گریتینگ در استفاده از سقف های کاذب و غیره هستند. ادامه این مقاله به بررسی این محصول مهم و پرکاربرد خواهیم پرداخت با آهن رسان مرجع قیمت ورق و سایر مقاطع فولادی همراه باشید.

کاربرد گریتینگ

  انواع ورق فولادی (مهمترین مشخصات فنی و مکانیکی)

انواع گریتینگ

گریتینگ ها دارای انواع مختلفی هستند که بهتر است که قبل از خرید در خصوص آن ها اطلاعاتی را به دست بیاورید. ۳ نوع مهم گریتینگ ها:

 • گریتینگ اسلات: سوراخ های روی محصول به صورت موازی ایجاد می کند.
 • گریتینگ مشبک: سوراخ های روی محصول حالت مربع یا مستطیل دارند را اجرا می کند.
 • گریتینگ پانچ: این نوع گریتینگ دارای سوراخ هایی دایره ای یا مربعی شکل می باشد.

مشخصات فنی گریتینگ

گریتینگ ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که که هر بخش وظیفه ی خاصی دارد و عبارت است از:

 • تسمه بابر
 • رابط
 • نگهدارنده
 • چشمه
 • وزن گریتینگ ها

ساختار گریتینگ چیست؟

به طور کلی گریتینگ از برخورد و متصل شدن تسمه های رابط و باربر (به صورت شبکه ای) ساخته می شود. در ادامه توضیح می دهیم که تسمه باربر وم تسمه رابط چیست؛ بنابراین می توان گفت انواع گریتینگ با ساختار مختلف می توان تولید کرد. گریتینگ تسمه در میلگرد به خاطر وزن کم، سرعت بالا در ساخت آن و مقاومت مناسب و یکسان با گریتینگ تسمه در تسمه، کاربرد بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

تسمه باربر:

در شبکه گریتینگ به عضوری که بار وارده بر آن را تحمل می کند، تسمه باربر گفته می شود. تسمه های باربر بر روی ساپورت های دو طرف قرار داده می شوند. از آنجا که این تسمه ها بیشترین بار وارد شد به شبکه گریتینگ را تحمل می کنند، باید استحکام و مقاومت بالایی داشته باشند؛ بنابراین ضخامت و ابعاد تسمه های باربر اهمیت بالایی دارند. آیا می دانید روش ساخت و محاسبه قیمت گریتینگ چیست؟

کاربرد گریتینگ

تسمه رابط:

نقش تسمه رابط در گریتینگ چیست؟ رابط در گریتینگ می تواند از نوع تسمه، میلگرد یا چهارپهلو باشد. رابط برای ثابت کردن و ساختن شبکه گریتینگ به کار می رود. لازم است بدانید که تسمه رابط (رابط) نقش زیادی در تحمل بار ندارد و تنها برای شکل گیری شبکه گریتینگ الکترو فورج مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  تسمه فلزی

 

چشمه چیست؟

به حفره ها و سوراخ هایی که از برخورد تسمه های رابط و باربر ایجاد می شود، چشمه (مشبندی گریتینگ) می گویند. مفهوم چشمه در گریتینگ مشابه مفهوم چشمه در تولید رابیتس است. به طور کلی به فاصله بین تسمه های رابط و باربر، چشمه می گویند. تفاوت تسمه و ورق و اندازه چشمه ها در گریتینگ بر میزان تحمل پذیری آن تاثیر می گذارند. اندازه چشمه ها در گریتینگ معمولا با دو عدد x*y نمایش داده می شود. y به فاصله بین رابط ها و x به فاصله بین باربرها اشاره دارد. مطابق با استاندارد ایزو این فاصله ها با میلی متر مشخص می شوند. هرچه اندازه چشمه ها کوچک (فاصله بین تسمه ها کم) باشد، شبکه گریتینگ قابلیت تحمل وزن بیشتری را دارد. اهمیت چشمه و تعداد و سایز آن در گریتینگ چیست.

در ادامه جدول وزنی گریتینگ سایز ۳*۳۰ را مشاهده می کنید.

تسمه چشمه انواع گریتینگ وزن هر متر مربع
۳۰*۳ ۳۰*۳۰ تسمه در تسمه ۵۳
۳۰*۳ ۳۰*۳۰ تسمه در نیم تسمه ۴۱
۳۰*۳ ۳۰*۳۰ تسمه در چهارپهلو ۳۷
۳۰*۳ ۳۰*۳۰ تسمه در میلگرد ۴۲
۳۰*۳ ۳۰*۵۰ تسمه در تسمه ۴۳
۳۰*۳ ۳۰*۵۰ تسمه در نیم تسمه ۳۶
۳۰*۳ ۳۰*۵۰ تسمه در چهارپهلو ۳۴
۳۰*۳ ۳۰*۵۰ تسمه در میلگرد ۳۷
۳۰*۳ ۳۰*۱۰۰ تسمه در تسمه ۳۶
۳۰*۳ ۳۰*۱۰۰ تسمه در نیم تسمه ۳۳
۳۰*۳ ۳۰*۱۰۰ تسمه در چهارپهلو ۳۱
۳۰*۳ ۳۰*۱۰۰ تسمه در میلگرد ۳۳

مقاوم سازی گریتینگ فلزی

در ساخت و سازها نقش گریتینگ چیست؟ همانطور که گفته شد، گریتینگ را هم به صورت فولادی و هم به صورت پلاستیکی می توان در بازار پیدا کرد. نکته قابل ملاحظه در تولید گریتینگ فولادی، مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی است.جهت جلوگیری از زنگ زدگی گریتینگ های فولادی (فلزی) با روش های مختلف سطح آن را با مواد مناسب پوشش می دهند. ایجاد پوشش بر روی گریتینگ هم برای بالا بردن مقاومت و طول عمر و هم زیبایی ظاهری آن است. معمولا برای ایجاد پوشش در گریتینگ از روش گالوانیزه گرم (غوطه وری در مذاب مواد پوششی) استفاده می شود. اگر برای پوشش دهی گریتینگ از استاندارد بین المللی ASTM A123 استفاده شود، ضخامت پوشش حدود ۷۰ میکرون است. در برخی مواقع بر اساس نیاز و نوع کاربرد (مثل هواپیما سازی) برای ایجاد پوشش از عایق پلی اتیلن سبک استفاده می شود.گاهی نیز از پوشش رنگی استفاده می شود تا علاوه بر ایجاد مقاومت، زیبایی و هماهنگی با مورد کاربرد (مثلا در نمای ساختمان) داشته باشد.به نظر شما روش افزایش استحکام و مقاومت گریتینگ چیست.

 

انواع گریتینگ

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

کاربرد انواع گریتینگ

 • ساخت فیلتر جریان آب: یکی از کاربردهای این شبکه این است که به عنوان فیلتر جریان آب یا درپوش کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کف پوش پله: در پله های اضطراری ، در پله ی کارخانه ها ،ساختمان سازی ها و مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تهویه هوا: تهیه هوا به نور و استحکام بالایی نیاز دارد مانند : نورگیری ، پوشش ها ، تهویه هوا و غیره
 • کف پوش مکان های عملیاتی: در مکان های عملیاتی و ساختمانی صورت می پذیرد عوبر و مرور روی این کف پوش ها زیاد است و می توان از این توری ها استفاده کرد. باید بدانید گرتینگ در چه مکان و برای چه کاری مورد نیاز است، سپس از آن استفاده کنید.

مشخصات گریتینگ

 

معمولا گریتینگ را درشهرسازی و زیباتر کردن معابر و خیابان ها استفاده می کنند. از کاربرد های دیگر آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کف پوش کارخانه ها و کارگاه های صنعتی
 • کف راه پله ها و سازه های فلزی
 • در راه پله های فرار و پله گردان ها
 • در سکوهای نفتی و داخل دریا
 • در کشتی سازی
 • در صنایع شیمیایی و غذایی
 • دریچه فاضلاب ها
 • کانال برق، دیتا
 • در ساخت زیر پایی
 • در حفاظ در و پنجره ها
 • حصار دور درخت
 • روی پل و معابر و پارکینگ های طبقاتی
 • درپوش جدول بندی خیابان ها
 • آب نما و نورپردازی میادین شهری
 • در پارک ها و اماکن تفریحی
 • در ساخت بیلبورد
 • و غیره

کاربرد انواع گریتینگ

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

حالا به خوبی می دانید که گریتینگ چیست، چه کاربردی دارد و چگونه ساخته می شود. با انواع گریتیگ آشنا شده اید و اگر در اطراف خود آن را ببینید به راحتی می توانید تشخیص دهید. برای تهیه و خرید انواع گریتینگ می توانید با ما تماس بگیرید تا محصول موردنیاز شما را در زمان مناسب و با قیمت خوب تامین و ارسال کنیم. همچنین برای اطلاع از آخرین اخبار و مطالب عضو کانال تلگرامی آهن رسان شوید.

مشخصات گریتینگ

معرفی انواع گریتینگ

گریتینگ ها دارای انواع مختلفی هستند که بهتر است قبل از خرید در خصوص آن ها اطلاعاتی  را داشته باشید. این محصولات به ۳ دسته تقسیم بندی می شود :

 1. اسلات: سوراخ های روی محصول به صورت موازی هستند.
 2. مشبک: سوراخ های روی محصول حالت مربع یا مستطیل دارند.
 3. پانچ: محصول دارای سوراخ هایی دایره ای یا مربعی شکل است.

شبکه ها بر اساس استانداردهای مختلفی چون DIN1580 -1055 – ۲۴۵۳۱-۲۴۵۳۲ تولید می گردند. باید دقت داشت که قیمت مدل ساده و قوسی متفاوت است به علاوه اینکه هزینه مواد اولیه مثل تسمه و میلگرد، شکل ظاهری، ضخامت و ابعاد در قیمت گریتینگ تاثیرگذار هستند.

شبکه ها از لحاظ جنس به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • محصولات فلزی مانند: جنس گالوانیزه ، فولاد و چدن
 • محصولات غیر فلزی مانند: جنس کامپوزیت ها و فایبرگلاس ها

براساس توضیحات قبلی و اجزای تشکیل دهنده شبکه اینگونه می توان نتیجه گرفت که وزن گریتینگ به میزان ضخامت و ارتفاع تسمه و باربر و رابط فاصله بابرها و فاصله رابط ها بستگی دارد.

مشخصات گریتینگ

این محصول از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر بخش وظیفه خاص خود را بر عهده دارد و رعایت کلیه استانداردها در این مورد الزامی می باشد.

تسمه باربر

تسمه یکی از مهم ترین بخش های شبکه است و میزان مقاومت ، کشش و باربری این شبکه به گریتینگ آن بستگی دارد که اصولا از تسمه های ماشین کار استفاده می شود. اما باز هم براساس این که گریتینگ چه استفاده از دارد و براساس درخواست متقاضی آن محل نصب و نوع تسمه ها متفاوت خواهد بود. پیش از خرید گریتینگ لازم است بدانید که میزان توانایی  وتحمل این محصول به مشخصاتی اعمم از ضخامت ، ارتفاع ، طول تسمه و …وابسته می باشد.به طوری که با ضخامت و ارتفاع رابطه مستقیم داشته و با طول تسمه رابطه عکس دارد.

 

  ورق آلومینیوم طرح دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

رابط کاربری

از تسمه و میلگرد رابطه های تهیه می شود که کاربرد اصلی آن متفاوت است و مانع از خراب شدن شکل هندسی می شود. رابط و تسمه به صورت عمود به یک دیگر می باشند و لازم است که وظیفه رابط تنها برقراری و استحکام و شکل هندسی گریتینگ باشد . ضخامت و فاصله ی بین این رابط های کاربری تاثیر زیادی در میزان مقاومت شبکه ندارد و تنها عبور و مرور را تهسیل می کند. به عنوان نمونه در مکان های پر از رفت و آمد فاصله ی بین رابطه ها بسیار کم می شود تا مشکل گیر کردن پاشنه ی کفش در شبکه رخ ندهد و کاهش فاصله رابط ممکن است موجب بروز مشکلات جوش شود و به همین دلیل در چنین شرایطی از دستگاه های محصوصی در جهت جوش دادن استفاده می شود و ساختار گریتینگ مانند عرضه فولادی می باشد که از چندین مقطع فولادی دیگر تولید شده اند به همین دلیل قیمت این محصول مانند قیمت عرشه فولادی به هزینه نهایی مقطع فولادی وابسته است.

مشخصات فنی گریتینگ

نگهدارنده

نگهدارنده ها وظیفه ثابت نگه داشتن تسمه ها را برعهده دارد و در توان باربری شبکه تاثیر نخواهند داشت بلکه تنها روی ظاهر سازه تاثیرگذار هستند. می توانند در انواع و اقسام مختلف مثل میلگرد، تسمه و نیم تسمه در نظر گرفته شوند.

چشمه

منظور از چشمه ها یا مش بندی فاصله ی بین تسمه ها و باربر رابط ها می باشد که هر مقدار فاصله ی بین تسمه ها و باربرها کمتر باشد استحکام شبکه افزایش پیدا خواهد کرد . البته منظور از فاصله بین باربرها بیشتر باشد یعنی مش بندی در وزن گریتینگ تاثیرگذار است. چشمه با دو عدد به صورت w*z نمایش داده می شود منظور از اولین عدد، فاصله بین تسمه ها و منظور از عدد دوم فاصله رابط ها بر حسب میلی متر است.

 

انواع روش های تولید گریتینگ

امروزه پانچ کاری و برش کاری قطعات به صورت سنتی و مدرن صورت می پذیرد با این تفاوت که این دو به نحوه اتصال تسمه به نگهدارنده برمی گردد. در قدیم و شیوه های سنتی برای متصل کردن و نگهداری و باربری از ایجاد شیار روی سطح استفاده می شود و بعد از آن نگهدارنده ها در فضای مشخص جایگذاری می شود. از جمله عیب های این روش می توان به ایجاد خطا در زمان متصل نمودن تسمه به نگهدارنده و کاهش استحکام تسمه باربری اشاره کرد. همچنین چنانچه نیاز به گالوانیزه نمودن گریتینگ دراین روش داشته باشیم به دلیل وجود شیارپوشش به درستی  بر روی سطح محصول قرار نگرفته است و سبب زنگ زدگی آن می شود. یکی از روش هایی که امروزه یکی از روش هایی که برای ساخت گریتینگ مورد استفاده قرار می گیرد روش الکتروفورج می باشد  که نسبت به روش های قدیمی دارای توان و استحکام بالاتری می باشد و تولید گریتینگ هایی با وزن کمتر را میسر می سازد.

 در روش الکتروفورج کیفیت موارد اولیه اهمیت بالایی دارد و ضخامت و ابعاد قطعات باید کاملا با یک دیگر یکسان باشند اما در روش سنتی چنین الزامی وجود ندارد.

 

  بهترین روش تولید و ساخت ورق آلومینیوم

 

معایب تولید گریتینگ به روش سنتی:

 • نسبت به روش های جدید دارای بازدهی کمتری است.
 • مرغوبیت و کیفیت روش های جدید به نسبت سنتی تا حدودی بالاتر است.
 • در روش سنتی هنگام پانچ کردن ممکن است خطای انسانی صورت بپذیرد.

کلام پایانی

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله طول میلگرد ها و ضخامت تسمه و روش تولید و سایر موارد تاثیر زیادی بر کیفیت نهایی گریتینگ دارد و از این رو بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مجموعه آهن رسان مشاوره نموده و بهترین محصول را با توجه به بودجه تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

انواع گریتینگ از نظر ظاهری کدام اند؟

این سازه از نظر شکل به ۳ دسته ی اسلات، پانچ و مشبک تقسیم بندی می شوند.

کاربردهای گریتینگ در شهر سازی؟

از این گریتینگ ها به منظور حفظ درب و پنجره و دریچه های کانال و فاضلاب شهری و راه پله های ساختمان استفاده می کنند.

گریتینگ چیست؟

از گریتینگ در مکان های عملیاتی و کف پوش ها استفاده می شود و همچنین برای تهویه هوا و نورگیر و استفاده درپله های اضطراری به عنوان کف پوش و به کارگیری آن ها در ساخت فیلتر جریان آب و یا درپوش کانال آب استفاده می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *