...

ورق a516 چیست؟

ایمان شکوهیان
ورق a516 چیست

به طور کلی تنوع ورق های فولادی آلیاژی بسیار زیاد است. عناصر تشکیل دهنده ترکیب شیمیایی آهن و مشتقات آن در خصوصیات آن مؤثر است و این عناصر هستند که آلیاژهای فلزی را ایجاد می کنند و مشخص کننده خصوصیات فنی و مکانیکی محصولات تولید شده هستند. ورق های فولادی که از آلیاژهای مختلفی ساخته می شوند در صنایع زیادی استفاده می شوند. این ورق ها عموماً در درجات بالایی از کیفیت و استحکام قرار دارند و قیمت نسبتاً بالاتری از ورق های فولادی و آهنی معمولی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم توضیح دهیم که چند نوع محصول ورق فولاد در بازار وجود دارد و در مورد اینکه ورق a516 چیست و قیمت ورق a516 امروز چقدر است؟، کاربردهای آن در کجاست و چه ویژگی هایی دارد بیشتر حرف بزنیم. با آهن رسان بعنوان مرجع استعلام قیمت آهن  همراه باشید و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

 

آنالیز فولاد a516 عناصر و جزئیات

این آلیاژ فولاد به خاطر مقاومت بالایی که در برابر حرارت و آتش دارد، به آتشخوار معروف است. از این محصول برای ساخت ورق هایی استفاده می شود که آن ها را در کوره ها، مبدل های حرارتی، مشعل ها و مخازن تحت فشار به کار می رود.

 

 

مهم ترین عناصر سازنده ترکیب شیمیایی ورق a516 چیست؟ این عناصر شامل کربن، منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیسیم است؛ و با تغییر میزان هر یک در ترکیب، گریدهای مختلفی از آن ساخته می شود که از نظر مشخصات تاحدودی با هم فرق دارند. قیمت ورق را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

مشخصات ورق a516

  • گرید ۵۵
  • گرید ۶۰
  • گرید ۶۵
  • گرید ۷۰

در جدول زیر مشخصات کامل هر گرید را مشاهده می کنید.

نوع ورق درصد کربن متناسب با ضخامت ورق حداکثر سیلیسیم حداکثر درصد فسفر حداکثر درصد گوگرد
a516 G55 ۰.۸۵ – ۱.۲۰ ۰.۴۵ – ۰.۱۳ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵
A516 G60 ۰.۸۵ – ۱.۲۰ ۰.۴۵ – ۰.۱۳ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵
A516 G65 (۰.۹ – ۰.۶) (۱.۲۰ – ۰.۸۰) ۰.۴۵ – ۰.۱۳ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵
A516 G70 (۰.۹۸ – ۰.۵۵) (۱.۳۰ – ۰.۶۰) ۰.۴۵ – ۰.۱۳ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵

 

 

البته عناصر دیگری مثل کروم، مس، نیکل، مولیبدن، نیوبیوم، تیتانیوم و آلومینیوم نیز با مقادیر کم در این ترکیب ها وجود دارد اما در این مقالات تنها به عناصر مهمتر و موثرتر هر آلیاژ اشاره می شود. همچنین در مورد این عناصر نیز توضیحاتی می دهیم تا مشخصات ورق a516 را بهتر درک کنید.

عنصر کربن از مهم ترین عناصر آهن آلات است. کربن موجب افزایش استحکام فولاد می شود. هرچه کربن بیشتر باشد، فولاد سخت است؛ اما توجه داشته باشید که وجود مقدار بیش از حد کربن جوش پذیری را کم، چقرمگی و شکل پذیری فولاد را نیز کاهش می دهد. حدود ۰.۱ کربن یک چقرمگی خوبی در فولاد ایجاد می کند که آن را برای تولید مخازن تحت فشار مناسب می سازد.

عنصر منگنز را معمولاً به دلیل خنثی سازی اثرات بد گوگرد به فولاد می افزایند. البته به بهبود خاصیت ماشین کاری فولاد نیز کمک می کند. به علاوه عنصر منگنز به ریز دانه کردن کمک کرده و استحکام را نیز بهبود می دهد؛ و بالا بودن میزان منگنز به افزایش سختی پذیری فولاد می انجامد.

سیلیسیم را به منظور بالا بردن استحکام و سختی پذیری به ترکیب شیمیایی فولاد می افزایند و یک عنصر دی اکسید کننده است. دقت داشته باشید که میزان سیلیسیم نباید بیش از حد باشد زیرا موجب از بین بردن چقرمگی و جوش پذیری می شود.

 

ترکیب شیمیایی ورق a516

 

 

خواص مکانیکی ورق a516

  • آلیاژ A516 G55 دارای میزان مقاومت کششی بین ۳۸۰ تا ۵۱۵ مگاپاسکال است و میزان حداقل مقاومت تسلیم آن ۲۰۵ مگاپاسکال می باشد. میزان حداقل ازدیاد طول در ۲۰۰ میلی متر در این گرید ۲۳ درصد و در ضخامت ۵۰ میلی متر ۲۷ درصد است. از این فولاد برای ساخت انواع ورق مورد استفاده در ساخت مخازن تحت فشار، صنایع گاز، نفت و پتروشیمی استفاده می شود.
  • گرید ۶۰ فولاد a516 دارای مقاومت کشی بین ۶۰ تا ۸۰ ksi است و میزان حداقل نقطه تسلیم آن ۳۲ ksi می باشد. میزان حداقل ازدیاد طول در ضخامت ۲۰۰ میلی متر ۲۱ درصد و در ۵۰ میلی متر ۲۵ درصد است. از این فولاد معمولاً برای ساخت شیرآلات، مخازن ذخیره، دیگ بخار صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.
  • آلیاژ A516 –G65 دارای مقاومت کششی بین ۶۵ تا ۸۵ در واحد ksi و نقطه تسلیم آن نیز ۳۸ ksi می باشد. میزان حداقل ازدیاد طول در ضخامت ۲۰۰ میلی مار ۱۹ و در ۵۰ میلی متر ۲۳ درصد است. این فولاد را معمولاً برای شرکت های حفاری، پتروشیمی، فراوری گاز، صنایع دارویی و برق استفاده می کنند.
  • آلیاژ a516- 70 داری میزان مقاومت کششی بین ۷۰ تا ۹۰ و نقطه تسلیم آن ۳۸ در واحد KSI است. میزان حداقل ازدیاد طول در ۲۰۰ میلی متر ۱۷ و در ۵۰ میلی متر ۲۱ درصد است.
  • از  کاربرد ورق a516 می توان به ساخت پل، ساختمان ها، قطعات خودرو و کامیون ها، ماشین آلات سنگین ساخت کانتینر و تیرها اشاره کرد.

ویژگی های ورق فولادی a516

برای تولید انواع ورق فولادی و آلیاژی یک سری استاندارد ساخت وجود دارد. میزان ضخامت، ابعاد و مشخصات دیگر نیز برای محصولات مختلف مشخص است و در برخی محصولات می توان ابعاد و ضخامت سفارشی مصرف کننده را نیز تولید کرد. در مورد ورق های آلیاژی با توجه به حساسیت و اهمیت این محصولات، معمولاً سایز و ابعاد مشخص است. مثل ورق های گرید ۵۵ معمولاً در ضخامت ۳۰۵ میلی متر، گرید ۶۰، ۶۵ و ۷۰ دارای ضخامت ۲۰۵ میلی متر هستند. مشخصات و قیمت ورق در سایر انواع و کاربری ها را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

 

همانطور که گفتیم، این آلیاژ به نام آتشخوار معروف است یعنی در برابر آتش و دما و حرارت بالا مقاومت بالایی دارد. باید بگوییم که برخی گریدها علاوه بر این خصوصیت، دارای این قابلیت هستند که در دماهای پایین نیز مورد استفاده قرار بگیرند؛ مثلاً ترکیب گرید ۶۰ طوری است که هم در دماهای پایین کاربردی است، هم در برابر جوشکاری مقاوم است و جوشپذیری بالایی دارد، هم برای مخازن تحت فشار و دمای بالا مقاومت دارد. انواع، کاربرد و مشخصات این محصول بر قیمت نهایی آن در بازار تاثیر دارد. البته عوامل دیگری مثل نرخ دلار، قیمت نفت، عرضه و تقاضا، شرایط سیاسی و جغرافیایی نیز بر قیمت ورق A516 می تواند تاثیر بگذارد همانطور که در جریانید به خاطر جنگ اوکراین و روسیه بازارهای این دو کشور نیز دچار تلاطم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید راهنمای خرید ورق a516 را مطالعه نمایید.

کاربرد ورق a516

تولیدکنندگان ورق a516

چنین محصولاتی را تعداد معدودی از کارخانه ها تولید می کنند زیرا آلیاژهای خاصی هستند و برای ساخت نیاز به تکنولوژی و دانش و امکانات خاصی است. البته با توجه به خاص بودنشان، قطعاً کاربردهای کمتری هم نسبت به ورق های فولادی و آهنی معمولی دارند که رایج تر هستند. اطلاعات کامل را در مقاله تولیدکنندگان ورق a516 مطالعه نمایید.

 

 

در حال حاضر بخشی از محصولات آلیاژی a516 در ایران توسط واردات از کشورهایی مثل روسیه، اوکراین، کره جنوبی و بلژیک تأمین می شود. البته کارخانه فولاد مبارکه اصفهان نیز شیت های ۶*۱، ۵*۶، ۸*۱، ۵*۶، ۱۰*۱، ۵*۶، ۱۲*۱، ۵*۶، ۱۵*۱، ۵*۶ را تولید و عرضه می کند. ابعاد بزرگ اغلب وارداتی می باشند.

هرگونه سوال و راهنمایی درمورد خرید و استعلام قیمت آهن امروز و قیمت تیرآهن دارید، از آهن رسان بعنوان قدیمی ترین تامین کننده آهن آلات و مقاطع فولادی جویا شوید.

 

سؤالات متداول

آیا همه گریدهای ورق a516 در ایران وجود دارد؟

نمی توان قطعی به این سؤال پاسخ داد زیرا ممکن است در زمان خاصی، محصول خاصی در بازار وجود نداشته باشد. ولی در صورت نیاز قادر به تأمین این محصول در همه گریدها هستیم.

آیا محصولات داخلی کیفیت برابری با خارجی دارند؟

بله محصولات کارخانه بزرگ فولاد مبارکه یکی از بهترین محصولات فولادی بازار به شمار می آید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *