...

کارخانه ابرکوه یزد: فعالیت ها و محصولات

ایمان شکوهیان
مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه

یکی از دلایل اصلی محبوبیت و شهرت کارخانه ابرکوه یزد، عدم وجود کارخانه مشابه در نزدیکی شعاع ۱۰۰ کیلومتری می باشد، از طرفی دسترسی این کارخانه به راه های اصلی کشور زمینه ی تامین نیازهای فولادی استان های همجوار و اطراف را فراهم کرده است. برای آشنایی بیشتر با این کارخانه فعال، تا انتهای این مقاله آهن رسان را مطالعه نمایید.

معرفی مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد

مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد در اسفند ماه سال ۱۳۹۱، با هدف توسعه صنایع فولادی کشور و تامین نیازهای فولادی کشور راه اندازی شد. این مجتمع در کیلومتر ۱۵ جاده ابرکوه به یزد، واقع شده است که تقریبا در مرکز ایران قرار دارد.

برنامه های صنعتی ابرکوه یزد برای اجرا در کمتر از ۳ سال به صورت سهامی خاص با شماره ثبت ۴۳۶۴۱۳، راه اندازی شد. مساحت مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد برابر ۱۵۰ هکتار است. مجتمع فولاد ابرکوه یزد بخش عمده ای از بازار میلگرد، تیرآهن، شمش و مقاطع فلزی را برعهده دارد. تمام محصولات ابرکوه یزد، همگی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. شرکای مجتمع فولاد ابرکوه یزد شامل شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات می شوند. این کارخانه در لیست فعالان و کارخانجات فولاد ایران قرار دارد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن و قیمت ورق به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

 

فعالیت کارخانه ابرکوه

اصلی ترین و مهم ترین فعالیت مجتمع فولاد ابرکوه، راه اندازی واحد نورد می باشد که در زمینه ی تولید میلگرد مورد استفاده قرار گرفته است. ظرفیت تولیدی کارخانه میلگرد ابرکوه یزد در سال معادل ۵۰۰ هزار تن است. میلگردهای تولید شده در سایزهای ۸ تا ۳۲ میلی متر می باشد که همگی با آنالیز A3، تولید و ساخته شده اند. مجتمع ابرکوه یزد به منظور بهبود کیفیت تولیدات و محصولات خود، از تجهیزات ایتالیایی استفاده کرده است تا بتواند با ارتقای تجهیزات خود، به کیفیت مطلوب، دست یابد. علاوه بر تولید میلگرد، کارخانه ابرکوه یزد در راستای توسعه کمپانی خود، اقدام به احداث واحد فولادسازی کرده است.

کارخانه فولاد سرمد ابرکوه

ظرفیت کارخانه فولاد سرمد ابرکوه یزد معادل ۶۰۰ هزار تن شمش در سال، می باشد. شمش فولادی تولید شده در کارخانه فولاد سرمد ابرکوه دارای ابعادی به اندازه ی ۱۲۰۰۰×۱۵۰×۱۵۰ می باشد. شمش تولید شده جهت ساخت مقاطع فولادی به واحد نورد ابرکوه یزد، منتقل می شود. یکی دیگر از بخش های این کمپانی، کارخانه ذوب آهن ابرکوه یزد می باشد. از طرفی ابرکوه یزد، قصد دارد با توسعه ظرفیت تولیدی خود، بازار صادرات و بازارهای جهانی را هم دست بگیرد.

 

 

گواهی نامه های دریافت شده توسط صنایع فولاد سرمد ابرکوه

شرکت ابرکوه یزد، همانند هریک از تولیدکنندگان فولاد موفق دیگری، اقدام به دریافت گواهی نامه های متفاوتی کرده است. تمام گواهی نامه های دریافت شده توسط کارخانه فولاد سرمد ابرکوه، معتبر هستند و ارزش بین-المللی و ملی دارند. کارخانه ابرکوه یزد جهت تولید محصولات باکیفیت و ارتقای کیفیت محصولات، اقدام به اخذ چندین گواهی نامه کرده است. گواهی نامه های دریافت شده، شامل گواهی نامه مدیریت سلامت و ایمنی شغلی BS OHSAS 18001:2007، گواهی نامه مدیریت محیط زیست و پیرامونی ۱۴۰۰۱:۲۰۰۴ ISO و گواهی نامه مدیریت کیفیت تولیدات و خدمات ISO 9001:2008 می شوند.

علاوه بر گواهی نامه های فوق، مجتمع فولاد ابرکوه یزد، موفق به دریافت گواهی نامه و پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری، شده است. تمامی این پروانه ها و گواهی نامه های اخذ شده توسط مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، ارزش بالایی دارند و تضمین کننده ی کیفیت و اصالت محصولات ابرکوه یزد می باشند.

معرفی کارخانه میلگرد ابرکوه یزد

یکی از بخش های مهم این کارخانه، قسمت میلگرد ابرکوه یزد می باشد که محصولات تولید شده در این کمپانی، جزو میلگردهای بسیار پرمصرف و پرطرفدار در ایران هستند. موقعیت جغرافیایی این کارخانه، در مرکز کشور می باشد و استان های مجاور به راحتی به این کمپانی دسترسی دارند. بسیاری از استان های کشور، کارخانه میلگرد ابرکوه یزد را به عنوان تولیدکننده اصلی، انتخاب کرده اند و از محصولات ابرکوه یزد استفاده می کنند. میلگردسازی ابرکوه یزد تحت نظر مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه است. مجتمع سرمد ابرکوه در سال ۱۳۹۱ در استان یزد، تاسیس شد. فعالیت این بخش در سال ۱۳۹۵ با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن میلگرد آجدار، آغاز شد.

محصولات ابرکوه یزد جزو پرمصرف ترین و مشتری پسندترین محصولات بازار آهن و فولاد کشور است، چرا که کیفیت و قیمت این محصولات فوق العاده مناسب است. از پرفروش ترین محصولات میلگرد ابرکوه یزد می توان به میلگردهای ساختمانی سایز ۱۰ تا ۲۳، اشاره کرد. میلگردهای ساختمانی سایز ۱۰ تا ۲۳، در بازار آهن و فولاد، تحت عنوان میلگرد ابرکوه یزد شناخته شده است که مورد توجه بسیاری از سازندگان و مصرف کنندگان و فعالان بازار قرار گرفته است. میلگردهای ابرکوه یزد که جزو محصولات ابرکوه یزد می باشند را می توان با مشخصه ی ASIA که بر روی میلگرد ها حک شده، از سایر میلگردهای موجود در بازار، تشخیص داد. برای مشاهده مشخصات و قیمت میلگرد به لینک درج شده مراجعه نمایید.

 

 

محصولات ابرکوه یزد

محصولات و تولیدات کارخانه میلگرد ابرکوه یزد

پیش تر اشاره شد که میلگردهای سایز ۱۰ تا ۲۳، تولید شده در کارخانه میلگرد ابرکوه یزد، جزو پرفروش ترین محصولات ابرکوه یزد می باشد. ولی می بایست گفت که میلگردهای تولید شده در این کمپانی در سایزهای ۸ تا ۳۲، هستند که شامل میلگرد سایز ۸، سایز ۱۰، ۱۲، ۱۴، میلگرد ابرکوه سایز ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸ و ۳۲، می شوند.

تمام محصولات ابرکوه یزد با به کارگیری آخرین تکنولوژی روز دنیا و با بهره مندی از تکنولوژی شرکت ایتالیایی STG، تولید شده اند و سپس روانه ی بازار شده اند. از طرفی، تمام تولیدات کارخانه میلگرد ابرکوه یزد مطابق استاندارد شماره ۳۱۳۲ ملی ایران، طراحی و تولید شده اند.

وزن میلگردهای تولید شده در کارخانه ابرکوه

پیش تر اشاره شد که میلگرد تولید شده در کارخانه ابرکوه یزد، مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲، می باشد. مهم ترین مشخصه هر میلگرد با هر سایزی، وزن آن است. وزن میلگرد هم مطابق با استاندارد موجود، تعیین می گردد. وزن میلگرد همراه با تلورانس معینی، مشخص شده است که وزن دقیق میلگرد بایستی در محدوده تعیین شده، باشد. برای مثال، وزن هر متر میلگرد سایز ۱۰ این کارخانه، برابر ۰.۶۱۶ کیلوگرم است که تلورانس آن برابر ۶+ و ۶- می باشد.

به عبارتی می توان گفت که وزن هر متر میلگرد سایز ۱۰ می تواند تا ۳۷ گرم در هر متر کم و زیاد گردد. ناگفته نماند که کارخانه میلگرد ابرکوه یزد، میلگردهایی با شاخه های ۱۲ متری را تولید می کند. از این رو، وزن یک شاخه ۱۲ متری میلگرد سایز ۱۰ این کارخانه برابر ۱۰.۶۵۶ کیلوگرم بدون لحاظ کردن مقدار تلورانس است. مشخصات، وزن و قیمت میلگرد را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

 

واحد کلاف سازی و فولادسازی ابرکوه یزد

کارخانه ابرکوه یزد، تنها محدود به مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه و میلگرد ابرکوه یزد، نمی شود. بلکه شامل کارخانه ذوب آهن ابرکوه یزد و واحد کلاف سازی و فولادسازی هم می شود. این کارخانه با هدف توسعه برند و تامین نیازهای کمپانی خود، واحدهای کلاف سازی و فولادسازی را راه اندازی کرده اند. هدف اصلی از راه اندازی واحد کلاف سازی، تکمیل محصولات واحد نورد کاری می باشد. تعداد واحدهای کلاف سازی در سراسر کشور، فوق العاده کم و محدود می باشد.

کارخانه ذوب آهن ابرکوه یزد

از طرفی، زمانی که مجتمع ابرکوه یزد برای تامین کلاف سازی، از سایر کمپانی ها درخواست نکند و بتواند نیاز خود را برطرف کند، قطعا سرعت تولید محصولات کارخانه ابرکوه افزایش می یابد. از این رو، واحد کلاف سازی علاوه بر آن که نیاز واحد میلگردسازی را تامین می کند، می تواند نیازهای کلاف سازی سایر کمپانی ها را تامین کند. ظرفیت تولید اسمی واحد کلاف سازی ابرکوه یزد معادل ۴۵۰ هزار تن در سال، می باشد. هدف از کلاف سازی، تولید مفتول و کلاف فولادی از سایز ۵.۵ میلی متر تا ۱۶ میلی متر می باشد. نوع کلاف تولید شده، ممکن است آجدار یا میلگرد ساده باشد.

 

 

هدف از توسعه مجتمع فولاد سرمد ابرکوه، برطرف کردن نیازهای کشور در دوران تحریمات و محدودیت های واردات، می باشد. در واحد فولادسازی، انواع شمش های فولادی ساخته می شوند. واحد فولادسازی ابرکوه یزد با تکنولوژی کوره قوس الکتریک و با ظرفیت تولید اسمی ۶۰۰ هزار تن، راه اندازی شده است. در مجتمع فولاد ابرکوه، شمش های فولادی تولید شده با ابعاد ۱۳۰×۱۳۰ میلی متر مربع و ۱۵۰×۱۵۰ میلی متر مربع، ساخته شده اند که همه ی شمش های تولید شده، طولی معادل ۱۲ متر دارند.

ویژگی های کارخانه های سرمد ابرکوه یزد

پیش تر به موقعیت جغرافیایی کارخانه ابرکوه یزد، اشاره کردیم که در شعاع ۱۰۰ کیلومتری آن، هیچ کارخانه ی مشابهی وجود ندارد و در صنعت خود، بی رقیب می باشد. از طرفی، شرکت ابرکوه یزد نزدیک به محور اصلی ترانزیتی شمال به جنوب و محور ترانزیتی غرب به شرق کشور، می باشد. از این رو، این کمپانی می تواند نیازهای مصنوعات فولادی استان های همجوار خود و سایر استان های کشور را تامین کند. هزینه ی حمل و نقل از کارخانه های ابرکوه یزد به سایر شهرها و استان ها تقریبا محدود و پایین می باشد. کارخانه فولاد سرمد ابرکوه به شهرهای یزد، شیراز، اصفهان، یاسوج، کرمان و شهرکرد، نزدیک است.

مجتمع فولاد ابرکوه

 

 

محصولات ابرکوه یزد موجبات توسعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه را فراهم کرده اند. ابرکوه یزد می تواند علاوه بر آن که در تامین نیازهای داخل کشور مفید و کاربردی باشد در صادرات هم مفید باشد. مسئولین این کارخانه برای حمایت و نگه داری از اکوسیستم منطقه، واحد تصفیه آب در منطقه ساخته اند. تصفیه آب بر اساس اسمز معکوس فعالیت می کند و بازدهی آن بیشتر از ۹۰ درصد می باشد. علاوه بر تصفیه آب، فضای داخلی این شرکت هم با فضای سبز، گسترش یافته است. هدف اصلی از گسترش فضای سبز، جلوگیری از حرکت ماسه های روان اطراف کارخانه می باشد. برای اطلاع از قیمت ورق آهن، قیمت آهن امروز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا همه سایزهای میلگرد این کارخانه را موجود دارید؟

بله هر مقدار که میخواهید می توانید سفارش دهید.

آیا قیمت میلگرد این کارخانه کمتر از اصفهان هست؟

بله همینطور هست.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *