گالوانیزه گرم چیست؟

ایمان شکوهیان
ا5
گالوانیزه گرم به نوعی فرایند گفته می‌شود که در آن مقاطع فولادی در حوضچه‌ای از فلز مایع روی قرار می‌گیرند و به همین علت استحکام آن‌ها در برابر اکسید شدن و پوسیدگی بیشتر می‌شود و واکنش‌پذیری آن‌ها با هوا کمتر می‌شود.

گالوانیزم گرم روشی پرکاربرد موثر است که از مقاطع فولادی در برابر خوردگی محافظت می‌کند و معمولا روی ورق فولادی با ضخامت پایین انجام می‌شود که این کار طول عمر مفید آن‌ها را ۲۰ تا ۳۰ سال افزایش می‌دهد. فرایند گالوانیزه گرم به این شکل است که محصولات فولادی به ویژه ورق را درون حوضچه روی مذاب قرار می‌دهند و پس از مدتی غوطه‌ور بودن مقطع فولادی، گالوانیزه ساخته می‌شود. با وجود اینکه مقاطع فولادی در مقابل بسیاری از آسیب‌ها مقاوم  و مستحکم هستند اما در دمای نامناسب به دلیل خواص منحصربه‌فردی که دارند، دچار آسیب و خوردگی می‌شوند. گالوانیزاسیون به افزایش استحکام و مقاومت فولاد کمک می‌کند و سبب کاربرد بیشتر آن‌ در صنعت می‌شود. شیوه انجام گالوانیزاسیون بر روی محصولات فولادی دستورالعمل مختص به خود را دارد که به طور معمول این دستور العمل‌ها بر اساس استانداردهای BS EN 10326 و BS EN 10327 هستند و بر این دو استاندارد منطبق هستند. البته روش‌های دیگری بجز گالوانیزه گرم مثل الکترولیز برای گالوانیزاسیون وجود دارد اما بیشترین تاثیر برای این کار با روش غوطه‌وری گرم امکان‌پذیر است. همان‌طور که انتظار می‌رود فرایند گالوانیزه گرم رو ورق، قیمت ورق آهن را افزایش می‌دهد اما همچنان قیمت محصولات گالوانیزه به قیمت آهن امروز بستگی دارد.

گالوانیزه گرم چیست؟ - گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟ | آهن‌رسان

  محاسبه وزن ورق

هزینه گالوانیزه گرم

برای گالوانیزه کردن فولاد از دو روش گرم و سرد استفاده می‌شود که روش سرد همان روش الکترولیز است. روش گالوانیزه گرم، برای اجرا نیازی به هزینه‌ بالایی ندارد و از طرف دیگر امکان توسعه و گسترش در این روش بسیار بیشتر است. علاوه‌بر این روش گالوانیزه گرم در صنعت بیشترین حجم تولید را از آن خود کرده و تا حد بسیار چشم‌گیری رایج است. به‌طورکلی قیمت فولاد گالوانیزه شده به عوامل بسیاری نظیر ضخامت لایه روی، ابعاد، کیفیت، کارخانه تولید کننده و  … بستگی دارد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که نوسانات بازار آهن و نرخ ارز نیز روی تغییر قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق گالوانیزه در مشهد تاثیرگذار است به همین دلیل پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت این محصول سخت است.

بهترین روش گالوانیزه کردن

همان‌طور که گفته شد برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و بهبود مقاومت نسبت به اکسیداسیون از پوشش‌ گالوانیزه بر روی مقاطع فولادی استفاده می‌شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های گالوانیزه کردن برای پوشاندن فلزها و انواع ورق فلزی، استفاده از روش غوطه‌وری در حوضچه روی مذاب است. گالوانیزه گرم یا همان غوطه‌وری گرم، جزو روش‌های ساده و مقرون‌به‌صرفه شناخته شده است. این روش برای آن دسته پوشش‌هایی است که از نقطه ذوب پایینی برخوردار هستند. روش گالوانیزه گرم روی، بالاترین دوام را در اتمسفرهای روستایی از خود نشان می‌دهد. هر چند ورق گالوانیزه گرم در بعضی از موارد مثل اتمسفر‌های صنعتی آلوده زیاد نیست، اما با این حال استفاده فراوانی از آن می‌شود.

گالوانیزه گرم چیست؟ - گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق رنگی در مشهد

مراحل گالوانیزه گرم

 1. آماده‌سازی فلز: این مرحله به سه فرایند روغن زدایی، نمک سود کردن و ماده گداز آور احتیاح دارد. دراصل، ابتدا باید سطح تمامی فلزها از اسیدهای روغنی پاک شده و با آب شست و شو داده شوند. بعد از انجام این مرحله قطعه مد نظر را در محلول اسید سولفوریک سود می‌کنند. در مرحله گدازآور باید از یک ماده گدازآور برای تمیز کردن سطح فلز استفاده کنید.
 2. انجام گالوانیزاسیون: در فرایند گالوانیزاسیون باید بر حسب اندازه و ضخامت قطعه را در روی مذاب غوطه‌ور کنید. این فرایند بین ۳ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.
 3. پرداخت نهایی: مراحل اعمال پوشش گالوانیزه گرم

برای این‌که بتوان از قطعات فولادی مختلف برای روش گالوانیزه گرم استفاده کرد، باید سطح آن‌ها از هر نوع کثیفی، روغن، پوسته و … تمیز و پاک شود. اگر عملیات تمیزکاری به صورت کامل و صحیح اجرا نشود، مشکلات بسیار زیادی در سطح فولاد به وجود می‌آید.

در ادامه مراحل اعمال پوشش را برای شما شرح می دهیم:

 • چربی زدایی: چربی زدایی یکی از روش‌هایی است که می توان به وسیله آن آلودگی های آلی را از سطوح مختلف پاک کرد. بهتر است از روش حمام‌های بازی داغ برای این منظور استفاده کنید. در ابتدا تمامی محلول های تمیز کننده باید در دمای بالا حدود ۶۵ تا ۸۲ درجه حرارت داده شوند. در این مرحله عملیات آب شویی نیز لازم است.
 • اسیدشویی: زمانی که قصد دارید پوسته‌های اکسیدی و زنگ را از سطح فولاد خود پاک کنید، باید از روش اسیدشویی و محلول‌های آبی اسید سولفوریک استفاده کنید. شما می‌توانید برای بالابردن تاثیر اسیدشویی، از محلول اسید سولفوریک با دمای ۸۰ درجه استفاده کنید. مرحله اسیدشویی نیز همانند مرحله چربی زدایی به عملیات آب‌شویی نیاز دارد.
 • فلاکسینگ: در مرحله اسیدشویی و آب شویی تقریبا سطح زیادی از آلودگی ها پاک می‌شوند؛ اما با این حال هنوز هم مقداری ناخالصی روی سطوح باقی‌مانده است. برای پاک کردن این ناخالصی‌ها از روش فلاکسینگ استفاده می‌کنند. هدف کلی از این روش حذف کلیه ناخالصی‌ها از روی سطح فلز مورد نظر است
 • غوطه ور کردن در حمام گالوانیزاسیون: برای این منظور از حمام مذاب با دمایی بین ۴۴۵ تا ۴۵۴ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کنند. زمانی که دما از این میزان بالاتر رود باعث افزایش سیالیت مذاب، تشکیل اکسید روی سطوح، بالا رفتن زمان انجماد و کم شدن زمان غوطه‌وری می‌شود.
 • خنک کردن: آخرین مراحل پوشش ورق گالوانیزه، خنک کردن است. بهتر است برای جلوگیری از واکنش میان آهن و روی این مرحله را با دقت انجام دهید. برای جلوگیری از تاخیر این مرحله بهتر است بعد از خارج شدن از مرحله حمام مذاب، فضایی کافی و مناسب برای آن‌ها فراهم کنید تا میزان هوای وارد شده به خوبی از بین آن‌ها عبور کند.

گالوانیزه گرم چیست؟ - گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق کرکره‌ای مشهد

کاربرد گالوانیزه گرم

فولاد گالوانیزه یا ورق گالوانیزه کاربردهای فراوانی مهم‌ترین کاربرد پوشش‌های گالوانیزه، برای محافظت آهن و فولاد در برابر آسیب‌ها هستند. البته مهم‌ترین کاربرد فولاد گالوانیزه شده به شرح زیر است:

 • از ورق گالوانیزه گرم، برای تجهیزات پتروشیمی، کوپل‌ها، برج و دیرک‌های برق استفاده می‌شود.
 • در ساخت پل، لوله فولادی و طراحی سقف شیروانی از این روش استفاده می‌شود.
 • ورق گالوانیزه گرم در اتوبان‌ها، تابلوها و پایه چراغ‌ها کاربرد زیادی دارد.
 • در ساخت‌وساز برای ساخت انواع پوشش سقف خانه، انبار، سوله و سالن به کار برده می‌شود.
 • برای تولید انواع پروفیل صنعتی و ساختمان‌سازی، سینی و نردبان کابل کاربرد دارد.
 • در تولید لوازم خانگی و آشپزخانه مثل ماشین لباسشویی و یخچال، کابینت و قفسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنایع کشاورزی، گلخانه‌ها، ساخت ماشین آلات، تجهیزات و ابزارها کاربرد دارد.

گالوانیزه گرم چه مزایایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، ورق گالوانیزه گرم  یک لایه پوشش محافظتی از جنس فلز روی بر روی سطح خود دارد. این فرایند باعث می‌شود تا محصول فولادی در برابر ضربه و آسیب مقاوم‌تر شود. در اصل فلز روی و آهن یا یکدیگر طی واکنش هایی که انجام می‌دهند، پوشش جزئی را در سطح فولاد تشکیل می‌دهند. این کار باعث افزایش چسبندگی فلز می‌شود. همچنین زمانی که از پوشش‌های رنگی آلی برای محافظت از قطعات استفاده می‌کنید، باید به صورت متوالی ترمیم و بازسازی شوند. چرا که به محض کند شدن خوردگی و آسیب در محل موردنظر ایجاد می‌شود و در کمترین زمان ممکن در سطح پوشش گسترش می‌یابد. به صورت کلی محافظت روش گالوانیزه گرم در برابر تمامی آسیب‌ها خصوصا از نفوذ آسیب به لایه و محصولات در زیر لایه فولادی جلوگیری می‌کند و فرصت رسیدن اجزا خوردنده را به سطوح فولادی نمی‌دهد. مکانیزم محافظت از فولاد از نوع فداشونده است و از نظر خواص ترمودینامیکی روی بسیار فعال‌تر از آهن است. همچنین باعث ترمیم و تعمیر در خوردگی‌های سطحی روی فلز می‌شود.

گالوانیزه گرم چیست؟ - گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق مشهد

سخن‌آخر

هما‌طور که  در این مقاله بررسی کردیم یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای حفاظت از ورق‌ها و محصولات فولادی، فرایند گالوانیزه گرم است. برای این کار ابتدا ورق گالوانیزه گرم باید به روش غوطه‌وری در مذاب روی گذاشته شوند. روش گالوانیزه گرم از کاربرد‌ها و مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در مقاله به تمامی این نکات اشاره کردیم. درصورتی که پس از کسب اطلاعاتتان قصد خرید ورق گالوانیزه را دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش آهن‌رسان تماس بگیرید و مشخصات و قیمت لحظه‌ای انواع ورق فولادی موردنیاز صنایع را جویا شوید. از آن‌جایی که قیمت ورق هر کارخانه نیز نسبت به کارخانه دیگر متفاوت است. شما عزیزان می‌توانید همه روزه جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ورق گالوانیزه و خرید آن با ما تماس بگیرید یا در صفحه  قیمت روز ورق گالوانیزه آن را به صورت آنلاین چک کنید.

سوالات متدول

آیا هزینه گالوانیزه گرم بیشتر است؟

بله، هزینه تمام شده گالوانیزاسیون گرم به طورکلی از گالوانیزاسیون سرد کمتر است.

آیا مقاومت و دوام فولاد تولید شده با گالوانیزه گرم بیشتر است؟

بله، ورق‌های گالوانیزه گرم معمولا طول عمر بالاتری دارند.

قیمت ورق گالوانیزه به چه عواملی بستگی دارد؟
قیمت این ورق به عوامل متعددی نظیر نوسانات نرخ ارز، قیمت آهن در بازار جهانی، هزینه تولید، فیمت مواد اولیه و … وابسته است.

آیا ورق گالوانیزه در ابعاد سفارشی تولید می‌شود؟
خیر، ورق گالوانیزه تنها با ابعاد استاندارد کارخانه‌ها تولید می‌شود.

انواع ورق گالوانیزه چه هستند؟

انواع فرمینگ ورق گالوانیزه شامل ذوزنقه، شادولاین، سفال، کرکره سینوسی و… است. 

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *