کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان

آلومینیوم از جمله فلزات مهمی است که در صنایع مهم ازجمله صنعت ساحتمان کاربرد دارد. در این مقاله به بررسی کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی و ساخت و ساز می پردازیم. با آهن رسان، مرجع خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید.

اولین کاربرد آلومینیوم در ساختمان

یکی از چندین کاربرد آلومینیوم در ساخت و ساز، نقش آلومینیوم در ساخت درب و پنجره ساختمان می باشد. قدیمی ترین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان، ساخت درب و پنجره فلزی می باشد. با پیشرفت فناوری و با هدف استفاده ی بهینه از انرژی، تغییرات اساسی در ساخت درب و پنجره ی فلزی، صورت گرفت. علت کاربرد گسترده ی آلومینیوم در این صنعت، مقاومت بالای پروفیل آلومینیومی در برابر فشار است و از طرفی، قیمت ورق آلومینیوم نسبت به سایر فلزات، پایین می باشد.

 

  راهنمای خرید ورق آلومینیوم

 

مقاومت پروفیل آلومینیوم در ساختمان سازی در برابر ورود نیروهای جانبی به قدری است که دچار ترک خوردگی و شکستگی نمی شود. ظاهر درب و پنجره های آلومینیومی، ساده و زیبا است و در برابر گرما و سرما، مقاوم اند. پنجره های آلومینیومی در برابر نفوذ هوای سرد، رطوبت، عبور و مرور سرما و گرما، مقاوم هستند. پنجره های آلومینیومی مجهز به فاکتور U هستند. فاکتور U، اندازه ی سرعت حرارت غیرخورشیدی می باشد که این فاکتور موجب تشکیل سیستم ترمال بریک در پنجره های آلومینیومی شد. سیستم ترمال بریک که بر مبنای فاکتور U می باشد، در این نوع پنجره ها، فاکتور U از ۲ به ۱ رسیده است که دیگر سرما و گرما به جداره های داخلی، منتقل نمی شود.

 

سیستم ترمال بریک در ساخت پروفیل آلومینیومی

آلیاژ آلومینیوم ساختمان سازی در ساخت پروفیل آلومینیومی کاربرد دارد. سیستم ترمال بریک از دو مقطع پروفیل آلومینیومی مجزا، تشکیل شده است. پروفیل های آلومینیومی به کمک نوارهای لاستیکی پلی آمید به یکدیگر متصل شده اند. نوارهای لاستیکی پلی آمیدی مانع از عبور و مرور و انتقال حرارت از یک سمت درب و پنجره به سمت دیگر، می شوند. این نوع نوارها دارای استحکام مکانیکی بالایی هستند که این استحکام نسبت به وزن فلز، فوق العاده بالا است. استحکام مکانیکی یکی از چندین ویژگی نوارهای لاستیکی پلی آمید است. علاوه بر این می توان به مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد. از سایر ویژگی ها می توان به انبساط حرارتی پایین، خواص مکانیکی در دمای بالا، طول عمر زیاد و دوام بالای آن اشاره کرد.

با توجه به تمام ویژگی های مثبت پروفیل آلومینیوم در ساختمان سازی، به آن سیستم ترمال بریک گفته می-شود. معادل فارسی ترمال بریک، یعنی شکستن گرما که سدی است در برابر انتقال انرژی حرارتی. سیستم ترمال بریک مانع از جابه جایی هوا در محیط می گردد، به این شکل که گرما و سرما از داخل به خارج و از خارج به داخل، منتقل نمی شوند. برای اطلاع از قیمت پروفیل آلومینیوم به لینک درج شده مراجعه کنید.

آلومینیوم در ساخت و ساز

 

  ورق آلومینیوم طرح‌دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

مزایای کاربرد آلومینیوم در ساخت و ساز درب و پنجره ها

پیش تر اشاره کردیم که درب و پنجره های آلومینیوم در ساختمان سازی مجهز به سیستم ترمال بریک هستند و از این رو، مانع خوبی در برابر ورود سر و صدا به فضای داخلی ساختمان هستند. آلودگی صوتی یکی از موضوعات ناخوشایندی است که در محیط هایی چون مدرسه، فرودگاه، بیمارستان، کتابخانه و درمانگاه ها آزاردهنده است. استفاده از پروفیل های آلومینیومی و سیستم ترمال بریک، برطرف کننده ی این موضوع می باشد. امروزه در کنار پروفیل آلومینیومی از شیشه دوجداره هم استفاده می شود. استفاده از شیشه دوجداره در کنار پنجره آلومینیومی با سیستم ترمال بریک، علاوه بر آن که سادگی و زیبایی پنجره را حفظ می کند، به دوام و طول عمر پنجره هم کمک می کند.

به کار بردن شیشه دوجداره در پروفیل آلومینیوم در ساختمان سازی موجب افزایش وزن پنجره نمی شود و هم چنان، پنجره سبک وزن خواهد بود. اتلاف انرژی گرمایی و حرارتی در این نوع طراحی، فوق العاده محدود و کم می باشد. تنوع این پنجره ها، شامل رنگ بندی متنوع و شکل های متنوع، می شود. مطابق استانداردهای موجود، پنجره دوجداره آلومینیومی ۴ میلی متری با ضخامت ۱۲ میلی متری ساخته شده است که علاوه بر آن که عایق گرمایی می باشد، عایق صوتی هم است. از این رو، میزان فرکانس صدا از ۱۰۰۰ سیکل بر ثانیه، ۳۵ دسی بل کاهش یافته و کاربرد گسترده ای نسبت به گذشته دارد. پیش تر اشاره شد که از پنجره های آلومینیومی در مدارس، فرودگاه، ترمینال، بیمارستان و مراکز پزشکی استفاده می شود.

برای توضیح بیشتر و درک کامل تر می توان کاربرد پنجره آلومینیومی در فرودگاه را بررسی کرد. این گونه که هنگام تیک آف هواپیما در فرودگاه، میزان فرکانس تولیدی ۱۲۰ دسی بل است ولی پنجره های آلومینیومی این میزان را به ۴۷ دسی بل در داخل سالن می رسانند. از این جهت، صدای تیک آف برای مسافران داخل فرودگاه آزاردهنده نخواهد بود. به علاوه، آلودگی، دود و گرد و غبار به داخل سالن راه پیدا نخواهد کرد. قیمت ورق در انواع مختلف را می توانید در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

دومین کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی

یکی دیگر از چندین کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی، استفاده از آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم در ساخت سقف های کاذب می باشد. انواع سقف کاذب که با آلومینیوم ساخته شده اند، مجهز به لایه پشم سنگ می باشند. لایه پشم سنگ عامل اصلی عایق بودن سقف های کاذب در برابر عوامل خارجی می باشد. کاربرد سقف کاذب در ویلاها، فروشگاه ها، پارکینگ ها، هتل ها، بیمارستان ها، استخرها و مراکز درمانی بزرگ به چشم می خورد. مقاومتی که آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم در برابر خوردگی دارند، موجب شده که سقف های کاذب آلومینیوم مختلفی تولید شوند.

 

  ورق آلومینیوم امباس چیست؟ کاربرد و ۴ انواع ورق امباس آلومینیوم

 

دامپا و تایل، انواع سقف های تولید شده هستند که علاوه بر این که به عنوان سقف کاذب از آن ها استفاده می شود، به عنوان کناره و سایبان هم کاربرد دارند. انواع آلیاژ آلومینیوم ساختمان سازی علاوه بر آن که در ساخت درب و پنجره آلومینیومی کاربرد دارند، در ساخت سقف کاذب آلومینیومی هم کاربرد بالایی دارند.

کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی

کاربرد آلومینیوم در دکوراسیون داخلی و تولید سقف کاذب

  • مهم ترین آیتم انتخاب آلومینیوم در ساخت و ساز، زیبایی ورق های آلومینیوم می باشد. ورق های آلومینیومی کاربرد گسترده ای در ساخت سقف کاذب و دکوراسیون داخلی ساختمان دارند و به محیط داخلی ساختمان، زیبایی می بخشند.
  • یکی از کاربردهای سقف کاذب آلومینیومی در استخرها می باشد. از این رو، می توان دریافت که سقف کاذب آلومینیومی در محیط های مرطوب هم کاربرد دارد که بخار آب و رطوبت هیچ آسیب و صدمه ای به سازه وارد نمی کنند.
  • علاوه بر این، اشاره کردیم که ورق آلومینیومی عایق حرارتی و عایق صوتی می باشد و می تواند آرامش فضای داخلی ساختمان را تضمین کند.
  • از این رو، از سقف کاذب در فروشگاه ها، پارکینگ ها، هتل ها، استخرها، مراکز بهداشتی و بیمارستان ها استفاده می شود.
  • سقف آلومینیومی در برابر خوردگی فلزات مقاوم است.
  • از آلومینیوم و آلیاژهای آن به شکل های مختلف در تولید سقف های کاذب استفاده می شود.
  • ناگفته نماند که عامل اصلی عایق حرارتی این نوع سقف ها، به کار بردن لایه پشم سنگ در سقف کاذب آلومینیومی می باشد.

 

  خوردگی ورق آلومینیوم و روش های جلوگیری از آن

 

مزیت های آلیاژ آلومینیوم ساختمان سازی در تولید سقف های کاذب

جایگاه آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی را می توان با مزایای سقف های کاذب تولید شده، محک زد. اولین و مهم ترین مزیت سقف های کاذب، ظاهر آراسته، ساده و شکیل آن ها است. علاوه بر ظاهری شکیل، قابلیت نصب سریع و آسان را هم می توان در نظر گرفت. از دیگر مزایای سقف های کاذب آلومینیومی می توان به دوام بالا، دسترسی ساده و آسان، قابلیت آکوستیک، تنوع بالا و قابلیت شست و شوی آن ها اشاره کرد. تنوع سقف های کاذب شامل تنوع در رنگ و طرح می شود.

سقف های کاذب قابلیت نصب بر روی دیوار را هم دارند و می توان از آن ها به عنوان سایه بان هم استفاده کرد. علاوه بر تمام کاربردهایی که آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی دارد، می توان به کاربرد سقف های کاذب در سالن های ورزشی، باشگاه ها، مراکز صنعتی و پمپ بنزین اشاره کرد.

این نوع سقف ها قابلیت مجهز شدن به هر گونه چراغ و گذاشتن دریچه بلندگو دارند. از دیگر ویژگی های کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی می توان به دامنه ی مصرف گسترده و وسیع، ظاهر آراسته، غیرقابل اشتعال بودن، قابلیت اتصال به تجهیزات متنوع پشت سقف و ظاهر دکوراتیو سقف های آلومینیومی اشاره کرد.

سومین کاربرد آلومینیوم در ساخت و ساز

سومین کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان، ساخت نمای ساختمان با فلز آلومینیوم و آلیاژهای آن است. ویژگی های منحصر به فرد آلومینیوم موجب پیشرفت صنعت ساختمان سازی و معماری و ساخت و ساز شده است. نمای آلومینیومی قابلیت شکل پذیری بالایی دارد و ظاهر آن شکیل، زیبا و چشم گیر می باشد. نصب و اتصال نمای آلومینیومی فوق العاده راحت و آسان است. در نماهای سنگی شاهد سقوط سنگ هستیم که خطرناک می باشد. زیرسازی نماهای سنگی و آجری و سیمانی بر روی دیوارهای خارجی ساختمان صورت می گیرد و در صورت رخداد زلزله این نماها ریزش پیدا می کنند، چرا که دیوارهای خارجی به سازه اصلی ساختمان متصل نیستند. بر خلاف این نماها که ایمن نیستند، نماهای آلومینیومی فوق العاده ایمن هستند و در زمان زلزله ریزش نمی کنند.

جایگاه آلومینیوم در صنعت ساختمان

نماهای آلومینیومی به وسیله ی پلیت و نبشی به اسکلت ساختمان متصل می شوند و مقاوم تر از نماهای آجری، سیمانی و سنگی می باشند. نه تنها زلزله، بلکه سایر وقایع طبیعی هم نمی توانند موجب ریزش نمای آلومینیومی شوند. از ویژگی های نمای آلومینیوم در ساختمان سازی می شود به مقاومت آلومینیوم در برابر خوردگی، سبکی، قابلیت رنگ پذیری، تولید سازه های بادوام، تولید سازه های زیبا و شکیل و مقاومت آن ها در شرایط آب و هوایی مختلف اشاره کرد. مقاومت بالا و انعطاف پذیری بالای ورق آلومینیوم این قابلیت را برای سازندگان فراهم کرده اند تا نماهایی در طرح ها و مدل های مختلف بسازند. استفاده از نماهای آلومینیومی به دلیل سبک وزن بودن، بار اضافی برای سازه ایجاد نمی کنند. سرعت اجرای نمای آلومینیومی به دلیل حمل و نقل ساده و آسان، فوق العاده بالا است و بر خلاف نماهای آجری، سیمانی و سنگی، اجرای زمان بری ندارد.

 

  انواع و کاربرد آلیاژ آلومینیوم

 

بررسی جایگاه آلومینیوم در نمای ساختمان

نمای ساختمان جز لاینفک ساختمان سازی است که زیبایی و ظاهر شکیل ساختمان را می سازد. جایگاه آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی مشخص است و با ویژگی های منحصر به فردی که آلومینیوم دارد، می-توان نماهای آلومینیومی را جزو بهترین ها دانست. علاوه بر قابلیت شکل پذیری بالا، زیبایی چشم گیر، قابلیت انعطاف پذیری بالا آلومینیوم، می توان به مقاومت ورق آلومینیوم در برابر رطوبت، حرارت و اشعه آفتاب اشاره کرد. تنها مشکل نماهای آلومینیومی، ریزش شیشه ها بوده که با جایگزینی شیشه های دوجداره و ورق های پلی کربنات، این مشکل حل شده است. علاوه بر تمام مواردی که ذکر شد، می توان از ورق های آلومینیومی در سیستم های حرارتی ساختمان، رادیاتورهای آلومینیومی، سیستم های تهویه، دستگیره ها، یراق آلات، نرده ها، حفاظ ها، پله ها، مبل ها، صندلی ها، چراغ ها و دیزاین داخلی استفاده کرد.

کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی فقط مربوط به تولید درب و پنجره، نماسازی و سقف های کاذب نمی شود و می توان کاربرد آلومینیوم را در ساخت تک تک اجزای ساختمان بررسی کرد. بخش عمده ای از آلومینیوم و آلیاژ آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی مصرف می شود و بنا به مصرف بالای آلومینیوم در این صنعت، می بایست محصولات بادوامی ساخته شوند. مشخصات و قیمت ورق و قیمت آهن در انواع مختلف را در لینک های درج شده مشاهده نمایید.

 

سوالات متداول

آیا همه پنجره های جدید از آلومینیوم هستند؟

خیر بر اساس نوع سازه این موضوع فرق دارد

آیا هزینه آلومینیوم کمتر از آهن است؟

خیر بستگی به مشخصات محصولات دارد

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *