آشنایی با سیستم شماره گذاری آلومینیوم

سیستم نامگذاری آلومینیوم

طبقه بندی و پسوند نام گذاری آلومینیوم چیست؟ سیستم شماره گذاری آلومینیوم چیست؟ برای پاسخ به این سوال، بایستی تشخیص داده شود که آلیاژ آلومینیوم ما، ذوب شده است یا از نوع ریخته گری می باشد. بعنوان پسند نام گذاری آلومینیوم فرفورژه یا ذوب شده، از کدهای چهار رقمی استفاده می شود. نکات بیشتر را در این مقاله آهن رسان، مرجع قیمت آهن مطالعه نمایید.

 

معرفی سیستم شماره گذاری آلومینیوم

در سیستم شماره گذاری آلومینیوم ریخته گری از کدهای سه رقمی استفاده می شود. رقم اول تعیین کننده عنصر اصلی آلیاژ است. اگر کد چهار رقمی با ۱ شروع شود، یعنی آلومینیوم خالص، اگر با ۲ شروع شود، عنصر اصلی مس است. اگر با ۳ شروع گردد، عنصر اصلی منگنز می باشد و به همین ترتیب ۴، ۵، ۶ و ۷، سیلیکون، منیزیم، منیزیم و سیلیکون، روی و دیگر فلزات می باشد. عدد دوم را می توان در IADS کنترل کرد. رقم سوم و چهارم در سری ۱۰۰۰، بین ۹۹ درصد تا ۱۰۰ درصد می باشد و خلوص آلومینیوم را نشان می دهد. برای مثال آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۶۰ دارای ۹۹.۶۰ درصد آلومینیوم خالص می باشد. مشخصات و قیمت ورق آلومینیوم سایزهای مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  تفاوت آلومینیوم و فولاد ضدزنگ

به عبارتی دیگر، رقم شماره اول نشان دهنده ی عنصر اصلی است. اگر رقم اول ۱ بود، فلز آلومینیوم خالص می باشد و اگر ۲، ۳، ۴، ۵، ۷، ۸ و ۹ بود، به ترتیب شاهد عناصر مس، سیلیکون و مس یا سیلیکون و منیزیم، سیلیکون، منیزیم، روی، قطع و دیگر فلزات هستیم. اگر عدد اول، ۶ بود، هیچ عنصری در آن استفاده نشده است. رقم دوم و سوم مشابه فوق تعیین می شود و نشان دهنده ی درصد آلومینیوم می باشد. حرف F، نشان دهنده ی ساختگی بودن، حرف O نشان دهنده ی آلیاژ آلومینیوم بازپخت شده، حرف W مقدار عملیات حرارتی و حرف T نشان دهنده ی آلیاژ آلومینیومی است که تحت عملیات حرارتی می باشد.

نحوه ی طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم

با توجه به خواص عناصر، انواع آلیاژ آلومینیوم به دو دسته کلی تقسیم شده اند. طی طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم، دو دسته عبارت اند از ریختگی و تقسیم. برای نامگذاری آلیاژ آلومینیوم کار شده یا کارپذیر از کدهای چهار رقمی استفاده می شود. عدد اول از سمت چپ، گروه آلیاژ را نشان می دهد و عدد دوم، نشان دهنده ی تقریبی ناخالصی ها می باشد. دو عدد سمت راست، میزان خلوص آلومینیوم در آلیاژ را نشان می دهد. برای مثال آلیاژ ۱۰۵۰ نشان می دهد که آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۰۰ است و با ناخالصی فوق العاده کمی با مقدار آلومینیوم ۹۹.۵ درصد ساخته شده است. آلیاژهای آلومینیوم کار شده یا کارپذیر، هفت دسته هستند و همگی شکل پذیر می باشند و همگی با فرآیندهای کار سخت (مثل فرآیند نورد یا فرآیند اکستروژن) هماهنگ هستند.

نامگذاری آلیاژ آلومینیوم

نامگذاری آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۰۰

در طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم، آلیاژهای سری ۱۰۰۰ به آلیاژهای آلومینیوم خالص تجاری شناخته شده اند. آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۰۰ دارای ۹۹ درصد آلومینیوم می باشد. در این آلیاژها، آلومینیوم به عنوان هادی الکتریسیته و ورق منعکس کننده نور، مورد استفاده قرار گرفته است. آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۰۰ فوق العاده نرم و چکش خوار است و به راحتی شکل می گیرد. معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژهای سری ۱۰۰۰ به ترتیب شامل ۱۰۵۰، ۱۰۶۰، ۱۱۰۰، ۱۱۴۵، ۱۱۷۵، ۱۲۰۰، ۱۲۳۰، ۱۲۳۵، ۱۳۴۵ و ۱۳۵۰ می شود. تولیدات آلیاژ آلومینیوم سری ۱۰۰۰ شامل لوله های ظریف آلومینیومی، قطعات الکتریکی (مثل صفحه ی خازن ها) و ورق های آلومینیومی می شود.

 

  خوردگی ورق آلومینیوم و روش های جلوگیری از آن

 

نامگذاری آلیاژ آلومینیوم سری ۲۰۰۰

سیستم شماره گذاری آلومینیوم و آلیاژهای آن به این صورت است که آلیاژ سری ۲۰۰۰ از ترکیب آلومینیوم با مس، تولید می شود. آلیاژ سری ۲۰۰۰ از استحکام خوبی برخوردار است و در برابر خوردگی جوی، ایمن و مقاوم می باشد. از طرفی، جوشکاری با آلیاژ آلومینیوم سری ۲۰۰۰ بهتر است. از طرفی، این نوع آلیاژها قابلیت ماشین کاری و تولید قطعات ظریف مثل پیچ را دارند. از معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژهای آلومینیوم سری ۲۰۰۰ می توان به ۲۰۱۱، ۲۰۲۵، ۲۲۱۹ و ۲۴۱۹ اشاره کرد. ترکیبات اصلی این نوع آلیاژ، مس و آلومینیوم هستند ولی در کنار این دو، عناصری چون منگنز، وانادیوم، تیتانیوم و زیرکونیوم هم وجود دارند.

آلیاژهای آلومینیوم سری ۳۰۰۰

سیستم نامگذاری آلومینیوم و آلیاژهایش به این صورت است که آلیاژ سری ۳۰۰۰ به آلیاژ آلومینیوم-منگنز، مشهور است. در ساخت آلیاژهای سری ۳۰۰۰ از منگنز و آلومینیوم استفاده شده است. ترکیب منگنز با آلومینیوم موجب تشکیل محلول جامد می شود و از طرفی توزیع ظریف رسوب های نامحلول، استحکام این نوع آلیاژ را افزایش می دهد. آلیاژهای آلومینیوم سری ۳۰۰۰ مناسب زمانی است که استحکام متوسط و کارپذیری خوب، مورد نیاز کاربر می باشد. معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژهای سری ۳۰۰۰ عبارت اند از ۳۰۰۳، ۳۰۰۴، ۳۰۰۵ و ۳۱۰۵. از این نوع آلیاژها برای ساخت برخی مخازن تحت فشار استفاده می شود.

آلیاژهای آلومینیوم سری ۴۰۰۰

طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم هفت دسته می باشد که آلیاژهای آلومینیوم سری ۴۰۰۰ از ترکیب مقداری سیلیسیم با آلومینیوم تولید شده است. آلیاژهای آلومینیوم سری ۴۰۰۰ بیشتر در تولید گریدهای آلومینیوم سری ۶۰۰۰ در کنار منیزیم کاربرد دارند. کاربرد آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی در این سری آلیاژ، محدود است و مناسب زمان هایی است که به حضور سیلیسیم در آلیاژ آلومینیوم نیاز می باشد.

طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم سری ۵۰۰۰

نامگذاری آلیاژ آلومینیوم سری ۵۰۰۰ به صورت آلیاژهای آلومینیوم-منیزیم است. هر چند منیزیم حلالیت بالایی در آلومینیوم دارد و با حل شدن در آلومینیوم، موجب کاهش دمای عملیات حرارتی آن می شود. ولی آلیاژهای آلومینیوم-منیزیم دارای حداکثر ۰.۷ درصد منیزیم می باشند که این درصد تاثیری بر روی عملیات حرارتی آلیاژ ۵۰۰۰ ندارد ولی موجب بروز تغییراتی در رسوب سختی می شود. منیزیم با تشکیل محلول جامد زمینه ی افزایش استحکام آلومینیوم و بروز تغییرات در سختی را فراهم می کند. آلیاژهای آلومینیوم سری ۵۰۰۰ به عنوان آلیاژهای نهایی و تزئینی کاربرد دارند.

 

  راهنمای خرید ورق آلومینیوم

 

گاها درصد آهن، سیلیسیم و ناخالصی های آلیاژ سری ۵۰۰۰ کاهش می یابد و آلیاژهای تزئینی ساخته می شوند. در سیستم شماره گذاری آلومینیوم، معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژهای آلومینیوم سری ۵۰۰۰ شامل ۵۰۵۳، ۵۰۵۷، ۵۲۵۲، ۵۲۵۷، ۵۴۵۷ و ۵۶۵۷ می شوند. از دیگر ویژگی های آلیاژ سری ۵۰۰۰ می توان به استحکام، خاصیت جوشکاری، جوش پذیری، شکل پذیری و مقاومت آن در برابر خوردگی های آب و هوایی، اشاره کرد.

پسوند نام گذاری آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم سری ۶۰۰۰

در نام گذاری آلیاژ آلومینیوم، آلیاژهای سری ۶۰۰۰ جزو معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژها هستند. در آلیاژهای سری ۶۰۰۰، آلومینیوم، منیزیم و سیلیسیم موجود است که قابلیت شکل پذیری را برای آلیاژ سری ۶۰۰۰ مهیا کرده است. از طرفی، استحکام این نوع آلیاژ فوق العاده مناسب است. از این رو، در تولید قطعات آلومینیومی به روش اکستروژن از این نوع آلیاژ استفاده می شود. معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژ آلومینیوم سری ۶۰۰۰ شامل ۶۰۶۱، ۶۰۶۳، ۶۰۰۹، ۶۰۱۰ و ۶۰۵۳ می شود. از این نوع آلیاژها در ساخت پروفیل درب و پنجره، ساخت و ساز، واگن راه آهن و بدنه ی خودرو استفاده می شود.

طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم سری ۷۰۰۰

سیستم شماره گذاری آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم، آلیاژهای آلومینیوم سری ۷۰۰۰ را به دو زیرگروه تقسیم کرده اند. این دو زیرگروه شامل آلیاژهای آلومینیوم-روی-منیزیم و آلیاژهای آلومینیوم-روی-منیزیم-مس می شوند. برخی از این آلیاژها، بیشترین استحکام را بین آلیاژهای آلومینیوم دارند. روی و منیزیم هر دو حلالیت بالایی در آلومینیوم دارند و منجر به رسوب سختی می شوند. افزودن ۱ درصد تا ۲ درصد مس به آلیاژ آلومینیوم-روی-منیزیم موجب افزایش استحکام آلیاژ می شود و دسته دو را می سازد. آلیاژهای آلومینیوم-روی-منیزیم-مس مستحکم هستند ولی وزن پایینی دارند و مناسب صنعت هوافضا می باشند. عمده کاربرد آلیاژهای سری ۷۰۰۰ در ساخت قطعات استراتژیک در صنعت هوافضا (هواپیما، بالگرد و پهپاد) می باشد. معروف ترین و پرکاربردترین آلیاژهای آلومینیوم سری ۷۰۰۰ شامل آلیاژهای ۷۰۰۱، ۷۰۴۹، ۷۰۷۵، ۷۴۷۵ و ۷۱۷۸ می شوند.

سیستم شماره گذاری آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم ریختگی

این نوع آلیاژهای آلومینیوم قابلیت ریختگی و ریخته گری دارند و دارای ویژگی هایی هستند. علت نامگذاری آلیاژ آلومینیوم ریختگی، به علت قابلیت ریخته گری آن است و اینکه این نوع آلیاژها، مستحکم هستند. از طرفی، قابل شکل پذیری می باشند و در برابر خوردگی جوی، مقاوم و ایمن هستند. در نامگذاری آلیاژ آلومینیوم ریختگی از کدهای سه رقمی استفاده می شود. رقم اول نشان دهنده ی گروه آلیاژ می باشد و دو رقم سمت راست، میزان خلوص آلومینیوم در آلیاژ ریختگی را نشان می دهد. گروه های اصلی آلیاژهای ریخته گری آلومینیوم به شش دسته تقسیم شده اند که شامل ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ می شوند. خاصیت ریخته گری این نوع آلیاژها، به علت حضور سیلیسیم می باشد. مشخصات و قیمت ورق برای کاربردهای مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم ریختگی

  1. آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۲۰۰: عنصر اصلی آلیاژ آلومینیوم ریختگی سری ۲۰۰، مس می باشد. در طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم ریختگی سری ۲۰۰، شاهد تغییر در آلیاژها هستیم. آلیاژهای ریختگی آلومینیوم-سیلیسیم-منیزیم جایگزین آلیاژها شده اند. علت این جایگزینی، خاصیت ریختگی این آلیاژها، خاصیت خوردگی و وزن کمتر آن ها می باشد. ولی استحکام مکانیکی آلیاژها و آلیاژهای ریختگی تقریبا باهم مساوی هستند. آلیاژهای ۲۲ و ۲۴۲ در ریخته گری پیستون ها کاربرد دارند.
  2. آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۳۰۰: در طبقه بندی آلیاژ آلومینیوم شاهد آلیاژهای ریختگی سری ۳۰۰ هستیم. آلیاژهای این دسته شامل آلیاژهای آلومینیوم-سیلیسیم-منیزیم می باشد و در برخی موارد گاها مس هم موجود است. پرکاربردترین و پرمصرف ترین آلیاژ ریختگی، مربوط به سری ۳۰۰ است. آلیاژهای ۳۰۸، ۳۱۹، ۳۳۳ و ۳۵۴ برای ساخت قالب های دائمی، موتور خودروها، سرسیلندر خودروها و در ساخت برخی قطعات هواپیما و موشک کاربرد دارد.
  3. آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۴۰۰: در پسوند نام گذاری آلومینیوم ریختگی سری ۴۰۰، شاهد حضور سیلیسیم هستیم. معمولا بیش از ۵ درصد سیلیسیم به این آلیاژ اضافه می شود. ساده ترین و پرکاربردترین آلیاژ ریختگی، سری ۴۰۰ است که برای ریخته گری قطعات با هندسه پیچیده کاربرد دارد. آلیاژهای ۴۱۳ و ۴۳۳ برای عمومی ترین حالت ریخته گری در ماسه کاربرد دارند.
  4. آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۵۰۰: این نوع آلیاژ آلومینیوم از ترکیب آلومینیوم و منیزیم تولید شده است. کاربرد این نوع آلیاژ، محدود است. در برخی موارد، از آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۵۰۰ به جای آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۳۰۰، استفاده می شود.
  5. آلیاژهای آلومینیوم ریختگی سری ۷۰۰ و سری ۸۰۰: این نوع آلیاژها با ترکیب آلومینیوم و روی و قلع به وجود آمده اند و کاربرد فوق العاده محدودی نسبت به سایر آلیاژها دارند.

با مطالعه سایر مقالات سایت، اطلاعات بیشتری درمورد محصولات آلومینیوم ازجمله قیمت میلگرد آلومینیوم و قیمت ورق آلومینیوم بدست آورید. با مرجع استعلام قیمت آهن امروز همراه باشید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول

آیا قیمت این آلیاژها با هم فرق دارند؟

بله برخی محصولات آلومینیومی قیمت بالاتر و برخی پایین تر دارند.

آیا شما همه این محصولات را تامین می کنید؟

بله تامین می کنیم.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *