بررسی نحوه خمکاری ورق آلومینیوم

خم کردن آلومینیوم

روش های متعددی برای خمکاری ورق آلومینیوم وجود دارد. همچنین انواع دستگاه خم کاری این ورق در بازار موجود است. اما تفاوت ها و مزایای هریک چیست؟ اینها موضوعاتی هستند که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم. با معتبرترین مرجع خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید.

روش خمکاری ورق آلومینیوم

خمکاری ورق آلومینیوم به سه شکل صورت می گیرد، یکی استفاده از دستگاه ترمز خم، دیگری دستگاه پرس Arbor و آخری خم کاری با دست می باشد.

 

  راهنمای خرید ورق آلومینیوم

 

روش اول خمکاری ورق آلومینیوم

یکی از روش های خمکاری ورق آلومینیوم، استفاده از دستگاه ترمز خم، می باشد. به دستگاه ترمز خم، دستگاه خمش فلزات هم گفته می شود که یک دستگاه فلزکاری تخصصی می باشد. کاربرد دستگاه خمش فلزات، ایجاد خم با دقت بالا در فلزات سبک است. یکی از این فلزات سبک، آلومینیوم می باشد. ورق های آلومینیوم در دستگاه ترمز خم، مورد استفاده قرار می گیرد و پس از خم شدن، به درب و پنجره و سقف کاذب، تبدیل می شوند. دستگاه ترمز خم از دو سکوی باریک و بلند، ساخته شده است که یکی از این سکوها ثابت و دیگری متحرک است و به راحتی می چرخد و حرکت می کند. جهت خم کردن آلومینیوم، ورق بین این دو سکو قرار می گیرد.

دستگاه ترمز خم دارای یک جفت دسته می باشد که زمانی که این ورق بین دو سکو قرار می گیرد، کاربر یک جفت دسته را به سمت بالا، به حرکت درمی آورد. در این حین، سکوی متحرک به سمت بالا می چرخد و ورق مطابق با زاویه ی تنظیم شده ی سکوی ثابت، خم می گردد. دستگاه ترمز خم، ابعاد کوچک و وزن پایینی دارد و به راحتی و آسانی می توان آن را بر روی میز قرار داد. دستگاه خمش فلزات، عمدتا برای شکل دهی و خم کاری ورق آلومینیوم کاربرد دارد. ورق می بایست مسطح و مربع باشد و دارای نورسنج مناسبی باشد. دستگاه ترمز خم، مناسب ورق های نازک می باشد و در عوض، ورق های ضخیم می بایست با دستگاه های پرس و مشعل، خم گردد. کاربر دستگاه ترمز خم، می بایست فلزکار حرفه ای و متخصص خمکاری ورق آلومینیوم باشد. در ادامه این روش با مرجع استعلام قیمت ورق و قیمت ورق آلومینیوم امروز همراه باشید.

روش های خمکاری ورق آلومینیوم

 • نحوه ی قرار دادن ورق در دستگاه خم کاری آلومینیوم

نحوه قرار دادن ورق در دستگاه خم کاری آلومینیوم، به این صورت است که ابتدا ورق در زیر گیره متحرک دستگاه ترمز خم، قرار می گیرد. میله گیره متحرک باید از پشت قاب دستگاه خم کاری آلومینیوم، دور گردد. سپس ورق در جهت مورد نظر، کشیده می شود تا ورق خم شد. میله گیره متحرک به صورت متقاطع بر روی ورق قرار می گیرد و می بایست میله گیره متحرک، محکم در قاب دستگاه ترمز خم، قرار گیرد.

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

میله ثابت باید به نحوی قرار گیرد که نقش نگهدارنده داشته باشد و از حرکت ورق، جلوگیری کند تا مانع از ایجاد خمش شود. گیره ها به نحوی در دستگاه نصب می شوند که دو سکو در قاب دستگاه ترمز خم، به صورت موازی هم باشند و با هم، همپوشانی داشته باشند. در دستگاه خم کاری آلومینیوم می توان ارتفاع گیره غیرقابل تغییر را به صورت دستی، با بالا و پایین آوردن میله دستگاه، تغییر داد. مشخصات کامل و قیمت ورق آهن را در لینک درج شده بطورکامل از کارخانجات و ابعاد مختلف مشاهده نمایید.

 • تنظیم خط خم در دستگاه ترمز خم

در مرحله ی خم کردن آلومینیوم، می بایست نقطه یا خط خمش دستگاه با لبه ی داخلی نوار گیره، تراز گردد. در ابتدا می بایست محل خم کردن آلومینیوم، تنظیم شود و سپس ورق آلومینیوم در دستگاه خمش فلزات، قرار گیرد و به حرکت درآید. تنظیم خط خم در دستگاه ترمز خم، به منظور انجام عملیات خمش به صورت دقیق و مستقیم است تا لبه خارجی موازی لبه نوار گیره، قرار گیرد.

 • ثابت کردن ورق آلومینیوم

ثابت کردن ورق در دستگاه خم کاری آلومینیوم به این صورت است که یک گیر در وسط دو سر گیره، قرار می گیرد تا ورق را ثابت و محکم نگه دارد. در دستگاه ترمز خم، نیازی نیست گیره ها مستقیما بر روی ورق آلومینیوم قرار گیرند، کافی است که گیره ها بر روی صفحه گردان دستگاه ترمز خم، قرار گیرند. برخی از مدل های دستگاه خمش فلزات، مجهز به گیره های داخلی هستند که برای ثابت کردن ورق فلزی، کاربرد دارند. از این رو، نحوه ی کار کردن دستگاه به این صورت است که یک یا چند دسته را می توان کشید تا ورق ثابت شود.

خمکاری آلومینیوم

 

  ورق آلومینیوم امباس چیست؟ کاربرد و ۴ انواع ورق امباس آلومینیوم

 

روش دوم خم کردن آلومینیوم

یکی از روش های خم کردن آلومینیوم، شکل دادن به قطعات کوچک با دستگاه پرس Arbor می باشد. دستگاه پرس Arbor با استفاده از نیروی دستی، صورت می گیرد. فلزکار با نیروی دست و با استفاده از دستگاه پرس Arbor شروع به شکل دهی و فرم دهی قطعات کوچک فلز می کند. دستگاه پرس Arbor دارای سه قسمت اصلی می باشد. اولین قسمت از دستگاه خم کاری آلومینیوم، صفحه میز یا سطح صاف دستگاه پرس می باشد که اوراق و قطعات بر روی آن، قرار می گیرد.

دومین قسمت از دستگاه خمکاری آلیاژ آلومینیوم، سندان است که بازوی پیستون مانند، می باشد که برای وارد کردن نیرو و فشار کاربرد دارد. قسمت سوم، اهرم دستی می باشد که برای به حرکت درآوردن سندان به بالا و پایین، مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه پرس Arbor همانند دستگاه ترمز خم دارای ابعاد کوچکی است که به راحتی و آسانی در هر گوشه ای و بر میزی، قرار می گیرد.

 • تنظیم شعاع خم در دستگاه پرس Arbor

در دستگاه پرس Arbor، با استفاده از ابزار زاویه یاب می توان دو پایه کوتاه متحرک مستقل را تنظیم کرد و شعاع خم کردن آلومینیوم را تنظیم کرد. کار با ابزار زاویه یاب، راحت و آسان است، چرا که ابزار زاویه یاب همگی علامت گذاری شده اند و برای قرار دادن آن ها در موقعیت خود، کافی است که پایه ها در زاویه ی مشخص قرار گیرند. ابزار زاویه یاب انواع و اقسام گوناگونی دارد که شامل زاویه یاب دستی و زاویه یاب دیجیتالی می شود. البته قیمت زاویه یاب دیجیتالی بالاتر از قیمت زاویه یاب دستی است. شعاع خم در دستگاه پرس Arbor بسته به نوع پروژه و ضخامت ورق، تعیین می شود.

 • استفاده از یک قطعه چوب ضخیم در دستگاه پرس Arbor

پس از تنظیم شعاع خم، مقدار زاویه را باید بر روی لبه عمودی یک قطعه چوب ۴×۲ یا ۴×۴، علامت زد. قسمت های اضافه ی چوب را می بایست با یک دستگاه اره رومیزی، برید. از این قطعه چوب برای شکل دادن به ورق و خم کردن آلومینیوم، استفاده می شود. از این رو، می توان با استفاده از قطعه چوبی که برش داده شده، ورق فلزی را خم کرد.

 • قرار دادن ورق در دستگاه پرس

از چوب برش زده شده استفاده می شود و بر روی صفحه دستگاه پرس Arbor یا سطح مسطح دستگاه، قرار داده می شود. سپس ورق آلومینیومی بر روی صفحه ی دستگاه پرس، چسبانده می شود. بر روی ورق یک لوله فولادی قرار دارد که باید با سندان، چکش پرس و نقطه پایینی شکاف، در یک راستا قرار گیرد. پس از آن که ورق با سایر تجهیزات دستگاه پرس Arbor در یک راستا قرار گرفت، عملیات خم کردن آلومینیوم، آغاز می-گردد. ناگفته نماند که اگر ورق در داخل دستگاه پرس به درستی قرار نگیرد، در آخر شاهد خم نامنظمی خواهیم بود.

 

  تفاوت آلومینیوم و استیل چیست؟

 

روش های خم کردن آلومینیوم

 • پایین آوردن اهرم و وارد کردن نیرو جهت خم کردن آلومینیوم

جهت خم کردن آلومینیوم کافی است که اهرم کنار دستگاه پرس Arbor، به سمت پایین کشیده شود تا سندان به پایین بیاید. با پایین آمدن اهرم، سندان هم پایین می آید. از این رو، لوله فولادی و قطعه چوب به ورق آلومینیوم فشار وارد می کنند و آن را خم می کنند. هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، دستگاه خم کاری آلومینیوم می بایست فشار و نیروی بیشتری را به اهرم وارد کند.

روش سوم خمکاری آلومینیوم

یکی دیگر از روش های خم کردن آلومینیوم، خمکاری آلومینیوم با دست است. در این روش، فلزکار ابتدا باید با استفاده از یک خط کش و نشان گر رنگی، قسمتی از ورق را که قصد خم کردن آن را دارد، علامت گذاری کند. علامت گذاری باید در لبه ی ورق انجام شود. ورق آلومینیوم بر لبه ی میز کار قرار می گیرد، به نحوی که قسمتی که می بایست خم شود، از لبه ی میز کار خارج شود. سپس باید با استفاده از یک قطعه چوب و گیره، عملیات خم کردن آلومینیوم، آغاز می شود.

 • خم کردن ورق آلومینیوم با دست

در این روش، بایستی قسمتی از فلز که به صورت آزاد بر روی میز قرار دارد، توسط فلزکار به سمت بالا و طرف لبه ی چوب، خم گردد. فشار لازم برای خم کردن ورق آلومینیوم بستگی به ضخامت و شکل آن، دارد و هر ورق ضخیم تر، فشار و نیروی بیشتری لازم است. پس از آن که ورق خم شد، فلزکار می بایست گیره ها را شل کرده و قطعه چوب را بردارد. توصیه می شود که برای خمکاری ورق از نوع آلومینیوم که دارای لبه ی تیز و دندانه دار می باشد، فلزکار از دستکش استفاده کند. برای بیشتر کردن خمیدگی ورق ، می توان از چکش پلاستیکی استفاده کرد و با استفاده از وارد کردن ضربات آرام، به نتیجه ی دلخواه رسید.

 

  راهنمای خرید ورق آلیاژی

 

بررسی مزایای خمکاری آلومینیوم

 1. اصلی ترین مزایای خمکاری ورق آلومینیوم، هزینه های پایین خم کاری می باشد. استفاده از دستگاه خم کاری آلومینیوم، در سطح گسترده و تولید قطعات مختلف، مقرون به صرفه است.
 2. تولیدات و پروداکت های روش های خمکاری ورق، فوق العاده سبک و منعطف هستند. از این رو، پروداکت و تولیدات دستگاه خم کاری آلومینیوم در صنایع مختلفی کاربرد دارند.
 3. یکی دیگر از مزایای خمکاری ورق آلومینیوم، استفاده گسترده ی ورق خم کاری شده در صنایع مختلف است. صنعت ساخت و ساز، خودروسازی، باکس آلومینیومی، لوازم خانگی و صنعت الکترونیک همگی از ورق-های خم شده ی آلومینیوم استفاده می کنند. از این رو، استفاده از ورق های خم کاری شده، سرعت ساخت و ساز قطعات را بالا می برد.
 4. پروداکت های دستگاه خم کاری گریدهای آلومینیوم، با دقت زیادی تولید شده اند.
 5. تنوع پروداکت ها و تولیدات دستگاه خم کاری آلومینیوم فوق العاده زیاد است و این تنوع شامل زاویه بندی و اشکال مختلف می شود.
 6. از آن جایی که ورق آلومینیومی خم کاری شده، آماده هستند و به راحتی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. سرعت ساخت قطعات فلزی با استفاده از ورق های خم کاری شده، بالا است. ساخت انواع صندلی های فلزی و درب های امنیتی با سرعت بالایی انجام می گردد.

 

سوالات متداول

آیا شما خدمات خمکاری را هم انجام می دهید؟

بله خدمات خمکاری فلزات را برای مشتریان داریم

آیا هزینه خمکاری را مشتری می دهد؟

بله هزینه های خدمات خمکاری به عهده خریدار است

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *