...

ورق هاردوکس چیست؟ خصوصیات و کاربرد ورق هاردوکس

ایمان شکوهیان
ورق ضدسایش هاردوکس

ورق هاردوکس به عنوان یک نوع ورق ضد سایش یکی از مواردی است که بسیار مورد اهمیت است. در این نوشته می خوهیم در مورد این محصول فولادی صحبت کنیم با ما همراه باشید و نظرات خود را در میان بگذارید. هاردوکس به نوعی ورق فولاد می گویند که ضد سایش است و در مقابل زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم است، این ورق توسط فرآیند نورد تولید می شود، درواقع این نوع ورق عمری طولانی دارد، از این نوع ورق در جاهایی مانند: ساخت و سازها، معادن سنگ، نوار نقاله، حمل مواد وغیره استفاده می‌کنند. معمولاً ورق هاردوکس در قطعاتی بیشتر کاربرد دارد که شرایط کاری سخت دارند و نیاز است که طول عمر بیشتری داشته باشند. در این مقاله از آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

ورق های ضد سایش هاردوکس

نکاتی در مورد پدیده سایش

عمل سایش، لغزش یا ساییده شدن دو سطح بر روی هم را که باعث فرسودگی می شود را گویند، که این عمل به مرور باعث کنده شدن ذرات روی سطوح در حال سایش می شود، به این پدیده سایش سطحی نیز می گویند. این پدیده از جمله مشکلات لاینحلی است که در صنعت وجود دارد. پدیده ی سایش به خاطر عوامل بسیاری پیش می آید،  پس هر چه دانش ما در این زمینه بیشتر باشد، برای مقابله با این مشکل بهترین و مقاوم ترین متریال را انتخاب خواهیم کرد.

 

 

ورق هاردوکس (ضدسایش) چگونه ورقی است؟

هاردوکس همچون ورق استیل، نوعی ورق ضد سایش فولادی است که مقاومت بالایی نیز دارد، و در شرایطی که تحت بارهای الکتریکی بزرگ هم باشد مقاوم می باشد به همین دلیل آن را صفحه ی ضد سایش نیز می نامند. از دیگر ویژگی های ورق هاردوکس خاصیت شکل دهی بالا، جوش پذیری و ماشینکاری می باشد . ویژگی ضد سایش بودن ورق هاردوکس، آن را بین شرکت های تولید کننده ی بیل مکانیکی، بدنه ی تانکر و ماسه و سنگ بسیار محبوب کرده است. همچنین ورق ضد سایش هاردوکس به فولاد خاموش نیز شناخته می‌شود. قبل از خرید ورق هاردوکس باید اطلاعاتی در مورد آن و برندهای انواع ورق CK45 در بازار به دست آورد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشخصات و قیمت ورق های نام برده، روی لینک های زیر کلیک کنید:

انواع ورق هاردوکس

کاربرد ورق هاردوکس

یکی از مهم ترین تفاوت های ورق هاردوکس با سایر ورق ها در چقرمگی آن ها می باشد. این ویژگی سبب شده تا ورق هاردوکس بعنوان فولاد سخت شناخته شود. ورق های ضدسایش را می توان بدون از بین رفتن خصوصیات آن ها خم کاری، جوشکاری و ماشین کاری کرد.

از جمله کاربردهای ورق هاردوکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربرد در عملیات بازیافت
 • کامیون‌های حمل زباله
 • قلاب‌ و چنگک
 • خردکن‌ها
 • چاقوی گرانولاتور
 • تسمه نقاله
 • سنگ‌شکن‌های چکشی
 • چکش هیدرولیکی
 • کاربرد در کاوش و استخراج معادن
 • کانتینرها
 • کاربرد ورق هاردوکس در جاده‌سازی
 • ماشین‌‌آلات آسفالت
 • سطل حفاری
 • واگن برگردان
 • بولدوزرها
 • بیل‌های مکانیکی
 • سنگ‌شکن
 • کامیون کمپرسی
 • محفظه تخلیه

انواع ورق های هاردوکس

همچنین می توانید قیمت ورق و اخبار روز آهن آلات را در صفحه اینستاگرام آهن رسان دنبال کنید.

 

 

انواع گریدهای ورق هاردوکس

ورق هاردوکس در گریدهای مختلف تولید می شود، البته گرید ها  معرف درجه ی انعطاف پذیری، جوش پذیری و سختی ورق می باشد. می‌توان گفت خصوصیت بارز همه ی این گریدها عمر طولانی آنها می باشد. مقاومت فولاد در مقابل فرو روندگی را با معیار برینل می سنجند. این روش را اولین بار یک مهندس سوئدی به نام یوهان آگوست برینل به کار برد.

خصوصیات ورق هاردوکس

در آنالیز شیمیایی ورق هاردوکس و بررسی عناصر موجود در ترکیبات شیمیایی ورق هاردوکس می توان به وجود عناصری از جمله موارد زیر اشاره کرد:

 • کربن
 • نیکل
 • سیلسیم
 • منگنز
 • کروم
 • مولیبدن فسفر
 • گوگرد
 • بور

وجود این عناصر در ترکیب ورق هاردوکس یکنواختی، قدرت و سختی آن را بسیار بالا می برد. استفاده از این ورق در سازه ها سبب کاهش زیادی از وزن آن می شود. ورق های هاردوکس در دماهای بسیار پایین هم مقاومت بالایی دارد. میزان تعادل ورق هاردوکس به این معناست که قابلیت جوشکاری، برشکاری، ماشین کاری،خم و برش کاری بالایی دارد.

ورق ضدسایش هاردوکس

ورق هاردوکس نام دیگر ورق فولادی می باشد که خاصیت ضد خوردگی دارد از همین جهت به آن ورق ضدسایش گفته می شود. این ورق مقاومت بالایی در برابر سایش، رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی دارد و از پدیده سایش در ورق های فولادی جلوگیری می کند.

ورق هاردوکس چیست

از جمله کاربردهای ورق هاردوکس می توان موارد زیر را نام برد:

 • شرکت های سنگ و ماسه
 • شرکت های ساخت بیل مکانیکی
 • ساخت بدنه و تانکر

 

 

انواع ورق هاردوکس

ورق های هاردوکس خصوصیات مختلفی با یک دیگر دارند و در گرید های مختلفی تولید می شوند ورق های هاردوکس در گریدهای :

 • گرید ۴۰۰
 • گرید ۴۵۰
 • گرید ۵۵۰
 • گرید ۶۰۰

و …در دسترس می باشد. که خاصیت جوش پذیری و انعطاف پذیری آن ها با یک دیگر متفاوت می باشد.

تاریخچه ورق هاردوکس

برند دورستات در کارخانه ای در شهر اتریش و ورق هاردوکس برای اولین بار توسط فردی به نام پروفسور یوهان آگوست بریل در کشور سوئد تولید شد. که بعد از آن بسیار مورد توجه قرار گرفت و به کشورهای آمریکایی ، اسیایی و اروپایی ارسال شد. 

ورق های هاردوکس یک نوع ورق فولادی ضدسایش هستند که سبب کاهش وزن و افزایش عمر مفید در ساختار فولاد می شود. فولاد های هاردوکس دارای مقاومت بالا در برابر سایش هستند و هم چنین از جوش پذیری، شکل پذیری، و ماشین کاری خوبی بهرمند هستند. از جمله معایب ورق هاردوکس هم می توان به مقاومت کم در برابر خوردگی و زنگ زدگی اشاره کرد.

ورق هاردوکس یک ورق ضدسایش آلیاژی

ورق های کم آلیاژ هاردوکس به دلیل ترکیب مناسب عناصر آلیاژی اضافه شده از مقدار کمی عنصر مضر فسفر و گوگرد برخوردار هستند. این فولادها در مقایسه با فولادهای ساختاری از خواص و استحکام مناسبی برخوردار هستند. ورق های هاردوکس بسته به نوع و ضخامتی که دارند مقدار عناصر کربن و عناصر آلیاژی (نیکل، منگنز، کروم، مولیبدن، بور) در ساختار آن ها با یک دیگر متفاوت است.

نیکل با مقادیر  ۲۵/۰ تا ۵/۲% در این فولاد ها کاربید تشکیل می دهد اما از طرفی هم باعث کاهش دمای آستینه شدن و کاهش دمای انتقال مواد در شکست می شود. منگنز با مقادیر ۱ الی ۶/۱% باعث افزایش استحکام سختی این فولاد از طریق محلول سخت گردانی می شود و همچنین به عنوان یک پایدار کننده آستینت باعث کاهش مقادیر کربن در پرلیت و کاهش اندازه دانه فریت در طی فرآیند نورد گرم می گردد. عناصر تشکیل دهنده کاربید مانند انواع:

 1. مولیبدن
 2. کروم
 3. تنگستن
 4. وانادیم
 5. تیتانیم

و … از زمان شروع نفوذ انتقالی را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش سختی فولاد می شود. مقادیر مولبیدن از ۲۵/۰ تا ۶/۰ % (بجز فولاد هاردکس ۶۰۰) تاثیرات مثبتی بر سختی ثانویه دارد و تردی بازپختی را کاهش می دهد. مولبیدن با مقدار حدود %۲ در حضور نیکل و کروم بسیار پر اهمیت هستند زیرا باعث افزایش تردی فولاد بعد از بازپخت می شوند.

ترکیبات شیمیایی ورق هاردوکس

وجود عناصری مانند نیکل در حدود ۰.۲۵ تا ۲.۵۰ درصد در این ورق اجازه نمی دهند تا کاربید روی سطح فولاد تشکیل داده شود اما در عین حال باعث کاهش دمای آستینه کردن و دمای انتقال یا گذار شکست ترد می شوند. منگنز به مقدار ۱.۰ تا ۱.۶ درصد به این ورق اضافه می شود و همچنین سبب افزایش داوم و سختی آن نیز می گردد. این عنصر به عنوان یک تثبیت کننده آستینت منجر به کاهش مقدار کربن در پرلیت و کاهش دانه ها فریت در طی فرآیند نورد گرم می شود. عناصری مااند کروم و مولبیدن و تیتانیوم و انادیوم و تنگستن از زمان مورد نیاز برای شروع پخش مولکولی افزایش داده می شوند و در نتیجه قابلیت سخت شوندگی فولاد هاردوکس را افزایش می دهند . علاوه براین مقدار عنصر مولبیدن در محدوده  ۰.۲۵ تا ۰.۶۰ درصد به استثنای ورق هاردوکس ۶۰۰) قرار می گیرد که بر سختی ثانویه تاثیر گذاشته و باعث کاهش تردی برگشتی در دمای بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سامتی گراد می شود. لازم به ذکر است که فولادهای هاردوکس عمدتا در دمای ۲۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد تمپر می شوند و وجود عنصر مولبیدن در ورق هاردوکس (که حداقل مقدار آن تقریباً ۰.۲ درصد است) به دلیل وجود کروم (و همچنین نیکل) از وجود باقی عناصر مهمتر است، چرا که این عنصر باعث افزایش تردی فولاد پس از تمپر یا برگشت دادن می شود. این اثر برای فسفر و عناصر دیگر با مقدار اندک نیز قابل مشاهده است.

 

 

کاربردهای ورق هاردوکس

ورق های هاردوکس در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • صنایع متالورژی
 • صنعت ماشین کاری
 • شکل دهی و جوشکاری

۵ مهمترین انواع ورق های هاردوکس

از جمله انواع ورق های هاردوکس می توان موارد زیر نام برد:

 1. HI Tuf
 2. گرید ۴۰۰
 3. گرید ۴۵۰
 4. گرید ۵۰۰
 5. گرید ۵۵۰
 6. گرید ۶۰۰

 

مشخصات ورق هاردوکس

ورق های هاردوکس نوعی ساختار مارتنزیتی دارند که شکل سخت و مقاوم از ساختار کریستالی فولاد دارد. به همین دلیل در صنایعی با مقاومت بالا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. انواع سختی های ورق هاردوکس شامل موارد زیر را نام برد:

 1. سختی ۴۰۰
 2. سختی ۴۵۰
 3. سختی ۵۰۰
 4. سختی ۵۵۰
 5. سختی ۶۰۰

البته که سختی های بالاتری هم وجود دارد اما کمتر تولید می شوند برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی میزان سخی بالایی ندارند. هرچه، عدد ورق هاردوکس بالاتر باشد میزان مقاومت آن در برابر سایش بیشتر می شود و به همان میزان انعطاف پذیری و خاصیت چقرمگی فولاد کمتر می شود.

 

بیشترین مصارف ورق هاردوکس شامل موارد زیر را نام برد:

 

 1. اتصال ‌پذیری
 2. جوشکاری
 3. ماشین‌ کاری

وغیره می باشد. در ساخت انواع ورق های هاردوکس از آلیاژهایی مانند انواع بور ، منگنز،نیکل،سیلسیم مولیبدن، گوگرد و فسفر نیز استفاده می‌ شود. استفاده از این عناصر به دلیل ایجاد سطحی صاف و یکنواخت در فولاد قدرت آن را افزایش می دهد و تاثیر افزایش کربن در این ویژگی کم تر مشاهده می شود. ویژگی دیگر این ورق ها سبکی آن هاست که در سازه های فلزی می تواند وزن سازه را تا ۱۵ درصد کاهش دهد و در دماهای پایین مقاومت بالایی دارد.

 

 

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ورق هاردوکس

ورق های هاردوکس دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن ها در طیف و ضخامت ها، و طول عرض های مختلفی هستند. از جمله مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق هاردوکس میزان سختی آن می باشد. یعنی هر میزام مقاومت ورق هاردوکس در برابر عوامل مخرب بیشتر باشد سختی آن نیز بالا تر می رود و در مقابل قیمتش نیز بیشتر می شود.موارد فوق همگی مربوط به ویژگی های خود ورق هاردوکس می باشد که روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد. از آن جایی که آهن و وفولاد همگی از محصولاتی هستند که به صورت نوسانی قیمت آن ها رو به افزایش است احتمال نوسانات قیمت ورق در مشهد به دلیل تغییر شرایط اقتصادی مانند میزان عرضه و تقاضا و یا نرخ ارز وجود دارد.

نکات لازم برای خرید ابن ورق

زمانی که قصد خرید ورق هاردوکس را دارید برای هر نوع کاربرد باید در ابتدا اجزای سیستم مقاومتی را بررسی کنید و ببنید کدام نوع ورق برای شما مناسب تر است استاندارد ورق های هاردوکس عبارت اند از :طبق استاندارد DIN50320 یک سیستم سایشی (Tribological System) شامل چهار جزء اصلی می باشد که عبارت اند از :

مواد ساینده : (Active Body)

این مواد ترکیبی از سنگ ، خاک ،ماسه ، سیلیس و غیره می باشند که در هنگام مقابله با عوامل جوی خودشان ساییده می شوند و اجازه ساییده شدن به فولاد را نمی دهند.

مواد تحت سایش (Passive Body) :

قسمت سطحی ورق هاردوکس با مواد ساینده درگیر است و ذرات سطحی آن به مروز از بین می روند.

مواد میانی (Accompanying Secondary):

این مواد شامل » روغن ، آب، اسید ، هوا و…هستند که برای افزایش مقاومت در برابر سایش مورد  استفاده قرار می گیرند.

فاکتورهای محیطی (Ambient Medium):

این مواد درصد رطوبت ، خشکی ، دما و نمک و ترکیبات دیگری در محیط مورد استفاده برای ورق های هاردوکس قرار می گیرد.

 

خصوصیات ورق های هاردوکس

از جمله ورق های هاردوکس می توان به:

 • ورق هاردوکس ۴۰۰
 • ورق هاردوکس ۴۵۰
 • ورق هاردوکس ۵۰۰
 • ورق هاردوکس ۵۵۰
 • ورق هاردوکس ۶۰۰
 • هاردوکس HI Tuf

و …اشاره کرد.

 

 

استحکام تسلیم

MPa

سختی

HB

 

۱۱۰۰-۹۰۰

۴۳۰-۳۷۰

هاردوکس ۴۰۰

۱۳۰۰-۱۰۰۰

۴۷۵-۳۹۰

هاردوکس ۴۵۰

۱۴۰۰-۱۲۵۰

۵۴۰-۴۵۰

هاردوکس ۵۰۰

۵۷۵-۵۲۵

هاردوکس ۵۵۰

۶۴۰-۵۵۰

هاردوکس ۶۰۰

 • ورق هاردوکس ۴۰۰ با ضخامتی بین ۳_۱۳۰ میلیمتر و درجه ی سختی بین ۳۷۰_۴۳۰ برینل.
 • ورق هاردوکس ۴۵۰ با ضخامتی بین ۳_۸۰ میلیمتر و درجه ی سختی بین ۴۲۵_۴۷۵ برینل.

زمانی که خواص کاری سرد و سایش بالا باشد مثل ساخت ماشین آلات سنگ خرد کن، نوار نقاله، حفاری و کامیون، از گرید های ذکر شده استفاده می کنند. اگر شما هم نیاز به خرید ورق هاردوکس در ابعاد و اندازه های مختلف دارید با ما تماس بگیرید.

 • ورق هاردوکس ۵۰۰ با ضخامتی بین ۴_۳۲ میلیمتر و درجه ی سختی ۴۷۰_۵۳۰ برینل.
 • ورق هاردوکس ۵۰۰ با ضخامتی بین ۳۲_۸۰ میلیمتر و درجه ی سختی ۳۷۰ _ ۴۳۰ برینل.
 • ورق هاردوکس ۵۵۰ با ضخامتی بین ۱۰_۵۰ میلیمتر و درجه ی سختی ۵۲۵_۵۷۵ برینل.

 ورق هایی که در این گرید قرار دارند اگر در معرض درجه حرارت بیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرند خاصیت خود را از دست می دهند. از این گرید معمولاً برای تیغه های حفاری و چرخ دنده، سطل خاکبرداری، گاوصندوق، کارخانه ها ی خرد کننده و ورق ضد دریل استفاده می کنند.

 • ورق هاردوکس ۶۰۰ با ضخامتی بین ۸_۵۰ و درجه ی سختی ۵۶۰_۶۴۰ برینل.

خواص و کاربرد این گرید نیز مانند دیگر گریدهای ذکر شده در بالا می باشد. و برای ساختن چکش، موج شکن و… از این گرید استفاده می شود. در این نوشته با انواع محصول ورق ضد سایش و روش خرید ورق هاردوکس آشنا شدید در صورتی که هر سوالی داشتید با آهن رسان تماس بگیرید.

۰۵۱۳۱۹۱۶☎️

کاربرد های ورق هاردوکس

سوالات متداول 

ورق هاردوکس چیست؟

ورق هاردوکس به نوعی ورق ضدسایش گفته می شود سختی و دوام بالایی دارد.

 
انواع ورق هاردوکس را نام ببرید؟

انواع ورق هاردوکس عبارت اند از می باشند: 

 • ۴۰۰
 • ۴۵۰
 • ۵۰۰
 • ۵۵۰
 • ۶۰۰
 •  اکستریم

 

کاربردهای ورق هاردوکس چیست؟

از این ورق در کامیون های، دستگاه های خرد کننده سنگ، صنایع راه و شهر ساری، ساخت بیل و غیره استفاده می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *