ورق صنعتی چیست؟ کاربرد انواع ورق صنعتی

انواع ورق صنعتی نورد سرد

ورق‌های صنعتی یکی از محصولات مهم در صنایع مختلف مثل صنایع عمران، تولید لوازم خانگی و صنعتی به شمار می‌آیند. ورق صنعتی معمولا همان انواع ورق فولادی است. ورق های صنعتی از فلزهای مخصوصی ساخته می شود. این ورق از برش های تختال و اسلب تولید شده و دارای کیفیت مطلوبی هستند. در این مقاله آهن رسان شما با اصول ورق صنعتی و کاربرد انواع ورق صنعتی آشنا می شوید.

انواع ورق صنعتی

همانطور که می دانید ورق فولادی بر حسب روش تولید و نوع آلیاژ آهن به کار رفته در آن دسته بندی می شود. برخی از انواع ورق صنعتی عبارت اند از:

 • ورق صنعتی فولادی: این ورق جز مسطح ترین وق صنعتی بازار به حساب می آید. ورق صنعتی نورد گرم از ظاهری تیره و ناهمسان برخوردار است؛ با این دو ویژگی به راحتی می توان ورق سیاه را شناسایی کرد. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه می‌توانید به لینک درج شده مراجعه کنید.
 • ورق صنعتی آلومینیومی: به وسیله روش نورد گرم، گرید های آلومینیومی تولید می شوند. از این ورق به دلیل بالابردن مقاومت و کم کردن تنش درونی استفاده می شود. مشخصات و قیمت ورق آلومینیوم امروز در لینک درج شده قابل مشاهده است.
 • ورق صنعتی مس و برنج: ورق مس با مقدار کمی روی که دارند، امکان جوشکاری و سرد کاری را فراهم می کنند. چنانچه قصد خریداری کردن ورق مسی را دارید و می‌خواهید از قیمت ورق مسی مطلع شوید به صفحه قیمت ورق مسی امروز مراجعه کنید.

روش تولید ورق صنعتی

به طور کلی با دو روش نوردکاری سرد و نورد گرم ورق صنعتی تولید می شود.

نکته مهم: ورق صنعتی نورد سرد بر حسب آلیاژ به دسته های مختلفی مانند ST13و ST12 ،ST14 طبقه بندی می شوند.

کاربرد ورق صنعتی

معرفی کامل نورد سرد ورق صنعتی

در صنعت به ورق نورد سرد، ورق روغنی نیز گفته می شود. ورق نورد سرد یا ورق روغنی از آلیاژ خاصی بهره مند هستند؛ وجود این آلیاژ در نورد سرد صنعتی باعث شده تا قطعات از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند. با این اوصاف استفاده از نورد سرد ورق صنعتی برای تولید لوازم خانگی و قطعات خودرو بسیار مناسب است. برای اطلاع از قیمت ورق روغنی امروز می‌توانید به لینک درج شده مراجعه کنید.

در مبحث نورد سرد صنعتی به کاهش ضخامت ورق توجه زیادی می شود؛ این عامل باعث می شود تا نورد صنعتی در تولید و ساخت لوازم منزل تاثیر بسزایی داشته باشد. در روش نورد کاری، ورق روغنی یا ورق گالوانیزه را به چند طبقع سلسله ای منتقل می کنند. در هر طبقه نورد، یک چارچوب فولادی وجود دارد؛ این چارچوب یاتاقان های غلتک را در خود قرار می دهد تا بتواند میزان نیروی وارد شده را کنترل و تحمل کند.

  کاربرد آهن در خودروسازی

ویژگی های ورق صنعتی نورد سرد

ویژگی های ورق صنعتی نورد سرد به شرح زیر است:

 • سطح صاف و صیقلی مانند
 • امکان رنگ کاری
 • امکان خمش و برش
 • سایز محدود نسبت به ورق گرم
 • ورق صنعتی نورد سرد قیمت بالاتری نسبت به نورد گرم دارد.

انواع ورق صنعتی نورد سرد

تمامی ورق های صنعتی نورد سرد بر اساس آلیاژ موجود در ورق و فعالیت های ثانویه ورق مثل رنگ کردن، برش و … دسته بندی می شوند. در دنیای صنعت ورق صنعتی نورد سرد به دسته های زیر طبقه بندی می شود:

 • ورق روغنی: ورق روغنی یکی از انواع ورق های نورد سرد است؛ از ورق روغنی بیشتر برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی استفاده می کنند.
 • ورق گالوانیزه: اساس تولید ورق گالوانیزه، ورق صنعتی نورد سرد است؛ این روش با انجام فرایند گالوانیزاسیون پوشش دهی می شود؛ این ورق را با نام ورق روی اندود نیز می شناسند. انجام فرایند گالوانیزه کردن فلزات باعث می شود ورق فولادی در برابر آسیب به خصوص خوردگی محکم تر باشد. برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه می‌توانید به صفحه قیمت ورق گالوانیزه مراجعه کنید.
 • ورق گالوانیزه رنگی: یکی از انواع رایج ورق گالوانیزه، ورق رنگی ازنوع گالوانیزه است. رنگ کردن ورق گالوانیزه با دو هدف زیبایی و محافظت ورق در برابر زنگ زدگی و خوردگی انجام می شود. شما می توانید از این نوع ورق برای تولیدات وسایلی مثل یخچال استفاده کنید. چنانچه قصد اطلاع از قیمت این ورق را دارید می‌توانید به صفحه قیمت ورق رنگی امروز مراجعه کنید.

انواع ورق صنعتی نورد گرم

معرفی کامل نورد گرم ورق صنعتی

برای انجام نورد گرم ابتدا باید شمش فولادی مخصوص را در کوره قرار دهید؛ پس از خروج شما باید یک پوسته اکسیدی تشکیل شده را مشاهده کنید. برای برطرف کردن لایه اکسیدی باید از مرحله پوسته شویی استفاده کنید. بعد از تمامی این مراحل فولاد به فاز آخر نورد گرم وارد می شود. ورق نورد گرم را با ورق سیاه نیز می شناسند. ورق سیاه تنها ورقی است که با روش نورد گرم تولید می شود.

انواع ورق صنعتی نورد گرم

همانطور که اشاره کردیم، ورق سیاه یکی از انوع ورق های تولید شده به روش نورد گرم است. این ورق بر حسب آلیاژ از ورق st32 تا ورق st52 تولید و طبقه بندی می شود. هر ورق بر حسب نوع استاندارد و آلیاژی که دارد، از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است. مشخصات و قیمت ورق آلیاژی در انواع مختلف را در لینک درج شده و قیمت ورق st52 و قیمت ورق st37 را در لینک‌های درج شده مشاهده کنید.

  ورق هاردوکس چیست؟ خصوصیات و کاربرد ورق هاردوکس

ورق های گرم صنعتی در صنایع تولیدی و ساخت و سایز استفاده می شوند. از ورق صنعتی نورد گرم در صنعت ساختمان سازی، ساخت فلزات، ساخت تانکر و سد سازی استفاده می شود.

کاربرد ورق صنعتی

تا به اینجای مقاله شما با ماهیت ورق صنعتی و انواع مختلف آن آشنا شده اید. در ادامه کاربرد این ورق ها را به صورت کامل توضیح دهیم.

هر نوع ورق بر حسب ترکیبات به کار رفته کاربرد مخصوصی دارد. برای مثل از ورق صنعتی نورد گرم برای پروژه هایی استفاده می شود که کیفیت و زیبایی ظاهری اهمیت خاصی ندارد و معمولا به دلیل بودجه مناسب آن خریداری می شود.

از کاربرد های ورق صنعتی می توان به صنایع ساختمان سازی، عمرانی، ساخت لوله فلزی، تولید قفسه و درب، خودروسازی و تجهیزات کشاورزی اشاره کرد.

کاربرد ورق صنعتی ضد زنگ

در محیط هایی که دارای شرایط جوی رطوبت دار هستند، از ورق صنعتی ضد زنگ استفاده می شود. همچنین از ورق صنعتی ضد زنگ در پروژه های خودرو سازی، کشتی سازی و هواپیما سازی استفاده فراوانی می شود. ورق صنعتی ضد زنگ دارای انعطاف پذیری بالایی است.

کاربرد ورق فلزی موج دار

این نوع ورق از دوام و استحکام بسیار بالایی برخودار است، به دلیل این استحکام از ورق فلزی موج دار در پروژه های تجاری و ساختمان سازی استفاده می شود. یکی از مزایای ورق فلزی موج دار این است که در ترکیبات خود هیچگونه ماده شیمیایی نداشته و به روش نورد سرد تولید می شود. انواع ورق فلزی موج دار دارای خاصیت ضد زنگ نیز است. از این ورق می توان برای زیباسازی شهر و ساخت کانکس ها استفادخ کرد. از آن جا که این ورق ها دارای پیچ و تاب نیز هستند ، برای ساخت اسلحه و سوله گزینه مناسبی به حساب می آیند.

تولید ورق صنعتی

نتیجه گیری

در این مقاله شما با ورق صنعتی و انواع مختلف آن آشنا شده اید. ورق صنعتی جز رایج ترین ورق های فولادی در بازار محسوب می شود. این ورق با توجه به مکانیزم تولید و انواع آلیاژ تقسیم بندی می شوند. از این ورق در صنایع مختلفی استفاده می شود. مشخصات و قیمت آهن در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *