ورق صنعتی چیست؟

ایمان شکوهیان
انواع ورق صنعتی نورد سرد

ورق صنعتی، یکی از ورق‌هایی است که قابلیت جوشکاری، برش‌کاری و تنوع بالا را در میان سایر ورق‌ها دارد. از این محصول می‌توان در صنایع ساخت‌وساز، کشتی‌سازی و بسیاری از تجهیزات گوناگون استفاده کرد. ورق صنعتی را از نظر جنس، نوع آلیاژ به کاررفته در ساخت آن و حتی روش تولید به انواع مختلفی تقسیم کرد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. ورق صنعتی انواع مختلفی دارد که در ادامه در مورد کاربرد و انواع این ورق، اطلاعاتی را در اختیار شما خواهیم گذاشت. اگر می‌خواهید در این باره بدانید، تا انتهای این مقاله از آهن رسان با ما همراه باشید.

قبل از اینکه در مورد ورق صنعتی صحبت کنیم، به این موضوع اشاره داشته باشیم که قیمت ورق فولادی متاثر از عوامل مختلفی است. قیمت آهن امروز و بسیاری از مقاطع فولادی می‌توانند در قیمت نهایی این محصول تاثیر داشته باشند. به‌عنوان‌مثال: اگر قیمت آهن در بازار فولاد نوسانات قیمت بالایی داشته باشد، شما باید ورق فولاد مبارکه را با قیمت بالایی خریداری کنید. ورق صنعتی همان‌طور که از اسم آن مشخص است، در بخش‌های مختلف صنایع کاربرد داشته و برای صنایع مختلفی قابل استفاده است.

انواع ورق صنعتی

انواع ورق صنعتی بر اساس نوع فلز را بر اساس ۳پارامتر می‌توان تقسیم بندی کرد:

 • نوع فلز
 • آلیاژ به کاررفته
 • نوع روش تولید

هرکدام از این عوامل در تعیین قیمت ورق تاثیرگذار هستند و انتخاب جنس فلز ورق باتوجه به ویژگی‌هایی مانند: جوش‌پذیری، شکل‌پذیری،استحکام و… تعیین می‌شود.  در ادامه انواع ورق صنعتی نورد سرد و انواع ورق صنعتی نورد گرم را معرفی خواهیم کرد.

ورق صنعتی مس برنج

این نوع ورق با داشتن مقادیری از مس و برنج قابلیت جوشکاری، سردکاری و لحیم‌کاری دارد. اضافه کردن مس به آن باعث می‌شود که مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشد.

ورق صنعتی آلومینومی

این محصول از طریق فرآیند نوردگرم تولید شده و برای افزایش مقاومت و کاهش تنش‌های درونی، تحت عملیات فرآیند سرد قرار می‌گیرد. برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم می‌توانید روی لینک موردنظر کلیک کنید.

ورق صنعتی فولادی

این محصول مسطح‌ترین نوع ورق صنعتی در بازار است که به دو روش نورد گرم و نورد سرد ساخته می‌شود. عملیات نورد گرم نسبت به نورد سرد، بیشتر برای تولید قطعات است و این موضوع باعث شده که ورق صنعتی فولادی به روش نورد گرم نسبت به نورد سرد، قیمت کمتری داشته باشد.

  نرمالیزه کردن فولاد چیست؟

ورق صنعتی فولادی تولید شده با نورد سرد، علاوه بر افزایش دقت، باعث بهبود کیفیت ظاهری ورق شده و انعطاف‌پذیری و مقاومت بیشتری نسبت به نورد گرم دارد.

انواع ورق صنعتی نورد سرد

ورق نورد سرد به دلیل قابلیت خوب رنگ کاری و خمش، به انواع مختلفی از جمله ورق روغنی، ورق گالوانیزه و ورق رنگی تقسیم می‌شود.. ورق گالوانیزه با پوشش فلز روی (Zn) خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی دارد و برای محیط‌هایی که در معرض موادشیمیایی هستند، گزینه خوبی است. ورق رنگی هم برای ساخت انواع لوازم و تجهیزات و پوشش های سقف کاربرد زیادی دارد.

انواع ورق صنعتی نورد گرم

ورق صنعتی سیاه یا همان نورد گرم باتوجه به نوع و تنش تسلیم فولاد انواع مختلفی دارد. این نوع ورق‌ها به دلیل مقاومت قابل توجه، بیشتر در ساخت‌وسازهای بزرگ کاربرد دارند. دو ورق st52 و st37 دو نمونه بارز و پرکاربرد نورد گرم هستن که ورق st52 مقاومت و استحکام بیشتری دارد.

کاربردهای ورق‌های صنعتی

تفاوت ورق صنعتی از نظر فرآیند نورد گرم و نورد سرد یا حتی جنس، باعث شده که بتوان از این محصول در کاربردهای مختلفی استفاده کرد.

 • صنعت ساختمان‌سازی
 • صنعت کشتی سازی
 • صنعت ماشین آلات
 • تجهیزات کشاورزی
 • درب و قفسه‌ها
 • ریل و قطعات راه آهن
 • ژنراتورهای برق، پمپ‌های آب و دستگاه‌های جوش مکانیکی
 • قابل استفاده برای صنایع پتروشیمی، پالایشی و نفت و گاز
 • ساختمان سازی و ساخت انواع سازه های فلزی نظیر سوله، در، قفسه و…
 • کاربرد ورق صنعتی در مخزن سازی و تانکرسازی
 • ساخت سازه های عظیم نظیر سد و پل
 • صنایع حمل و نقل و هوافضا مانند کشتی سازی و هواپیماسازی
 • دروگرها، ماشین‌های سنگ زنی و تسمه نقاله از فولاد آلیاژی با استحکام بالا استفاده می‌کنند.
 • ماشین‌های لباسشویی، جاروبرقی و ماشین‌های چمن زنی از انواع فولادی انعطاف‌پذیر و مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌کنند.

ورق صنعتی اسیدشویی یکی از ورق‌های فرآیند نورد گرم است که به طور گسترده برای کشتی‌سازی استفاده می‌شود. ورق صنعتی نوردسرد به دلیل انعطاف‌پذیری دوام بیشتری نسبت به ورق نورد گرم دارد و بیشتر در صنایعی که ظاهر محصول اهمیت داشته باشد، استفاده می‌شود.صنایع تولید لوازم خانگی مانند: اجاق گاز و فر، صنایعی هستند که از ورق فرآیند نورد سرد استفاده می‌کنند. هزینه پایین تولید و نگهداری،ظاهر باکیفیت و همچنین قابلیت جوش‌پذیری باعث شده که این نوع ورق صنعتی محبوبیت بالایی در بازار داشته باشد. ورق صنعتی آلومینیومی در صنعت هوافضا، دکوراسیون داخلی و… کاربرد دارد. حتی از این محصول برای ساخت ظروف آشپرخانه و ساخت قوطی‌های نوشیدنی‌ هم می‌توان استفاده کرد. ورق مسی به دلیل داشتن خواص هدایت الکتریکی و انتقال حرارت، بیشتر در صنایع برق و ساختمان‌سازی قابل استفاده است.

  ورق فلزی و انواع مهم آن کدامند؟

تفاوت ورق صنعتی و ورق سیاه در چیست؟

اگر بخواهیم در مورد تفاوت این دو ورق صحبت کنیم؛ باید بگوییم که ورق سیاه یکی از انواع ورق صنعتی محسوب می‌شود. ورق سیاه همانط‌ور که از اسم آن مشخص است، از طریق فرآیند نورد گرم ساخته شده و برای مصارف سبک تا سنگین قابل استفاده است.درحالی که ورق صنعتی علاوه بر ورق سیاه، شامل ورق روغنی و ورق گالوانیزه هم خواهد شد.

یکی دیگراز مواردی که باعث تفاوت ورق صنعتی  ورق سیاه شده است؛ کاربرد هرکدام از این محصولات است. ورق صنعتی در صنایع خاص و ساخت‌وساز کاربرد دارد؛ درحالی که ورق سیاه بیشتر برای مصارف سنگین است و قیمت ورق سیاه در بازار بیشتر است.

فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق صنعتی

فاکتورهای مختلفی بر قیمت ورق صنعتی تاثیردارند که در ادامه در موردهرکدام صحبت خواهیم کرد:

 • نوع ورق: نوع ورق یکی از مهم‌ترین عواملی است که در این قیمت‌گذاری تاثیر دارد. ورق گالوانیزه صنعتی به دلیل روش ساخت و نوع پوشش‌دهی قیمت بالاتری دارد.
 • قیمت جهانی آهن آلات: قیمت جهانی فولاد هم یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در این قیمت‌گذاری است.
 • میزان عرضه و تقاضا و نوسانات نرخ ارز و دلار: این موارد هم در این قضیه تاثیرگذار هستند.
 • برند سازنده یا داخلی و خارجی بودن ورق: خارجی یا ایرانی بودن ورق هم می‌توان یکی از این عوامل تاثیرگذار در قیمت ورق دانست. ورق فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز از نمونه‌های پرفروش ورق صنعتی داخلی هستند.

به غیر از این موارد گفته شده، وزن ورق هم در قیمت نهایی این محصول تاثیرگذار است.با کلیک روی محاسبه‌گر وزن ورق، می‌توانید از وزن ورق خریداری شده مطلع شوید.

مهم است که ورق صنعتی را از مراکز معتبر و شناخته شده خریداری کنید؛ تنوع بالای این محصول باعث شده که خرید از مراکز معتبر، در نهایت باعث شود که شما یک خرید بهتر و مطابق با کاربرد موردنظر داشته باشید.آهن رسان یکی از مجموعه شناخته شده و فعال در زمینه فروش مقاطع فولادی است. فروش انواع ورق صنعتی یکی از فعالیت‌های اصلی این شرکت محسوب می‌شود.  آنچه که مجموعه آهن رسان را از سایر مراکز فروش مقاطع فولادی دیگر متمایز کرده است، خرید آهن آلات با چک است. در این مجموعه می‌توانید هرآنچه که نیاز دارید را به صورت اعتباری و چکی خریداری کنید.

برای خرید این محصول می‌توانید با شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ در تماس باشید و سفارشات خود را کاملا بیان کنید. بعد از آن، پیش فاکتور را از کارشناسان ما دریافت کرده و پرداخت می‌کنید و در مرحله بعدی، مجوز بارگیری پس از کنترل کیفیت محصولات برای شما ارسال خواهد شد. بعد از پرداخت هزینه‌های حمل‌ونقل در بهترین زمان ممکن، این محصول به دست شما خواهد رسید. مجموعه آهن رسان خوشبختانه شرایط خرید آهن آلات با چک را برای بسیاری از مهندسان، معماران و خریداران عادی فراهم کرده تا بتوانند بدون هیچ دغدغه‌ای خرید داشته باشند.

  نحوه جوشکاری آلومینیوم با دستگاه جوش

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می‌توانید با کارشناسان واحد فروش با شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ درتماس باشید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد ورق صنعتی و کاربرد این محصول در اختیار شما گذاشتیم. همان‌طور که گفته شد، ورق صنعتی از نظر نوع، جنس، آلیاژ و حتی روش تولید انواع مختلفی دارد. صنعتی خودرو، ریل، کشتی سازی و ساختمان سازی از صنایع مهم و پرکاربرد این نوع ورق هستند. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد انواع ورق صنعتی می‌توانید از طریق خط تلفن برای دریافت مشاوره خاص با ما در تماس باشید. کارشناسان ما اطلاعات لازم را در این زمینه دراختیار شما می‌گذارند. همچنین برای خرید ورق صنعتی هم می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

 1. ورق صنعتی چیست؟

ورق صنعتی یکی از انواع ورق‌های فولادی پرکاربرد است که قابلیت جوشکاری و برش‌کاری بالایی دارد.

 1. کاربردهای ورق صنعتی چیست؟

از این محصول می‌توان برای ساخت و ساز، کشتی سازی و بسیاری از تجهیزات استفاده کرد.

 1. ورق صنعتی چند نوع دارد؟

ورق صنعتی برنجی، ورق صنعتی فولادی و ورق صنعتی مسی از انواع این محصول هستند.

 1. برای خرید ورق صنعتی چه کنیم؟

برای خرید ورق صنعتی می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

 1. آیا می‌توان ورق صنعتی را از آهن رسان به صورت اقساطی خرید؟

بله. شما می‌توانید این محصول را به صورت اقساطی از مجموعه ما خریداری کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *