...

کاربردهای پروفیل کلافی

ایمان شکوهیان
کاربردها و مزایای پروفیل کلافی

اشیایی مانند کرکره مغازه ها، نرده های فلزی، چهارچوب ها، درب و پنجره ها همگی در خانواده پروفیل کلافی قرار می گیرند. در این نوشته قرار است به توضیح کامل در حوزه کاربردها و مزایای پروفیل کلافی بپردازیم با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

ویژگی های کاربردی پروفیل کلافی

به طور عمده اکثر پروفیل ها از ورق های فلزی گرم نورد و سرد نورد، ورق های گالوانیزه، ورق های استیل و آلومینیوم ساخته می شوند که بیشترین نوع استفاده از آن ها در ساختمان سازی، ساخت درب و پنجره های آهنی و ساخت تیرآهن و …مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردها و مزایای پروفیل کلافی

ساختار استاندارد پروفیل کلافی

ابعاد پروفیل کلافی کاملا استاندارد است و ساختار مطلوب این پروفیل سبب شده تا برای ساختن چهارچوب های درب و پنجره و… از این مقطع فولادی استفاده شود.

روش تولید پروفیل کلافی

پروفیل های کلافی را می توان با استفاده از روش نورد سرد تهیه کرد که که برجسته ترین ویژگی در رابطه با این پروفیل های لبه ی تولید شده توسط نورد گرم است که عمدتا با ضخامت بیشتری تولید می شود و برای مصرف در حوزه ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

نورد کاری سرد و نورد کاری گرم

 • نورد گرم

در فرآیند نورد گرم فلز مورد نظر در میان دو غلتک و برخلاف جهت یک دیگر شکل دهی می شوند در این پروسه فاصله بین دو غلتک کمی کوچکتر از ضخامت فلز است و همین سبب می شود تا طول پروفیل افزایش پیدا کند. در این فرآیند با توجه به این که سرعت غلتک ها بالاست و اصطحکاکی که بین غلتک و فلز به وجود می آید سبب شکل دهی پروفیل می شود در این فرآیند معمولا از ضخامت پروفیل کاسته می شود.

کنترول دما در فرآیند نورد گرم و ساختن پروفیل کلافی با یک لبه بسیار مهم است که برای ایجاد شکل مورد نظر در پروفیل کلافی باید در وهله ی اول دمای فلز تا مقدار مشخصی افزایش پیدا کند و این حرارت برای مدت طولانی به صورت یکنواخت حفظ شود و زمانی که حرارت تایید ‌شده به سطح فلز برای تولید پروفیل کلافی به صورت یکنواخت وارد نشود. تغییر شکل پروفیل هم در نهایت غیر یکنواخت خواهد بود.

معایب مزیت ها
عدم دقت کافی در ماشین کاری و عملیات های حرارتی در پروسه ی تولید بهترین گزینه برای شکل دهی به سازه های ساختمانی محسوب می شوند.
کاهش سرعت در پروسه تولید به علت فاصله هوای بین ایندکتور و پروفیل و فریت برای تامین استحکام ستون های ساختمان ایده آل هستند.
عدم ثبات در قیمت گذاری با کاهش فاصبه هوایی بین ایندکتور،پروفیل و فریت می توان سرعت تولید را به نسبت روش های دیگر افزایش داد.
 • نوردسرد

 فرآیند سرد نورد عمدتا با هدف تغییر شکل پروفیل توسط نورد گرم تولید می شود. پروسه نورد سرد برای کاهش ضخامت ورق های پروفیل و اصطلاح ابعاد مورد نظر آن در مرحله نهایی تولید پروفیل اجرا می شود. باید دقت داشت که پروسه نورد سرد در دمای حداکثر ۲۰۰ درجه سانتی گراد صورت می پذیرد. برای اطلاع از قیمت پروفیل امروز کلیک کنید.

بر اساس چه معیارهایی پروفیل کلافی را قیمت گذاری می کنند!؟

قیمت گذاری پروفیل کلافی عمدتا بر اساس وزن ها آن ها صورت می پذیرد. پروفیل استاندارد ۶ متری در حالت کلی وزنی برابر با ۱۴ کیلو گرم دارد. همچنین وجود لبه یا در اصطلاح همان کلاف در قیمت گذاری پروفیل کلافی حائز اهمیت می باشد. جنس ورق های پروفیل هم در قیمت گذاری آن ها دخیل می باشد زیرا پروفیل‌های کلافی به جز فولاد کربن، از انواع دیگری از جمله آلومینیوم و یا گالوانیزه هم ساخته می‌شوند.

کاربردها و مزایای پروفیل کلافی

از جمله کاربردهای پروفیل کلافی می توان به:

پروفیل کلافی که به پروفیل ۵۰۷ نیز معروف است در بسیاری از صنایع و تجهیزات فلزی به کار برده می شود از جمله مهم ترین صنایعی که از این پروفیل به اندازه زیاد استفاده می کنند صنعت ساختمان سازی و ساخت تختخواب های فلزی می باشد:

 1. ساخت انواع نرده های فلزی در ساختمان ها
 2. ساخت درب و پنجره با توجه به جنس پروفیل
 3. نرده سازی و محافظ سازی در مکان های عمومی مانند پارک ها
 4. ساخت تخت و مبلمان های فلزی
 5. ساخت اسکلت های فلزی و ستون های ساختمانی
 6. صنعت خودروسازی و ساخت شاسی ماشین های بزرگ صنعتی
 7. ساخت انواع کرکره و چهارچوب های فلزی
 8. ساخت سوله و سقف سازه

نکته:

شکل پذیری خوب فولاد سبب شده تا مقاطع پروفیل کلافی در صنعت خودروسازی و ساختمان سازی بیشتر مورد استقبال و مصرف قرار بگیرند.

 مزایا و معایب پروفیل کلافی

پروفیل کلافی نیز مانند دیگر مصالح ساختمانی از مزایا و معایبی برخوردار است:

 • بهترین نوع مصالح ساختمانی برای شکل دهی به سازه های ساختمانی هستند.
 • دقت کافی در عملیات ماشین کاری و حرارتی در پروسه تولید ندارند.
 • برای تامین استحکام ستون های ساختمانی بسیار مناسب هستند.
 • سرعت را در پروسه تولید کاهش می دهند به علت فاصله هوایی که دارند. (با کاهش فاصله هوایی بین ایندکتور، پروفیل و فریت می‌توان سرعت تولید را نسب به روش‌های دیگر افزایش داد.)
 • از ثبات در قیمت گذاری برخوردار نیستند.

را می توان اشاره کرد.

در این مقاله درباره کاربردها و مزایای پروفیل کلافی به صورت جامع توضیحاتی را ارائه کردیم. شما می توانید برای مطالعه بیشتر در حوزه پروفیل و سایر محصولات آهنی به مقالات وبلاگ سایت آهن رسان مراجعه نمایید،همچنین جهت استعلام فوری قیمت پروفیل مشهد و انواع مقاطع آهنی و فولادی با کارشناسان آهن رسان تماس بگیرید.

۰۵۱۳۱۹۱۶☎️

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *