فرمول محاسبه و جدول وزن ورق سیاه

فرمول وزن ورق سیاه

برای محاسبه وزن ورق سیاه در قدم اول باید تمامی نکات و عوامل موثر در آن را شناسایی کنید. ورق سیاه همانند دیگر ورق های فولادی فرمول محاسبه وزن ورق و جدول وزنی منحصر به فردی دارد؛ وزن این قطعات و فرمول وزنی آن ها به سایز ورق وابسته است. در این مقاله آهن رسان وزن ورق سیاه را برای شما ارائه می دهیم. علاوه‌براین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق سیاه به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

محاسبه وزن ورق سیاه

فرمول محاسبه وزن ورق سیاه

فرمول کلی برای محاسبه وزن ورق سیاه به شرح زیر است:

وزن ورق سیاه = ۷.۸*ضخامت ورق*عرض ورق*طول ورق

طبق فرمول محاسبه بالا ابتدا باید تمامی عوامل از جمله طول، عرض و ضخامت ورق را به واحد میلی متر تبدیل کنید؛ با این روش وزن یک شیت ورق سیاه بر حسب واحد کیلوگرم به دست می آید. از آن جا که هر کارخانه و تولید کننده ورق، وزن ورق سیاه خود را با سایز دلخواه ارائه می دهد، سایز و ابعاد هر ورق از اهمیت بالایی برخوردار است. این عوامل باعث تفاوت قیمت ورق امروز از این نوع، با دیگر انواع ورق در بازار شده است.

در کشور ما کارخانه های زیادی مثل کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، فولاد گیلان، اکسین اهواز و … در حوزه تولید ورق سیاه مشغول به فعالیت هستند. چنانچه می‌خواهید با ۵ کارخانه معروف تولید کننده ورق در ایران آشنا شوید، لینک درج شده را باز کنید. در ادامه مقاله مشخصات ورق سیاه در این کارخانه های فولاد را برای شما شرح می دهیم:

کارخانه عرض طول ضخامت
فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰

۱۲۵۰

۱۵۰۰

کویل ۲ تا ۵
فولاد کاویان ۱۲۵۰

۱۵۰۰

کویل

۶

۳ تا ۱۵

۸ تا ۱۰

اکسین خوزستان ۲۰۰۰ ۶ و ۱۲ ۱۲ تا ۹۰
نورد فولاد گیلان ۱۰۰۰

۱۲۵۰

کویل ۸ تا ۱۱۰

۲ تا ۱۲

نورد قطعات فولاد ۱۲۰۰ ۶ ۸ تا ۲۵
فولاد درخشان اراک ۱۰۰۰

۱۲۵۰

۶ ۱۵ تا ۴۰
نورد لوله اهواز ۶۰۰ کویل ۲ تا ۱۲

جدول اشتال ورق سیاه چیست؟

جدول اشتال انواع ورق فولادی، مربوط به وزن ورق های سیاه است. این جدول د ر کتاب جداول اشتال درج شده است، در واقع در این ورق سیاه را همانند یک تسمه در نظر گرفته و جدول آن پهنایی بین ۱۶۰ تا ۱۲۰۰ میلی متر دارد. شما قادر هستید با پیدا کردن ابعاد ورق ، وزن هر متر مربع را بدست آورید، برای اینکه بتوانید وزن یک کویل را بدست آورید، میبایست در مساحت کل آن ضرب کنید. مشخصات و قیمت ورق سیاه را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

  مقایسه تیرآهن معمولی و هاش

محاسبه وزن ورق سیاه

محاسبه وزن با استفاده از جدول وزن وزن سیاه

شما می توانید از روش های دیگری برای محاسبه وزن ورق سیاه استفاده کنید. یکی از این روش ها استفاده از جدول وزنی ارائه شده توسط سازنده اصلی آن است. در کشور ما برندهای تولید کننده ورق سیاه معمولا آن را در گرید های متفاوتی مثل ورق st37 یا ورق st52 ارائه می دهند. شما با این روش در زمان محاسبه وزن، می توانید به اصالت قطعه و میزان کیفیت آن پی ببرید. برای اطلاع از قیمت ورق st37 و قیمت ورق st52 به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

برای اطلاع از مهمترین کارخانجات ورق سیاه کلیک کنید.

جدول وزن ورق سیاه تولیدی کارخانجات

جمع بندی

در این مقاله شما می توانید با اطلاع از فرمول محاسبه وزن ورق سیاه و جدول وزنی مربوطه، وزن ورق سیاه خود را محاسبه کنید و از سفارشات و صحت وزنی آن ها مطلع شوید. البته توجه داشته باشید قیمت آهن بر قیمت ورق در مشهد نیز تاثیر زیادی دارد، بهتر است قبل از نهایی کردن سفارش خود از آخرین قیمت آهن امروز بازار مطلع شوید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *