...

مشخصات و کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

ایمان شکوهیان
ورق گالوانیزه چیست

ورق گالوانیزه چیست؟ ورق گالوانیزه طی فرآیند گالوانیزاسیون، لایه ای بر روی ورق فولاد و یا ورق آهنی، ایجاد می کند. ورق های فولادی و آهنی در صنایع گسترده ای کاربرد دارند ولی این نوع ورق ها، به مرور دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند. خوردگی و زنگ آهن سطح ورق زمینه تضعیف و تخریب تمام ورق های فولادی و آهنی را فراهم می کند. از این رو، فرآیند گالوانیزاسیون، لایه ای را بر روی سطح  انواع ورق فولادی و آهنی ایجاد می کند تا مانع از برخورد مستقیم رطوبت و اکسیژن با ورق شود. در اینجا بطور کامل بخوانید که ورق گالوانیزه چیست و قیمت ورق گالوانیزه چگونه تعیین میشود و با مهمترین مشخصات و مزایای آن آشنا شوید.

ورق گالوانیزه چیست؟

این ورق، از فلز پایه فولاد و یا آهن ساخته شده است که توسط فلز روی و گاها توسط فلز روی و آهن، پوشانده می شود. لایه ی پوششی ورق گالوانیزه، ممکن است از نوع Z و یا از نوع ZF باشد. پوشش Z، از جنس روی خالص می باشد که سطح این ورق را پوشش می دهد و پوشش ZF، از جنس روی و آهن می باشد که بر روی ورق فولادی و آهنی، سوار می شود. با مرجع خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید.

 

 

پوشش فلزی نسبت به فلز پایه (آهن و یا فولاد) الکترونگاتیویته تر است، از این رو، پوشش فلزی نقش آند را بازی می کند و فلز پایه، به عنوان کاتد می باشد. هر گونه خوردگی و زنگ زدگی، متوجه آند است و تنها به پوشش فلزی آسیب وارد می شود و در عوض، کاتد دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود و میزان اکسیداسیون فلز پایه، به حداقل می رسد. میزان پوشش فلزی که بر روی این ورق قرار می گیرد، متفاوت می باشد و میزان آن در حدود ۱۰۰ گرم بر مترمربع تا ۳۵۰ گرم بر مترمربع، متغیر می باشد. میزان دقیق پوشش فلزی ورق بسته به جرم پوشش فلزی دارد و هر چه جرم پوشش فلزی بیشتر باشد، پوشش باکیفیت تر عمل خواهد کرد.

ورق گالوانیزه طی عملیات گالوانیزه گرم و یا الکتروگالوانیزه، پوشیده می شود. این پوشش فلزی، مانع از رسیدن رطوبت و اکسیژن هوا به فلز پایه (آهن و یا فولاد) می شود. پوشش فلزی، علاوه بر این که مانع از خوردگی و زنگ زدگی فلز پایه در ورق های گالوانیزه می شود، سطحی براق و شکل پذیری را به ورق های گالوانیزه، می بخشد.

مشخصات ورق گالوانیزه

بررسی مشخصات ورق گالوانیزه

این محصول با ورق فولادی و ورق آهن، کاملا متفاوت است و برتری آن بر همگان آشکار است. از این رو، مشخصات ورق گالوانیزه شامل مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و اکسیداسیون، ظاهر سطحی شکیل و براق و قابلیت شکل پذیری آن، است. ضخامت پوشش فلزی این ورق بر اساس جرم پوشش فلزی، تعیین می-شود. ضخامت پوشش فلزی گالوانیزه گرم بسته به ضخامت لایه ی فلزی دارد که این لایه از جنس آلیاژهای روی و آهن می باشد. هر چه پوشش فلزی ضخیم تر باشد، ورق فولادی و آهنی گالوانیزه شده، در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مقاوم تر و بادوام تر خواهد بود و در عوض، هر چه پوشش فلزی ضخیم تر شود، قابلیت شکل پذیری ورق کاهش می یابد. برای مشاهده مشخصات و قیمت ورق در انواع مختلف، به لینک درج شده مراجعه نمایید.

 

 

از دیگر مشخصات ورق گالوانیزه، می توان به کاربردهای کشش عمیق، قابلیت رنگ پذیری بالای این ورق ها، قابلیت جوش، سختی ورق ها، شکل پذیری و قابلیت چسبندگی ورق ها به یکدیگر، اشاره کرد. استحکام کششی لایه پوششی، با افزایش ضخامت پوشش فلزی، افزایش می یابد. یکی دیگر از مشخصات این محصول، ضخامت پوشش فلزی در گوشه ها و لبه های ورق می باشد که کمی ضخیم تر از سطح ورق است. پوشش های گالوانیزه (نوع Z و یا نوع ZF) در برابر آسیب و ضربه های سخت، فوق العاده مقاوم هستند و مانع از ورود هر گونه آسیبی به فلز پایه (ورق فولادی و یا ورق آهنی) می شوند.

از این رو، مقاومت و استحکام فولاد و آهن پوشش داده شده، افزایش می یابد. بنا به مشخصات ورق گالوانیزه، پوشش فلزی ورق ها تا بیشتر از ۷۰ سال، دوام و ماندگاری دارند. فولاد و آهن گالوانیزه، جایگزین خوبی برای فولاد ضد زنگ هستند و می توانند بهتر از آن، عمل کنند. در صورتی که پوشش فلزی آسیب ببیند، فلز زیرین (فولاد و یا آهن) محافظت شده باقی می ماند و دچار اکسید نمی شود. به نوعی می توان گفت که عمر این ورق ها در صورت از بین رفتن پوشش فلزی هم، حفظ می شود.

کاربرد ورق گالوانیزه

این ورق کاربرد گسترده ای در صنایع دارد، چرا که عمر و دوام طولانی مدتی دارد. از جمله انواع کاربردهای ورق های گالوانیزه، می توان به تولید تجهیزات و ادوات کشاورزی اشاره کرد. از این رو، در تولید سیلوهای غلات و سمپاش ها، از ورق های فولادی با پوشش فلزی استفاده می شود. علاوه بر ساخت سیلوهای گالوانیزه، می توان به صنعت خودروسازی، اشاره کرد. در تولید قسمت هایی از خودرو، اعم از بدنه خودروها و اتوبوس ها و کامیون ها، مخزن های سوخت و روغن، کف کابین، فیلترهای هوا و روغن و لوله های خارجی، اشاره کرد. یکی از انواع کاربرد ورق گالوانیزه، مصارف ساختمان سازی می باشد.

 

 

کاربرد ورق گالوانیزه

در ساخت سقف، دیوارهای جانبی، پانل ها، ناودان های کرکره ای، نرده ها، سقف های کاذب، پارتیشن ها، دیوارهای جدا کننده، دیوارهای مجاری، درهای کرکره ای، سپرهای بزرگراه و زاویه های شکاف دار، از آن استفاده می شود. بطورکلی کاربرد ورق گالوانیزه شامل صنعت خودروسازی، تولید لوازم خانگی، ساختمان سازی، تجهیزات ترافیکی، تولید رابیتس، ساختمان های صنعتی، ساخت سیلوهای گالوانیزه، راه سازی و صنعت برق و الکترونیک و کامپیوتر، می شود. پیش تر به صنعت تجیهزات لوازم خانگی اشاره کردیم، از این رو، مصارف خانگی شامل تولید انواع صندوق، جعبه یخ، وان، سطل، مخزن های آب، سطل های ذخیره، ماشین های لباسشویی و درهای حمام، از این ورق ها می شود. در تولید و ساخت انواع کولرهای گازی، یخچال، فریزرها، تابلوهای الکترونیکی و لامپ های تزئینی، از ورق های فولادی و آهنی با پوشش فلزی، استفاده می شود.

کاربرد ورق گالوانیزه محدود به موارد فوق نمی شود، بلکه شامل تولید میز، کمد، کابینت، قفسه، صندلی های سبک وزن، لوله کشی، ساخت بشکه ها، ظروف، روکش های حرارتی، تابلوها و علائم جاده ای، می شود. به صورت جمع بندی می توان به ساخت تابلوهای صنعتی و یا برق شهری، ساخت انواع لوله، پروفیل و محصولات فولادی دیگر، اشاره کرد. خرید ورق های گالوانیزه نسبت به عمر و دوامی که دارند، فوق العاده به صرفه و اقتصادی می باشد و از این رو، بسیاری از صنایع، برای بهبود کیفیت خود، از این ورق ها استفاده می کنند.

 

 

انواع ورق گالوانیزه چیست؟

  • ورق های آهنی گالوانیزه شده: یکی از انواع ورق های گالوانیزه، ورق های آهنی هستند که به پوشش مخصوص مجهز شده اند. پایه این نوع ورق ها، از فلز آهن می باشد و سپس یک لایه پوششی، سطح آن را فرا می گیرد. پوشش فلزی موجب بالا رفتن مقاومت فلز پایه در برابر خوردگی، اکسیداسیون، زنگ زدگی و ضربه، می شود. ورق های آهنی گالوانیزه شده در ضخامت معینی تولید می شوند. ضخامت ورق های گالوانیزه شده معادل ۰.۵ میلی متر می باشد و عرض آن در اندازه های ۱ متر و ۱.۲۵ متر، متغیر است و بسته به سفارش، طول آن مشخص می شود. طرح این نوع ورق ها، متنوع است و شامل طرح های ذوزنقه ای، سفالی، شادولاینی و کرکره ای، می شود.

مزایای ورق گالوانیزه

  • ورق های فولادی گالوانیزه شده: انواع ورق گالوانیزه، شامل ورق های فولادی می شود. فلز پایه این نوع اوراق، از جنس فولاد می باشد. ورق های فولادی گالوانیزه شده، مقاومت و استحکام بالاتری نسبت به ورق های آهنی گالوانیزه شده، دارند. ضخامت این ورق ها معادل ۰.۵ میلی متر است که در عرض های ۱ متر و ۱.۲۵ متر و با طول دلخواه، به فروش می رسد. ورق های فولادی گالوانیزه شده، در رنگ بندی متنوعی تولید شده است و رنگ-هایی چون آبی، قرمز، سبز، زرد، نارنجی و قهوه ای، را شامل می شوند. طرح های ورق های فولادی گالوانیزه شده همانند طرح های ورق های آهنی گالوانیزه شده است و شامل طرح های ذوزنقه ای، کرکره ای، شادولاین و سفالی، می شوند.

 

 

  • ورق های رنگی گالوانیزه شده: ورق رنگی گالوانیزه شده همان ورق های گالوانیزه شده ای هستند که در سقف به کار می رود. ورق گالوانیزه رنگی با یک لایه رنگ الکترواستاتیک، کاور شده و به صورت رنگی در بازار موجود هستند. این نوع ورق ها در صنایعی چون ساخت و ساز و ساختمان سازی برای پوشش سقف ها و شیروانی ها در ساخت ویلاها و سوله ها، کاربرد دارند.

مزایای ورق گالوانیزه

  1. مقرون به صرفه بودن: در روش گالوانیزاسیون و در تولید ورق گالوانیزه، روی و آهن مذاب، به سطح فولاد می چسبند و ورقی را تولید می کنند که فوق العاده بادوام است. سایر روش هایی که به منظور جلوگیری از اکسیداسیون به کار می روند، نیازمند هزینه های تعمیر و نگه داری هستند ولی این نوع ورق ها، نیازی به هزینه های جانبی ندارند. در نگاه اول، قیمت ورق گالوانیزه بالاتر از ورق های فولادی و آهنی می باشد ولی هزینه های بعدی آن، تقریبا صفر است.
  2. طول عمر و دوام بالا: این ورق ها مناسب محیط هایی هستند که میزان اکسیداسیون در آن جا، بالا است. از این رو، ورق های فولادی و آهنی که دارای پوشش فلزی هستند، در این محیط ها، مورد استفاده قرار می گیرند. طول عمر ورق گالوانیزه، بین ۲۰ تا ۷۰ سال، متغیر است و میزان دوام آن، بستگی به میزان قرار گرفتن ورق در مجاورت واکنش های اکسیداسیون است.
  3. سختی: میزان سختی پوشش های گالوانیزه، بالا است و علاوه بر این که فلز پایه را در برابر خوردگی و زنگ زدگی و اکسیداسیون، حفظ می کند، در برابر صدمات و آسیب های ناشی از حمل و نقل هم از فلز پایه مراقبت می کند.
  4. بازرسی سالیانه: در سازه ها، نیاز است که ورق ها بازرسی شوند تا سلامت آن ها بررسی شود. برای بررسی سالیانه سازه ها، نیاز است که از ورق ها آزمایش گرفته شود و با بررسی جواب تست، سلامت سازه ها تایید گردد. این محصول نیازی به آزمایش ندارد و مهندس ناظر می تواند با بررسی چشمی، سلامت آن را بررسی کند.
  5. تمیز کردن ساده: یکی از مزایای ورق گالوانیزه، تمیز کردن ساده و راحت این نوع ورق ها است. با آب قلیایی و یک پارچه، می توان سطح پوشش فلزی را تمیز کرد.
  6. صرفه جویی در مصرف منابع: فرآیند گالوانیزاسیون با وارد کردن ورق فولادی و آهنی به درون حمام مذاب، انجام می شود. حمام مذاب قابلیت استفاده چندین باره را دارد و به صورت یکبار مصرف نیست.
  7. تطبیق پذیری بالا: ورق های فولادی و آهنی گالوانیزه شده، مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می شوند و از این رو، قابل اعتماد هستند.

 

 

انواع ورق گالوانیزه

برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد این محصول، ازطریق منوی بالای سایت وارد صفحه مربوطه شوید. همچنین می توانید به منظور استعلام قیمت آهن امروز، قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد و تمامی محصولات و دریافت مشاوره، با ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

این ورق ها زنگ نمی زنند؟

خیر تا مدت زمان طولانی دچار خوردگی نمی شوند.

آیا می توان از این ورق ها در ساخت مخزن هم استفاده کرد؟

بله قابل استفاده است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *