ورق دامپا چیست؟ کاربرد و مزایای دامپا

کاربرد ورق دامپا

ورق دامپا یکی از محصولاتی است که در صنایع تولیدی مختلف مورد استفاده گسترده ای قرار می گیرد. این یکی از انواع ورق فولادی با ویژگی های منحصر به فردی است که سبب شده در شرایط مختلف قابل استفاده باشد. مراحل تولید و ابعاد و ضخامت آن ها طبق نیاز مشتری و کاربرد مورد نظر قابل تغییر است. همین امر باعث استفاده دو چندان از آن در صنایع شده است. نکات بیشتر را تا انتهای این مقاله آهن رسان بررسی می کنیم.

کاربرد ورق دامپا

کاربرد ورق دامپا طبق جنس و نوع آن در شرایط مختلف می تواند تغییر کند. ابعاد و ضخامت آن نیز طبق تشخیص تولیدکنندگان قابل تغییر است. در ادامه با توضیح بیشتر درباره ویژگی ها و کاربرد این محصول راحت تر می توانیم به سوال ورق دامپا چیست، پاسخ دهیم و آن را بهتر بشناسیم. این ورق ها بگونه ای ایفای نقش کرده اند که امروزه در صنایع ساختمان سازی به یکی از عضو های اصلی تبدیل شده اند.

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

ویژگی ها و مشخصات ورق دامپا منجر به گسترش استفاده از آن در حوزه های مختلف شده است. به طور عمده از دامپا به عنوان عایق طی ساخت و ساز ها استفاده می شود. این ورق ها با قرار گیری در دیواره ها یا سقف سازه باعث مقاومت و عایق بندی محیط می شوند. انواع فلزی این ورق برای عایق بندی حرارتی ساختمان مسکونی و تجاری، سوله ها، باغات و روکش های خانگی استفاده می شوند. مکان هایی که ساختمان آن ها به استحکام کمتری نیاز دارد توسط ورق های پلاستیکی نیز می توانند عایق بندی شوند. این ورق ها اگر چه دوام خوبی ندارند اما استحکام آن ها از ورق فلزی کمتر است. علاوه بر این ورق های نسبت به صدا نفوذ ناپذیری کمتری دارند و بهتر است برای ساختمان های کم تردد تر و به صورتی موقتی استفاده شوند.

مقاوم ترین نوع این ورق راه راه یا موج دار است. این امر موجب شده تا در گاراژها و کانکس ها که اهمیت عایق بندی چند برابر می شود از این مدل ورق ها استفاده شود. بطور کلی، نقش اصلی ورق دامپا عایق بندی و محافظت می باشد. تولیدکنندگان باتوجه به نوع نیاز و ویژگی های نوع دامپا مورد نظر تشخیص می دهند که کدام ورق را کجا استفاده کنند.

انواع ورق دامپا

ویژگی های دامپا

پس از تعریف ورق دامپا نوبت به بررسی ویژگی ها و مشخصات این محصول می رسد. این ورق ها نیز مانند هر محصول دیگری دارای یک سری مزایا و یک سری معایب مشخص هستند. در این بخش به بررسی مزایای ورق دامپا می پردازیم. از جمله ویژگی های مثبت ورق دامپا داشتن چگالی اندک می باشد. چگالی کم مواد منجر به سبک تر شدن وزن آن ها و استفاده بهتر و بیشتر از محصول در صنعت می شود.

  مشخصات فولاد ck45

ایجاد عایق حرارتی وظیفه و نقش اصلی این ورق می باشد. عایق در برابر رطوبت، سر و صدا و عوامل خارجی تخریب کننده از مزایای این ورق ها می باشد. یکی دیگر از نقش های مهم ورق های دامپا که از ویژگی های بی نظیر آن حاصل شده است، ضد زلزله بودن آن می باشد. این امر باعث استفاده حداکثری طی ساخت و ساز ها شده تا طی بروز حوادثی همچون زلزله میزان آسیب ها و خسارات جانی به کمترین مقدار ممکن برسد.

این ورق ها دارای ترکیباتی هستند که آن ها را به محصولی غیر قابل اشتعال تبدیل کرده است. ایمنی کار طی طولانی مدت با استفاده از این ورق ها چند برابر می شود. درنهایت، نصب آسان و سریع و انعطاف پذیری آن ها مزایای آن ها تکمیل کرده است. قابلیت رنگ آمیزی این ورق ها باعث شده تا طبق سلایق مختلف بتوان آن ها را در واحد ها نصب نمود. مزایا و ویژگی های این ورق ها بی شمار است و هنوز هم انتظار می رود که ویژگی های آن رو به پیشرفت بیشتر باشند.

ورق دامپا چیست

انواع ورق دامپا

تولیدکنندگان ورق با مشاهده حجم تقاضای بازار برای خرید و دستیابی به این نوع ورق و افزایش این استقبال اقدام به تولید این محصول در انواع مختلف کرده اند. هر یک از این ورق ها دارای جنس ها و مشخصات منحصر به فردی هستند. مثلا یکی از انواع ورق دامپا پرکاربرد و پرفروش بازار، ورق های فلزی می باشند. این ورق ها بیشتر از جنس فلز های سبک و مقاوم مانند آلومینیوم یا فولاد هستند. برای افزایش نفوذناپذیری و ماندگاری آن ها ورق نازکی از جنس روی نیز روی این ورق قرار گرفته است. ترکیبات مختلفی به منظور ارتقا سطح کیفی و مقاومت آن نیز به آن ها اضافه می شود.

  ورق a283 چیست؟

ورق های پلاستیکی یکی دیگر از انواع ورق های دامپا هستند. این نوع دامپا زیبایی ظاهری ندارد و نسبت به دامداری فلزی از مقاومت کمتری برخوردار است. با این وجود از ورق دامپای پلاستیکی در صنایع و به منظور عایق بندی مکان های غیر مسکونی نظیر انبار های کم تردد استفاده می شود. ورق دامپای موج دار یکی دیگر از مدل های دامپا می باشد. جنس این ورق ها فلزی بوده اما سطح آن ها دارای موج های کوچک می باشد. این ساختار دوام و یکپارچگی ورق را بیشتر کرده و آن را با بازدهی بیشتر و بهتر قابل استفاده می کند. این ورق ها نیز زیر مجموعه های مختلفی دارند. مثلا برخی از آن ها از نوع ورق گالوانیزه بوده و برخی دیگر با استفاده از پلی استر پوشانده شده اند. این عوامل منجر به افزایش استفاده از این محصول در صنایع مختلف شده است. برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه روی لینک درج شده کلیک کنید.

تعریف ورق دامپا

روش های تولید ورق دامپا فلزی

تولیدکنندگان طی روند تولید این محصول دقت و حساسیت بالایی به خرج داده اند. آن ها هنوز هم با اضافه کردن ترکیبات شیمیایی جدید سعی در ارتقا سطح کیفی و کاربردی این محصول دارند. مثلا با اضافه کردن اسید های مخصوص به ترکیبات این ورق موجب جلوگیری از زنگ زدن آن طی تماس با رطوبت می شوند. این موارد نیز دست به دست هم داده و منجر به عملکرد بهتر این ورق ها و استفاده گسترده تر از آن ها در صنایع مختلف از جمله صنایع ساخت و ساز شده است.

دو روش اصلی برای تولید ورق دامپا وجود دارد. این محصول از دو روش سنتی و صنعتی به دست می آید. در روش سنتی نسبت به روش صنعتی نیاز به نیروی انسانی بیشتر مشاهده می شود. این امر باعث کاهش سود کار نیز می گردد. در این روش از دستگاه های مختلفی استفاده می شود اما یکی از عیوب اصلی این روش محدودیت در طول ورق های تولید شده می باشد. ورق های تولید شده به روش سنتی در نهایت می توانند طولی معادل ۳ متر داشته باشند. ممکن است نیاز مشتریان به ورق هایی با طول بیشتر باشد که این روش محدودیت های زیادی را در تولید به وجود می آورد.

  مشخصات فولاد st37

روش صنعتی نسبت به روش سنتی نیاز کمتری به نیروی انسانی داشته و محدودیت های روش قبل را ندارد. در این روش از دستگاه خم و برش استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه می توانیم ورق هایی در ابعاد و اندازه دلخواه تولید کنیم. یکی دیگر از برتری های این روش نسبت به روش سنتی، کمتر بودن ضایعات فلزی و پسماند های ناشی از تولید می باشد. تمامی این موارد منجر شده تا سود اقتصادی ناشی از تولید ورق های دامپا به روش صنعتی بسیار بیشتر از روش سنتی باشد. امروزه در اکثر کارخانه های تولیدی از دستگاه های جدید و پیشرفته و از روش صنعتی برای تولید این محصول استفاده می شود. سرعت و کیفیت کار نیز طی بهره گیری از این روش بسیار بیشتر و مفید تر است.

قیمت ورق دامپا تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت این محصول همچون قیمت ورق در انواع دیگر، با توجه به معیار های مختلفی مشخص می شود. این معیار ها توسط تولیدکنندگان و عرضه کنندگان این محصول تشخیص داده می شوند. مثلا درجه بندی کیفی ورق از جمله عوامل مهم طی تعیین قیمت این محصول به شمار می رود. محصولات درجه یک و استاندارد نسبت به محصولاتی که دارای ناخالصی هستند با قیمت بیشتری به فروش می رسند. ابعاد ورق دامپا و ضخامت آن نیز با توجه به نوع کاربرد و نیاز مشتری تعیین می شود و تا حد زیادی روی قیمت آن تاثیر می گذارد.

تولیدکنندگان فولاد پس از تولید نیز مشتریان را رها نکرده و روش های خرید مناسبی را برای دستیابی آن ها به ورق دامپا ایجاد کرده اند. یکی از رایج ترین و آسان ترین روش های به وجود آمده، روش حضوری می باشد. مشتریان می توانند به مراکز فروش معتبر مراجعه کنند و ویژگی های محصول را از نزدیک مشاهده کنند. پس از بررسی آن ها می توانند محصول را بدون واسطه از فروشندگان دریافت کنند.

  راهنمای خرید ورق فولاد و آهن

خرید آنلاین ورق نیز این روز ها محبوبیت زیادی بین خریداران پیدا کرده است. تولیدکنندگان سایت های فروش را با امنیت بالا راه اندازی کرده اند. مشتریان بدون اتلاف وقت می توانند ویژگی های محصول مورد نظر را از این سایت ها مشاهده کنند. پس از بررسی آن ها محصول را در تعداد دلخواه سفارش داده و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را درب منزل دریافت می کنند. برای استعلام قیمت ورق سیاه و قیمت میلگرد می توانید از کارشناسان فروش ما سوالات خود را پرسیده یا فرم صفحه اصلی را تکمیل نمایید تا در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار شود.

دامپا چیست

سوالات متداول

آیا قیمت این ورق بیشتر از ورق های رنگی معمولی است؟

خیر این ورق ها با هم فرق دارند.

آیا همه رنگ ها را دارید؟

بله تمام محصولات تولید شده را می توانیم تامین کنیم.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *