تفاوت فولاد نورد سرد و گرم چیست؟

ایمان شکوهیان
تفاوت فولاد نورد سرد و گرم

یکی از پرتکرارترین سوالات خریداران این است که تفاوت نورد سرد و گرم در چیست؟ در واقع مهم‌ترین عاملی که باعث تفاوت بین نوردکاری سرد و گرم شده است، تفاوت در محصولات و نتیجه خروجی این دو روش است. البته لازم به بیان است تمامی تفاوت ها در این محصولات به روش نورد آن ها ارتباط دارد و با مشخصات محصولات ارتباط خاصی ندارد. در ادامه مقاله آهن رسان، بصورت کامل به تشریح این دو روش می‌پردازیم.

تفاوت نورد سرد و گرم

ماهیت و هدف اصلی از انجام نورد فولاد، عبور دادن فلز از بین غلتک ها و مکان های مشخص شده است. درواقع، با این کار یک فشار زیاد به فلز وارد شده و بر ضخامت آن تاثیر مستقیم دارد. کم شدن ضخامت در فرایند نورد فولاد باعث زیاد شدن طول آن می شود.
شما می توانید برحسب شرایط و استانداردهای لازم نورد را در دماهای متفاوتی انجام دهید. بطور خلاصه، زمانی شما نورد را در دمای بالا انجام می دهید، به آن نورد گرم گفته و زمانی که در دمای پایین انجام می دهید، نورد سرد می گویند.

تاریخچه نورد

شروع فرایند نورد به قرن ۱۷ میلادی مربوط است. در زمان های گذشته، برای عبور دادن نورد از بین غلتک های مخصوص، از وسایل چدنی و چوبی استفاده می کردند. فولاد گران و افراد فعال در حوزه صنعت، فلزاتی مثل سرب و قلع را از داخل غلتک ها عبور می دادند؛ هدف آن ها از این کار کم کردن ضخامت بود. مشخصات و قیمت ورق قلع اندود امروز را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

در ادامه فرایند نورد، برای کاهش نیرو در جهت چرخاندن غلتک های بزرگ، از غلتک های کوچکتر استفاده می کردند. اما بعد ها با پیشرفت علم و فناوری تا حد زیادی فرایند نورد آسان تر شد. زمانیکه رشد و پیشرفت صنعت در این زمینه افزایش یافت، روش های به روزتری جایگزین روش های قدیمی شدند. ازجمله، این روش ها می تواند به نورد گرم و سرد اشاره کرد. به همین دلیل است که ما باید به تفاوت نورد سرد و گرم بپردازیم.

معرفی فولاد نورد گرم

روش گرم یکی روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان عملیات نورد کاری در فولاد را در دمای بسیار بالا انجام داد. درواقع، زمانی که شما فولاد را در یک دمای بسیار بالا قرار می‌دهید، فرم پذیری و شکل دادن به آن برای شما بسیار آسان می‌شود.
در مورد ماهیت نورد گرم باید بگوییم، این روش بلافاصله بعد از مرحله پرداخت تولید می‌شود. در نورد گرم به گرمای دوباره نیازی نیست؛ به دلیل این ویژگی‌ها، قیمت نورد فولاد گرم از فولاد نورد سرد کمتر است.

  فولاد کورتن چیست؟

تفاوت فولاد نورد سرد و گرم

موارد استفاده از فولاد نورد گرم

از فرایند نورد گرم برای محصولاتی مثل میله راه آهن، جوشکاری و شغل های حوزه فنی استفاده می شود. بصورت کلی زمانی که در پروژه نیازی به شکل و استایل دقیق نباشد، نورد گرم کاربرد دارد. از کاربرد نورد گرم می توان به تولید لوله ها، تولید و ساخت پروفیل و قطعات دیگر اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت پروفیل امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

معرفی روش نورد سرد

تفاوت نورد سرد و گرم در مدت زمان پرداخت و انجام آن‌ها است. در روش نورد سرد، فولاد موردنظر در دمای محیط نورد می شود.

لازم به ذکر است محصولات نورد سرد، از پوشش بسیار بهتری بهره مند هستند. در روش نورد گرم محصولات از متحدالمرکزیت، استقامت بالاتر و تلورانس بهتری برخوردار هستند. توجه داشته باشید کار کردن با میله‌ های نورد سرد، بسیار پیچیده تر و سخت تر از روش نورد گرم است؛ علت این پیچیدگی به خاطر وجود کربن در قطعات و محصولات است.

کاربردهای نورد سرد

اصولا از روش نورد سرد برای پروژه‌هایی استفاده می شود که کیفیت سطحی و استحکام در آن ها حائز اهمیت است. در ادامه تفاوت فولاد نورد گرم و سرد را بیشتر شرح می دهیم.

مقایسه محصولات نورد گرم و نورد سرد

مقایسه محصولات نورد سرد و گرم

حال پس از آشنایی کلی شما در خصوص تفاوت نورد سرد و گرم قصد داریم تا محصولات این دو روش و کاربرد آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

طبق تحقیقات و آزمایشات انجام شده فولادهایی که با روش نورد گرم تولید می شوند، از کیفیت بسیار کمتری بهره مند هستند. در روش نورد گرم، تمامی قطعات و محصولات تولید شده در دمای محیط شروع به سرد شدن می کنند؛ این امر باعث می شود شما در تنظیم کردن شکل و ابعاد ورق کنترل کمتری داشته باشید. توصیه می کنیم اگر اندازه و سایز محصولات برای شما اهمیت زیادی دارد، از روش نورد گرم استفاده نکنید. مشخصات و قیمت ورق امروز در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.
در دنیا صنعت و فولاد از روش نورد گرم برای محصولات با ابعاد بسیار بزرگ استفاده می شود. به صورت کلی تر روش نورد گرم برای پروژه هایی است که ظاهر و استایل کار برای کارفرمایان چندان مهم نیست.

در مقابل روش نورد سرد برای محصولاتی است که مقاومت و سایز کمتر اهمیت دارد. در روش نورد سرد کیفیت قطعات و محصولات بسیار بالاتر است و از محصولات روش نورد سرد می توان به تسمه، ورق و پروفیل اشاره کرد.

  جدول اشتال چیست؟

نورد گرم چه مزایایی دارد؟

  • نیروی کمتری برای اجرای این روش نیاز است.
  • از ماشین آلات و تجهیزات ساده تری برای این روش استفاده می شود.
  • هزینه نورد گرم کمتر است.
  • نیازی به فشار و نیروی زیاد نیست.

مزایای نورد سرد؟

  • مقاومت و دوام در روش نورد سرد بسیار بیشتر است.
  • در روش نورد سرد کنترل شما روی شکل پذیری و فرم محصولات و قطعات بیشتر است.
  • از انعطاف پذیری زیادی بهره مند است.
  • سایز و وزن ورق و محصولات در روش نورد سرد بسیار دقیق است.

تا به اینجای مقاله در مورد تفاوت نورد سرد و گرم با شما صحبت کردیم. توصیه می کنیم اگر قصد خرید محصولات فولادی با روش سرد یا گرم دارید، به صفحات مربوطه در سایت آهن رسان مراجعه کنید.

مقایسه محصولات نورد گرم و نورد سرد

این فروشگاه تمامی محصولات مختلف با روش نورد گرم و سرد را برای شما مهیا کرده است. هر خریداری طبق نیاز پروژه و بودجه ای که درنظر گرفته است، محصولات موردنظر خود را به ثبت می رساند. این فروشگاه خرید آهن از درصد محبوبیت و رضایت بسیار بالایی برخوردار است.

کلام آخر

شما در این مقاله با تفاوت نورد سرد و گرم به خوبی آشنا شده اید. با مطالعه دقیق این مقاله می توانید به معایب، مزایا و کاربرد هر دو روش پی ببرید. به زبان ساده تر روش نورد سرد همان فولاد های تولید شده به روش گرم است؛ با این تفاوت که در روش سرد، فرایند و کارهای بیشتری روی قطعات انجام می شود. اطلاعات بیشتر درمورد قیمت آهن امروز می توانید به صفحات موردنظر مراجعه کرده یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *