...

مهمترین دلایل تفاوت ورق گرم و سرد چیست؟

ایمان شکوهیان
مقایسه ورق سرد و گرم

مقایسه ورق گرم و سرد یکی از موضوعاتی است که در زمینه آهن آلات و مقاطع فولادی مطرح بوده و هست. بسیاری از مصرف کنندگان و خریداران ورق آهنی می خواهند بدانند که تفاوت ورق سرد و ورق گرم در چه چیزهایی است و این تفاوت ها از کجا ناشی می شود و در نوع کاربرد محصولات چه تفاوتی ایجاد می کند. با مقایسه ورق سرد و گرم یک سری از ویژگیها از انواع ورق فولادی ارائه می شود. با اطلاع از این ویژگیها می توان جای مناسب برای استفاده از ورق ها را تشخیص داد. دانستن تفاوت ورق سرد و گرم مهم است. زیرا این محصولات فولادی از نظر استحکام، مقاومت و قابلیت هایی مثل ماشین کاری، جوشکاری و غیره با هم فرق دارند و اگر در جای مناسب و درستی مورد استفاده قرار نگیرند ممکن است خسارت هایی به بار بیاورند. با آهن رسان، مرجع قیمت آهن همراه باشید تا نکات کاملی در این زمینه بیاموزید.

ورق گرم چیست؟

به ورق های فولادی و آهنی تولید شده به روش نوردکاری گرم را ورق گرم می نامند. این محصولات تنوع بالایی از نظر جنس، مشخصات فنی و مکانیکی دارند و توسط کارخانه های مختلفی تولید و عرضه می شوند. اگر می خواهید بدانید در پروسه نوردکاری گرم چه عملیاتی انجام می شود، چه اتفاقی بر روی فولاد می افتد و محصول ورق فولاد چگونه تولید می شود؛ به قسمت فرایند نورد گرم در این نوشته بروید. نکات بیشتر را در مقاله ورق گرم چیست بخوانید.

 

 

فرایند نورد گرم

در این پروسه غلتک های مختلفی وجود دارد. ابعاد و نوع آن ها بر اساس محصولی که قرار است تولید شود؛ فرق دارد. غلتک ها برای فرم دادن به فولاد و اسلب های فولادی استفاده می شوند. در این جا تختال های آهنی و فولادی را درون کوره هایی قرار می دهند تا تحت حرارت بالا قابلیت فرم دهی پیدا کنند وقتی فولاد داغ است راحت تر می توان به آن شکل داد بنابراین فلز در دمای بالای کوره مدام حرارت می بیند و مدام غلتک کاری می شود به این مرحله در اصلاح رول فرمینگ نیز می گویند. فولاد تحت فشار و کشش قرار می گیرد، ضخامتش کم می شود و تا تبدیل شدن به محصول ورق استاندارد، نورد می شود.

ابتدا اسلب های حرارت دیده را تحت نورد سنگین قرار می دهند تا ضخامت آن کاهش یابد و بر طول اسلب افزوده شود. در مرحله بعدی آن را تحت نورد میانی قرار می دهند و ضخامت اسلب به ضخامت محصول ورق نزدیک می شود. در مرحله آخر ان را تحت نورد سبک قرار می دهند تا ابعاد ورق و ضخامت آن دقیق شود. مشخصات و قیمت ورق نورد گرم در لینک درج شده قابل مشاهده است که در میان آنها قیمت ورق آلیاژی بعنوان یکی از ورق های گرم قابل مشاهده است.

تفاوت ورق سرد و گرم

ورق سرد چیست؟

به ورق های فولادی و فلزی که در دمای پایین و نزدیک به دمای محیط تحت نوردکاری قرار می گیرند و فرم دهی می شوند، ورق سرد گفته می شود. ورق سرد نسبت به نوع گرم آن نازک تر است و از استحکام و سختی خوبی برخوردار است. نکات بیشتر را در مقاله ورق سرد چیست مطالعه نمایید.

 

 

فرایند نورد سرد

در نوردکاری سرد، فولاد را تا دمای زیادی حرارت نمی دهند بلکه در دمای پایین تر عملیات نورد روی فلز انجام می شود که قطعاً به فشار و انرژی بالاتری نیاز دارد. با فشار دادن فولاد داغ، ساختار مولکولی آن تغییر می کند و قطعاً مشخصات فنی نیز تغییر می کند. به همین دلیل است که از نظر مقاومت و استحکام، ورق های سرد بالاتر هستند و در مورد ورقهای گرم افزایش میزان استحکام و مشخصات دیگر با روش های مختلفی مثل آلیاژی، آنیلینگ، سخت کاری و غیره به دست می آید.

در فرایند نورد سرد معمولاً از ورق هایی که ضخامت کمتر دارند – اسلب هایی که قبلاً در پروسه نوردکاری گرم نازک تر شده اند – و فولادهایی که انعطاف پذیر و نرم هستند استفاده می شود تا راحت تر نورد شوند و به ضخامت های خیلی کم مثل ۰.۱۲ تا ۲.۵ میلی متر تبدیل شوند.

برای تولید ورق سرد معمولاً از ورق های گرم استفاده می شود بنابراین باید ابتدا کاملاً تمیز و شست و شو شوند. مرحله اسید شویی در فرایند نوردکاری سرد برای این منظور است. بعد از آن ورق تحت نورد کاری قرار می گیرد بدون اینکه پیش گرم شده یا تحت حرارت قرار بگیرد. البته اصطکاک ایجاد شده خود گرمایی ایجاد می کند که آن هم باید کنترل شود. در این مرحله روغنکاری ورق جهت کنترل اصطکاک و روانتر بودن نوردکاری انجام می شود.

ورق های سرد نورد شده بعداً آنیل می شوند و حرارت دهی شده و سرد سازی انجام می شود تا از نظر استحکام و سختی بهبود یابند.

تفاوت ورق سرد و ورق گرم

مقایسه ورق سرد و ورق گرم

با مقایسه این ورق ها، عوامل موثر بر قیمت ورق آهنی را بهتر خواهید دانست. با توجه به اینکه ورق گرم تحت نورد گرم و در دمای بالا ساخته می شود، طبیعی است که سطحی سیاه رنگ داشته باشد که ناشی از اکسیداسیون فلز در دماهای بالا، سرد و گرم شدن و تحت فشار و کشش قرار گرفتن است. این در حالی است که سطح ورق سرد به این صورت نیست بلکه تمیز، شفاف و روشن تر است. برای رفع این مشکل در ورق های گرم معمولاً پس از خروج از خط تولید یک یا چند مرحله برای پاکسازی و شست و شوی ورق های گرم با روش های مختلف وجود دارد:

 • با فشار آب
 • با روش اسیدشویی
 • با روش سنگ زنی
 • با روش سندبلاست

معمولاً ورق های سرد رنگ پذیرتر هستند؛ بنابراین اغلب ورقهای رنگی و گالوانیزه بازار از نوع سرد هستند. در این مورد ورق روغنی ورق سرد پایه است که برای تبدیل به ورق های گالوانیزه، ورق رنگی، کرکره و طرح دار آماده می شود.

 

 

از نظر قیمت، ورق سرد گران تر از ورق گرم است زیرا روش تولید آن پیچیده تر است. ورقهای سرد و روغنی معمولاً در سه دسته معمولی، نیمه کششی و فوق کششی به بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است که این محصولات تاریخ انقضا دارند و هنگام خرید باید از این مورد اطلاع کسب کرد. معمولا قیمت ورق آلیاژی نیز بالاتر از ورق های فولادی معمولی است.

با توجه به اینکه ورق های سرد در ضخامت های خیلی کم تولید می شوند، معمولاً آن ها را به صورت رول در عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی متر به بازار عرضه می کنند.

مقایسه ورق گرم و سرد

بررسی انواع ورق گرم

تعداد زیادی از ورق های فولادی و آهنی موجود در بازار به روش نوردکاری گرم ساخته می شوند. ساخت ورق به روش گرم سریع تر، کم هزینه تر و بهتر است. ورق آلیاژی، ورقهای صنعتی و سیاه، اکثرا از نوع گرم به شمار می آیند.

 • ورق st37
 • ورق a36
 • ورق st52
 • ورق ck45
 • ورق a283
 • ورق a516
 • ورق mo40
 • ورق استیل

و بسیاری از گریدهای دیگر ورق های فولادی و آلیاژی را می توان نام برد. محصولات ورق یا به صورت رول – ضخامت پایین – یا به صورت شیت – ضخامت های بالا- تولید می شوند. مثلا ورق سیاه برشی نوعی ورق سیاه رول است که برش می خورد. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه برشی امروز کلیک کنید.

 

تشخیص ورق گرم از سرد

 • معمولاً ورق های گرم دارای ضخامت حداقل ۱.۵ میلی متر هستند و اگر ورقی ضخامت کمتری داشته باشد، جزء محصولات سرد نورد است.
 • ورق های سرد معمولاً ظاهری تمیزتر، شفاف تر و صیقلی تر دارند. لبه های تیز و ابعاد دقیق در ورق های سرد دیده می شود.
 • همانطور که گفته شد فرق ورق سرد با گرم در ابعاد و ضخامت آن است. در دمای بالا نمی توان به راحتی ورق با ضخامت خیلی کم را تولید کرد زیرا وقتی فولاد داغ است به راحتی حرکت می کند و کنترل سایز ورق تا سرد شدن آن بسیار سخت است. به خصوص که وقتی ورق سرد می شود منقبض شده و سایز آن تغییر می کند.
 • بنابراین برای تولید ورقهای نازک – کمتر از ۱.۵ میلی متر تا ۰.۰۳۵ میلی متر- از روش نوردکاری سرد استفاده می شود تا ابعاد دقیق حاصل شود.

تفاوت ورق گرم و سرد

 

 

بررسی انواع ورق سرد

عمده محصولات ورق سرد بازار از فولادهای با استانداردهای st12, st13,st14 ساخته می شوند. از نظر میزان انعطاف پذیری و کششی بودن، ورق st14 بیشترین مقدار را دارد. با توجه به خصوصیت های محصولات سرد نورد، معمولاً از آنها برای تولید مفتولی ها، تسمه، میله و ورق های نازک استفاده می شود.

 • ورق روغنی
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق آلومینیوم
 • ورق گالوانیزه رنگی
 • ورق قلع اندود

از محصولات نورد سرد محسوب می شوند. تفاوت بین ورق سرد و ورق گرم را در این نوشته مورد بررسی قرار دادیم. متوجه شدیم که تمایزات بین ورق سرد و ورق گرم از نظر ظاهری و خصوصیات فنی چه چیزهایی هستند. اطلاعات کامل درمورد قیمت ورق و قیمت آهن امروز را از کارشناسان حرفه ای ما جویا شوید.

 

سوالات متداول

تفاوت ورق گرم و سرد چه مواردی را شامل می شود؟

در ضخامت، ظاهر و استحکام آن است.

آیا تفاوت های ورق گرم و ورق سرد به کاربرد آن ها هم ربط دارد؟

بله تفاوت در مشخصات، به تفاوت در کاربرد هم منجر می شود.

آیا ورق های رنگی و بدون رنگ گالوانیزه سرد هستند؟

بله از دسته ورق های سرد محسوب می شوند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *