تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه

مقایسه ورق گالوانیزه و ورق سیاه

در دنیای فولاد و صنعت ورق‌های فولادی شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند؛ اما در عین وجود این شباهت، تفاوت های چشمگیری در هر نوع ورق فولادی دیده می‌شود. ورق سیاه و ورق گالوانیزه دو نوع از رایج‌ترین ورق فولادی در بازار محسوب می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به طور کامل تفاوت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق گالوانیزه را برای شما توضیح دهیم.

ورق گالوانیزه

یکی از انواع ورق‌ فولادی، ورق گالوانیزه است. این ورق طبق فرایند تولید و ترکیباتی که دارد، کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فردی نیز دارد. همه انواعورق فولادی از دوام کششی بسیار بالا و مقاومت مطلوبی بهره مند هستند؛ اما در مقابل این ویژگی، ورق فولادی در معرض آسیب دیدگی فراوانی است.

افراد فعال و متخصصین حوزه صنعت و فولاد برای رفع این چالش و افزایش مقاومت قطعات در برابر صدمات بیرونی از روش های متفاوتی مثل گالوانیزه کردن فلزات استفاده می‌کنند. معمولا به ورق هایی که برای بالابردن مقاومت دچار فرایند روی اندود یا گالوانیزاسیون می شوند، ورق گالوانیزه می‌گویند. برای تولید ورق گالوانیزه ار روش نورد سرد و گرم استفاده می‌شود.

ویژگی ورق گالوانیزه

یکی از مزایا و ویژگی بسیار مهم درباره ورق گالوانیزه، مقاومت و استحکام آن در برابر صدمات و خوردگی ها است. در ادامه ویژگی های دیگر این ورق را برای شما شرح می دهیم.

  • مقاومت در شرایط جوی متفاوت: اغلب ورق های فولادی در هوای سرد یا بسیار گرم دوام نداشته و دچار آسیب می شوند؛ اما ورق گالوانیزه برخلاف دیگر ورق ها، استحکام و دوام بالایی در شرایط جوی متفاوت دارد.
  • فرایند تولید در کوتاه ترین زمان ممکن : یکی از ویژگی هایی که باعث استفاده زیاد ورق گالوانیزه می شود، تولید و نصب بسیار سریع آن است. چنانچه شما به عنوان مشتری ورق گالوانیزه با سایز و ابعاد دلخواه را سفارش دهیدف می توانید در زمان اندکی سفارش خود را تحویل بگیرید.
  • استحکام بالا: به دلیل ایجاد یک پبوند عمیق بین فلز روی و فولاد موردنظر در تولید ورق فولاد از نوع گالوانیزه، این ورق دارای دوام و مقاومت فوق العاده بالایی است. استحکام ورق گالوانیزه نسبت به دیگر ورق های فولادی بسیار بالاتر است.

ورق گالوانیزه چه کاربردی دارد؟

عمده ترین مشخصات و کاربرد ورق گالوانیزه در تولید و ساخت قطعاتی مثل لوله، پروفیل و قوطی است. از دیگر کاربرد های ورق گالوانیزه می توان تولید پروفیل، تولید لوله، لوله بخاری و انواع کابینت را نام برد.

  خم کاری لوله چگونه صورت می پذیرد

مقایسه ورق گالوانیزه و ورق سیاه

ورق سیاه

همانطورکه در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، تمامی ورق های فولادی با روش هایی مثل نوردکاری گرم و سرد تولید می شوند. ورق های نورد گرم با عنوان ورق سیاه نیز شناخته می شوند.همانطور که از اسمشان نیز مشخص است، تولید ورق سیاه در دمای بسیار بالا انجام شده و ظاهری مات و بسیار تیره دارد. بدلیل وجود این ویژگیها به آن ها ورق سیاه گفته می شود.

ویژگی ورق سیاه

یکی از ویژگی های بارز ورق سیاه، استحکام کششی بالای آن است. درواقع، ورق سیاه قادر است در برابر صدمات و آسیب های احتمالی، دوام بسیار خوبی از خود نشان دهد. همچنین ورق سیاه دارای انعطاف پذیری مطلوبی است.

تفاوت قیمت ورق سیاه و گالوانیزه

ورق سیاه چه کاربردی دارد؟

شما می توانید ورق سیاه را در بازار برحسب نیاز و ابعاد دلخواه خود خریداری کنید. از کاربرد ورق سیاه می توان به ساخت انواع لوله، پروفیل صنعتی و ساختمانی، قطعات کلیدی خودرو، گاردریل و تابلوهای تبلیغاتی اشاره کرد.

تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه

تا به اینجای مقاله شما با ماهیت این دو ورق آشنا شده اید و می توانید به آسانی فرایند تشخیص ورق سیاه و ورق گالوانیزه را انجام دهید. در ادامه، مقایسه ورق سیاه و ورق گالوانیزه را مفصل تر شرح می دهیم. مشخصات و قیمت ورق امروز در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

  • تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه از لحاظ ظاهر: یکی از تفاوت هایی که باعث می شود شما این دو ورق را از یکدیگر تشخیص دهید، تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه از لحاظ ظاهر است. همانطور که بیان کردیم تمامی ورق های سیاه در دنیای صنعت ظاهری مات و خشن دارند. اما درمقابل، ورق های گالوانیزه ظاهری صیقلی و شفاف را دارند.
  • تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه از لحاظ ابعاد: در مقاله های گذشته به صورت کامل در مورد ابعاد و سایز این دو ورق فولادی صحبت کردیم. تنوع ابعاد در ورق سیاه بسیار بالا است. شما می توانید به راحتی سایز دلخواه ورق سیاه خود را خریداری کنید؛ درصورتیکه در خرید ورق گالوانیزه با ابعاد متفاوت ممکن است با محدودیت هایی روبه رو شوید.
  • تفاوت ورق سیاه و گالوانیزه از لحاظ استحکام: یکی از ویژگی های مهم ورق سیاه دوام و استحکام بسیار بالای آن است. درواقع، استحکام کششی ورق سیاه حدود ۴۷ کیلوگرم بر میلی متر مربع است. این وِیژگی باعث مقاومت و دوام بالای ورق دربرابر نیروهای بیرونی است.

ورق گالوانیزه دارای استحکام خمشی حدود ۴۸ الی ۵۶ کیلوگرم بر میلی متر مربع است. قیمت ورق در مشهد و قیمت ورق گالوانیزه در مشهد را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

  انواع خرپا فلزی

تشخیص ورق سیاه و ورق گالوانیزه

سایر معیارهای مقایسه ورق گالوانیزه و ورق سیاه

  • مقایسه ورق سیاه و گالوانیزه از لحاظ جوش پذیری: بدلیل نداشتن لایه فلز روی ورق سیاه از خاصیت جوش پذیری بسیار بالایی برخوردار است و شما به آسانی می توانید فرایند جوش کاری خود را روی فلز انجام دهید. اما در مورد ورق گالوانیزه باید بگوییم این نوع ورق در زمان جوشکاری فلزات آهنی را در درون خود ذوب کرده و استنشاق آن ممکن است سلامت جسمی افراد را به خطر اندازد؛ به صورت کلی ورق گالوانیزه خاصیت جوش پذیری بسیار کمتری نسبت به ورق سیاه دارد.
  • مقایسه ورق گالوانیزه و ورق سیاه از لحاظ قیمت: در بازار فولاد امروز، قیمت ورق سیاه نسبت به ورق گالوانیزه بسیار ارزان تر است؛ دلیل این ارزان بودن انجام کار و فرایند کمتر روی ورق سیاه اس. در مقابل چون میزان فرایند و پیچیدگی پردازش در ورق سیاه بیشتر است، قیمت ان نیز بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله بصورت کامل تفاوت ورق گالوانیزه و ورق سیاه را برای شما شرح دادیم. این دو ورق، طبق کاربرد و ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف استفاده می شوند. شما می توانید بدلیل جوش پذیری بهتر، با قیمت کمتر، ورق سیاه را تهیه کنید. همچنین اگر بدنبال دوام بالاتر و کاربرد بیشتر هستید، ورق گالوانیزه گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود. مشخصات و قیمت آهن امروز و سایر محصولات را از کارشناسان ما جویا شوید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *