مقایسه و تفاوت انواع تیرآهن IPB، INP و IPE

ایمان شکوهیان
مقایسه تیرآهن IPB و INP و IPE

تفاوت تیرآهن IPB و INP و IPE می تواند به فاکتورهای زیادی مربوط باشد که قرار است به صورت کامل آنها را بررسی کنیم. تفاوت تیرآهن IPB و INP و IPE می تواند اندک باشد. این نوع تیرآهن ها دارای کاربردهای مهم و متنوعی در صنعت ساخت و ساز فولادی هستند. با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

مقایسه انواع تیرآهن

تیرآهن های فولادی بر اساس استانداردهای مختلف ملی و بین المللی تولید می شوند. این استانداردها تحت نظر مهندسین، معماران و سازندگان و در یک سازمان معتبر به وجود می آیند. استانداردهای ملی و بین المللی معمولا خواص مقطعی و میزان تحمل تیرآهن را مشخص می کند و شما می توانید با کمک این اطلاعات سازه خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید.

تیر آهن ها اغلب با عمق اسمی و عرض مقطعی و جرم بر حسب کیلوگرم بر متر تعیین می شوند. آنها بیشتر از فولادهایی با گریدهای سازه ای یا فولادهای میکرو آلیاژی تولید می شوند.

تیراهن ها بر اساس جنس و ابعادشان طبقه بندی می شوند. آنها در وزن ها، ابعاد و ضخامت مختلف هستند. سازندگان نیازهای پروژه خاص خود را در نظر می گیرند و یک تیر آهن را انتخاب می کنند که با ویژگی های مورد نیاز آنها از جمله انحراف، لرزش، خمش، کمانش و کشش مطابقت داشته باشد. مقاومت در برابر خوردگی مورد مهم دیگری است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد برای اطلاع از چیستی زنگ آهن کلیک کنید.

 

  ابعاد تیرآهن ۱۴

 

تیر اهن ها برای مقاومت در برابر خمش، ارتعاش، تسلیم و بازتاب به دلیل شکلشان طراحی شده اند. تیرآهن ها معمولاً سبک هستند و می توانند برای دهانه های نزدیک به ۷ متر و گاهی بیشتر از ۷ متر استفاده شوند. بر این اساس متداول ترین انواع تیرآهن های فولادی موجود در بازار را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

باید دقت داشته باشید که هر کدام از تیر آهن های IPB و INP و IPE تفاوت هایی با یکدیگر دارند. تفاوت ها بیشتر به خواص مکانیکی و ظاهر تیرها مربوط می شود. همچنین هر کدام از این تیر اهن ها کاربرد خاص خود را در صنایع مختلف دارند.

تفاوت تیرآهن ipb و ipe

مهمترین تفاوت تیرآهن IPB و INP و IPE؟

تفاوت تیرآهن ipb و ipe

تیر آهن های IPE و IPB به طور کلی با اشکال مختلف یکدیگر متفاوت هستند. اولین تفاوت مربوط به شکل ظاهری تیر اهن است به طوری که تیرآهن IPE شکلی مشابه حرف انگلیسی I دارد در صورتی که تیراهن IPB شکلی مشابه حرف انگلیسی H دارد.

تیرآهن IPE را می توان مطابق با استاندارد اروپا و ایران تولید می شود و طرفداران زیادی نیز در بخش های مختلف ساخت و ساز دارد. با توجه به اینکه ممکن است تیرآهن تقلبی در بازار وجود داشته باشد بهتر است تا با مشخصات آن آشنا باشید.

تیر آهن های IPB از نظر عرض و ارتفاع نیز با تیر آهن IPE متفاوت هستند؛ بنابراین طول بال های تیرآهن های IPE کمتر از تیر اهن IPB است.

 

  پرمصرف‌ترین تیرآهن

 

تیراهن IPB استحکام بالایی دارد و در سه استاندارد سبک، سنگین و متوسط زیر تولید می شود:

 • استاندارد St52
 • استاندارد St44
 • استاندارد St37

ضخامت بال های تیر آهن IPE در مقایسه با تیر IPBکمتر است. همچنین قسمت جان و بال تیرآهن IPB یکسان است و به این ترتیب می توانید آن را از سایر تیر آهن ها تشخیص دهید. معمولا بال های تیر IPB شیبی نداشته و بیشتر در ساخت و ساز خانه های مسکونی کاربرد دارد.

وزن تیرآهن IPE به دلیل مقطع I کمتر از تیر IPB است. شما باید هنگام خرید به این موضوع نیز توجه کنید تا بتوانید به راحتی آنها را از یکدیگر تشخیص دهید و خرید موفقی داشته باشید.

از هر دو تیر آهن IPE و IPB می توان برای پوشش تیرها و ستون ها استفاده کرد و بارهای وارده به سازه را به زمین انتقال داد. لیست قیمت تیرآهن اصفهان امروز را اینجا ببینید.

تفاوت تیرآهن IPB و inp

تفاوت تیرآهن ipe و inp

 • معماران، کارگران ساختمانی و مهندسان همه می‌دانند که علیرغم شباهت‌های ظاهری تیرهای ipe و inp به یک اندازه ساخته نمی‌شوند و تفاوت هایی دارند.
 • هر کدام از این تیرآهن ها دارای سطح مقطع متفاوت، ضخامت بال و جان متفاوت و نیز عمق متفاوت هستند.
 • تیر آهن IPE از این نظر منحصر به فرد است که عملکرد باربری همه جانبه خوبی را ارائه می دهد. تنها استثنای واقعی در این مورد ظرفیت ساختاری جانبی آنها (مقاومت پیچشی آنها) است.

 

  جدول اشتال تیرآهن چیست؟ مهمترین نکات جدول اشتال

 

تفاوت تیرآهن ipe و inp

تیراهن IPE یک نوع مصالح فولادی به شکل “I” یا “H” است. تیرآهن هایی مانند این به عنوان پروفیل‌های باز توصیف می‌شوند، زیرا بر خلاف سایر پروفیل های مستطیلی توخالی، سطحی موازی را تشکیل می‌دهند که توسط یک عنصر مرکزی به هم متصل شده‌اند.

 • این پیکربندی به تیر آهن های IPE مقاومت عالی در برابر تنش فشاری و خمشی و همچنین کشش در جهت طولی می دهد.
 • تنها پروفیل فولادی که از نظر عملکرد دورانی از تیر IPE فراتر می رود، مقاطع سازه ای توخالی (HSS) هستند که گران هستند و اتصال آنها به پروفیل های دیگر دشوار است.
 • تیر اهن IPE در واقع متداول ترین نوع تیرآهن در بازار ایران است و محبوبی خوبی نیز در بین سازندگان دارد.
 • تیر آهن INP نیز شبیه به حرف انگلیسی I است با این تفاوت که ضخامت بال این تیرآهن در ابتدا نازک بوده و با نزدیک شدن به انتهای آن به تدریج ضخیم می شود.
 • تیر INP را می توان جزو استانداردهای روسیه و چین دانست. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد می توان از تیر آهن INP در پروژه های مرتفع استفاده کرد.
 • از مزایای تیر INP می توان به سهولت اتصال قطعات مختلف، استحکام و مقاومت بالا و نیز مقرون به صرفه بودن این تیرآهن اشاره کرد.

تفاوت انواع تیرآهن

تفاوت تیرآهن IPB و inp

تیر آهن IPB و INP کاملاً مشابه به نظر می رسند که باعث می شود بسیاری از کسانی که نگران تفاوت بین این دو تیرآهن هستند، کمی گمراه شوند. اجازه دهید در مورد این دو عضو ساختاری بحث کنیم. برای اینکه در این خصوص بیشتر مطالعه کنید روی لینک مقایسه تیرآهن معمولی و هاش بزنید.

 

  بندیل تیرآهن چیست؟ وزن و بسته بندی بندیل

 

تیر IPB یک محصول صنعتی فوق العاده خوب است که از فولاد نورد شده بسیار مقاوم ساخته شده استاین نوع مصالح بیشتر برای ساخت سازه کاربرد دارد. ظاهری شبیه به H بزرگ انگلیسی دارد و با توجه به شکل مقطع خود می تواند نیروی زیادی را تحمل کند از جمله نیروی زلزله، باد و نیز بارهای مرده ساختمان.

بیشترین تفاوت بین تیر اهن IPB و INP مربوط به نسبت بال به جان تیرآهن است. تیر IPB نسبت به تیر INP سنگین تر است و به همین دلیل است که برخی می گویند که این تیرآهن از سایر تیرآهن ها بهتر است، اما این موضوع ذهنی است، زیرا میزان استحکام و مقاومت هر کدام از تیرآهن ها به نوع آلیاژ آن و کیفیت آلیاژ استفاده شده بستگی دارد. برای دیدن ترکیب شیمیایی آهن کلیک کنید.

تفاوت دیگر تیرآهن IPB با تیر اهن INP و یا سایر تیرآهن ها این است که هیچ شیبی در داخل بال تیر IPB وجود ندارد. همچنین در این تیرآهن سطوح پایین و سطوح بالا برابر هستند.

تیر آهن IPB را می توان بهترین مقطع فولادی برای ساخت ستون دانست. برای پل سازی و سدسازی نیز می توان از تیراهن IPB استفاده کرد. بیشتر به دلیل مقاومت بالایی که این تیرآهن دارد از آن استفاده می کنند.

Differences in the types of beams

تفاوت انواع تیرآهن

 • تفاوت تیر اهن IPB و INP و IPE همانطوری که در مطالب قبلی گفته شد بسیار اندک است. این نوع تیرآهن ها دارای کاربردهای متنوع در صنایع مختلف به خصوص صنعت ساخت و ساز هستند. چنین تیرآهن هایی بیشتر ساخت خرپاهای پشتیبانی و همچنین ایجاد چارچوب اصلی در پروژه های ساختمانی استفاده می شوند.
 • تیرآهن های فولادی I شکل و یا H شکل یکپارچگی سازه را با استحکام و پشتیبانی بی امان تضمین می کنند. قدرت بسیار زیاد تیرهای I نیاز به گنجاندن سازه های پشتیبانی متعدد را کاهش می دهد، در زمان و هزینه صرفه جویی می کند و همچنین سازه را پایدارتر می کند. ویژگی های مهم فلز آهن را اینجا بخوانید.این خصوصیات در کیفیت و کاربرد تاثیر زیادی دارند.
 • تطبیق پذیری و قابلیت اطمینان تیر آهن های IPB و INP و IPE، آنها را به منبعی مورد علاقه برای هر سازنده تبدیل می کند. با این که هر سه تیراهن تفاوت هایی با هم دارند اما مقاومت آنها در مقایسه با مصالح دیگر به خصوص مصالح سنتی بیشتر است.
 • تیراهن های IPB و INP و IPE هنگامی که به‌صورت افقی یا ایستاده به‌عنوان ستون استفاده می‌شوند، بار زیادی را تحمل می‌کنند. تیرهای فولادی اشاره شده انتخاب مناسبی برای سازه های فولادی هستند، زیرا تیرآهن به طور منحصر به فردی قادر به تحمل انواع بارها است. برای دیدن تفاوت تیر و تیرآهن کلیک کنید.
 • شکل تیرهای IPB و INP و IPE آنها را برای خمش یک طرفه موازی عالی می کند. جان و بال تیر آهن در برابر حرکت خمشی مقاومت می کند و می تواند برای طراحی سازه های مختلف مناسب باشد.

 

  تیرآهن هاش چیست؟ انواع و کاربرد آن

 

تفاوت تیرآهن ipe و inp

مقایسه تیرآهن IPB و INP و IPE

 • درک تفاوت تیر اهن IPB و INP و IPE یک نیاز اساسی برای مهندس عمران یا کارگر ساختمانی مدرن است.
 • مهندسان از تیراهن ها به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می کنند و ستون ها و تیرها را با طول ها، اندازه ها و مشخصات مختلف تشکیل می دهند، بنابراین باید تفاوت تیرآهن ها را بدانند و با آنها آشنا باشند.
 • باید توجه داشت وزن تیر اهن IPB و INP و IPE با یکدیگر متفاوت است و شما می توانید وزن آنها را از جداول مخصوصی که تولید کننده ارائه می دهد، پیدا کنید و در محاسبات و طراحی های خود استفاده کنید.
 • تیرآهن ها جزو مصالح بسیار کاربردی به شمار می روند که تنوع زیادی را از نظر ضخامت، مقطع، وزن و سایر مشخصات شامل می شوند. آنها برای اهداف مختلف تولید و روانه بازار فروش می شوند.
 • هنگام سفارش، خریداران تیر آهن ها را بر اساس ابعاد و جنس دسته بندی می کنند. شما با خواندن مطالب مهم این پست می توانید به راحتی تیر اهن مورد نظر خود را از سایر تیرها تشخیص داده و آن را خریداری کنید.

 

سوالات متداول

آیا می توان از این تیرها به جای هم استفاده کرد؟

خیر هر نوع محصولی برای کاربردهای خاصی تولید می شود و از نظر عملکرد و مقاومت متفاوت است.

آیا در ایران همه این محصولات تولید می شود؟

بله در کارخانه های آهن ایران این تیرآهن ها ساخته می شوند.

آیا قیمت این تیرآهن ها با هم فرق دارد؟

بله تا حدودی قیمت ها متفاوت است اما تفاوت قیمت خیلی زیاد نیست.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *