...

معرفی و محصولات فولاد مبارکه اصفهان

ایمان شکوهیان
معرفی فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین شرکت تولید کننده فولاد و آهن آلات در ایران است که از اهمیت بالایی برخوردار است. محصولات فولاد مبارکه اصفهان شامل محصولات متنوعی از جمله مصالح فلزی ساختمانی، قطعات خودرو، ظروف گالوانیزه، تجهیزات کشاورزی، مصالح کشتی‌سازی و از این دست است. این کارخانه مواد اولیه حدود ۳۰۰۰ کارخانه و شرکت تولیدی در صنایع لوله و پروفیل، خودرو، نفت و شرکت ملی گاز ایران، موتورهای الکتریکی، لوازم برقی، سازه‌های ساختمانی و سازه‌های دریایی فراهم می‌کند. در ادامه آهن رسان با نگاهی دقیق به این کارخانه و همچنین تولیدات فولاد مبارکه تلاش کرده اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. به علاوه، شما می توانید برای اطلاع از قیمت انواع مقاطع فولادی و آهنی این کارخانه به سایت آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن سر بزنید.

 

معرفی فولاد مبارکه اصفهان

 

فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۷۱ تاسیس شده است و یکی از بزرگترین شرکت‌های صنعتی خصوصی به شمار می‌رود. وسعت این مجتمع صنعتی در حدود ۳۵ کیلومتر مربع و واقع در جنوب غرب شهر مبارکه اصفهان است. ظرفیت تولید این شرکت سالانه در حدود ۱۰.۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۷ گزارش شده است. قبل از انقلاب اسلامی هدف از ایجاد فولاد مبارکه، توسعه کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده است. اما پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۰ عملیات اجرایی این کارخانه مستقل از ذوب آهن اصفهان آغاز شد.

برای احداث شرکت فولاد مبارکه اصفهان فعالیت‌های ساختمانی و فنی بی‌نظیری انجام شده است. به طور مثال نزدیک به ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب خاک‌برداری و بیش از یک میلیون و ۸۴۵ هزار متر مکعب بتن‌ریزی انجام شده است. علاوه بر این‌ها، بیش از ۵۰۰ هزار تن تجهیزات و ماشین‌آلات در این کارخانه نصب شده‌اند. در حال حاضر،‌ فولاد مبارکه محرک تولید بسیاری از صنایع بالا و پایین دستی است. شایان ذکر است که فولاد مبارکه اصفهان در میان شرکت‌های تولیدی برگزیده در آسیا قرار دارد.

از طرفی تلاش مدیران فولاد مبارکه شناخته شدن آن در عرصه جهانی و فراهم نمودن بازار محصولات فولادی ساخت ایران در جهان است. در حال حاضر این کارخانه پتانسیل و شرایط لازم برای صادرات محصولات خود به ۳۸ کشور دنیا را دارا است. کوره قوس الکتریکی فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۷۰ ایجاد و در سال ۱۳۷۱ افتتاح شده است. با راه‌اندازی خط تولید این کارخانه، نیاز به واردات فولاد کاهش چشمگیری کرد و بخش عمده‌ای از نیاز کشور توسط این کارخانه تامین شد. پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ تولیدات فولاد مبارکه به ۲۵ میلیون تن افزایش یابد. این کارخانه در حدود ۵۰ درصد فولاد مورد نیاز صنایع ایران را تامین می‌کند و در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با این شرکت همکاری دارند.

 

 

محصولات اصلی فولاد مبارکه

• ورق سیاه فولاد و یا نورد گرم: محصول اولیه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ورق سیاه فولاد است. این ورق می‌تواند به محصولات متنوعی مانند ورق گالوانیزه، روغنی و یا رنگی تبدیل شود. از پرکاربردترین ورق‌های سیاه فولاد می‌توان به انواع ورق St37 و St52 اشاره کرد. در صورتی که تصمیم به خرید ورق سیاه دارید، میتوانید از طریق شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ با ما تماس بگیرید و یا برای مشاهده قیمت ورق سیاه به وبسایت آهن رسان مراجعه کنید.

• ورق‌های گالوانیزه یا کلاف نوار باریک: ورق‌های گالوانیزه مصارف مختلفی دارند. این ورق‌ها در تولید انواع لوله‌ها، ظروف غذا، مجراهای هوا و دودکش‌ها، پوشش خودرو و لوازم خانگی استفاده می‌شوند. در فولاد مبارکه اصفهان این ورق‌ها به روش غوطه‌وری داغ تولید می‌شوند که منجر به ضخامت و استحکام بالای این ورق‌ها و هم‌چنین چسبندگی بالای آن‌ها به فولاد پایه می‌شود.

• ورق رنگی فولاد: در امتداد خط تولید ورق گالوانیزه، خط تولید ورق رنگی قرار دارد. پس از تولید ورق گالوانیزه، در ادامه پوشش رنگ بر روی آن‌ها قرار داده می‌شود. این ورق‌های رنگی در تولید لوازم خانگی، صنایع ساختمانی، کابینت‌سازی و تابلوها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• ورق روغنی فولاد یا نورد سرد: ورق‌های روغنی همان ورق‌های نورد سرد از جنس فولاد هستند که در فرایند نورد سرد تولید می‌شوند. این ورق‌ها انواع مختلفی دارند که هر نوع آن‌ها ویژگی منحصر به فرد خود را دارا است. به طور مثال، ورق‌های روغنی EK2 ضد سایش و ورق‌های QSTE ضد رنگ هستند. از پرکاربردترین ورق‌های روغنی می‌توان به ST12 اشاره کرد که با نام ورق‌های کششی نیز شناخته می‌شود و در صنایع ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تولیدات فولاد مبارکه

 

سایر محصولات فولاد مبارکه اصفهان

• ورق آجدار فولاد: این ورق از نوع ورق‌های گرم ساختمانی است و دارای سطحی آجدار است. از ویژگی‌های این ورق مقاومت در برابر لغزش است و جوش‌پذیری بالایی دارد. این نوع ورق به دلیل اصطکاکی که ایجاد می‌کند برای استفاده به عنوان کف‌پوش در خودروها، واگن‌ها و کف کشتی‌ها بسیار مناسب است. شما همچنین میتوانید برای مشاهده قیمت ورق آجدار به وبسایت آهن رسان مراجعه کنید.

• ورق قلع اندود فولاد: ورق قلع اندود فولاد مبارکه به روش الکترولیت در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود. پس از طی ۵ مرحله قلع بر روی فولاد کاملا می‌نشیند و ورق قلع اندود فولاد تولید می‌شود. از این ورق‌ها در ساخت ظروف غذایی و اسپری مواد استفاده می‌شود.

• ورق اسیدشویی: با حذف ناخالصی‌های موجود در ورق سیاه نورد گرم توسط اسیدها ورق اسیدشویی تولید می‌شود. شستشوی ناخالصی‌های ورق سیاه نورد گرم منجر به بهبود خواص این ورق شده و لذا قیمت بالاتری نسبت به قیمت ورق سیاه دارند. در صورتی که تصمیم به خرید ورق اسیدشویی دارید، میتوانید با شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ با ما تماس بگیرید و یا برای مشاهده قیمت ورق اسیدشویی به صفحه لینک شده واقع در وبسایت آهن رسان مراجعه کنید.

 

 

واحدهای تولیدی موجود در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

واحد آهن‌سازی: در این واحد ابتدا آهن اسفنجی از سنگ آهن تولید و سپس به آهن با خلوص بالا تبدیل می‌شود. این واحد شامل پنج بخش انباشت و برداشت مواد خام و واحد واگن برگردان، گندله‌سازی، آهک‌سازی، احیا مستقیم و دولومیت‌سازی است. در بخش انباشت و برداشت مواد خام و واحد واگن برگردان سنگ آهن به شکل پودر در آمده و توسط خطوط ریلی به محل مورد نظر هدایت می‌شود.در بخش آهک‌سازی، سنگ آهک در کوره به آهک پخته‌شده تبدیل می‌شود. در بخش گندله‌سازی، گندله آهن تولید می‌شود. در احیا مستقیم گندله اکسیدی به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود و در بخش دولومیت‌سازی، سنگ دولومیت در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد پخت می‌شود.

واحد فولادسازی و ریخته‌گری مداوم: این واحد مهم‌ترین واحد کارخانه فولاد مبارکه اصفهان است. این واحد از بخش‌های متعددی تشکیل شده است.

واحد نورد گرم: این واحد از چهار بخش تشکیل شده است. چهار کوره پیش گرم، خط تولید نورد گرم، کارگاه غلتک نورد گرم، و واحد تکمیل نورد گرم بخش‌های تشکیل‌دهنده واحد نورد گرم هستند. در این بخش انواع ورق آهن تولید می شود.

 

شرکت فولاد مبارکه

 

واحد نورد سرد: تولیدات فولاد مبارکه در این واحد شامل تمامی محصولات سرد و دارای پوشش مانند ورق‌های روغنی فولاد تولید می‌شوند. واحد نورد سرد شامل واحدهای متعددی است. واحدهای اسیدشویی شماره ۱ و ۲ است. علاوه بر آن، واحد شستشوی الکترولیتی ورق برای حذف چربی و واحدهای تاندم ۵ قفسه‌ای و نورد دو قفسه‌ای برای تولید ورق‌های نازک قلع اندود نیز در این بخش قرار دارند.

 

 

مسائل محیط‌ زیستی کارخانه فولاد مبارکه

همواره آسیب‌های محیط‌ زیستی صنایع بزرگ از چالش‌های بزرگ بر سر راه مسیر تولید بوده است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز از این امر مستثنی نیست و در شرایطی که آلاینده‌های ناشی از تولید فولاد کنترل نشود آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست می‌تواند وارد شود. از جمله مهم‌ترین مسائل محیط‌زیستی فولاد مبارکه مصرف بالای آب در این صنعت است. این کارخانه سالانه حداقل ۱.۵ درصد از دبی رودخانه زاینده‌رود که برابر ۲۳ میلیون متر مکعب است را مصرف می‌نماید که از علل کم‌آبی زاینده‌رود است. از طرفی به دلیل اینکه اصفهان در منطقه پست قرار گرفته است آلودگی‌ها توسط باد می‌توانند جابجا شده و منجر به آلودگی هوا می‌شوند. علاوه بر این‌ها، پسماندهای صنعتی نیز از عوامل تاثیرگذار بر روی اکوسیستم اطراف کارخانه فولاد مبارکه اصفهان هستند که باید قبل از ورود به محیط بی‌اثر شوند.
در راستای حفظ محیط‌زیست کارخانه فولاد مبارکه اصفهان اقدامات متعددی انجام داده است. بیش از ۲۰۰ نوع از تجهیزات کنترل آلاینده‌ها در این کارخانه مورد استفاده قرار گرفته‌اند تا میزان آلودگی ناشی از تولیدات این صنعت به کمترین مقدار ممکن برسد. استفاده از نانو فیلترها کمک شایانی در جهت حذف و کنترل انواع آلودگی‌ ناشی از تولیدات فولاد مبارکه کرده است. همچنین انواع ضایعات آهنی را نیز دوباره وارد چرخه تولید می نمایند.اهداف کلان شرکت فولاد مبارکه برای حفظ محیط‌زیست در جهت کاهش مصرف آب و انرژی، کاهش استفاده از مواد مخرب محیط‌زیست و جایگزینی آن‌ها با مواد زیست‌سازگار، کاهش مصرف مواد اولیه، تلاش مستمر برای حفظ فضای سبز، کاهش تولید ضایعات و تفکیک زباله‌ها در راستای کمک به شرکت ملی آب ایران است.

 

محصولات کارخانه فولاد مبارکه

 

شرکت ‌های وابسته به فولاد مبارکه

شرکت‌های وابسته به شرکت فولاد مبارکه اصفهان شامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری، شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، شرکت بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه، شرکت فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه، شرکت معدنی و صنعتی فولاد سنگ مبارکه، شرکت نوین الکترود ارکان، شرکت فلز تدارک است.

 

 

اگر هر یک از محصولات فولاد مبارکه اصفهان توجه شما را جلب کرده، برای اطلاعات بیشتر از قیمت آن ها و مقایسه با محصولات مشابه باقی کارخانه ها می توانید به وبسایت آهن رسان مراجعه کرده و یا از طریق شماره تلفن ۰۵۱۳۱۹۱۶ با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

آیا بهترین محصولات فولادی توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می شود؟

فولاد مبارکه در زمینه ورق های فولادی معروف و معتبر است اما اغلب کارخانه های ایران دارای استانداردهای لازم هستند.

آیا ورق های گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان به خارج صادر می شود؟

بله؛ فولاد مبارکه از صادرکنندگان بزرگ ورق است.

آیا امکان سفارش با تناژ بالا از تولیدات فولاد مبارکه وجود دارد؟

بله؛ مشتریان به هر میزان که بخواهند می توانند از تولیدات فولاد مبارکه سفارش داشته باشند.

شماره تلفن فولاد مبارکه اصفهان چیست؟
شما می توانید برای دریافت شماره تلفن فولاد مبارکه اصفهان از طریق شماره تلفن ۰۵۱۳۱۹۱۶ با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

اشتراک گذاری مقاله
6 پاسخ
  1. تشکر بابت اطلاعات کامل. کارخانه فولاد مبارکه فقط ورق تولید می کند؟ تیرآهن و سایر اهن آلات در این کارخانه تولید نمی شود؟

    1. سلام. بله فقط محصولات ورق هست. باقی محصولات که فرمودین در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شود.

      1. عجب عظمتی داره این کارخانه فولاد مبارکه اصفهان! آیا این کارخانه با ذوب آهن اصفهان همکار هستن و حالت هلدینگ دارن یا کاملا جدان؟

  2. درود. آیا ورق سیاه و گالوانیزه تولید مجتمع فولاد مبارکه اصفهان را موجود دارید؟ مراحل ثبت سفارش به چه شکل هست؟

    1. سلام بله داریم. برای سفارش می توانید تماس بگیرید، ایمیل بزنید، در قسمت چت سایت پیام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *