شناخت کامل کارخانه فولاد کاویان

ایمان شکوهیان
شرکت فولاد کاویان اهواز

کلنگ تاسیس شرکت فولاد کاویان اهواز در سال ۱۳۵۴ و به منظور تامین ورق سیاه و اسلب نازک کارخانه نورد و لوله اهواز به زمین خورد. اما شرایط کشور و بخصوص جنگ تحمیلی و بمباران اهواز سبب شد که این کارخانه زودتر از سال ۱۳۷۲ شروع به کار نکند. کارخانه کاویان اهواز در سال ۱۳۷۴ با مجتمع فولاد اهواز و گروه ملی صنعتی فولاد ایران ادغام شد و امروزه یکی از مهمترین کارخانه‌های شرکت فولاد خوزستان به حساب می‌آید.

شرکت فولاد کاویان که در شهر اهواز واقع شده، یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع ورق‌های سیاه در کشور به حساب می‌آید. این کارخانه اولین واحد تولید کننده ورق‌های سنگین فولادی در کشور است. ظرفیت تولید ورق‌ فولاد این کارخانه در زمان تاسیس در حدود ۸۴۰ هزار تن ورق در سال بود که امروزه به ۱۱۵۰ هزار تن ورق فولادی در سال ارتقا پیدا کرده که رقم قابل توجهی است. در ادامه سعی می‌کنیم اطلاعات کاملتری در خصوص کارخانه فولاد کاویان اهواز و محصولات تولیدی این کارخانه ارائه کنیم، پس این مقاله را تا انتها در آهن رسان بزرگترین مرجع تخصصی قیمت آهن امروز دنبال کنید.

مهمترین محصولات کارخانه فولاد کاویان کدامند؟

همانطور که ذکر شد، کارخانه فولاد کاویان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق سیاه و اسلب در کشور به حساب می‌آید. ورق سیاه یکی از محصولات نوردی است که در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد. ورق سیاه شرکت کاویان به دو صورت رول شده و فابریک یا شیت تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. ورق سیاه تولیدی این کارخانه بر اساس استاندارد DIN 17100 تولید می‌شود.

شرکت فولاد کاویان

ورق سیاه رول شده تولیدی شرکت فولاد کاویان، در عرض ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر و در ضخامت‌های ۱.۵ تا ۱۵ میلی متر تولید می‌گردد. همچنین ورق‌های سیاه فابریک این کارخانه، دارای ضخامت بیشتری نسبت به ورق‌های سیاه رول شده هستند و در ضخامت‌های بالای ۱۵ میلی متر تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که از نظر ابعادی، ورق‌های سیاه شیت یا فابریک این کارخانه در سایزهای مختلف و متناسب با نیاز مشتری تولید می‌شوند اما ابعاد ۱۰۰*۲۰۰، ۱۲۵*۲۵۰، ۱۰۰*۶۰۰، ۱۵۰*۶۰۰، ۲۰۰*۶۰۰ و ۲۰۰*۱۲۰۰ پرکاربردترین ابعاد ورق سیاه فابریک کاویان اهواز به حساب می‌آیند. یکی از مهمترین ورق‌های نوردی تولیدی این کارخانه، ورق سیاه st37 است که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد. شما می‌توانید برای اطلاع قیمت ورق سیاه در آهن رسان به لینک مربوطه مراجعه کنید.

 

  معرفی کارخانه فولاد خراسان نیشابور

 

یکی دیگر از محصولات فولاد کاویان، ورق اسلب فولادی است. اسلب نازک تولیدی کارخانه فولاد کاویان در ضخامت ۴ تا ۱۵ سانتی متر، عرض ۶۰ تا ۱۵۰ و طول ۳ تا ۱۲ متر تولید و عرضه می‌شوند. برای اطلاع از قیمت ورق اسلب به لینک درج شده مراجعه کنید.

کارخانه فولاد کاویان

مهمترین کاربردهای ورق سیاه تولیدی کارخانه فولاد کاویان

کیفیت بالای ورق‌های نوردی و اسلب فلزی شرکت فولاد کاویان سبب شده که این محصولات در حوزه‌های مختلف کاربرد داشته باشند. ورق سیاه یکی از مهمترین انواع ورق‌ فولادی است که هم در حوزه ساخت و ساز و هم در صنعت کاربرد دارد.

ورق سیاه کاویان اهواز در ساخت استادیوم‌های ورزشی، ساختمان‌ها و آسمان خراش‌ها و حتی ساخت پل‌ها کاربرد فراوانی دارد. این ورق‌ها از استحکام بالایی برخوردارند و همین موضوع سبب شده که از آن‌ها برای تقویت اتصالات ساختمانی استفاده شود. در حوزه صنعت اما کاربرد ورق سیاه این شرکت بسیار وسیع‌تر است. ورق‌های سیاه تولیدی این کارخانه در ساخت مخزن‌های تحت فشار و دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانه کاویان اهواز

از طرفی این ورق‌ها در ساخت تجهیزات دریایی مانند کشتی‌ها، باربرها و سکوهای نفتی نیز کاربرد دارند. لازم به ذکر است که در ساخت تجهیزات نظامی مانند تانک‌ها، جیپ‌ها، هلیکوپتر و جت نیز از این ورق‌های فولادی استفاده فراوانی می‌شود. علاوه بر این ورق سیاه کارخانه فولاد کاویان در صنعت خودرو سازی و برای ساخت چهارچوب و شاسی خودرو، قطعات زیر بدنه اتومبیل، سیستم تعلیق اتومبیل وغیره نیز کاربرد فراوانی دارد. لازم به ذکر است که ورق سیاه این کارخانه در صنعت کشاورزی و برای ساخت سیستم‌های آبیاری و ابزارهای کشاورزی مثل چنگک، بیل، تراکتور و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اطلاعاتی مهم درباره فرایند تولید ورق سیاه

یکی از مهمترین انواع ورق‌های فولادی، ورق سیاه است. شرکت فولاد کاویان اهواز، بزرگترین تولید کننده ورق سیاه در کشور به حساب می‌آید. اما درباره فرایند تولید ورق سیاه، لازم به ذکر است که این ورق‌ها از شمش‌های فولادی تولید می‌شوند. در اولین مرحله، شمش تحت نورد گرم قرار می‌گیرد تا سایز و ضخامت آن به یک حد متوسطی برسد.

کارخانه فولاد کاویان اهواز

پس از این مرحله، شمش نورد شده در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود تا شکلی نرم و انعطاف پذیر پیدا کند. پس از سرد شدن، ورق دوباره تحت نورد قرار می‌گیرد تا ضخامت آن به اندازه مورد نظر برسد و بعد از آن، دوباره حرارت داده می‌شود و به سرعت سرد می‌گردد تا ساختار مورد نظر را پیدا کند.

سرد کردن سریع ورق سیاه سبب می‌شود که این ورق‌ها از استحکام بالایی برخوردار باشند و در نتیجه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تولیدی اتاق و صفحات ضد سایش به حساب می‌آیند.

 

نکات کلیدی در هنگام خرید ورق سیاه شرکت فولاد کاویان

در هنگام خرید محصولات فولاد کاویان اهواز هم مانند خرید هر محصول دیگری یکسری نکات کلیدی وجود دارد که باید رعایت شود. مهمترین نکات در خرید محصولات شرکت فولاد کاویان عبارتند از:

  • جنس ورق خریداری شده: ورق‌های سیاه کارخانه فولاد کاویان از نظر ترکیب شیمیایی و خصوصیات فیزیکی دارای انواع مختلفی هستند. لذا در هنگام خرید باید با توجه به کاربردی که از ورق سیاه نیاز دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.
  • سایز ورق سیاه: دومین پارامتر مهم در هنگام خرید ورق سیاه، سایز ورق است. همانطور که در قسمت‌های قبل هم ذکر شد، ورق‌های سیاه شرکت فولاد کاویان اهواز به دو صورت رول و فابریک و در ضخامت و سایزهای مختلف تولید شده و در موارد خاصی کاربرد دارند.
  • قیمت ورق سیاه: یکی دیگر از مهمترین پارامترها در خرید ورق سیاه، قیمت آن است. قیمت ورق بسته به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که ورق‌های سیاه کارخانه فولاد کاویان اهواز نسبت به دیگر انواع ورق‌های سیاه موجود در بازار داخلی، قیمت بالاتری دارند.

  ورق آلومینیوم چیست؟

 

پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت ورق سیاه شرکت فولاد کاویان

پارامترهای متعددی بر روی قیمت ورق سیاه تولیدی در داخل کشور تاثیر گذارند. اولا قیمت ورق‌های سیاه مانند دیگر محصولات فولاد بر اساس وزن ورق تعیین می‌شود. لذا سایز و ابعاد ورق و ضخامت آن اصلی‌ترین پارامتر در تعیین وزن ورق و در نتیجه قیمت نهایی ورق هستند.

فولاد کاویان اهواز

علاوه بر این، ترکیب شیمیایی و عناصر به کار رفته شده در تولید ورق سیاه نیز در قیمت آن تاثیر به سزایی دارند. لازم به ذکر است که در کنار تمامی این موارد، قیمت جهانی فولاد و آلیاژهای آهنی نیز یکی دیگر از پارامترهای تعیین کننده در قیمت ورق سیاه به حساب می‌آید.

از طرفی نوسانات قیمت دلار هم در تعیین قیمت روز ورق سیاه در بازار داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. عموما قیمت جهانی فولاد و آلیاژهای آهنی بر حسب دلار تعیین می‌شود. در نتیجه با نوسان قیمت دلار، قیمت ورق سیاه نیز تغییر خواهد کرد. همچنین شیوه عرضه ورق، هزینه‌های حمل و نقل، کیفیت سطحی ورق سیاه و … نیز از جمله دیگر پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت ورق سیاه هستند.

خرید مستقیم محصولات کارخانه کاویان اهواز با قیمت مناسب

خرید اینترنتی و خرید فیزیکی، مهمترین روش‌های خرید محصولات فولادی به شمار می‌آیند. در خرید اینترنتی، محصول به صورت مستقیم از تولید کننده به دست مصرف کننده می‌رسد و در نتیجه همین موضوع سبب می‌شود که قیمت تمام شده آن برای مشتری بسیار پایین‌تر از قیمت بازار باشد. علاوه بر این، سادگی فرایند خرید، تضمین سلامت و کیفیت محصولات فولادی خریداری شده و غیره نیز از جمله مهمترین مزایای خرید اینترنتی این محصولات به حساب می‌آیند.

سایت ما یکی از معتبرترین مراکز اینترنتی فعال در زمینه عرضه انواع مختلف محصولات فولادی از جمله ورق‌های سیاه و اسلب فلزی کارخانه کاویان اهواز است و از این طریق می‌توانید برای خرید مستقیم انواع مختلف این محصولات فولادی با قیمتی مناسب اقدام نمایید.

شرکت فولاد کاویان

نتیجه گیری

کارخانه فولاد کاویان اهواز یکی از معتبرترین مراکز تولید ورق سیاه و اسلب فلزی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۷۲ شروع به کار کرده است. با این وجود این کارخانه در سال ۱۳۷۴ با مجتمع فولاد اهواز و گروه ملی صنعتی نفت ایران ادغام شد و در حال حاضر یکی از مهمترین کارخانه‌های شرکت فولاد خوزستان به حساب می‌آید.

شرکت فولاد کاویان اهواز، بزرگترین تولید کننده ورق‌های سنگین فولادی از جمله ورق سیاه است و سالانه نزدیک به ۱۱۵۰ هزار تن ورق سیاه تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند. ورق سیاه کارخانه فولاد کاویان به دو صورت رول شده و فابریک یا شیت تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که ورق سیاه تولیدی این کارخانه بر اساس استاندارد DIN 17100 تولید می‌شود.

ورق سیاه رول شده تولیدی شرکت فولاد کاویان، در عرض ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر و در ضخامت‌های ۱.۵ تا ۱۵ میلی متر و ورق سیاه فابریک این کارخانه نیز در ضخامت‌های بالای ۱۵ میلی متر تولید می‌شوند. یکی دیگر از محصولات فولاد کاویان، اسلب فولادی است. اسلب نازک تولیدی کارخانه فولاد کاویان در ضخامت ۴ تا ۱۵ سانتی متر، عرض ۶۰ تا ۱۵۰ و طول ۳ تا ۱۲ متر تولید و عرضه می‌شود.

شرکت فولاد کاویان اهواز

سوالات متداول

آیا کارخانه فولاد کاویان ورق صادراتی هم دارد؟

بله کارخانه کاویان از شرکت های بزرگ ورق در ایران است.

کدام سایزهای ورق سیاه بیشتر فروش دارند؟

همه سایزها با توجه به کاربردهای متنوع فروش بالا دارند اما سایزهای ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ فروش بالاتری دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *