راهنمای خرید ورق سیاه مرغوب بازار!

نکات خرید ورق سیاه

قبل از اینکه بخواهیم به راهنمای خرید ورق سیاه بپردازیم، بهتر است ابتدا با این محصول ارزشمند آشنا شویم. ورق‌های سیاه یکی از مهمترین انواع ورق فولادی است. این ورق با استفاده از روش نورد گرم تولید شده و در نتیجه شرایط تولید این ورق‌ها سبب شده تا ورق سطحی ناهموار و مات داشته باشد.

شکل پذیری عالی و مقاومت و استحکام بالا از جمله مهمترین خصوصیات این ورق‌ها است. علاوه بر این، قیمت ورق سیاه مقرون به صرفه است. در ادامه اطلاعات کاملتری بعنوان راهنمای خرید ورق سیاه از بهترین تولید کنندگان ارائه خواهیم کرد، پس این مقاله مرجع قیمت آهن در آهن رسان و تمامی شهرهای ایران را تا انتها دنبال کنید.

مهمترین نکات خرید ورق سیاه

در مقالات قبلی اطلاعات کاملی درمورد این محصول بدست آوردید و کامل می دانید که ورق سیاه چیست. این محصول که از آن با نام ورق ST37 نیز یاد می‌شود، دسته‌ای از ورق‌های فولادی بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. این دسته از ورق‌های فولادی در شرایط نورد گرم و در دمایی بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتی گراد تولید می‌شوند. ورق‌های فولادی سیاه دارای سطحی برآمده و با رنگ سیاه هستند و همین موضوع دلیل نامگذاری این ورق‌ها است.

نکات کلیدی مهمی وجود دارد که باید در هنگام خرید این ورق‌ها رعایت شود تا بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. اولین پارامتر مهم در هنگام خرید، ضخامت ورق است. به صورت کلی این ورق‌ها در ضخامت‌های مختلف از ۱ میلی‌متر تا ۱۰ سانتی متر تولید می‌شوند. ضخامت ورق بسته به کاربردی که از آن انتظار دارید، انتخاب می‌شود.

یکی دیگر از مهمترین نکات خرید ورق سیاه، برند تولید کننده ورق است. به هر حال شرایط تولید هر کارخانه و کیفیت ورق‌های تولیدی آن‌ها متفاوت است. لذا بهتر است در هنگام انتخاب ورق، این محصولات را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید.

سومین نکته مهم در خرید، قیمت آن است. اصولا قیمت ورق سیاه به پارامترهای مختلفی از جمله ضخامت و وزن ورق وابسته است. یکی دیگر از نکات خرید این محصول، توجه به شکل ظاهری آن است. به صورت کلی این دسته از ورق‌های فولادی از نظر شکل ظاهری در دو دسته کلافی و برگی تولید می‌شوند. هر کدام از این دو گروه کاربردهای خاص خود را دارند.

 

  مهمترین محصولات ورق سیاه

 

به صورت کلی ورق سیاه به دو دسته ورق کلاف و ورق شیت تقسیم بندی می‌شود. ورق ST37 کلاف به صورت رول شده در بازار موجود است. این ورق‌ها دارای ضخامت ۱.۵ تا ۱۵ میلی متر و عرض‌های ۱، ۱.۲۵، ۱.۵ و ۲ متر هستند. از طرفی ورق‌های سیاه شیت دارای ضخامتی بیش از ۱۵ میلی متر هستند و با عرض‎ های گوناگونی تولید می‎شوند.

راهنمای خرید ورق سیاه

مهمترین کاربردهای این ورق

در خصوص کاربردهای ورق سیاه، لازم به ذکر است که این دسته از ورق‌های فولادی در حوزه‌های مختلف کاربرد دارند. از ورق‌های سیاه برای تولید انواع مختلف محصولات ساختمانی سبک مانند پروفیل، قوطی و غیره استفاده می‌شود. علاوه بر این، ورق سیاه به دلیل استحکام بالایی که دارد، یکی از مهمترین اجزای تیرآهن ساختمانی است. همچنین از این ورق‌ها برای تولید تجهیزات کشاورزی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که ورق سیاه در تولید مهمترین قطعات مسیرهای ریلی، کشتی سازی و مخازن صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در تولید رینگ خودرو نیز از این ورق‌ها استفاده فراوانی می‌شود. علاوه بر این، ورق سیاه در تولید تجهیزات ترافیکی و ادوات جنگی نیز کاربرد دارد. همچنین ورق‌های سیاه در تولید تجهیزات کنار جاده‌ای مثل گاردریل و تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اطلاعاتی درباره فرایند تولید

 • در فرایند تولید ورق سیاه، ابتدا تختال‌های فولادی را تا دمایی بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می‌دهند. پس از آن لایه‌ی اکسیدی روی تختال که از آن با نام فلس یاد می‌شود را از روی ورق سیاه می‌زدایند تا یکسری محصولات فولادی به نام اسلب به دست بیاید.
 • بعد از این مرحله، اسلب را تحت پرس قرار می‌دهند تا عرض و ضخامت آن به یک حد مشخص برسد. سپس اسلب‌های تغییر سایز یافته را به سمت دستگاه‌های غلتک رفت و برگشتی هدایت می‌کنند و آن را تا زمانی تحت فشار قرار می‌دهند که به سایز و اندازه مورد نظر برسد.
 • بعد از این مرحله ورق‌های تولید شده را به صورت کلاف جمع می‌کنند و به آن فرصت می‌دهند تا از حرارت آن کاسته شود. حرارت ایجاد شده در این ورق‌ها به دلیل تماس با غلتک‌های رفت و برگشتی است. بعد از این مرحله، ابتدا و انتهای کلاف را با استفاده از گیوتین جدا می‌کنند.

قیمت ورق را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  راهنمای خرید ورق آلیاژی

راهنمای خرید ورق سیاه

در مرحله بعد ورق اکسید زدایی شده، برای آخرین بار تحت فشار قرار می‌گیرد. در اینجا با استفاده از غلتک‌های هیدرولیکی بسیار سنگین و قوی، ورق را در معرض نورد قرار می‌دهند تا خواص مکانیکی آن بهبود پیدا کند. در نهایت پس از خنک شدن ورق، آن را به صورت رول یا کلاف در می‌آورند. نکات بیشتر را می توانید در مقاله تولید ورق سیاه مطالعه نمایید.

مهمترین کارخانه‌های تولید کننده ورق سیاه

ورق سیاه یکی از پرکاربردترین ورق‌های تولیدی در داخل کشور است. از جمله مهمترین برندهای تولید کننده ورق‌های سیاه در کشور می‌توان به کارخانه‌های زیر اشاره کرد:

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان: یکی از مهمترین تولید کنندگان ورق فولادی در کشور، کارخانه فولاد مبارکه است. این کارخانه در زمینه تولید ورق‌های فولادی سیاه با ضخامت ۲ تا ۱۵ میلی متر فعالیت می‌کند. ورق‌های تولیدی کارخانه فولادی مبارکه به صورت رول شده و با عرض ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی متر تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند.
 • کارخانه فولاد اصفهان: این کارخانه نیز، یکی دیگر از مهمترین تولید کنندگان این محصول در کشور است. محصولات تولیدی این کارخانه در ضخامت‌های ۱.۵ تا ۶ سانتی متر و در عرض‌های ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر تولید می‌شوند.
 • کارخانه فولاد سبا: این کارخانه یکی از زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه است. با این وجود، به صورت تخصصی‌تر در زمینه تولید این محصول فعالیت می‌کند. ورق‌های تولیدی این کارخانه از کیفیت بالایی برخوردار است و مشخصاتی شبیه مشخصات ورق تولیدی فولاد مبارکه دارد.
 • کارخانه کاویان اهواز: این کارخانه نیز یکی از مهمترین تولید کنندگان ورق سیاه در کشور است. ورق‌های تولیدی این کارخانه در ضخامت ۰.۸ تا ۹ سانتی متر و در عرض‌های ۱۲۰ و ۱۵۰ سانتی متر تولید می‌شوند.
 • کارخانه فولاد درخشان اراک: ورق تولیدی کارخانه فولاد درخشان اراک در ضخامت ۱.۵ تا ۴ سانتی متر و عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی تولید و در بازار عرضه می‌شود.
  علاوه بر این، کارخانه فولاد گیلان، کارخانه نورد لوله اهواز، فولاد خرم آباد و غیره، از جمله مهمترین تولید کنندگان ورق در کشور به حساب می‌آیند.

 

  مهمترین کارخانجات ورق سیاه را می شناسید؟

 

پارامترهای تعیین کننده در قیمت این محصول

تعداد زیادی پارامترهای کلیدی در تعیین قیمت این محصولات نقش بازی می‌کنند. اولین پارامتر مهم، وزن آن است. به صورت کلی، قیمت آهن بر اساس وزن آن‌ها سنجیده می‌شود. وزن ورق سیاه به پارامترهایی مانند عرض ورق، ضخامت و طول آن وابسته است.

نکات خرید ورق سیاه

به غیر از این، برند تولید کننده ورق و کیفیت ورق تولیدی نیز از جمله دیگر پارامترهای مهم در تعیین قیمت ورق است. به عنوان مثال ورق‌های تولیدی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان از کیفیت بالایی برخوردارند و البته قیمت بالاتری هم نسبت به محصولات مشابه دارند.

پارامتر مهم دیگر در تعیین قیمت روز ورق سیاه، قیمت جهانی فولاد و آلیاژهای آهنی و نوسانات ارزی است. به صورت کلی، قیمت داخلی فولاد به قیمت جهانی این محصولات وابسته است. از طرفی قیمت جهانی فولاد با دلار تعیین می‌شود. لذا نوسان قیمت دلار باعث تغییر قیمت این محصول در بازار داخلی خواهد شد. در کنار این موارد، پارامترهایی مانند شیوه عرضه این محصول، هزینه‌های حمل و نقل و … نیز بر قیمت این دسته از ورق‌های فولادی تاثیر به سزایی دارند.

راهنمای خرید انواع مختلف ورق‌های سیاه

به صورت کلی، دو روش برای خرید ورق سیاه وجود دارد. روش اول خرید اینترنتی و روش دوم خرید فیزیکی است. در خرید اینترنتی، ورق به صورت مستقیم از تولید کننده به دست مصرف کننده رسیده و در نتیجه با حذف واسطه‌ها، قیمت خرید ورق برای مشتری، قیمتی بسیار مناسب‌تر است. سایت آهن رسان، یکی از فروشندگان معتبر انواع مختلف محصولات فولادی از جمله ورق سیاه است و از این طریق می‌توانید برای خرید و مشاهده قیمت ورق آهن در انواع مختلف از میان ورق‌های فولادی اقدام کنید. پیشنهاد می کنیم درمورد مراحل تولید ورق نیز اطلاعات کافی کسب نمایید.

 

  پرفروش ترین ورق های بازار ایران در ۱۴۰۱ کدامند؟

 

نکات خرید ورق سیاه

جمع بندی

در این مقاله، راجع به راهنمای خرید ورق سیاه صحبت شد. این محصول یکی از مهمترین انواع ورق‌های فولادی است که با استفاده از روش نورد گرم تولید می‌شود. قیمت مناسب، استحکام بالا و شکل پذیری عالی از جمله مهمترین مزایای این دسته از ورق‌های فولادی است.

قبل از خرید این ورق‌ها، باید مواردی مانند کاربردی که از ورق انتظار دارید، برند تولید ورق، ضخامت و سایز ورق و غیره را مد نظر قرار دهید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خرید این دسته از ورق‌های فولادی انتخاب کنید. قیمت این محصول به پارامترهایی مانند وزن ورق، سایز و ابعاد آن، کارخانه تولیدکننده ورق، قیمت جهانی فولاد و آلیاژهای آهنی وغیره وابسته است. قیمت آهن امروز را از کارشناسان حرفه ای ما جویا شوید.

 

سوالات متداول

آیا ورق سیاه همان ورق st37 است؟

بله معمولا ورق سیاه را از این فولاد می سازند.

کدام کارخانه های ایران ورق سیاه تولید می کنند؟

فولاد مبارکه اصفهان، گیلان، کاویان در راس هستند.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
 1. ممنون از تیم شما بابت راهنمایی ها درمورد ورق سیاه. آیا این ورق رو بصورت عمده می فروشید؟ و کجا هستید؟ حضوری باید بیاییم اونجا؟

  1. ممنونیم از همراهی شما. شما با هم تناژی که نیاز داشته باشید، ما تامین می کنیم. برای خرید حتما نیاز نیست به دفتر مراجعه کنید، تلفنی و اینترنتی هم می تونید ثبت سفارش کنید باقی کارها رو کارشناس خرید به صورت تلفنی با شما هماهنگ می کنند و بار در محل مورد نظر شما تحویل داده می شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *