ورق سرد چیست؟

کاربرد ورق سرد

سر یا گرم بودن ورق های فولادی و آهن آلات به روش و پروسه ساخت آن ها باز می گردد؛ بنابراین برای پاسخ به سؤال ورق سرد چیست؛ باید ابتدا در مورد این پروسه بیشتر بدانیم. در کارخانه های فولاد روش ها و استانداردهای مختلفی برای تولید انواع محصولات فولادی و آلیاژی مورد استفاده قرار می گیرد. نوردکاری از شیوه های رایج است که با آن محصولات مختلفی مثل ورق فولاد، تیرآهن، لوله، پروفیل و آهن آلات بسیار دیگری ساخته می شود. در این روش غلتک های مختلفی در سایز و مشخصات متنوع به صورت عمودی و افقی در بخش نوردکاری هستند. فولاد و فلزی که قرار است فرمینگ شود و به محصولی تبدیل گردد، از میان این غلتک ها عبور داده می شود. ضخامت فلز کاسته و بر طول آن افزوده می شود و فرم می گیرد.

نوردکاری درواقع همان غلتک کاری فولاد است. اگر در دمای بالا و در حالی که فولاد داغ و در حالت خمیری یا مذاب است، نورد کاری شود، نورد گرم و در صورتی که فولاد در حالت سرد، دمای اتاق و یا با دمای پایین نورد شود؛ نورد سرد نام دارد. مسلماً برای نورد و فرم دهی و ساخت ورق به روش گرم، غلتک ها انرژی کمتری نیاز دارند زیرا فولاد در حالت داغ انعطاف پذیری بالاتری دارد اما اگر فولاد سرد باشد باید غلتک های قوی تر و بزرگ تری باشد تا بتواند فولاد را فرم دهد و نورد کند. به جز این هر نوع فولادی قابلیت نورد سرد را ندارد یعنی اگر آلیاژ فولاد به گونه ای منعطف و نرم باشد؛ گزینه مناسب تری برای نورد سرد است؛ و همچنین ضخامت فولاد نیز هرچه کمتر باشد راحت تر فرم میگیرد. با مرجع خرید و فروش و قیمت آهن همراه باشید.

 

فرایند تولید ورق سرد

خط تولید ورق سرد در کارخانه ها اگر به روش نوردکاری باشد مشخص است. تعدادی دستگاه و ماشین نورد قرار دارد که فولاد های به شکل نیمه آماده که قبلاً در کارخانه های ذوب آهن به شکل شمش، شمشه، تختال و غیره ساخته شده اند را در دمای بالا حرارت می دهند و تحت نوردکاری گرم قرار می دهند تا ضخامت کاهش یابد. برای تولید ورق سرد باید فولاد در ضخامت بالاتر از محصول خروجی وارد مرحله نورد سرد شود. در آنجا برگه های ضخیم تر فولاد را در دمای محیط غلتک کاری می کنند تا با حفظ ساختار مولکولی نازک شده و به ابعاد مورد نظر نهایی برسد. مراحل نورد و پاکسازی و روغن کاری آنقدر ادامه پیدا می کند تا این نوع ورق به استاندارد مورد نظر برسد؛ و برای تولید محصولات دیگر از خط تولید خارج می شود.

 انواع ورق سرد

در بازار چند نوع ورق رایج وجود دارد که از نظر میزان کششی به سه دسته معمولی، نیمه کششی و فوق کششی تقسیم می شوند.

 

  لیست کارخانه های تولید ورق گالوانیزه

 

انواع ورق سرد

 • ورق های سرد را پیش تر در سه دسته از نظر میزان انعطاف پذیری قرار دادیم:
 • ورق های ساخته شده از فولاد st12 که به ورق های سرد معمولی معروف هستند. در ترکیب شیمیایی مقدار کربن و منگنز این فولاد بیشتر از دو فولاد دیگر است.
 • ورق های ساخته شده از فولاد st13 به ورق های نیمه کششی معروف هستند.
 • ورق های ساخته شده از فولاد st14 به ورق های فوق کششی معروف هستند.
کربن منگنز سیلیسیم فسفر گوگرد
فولاد ST12 ۱.۰ ۰.۵ ۰.۰۱ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵
فولاد ST13 ۰.۰۸ ۰.۴۵ ۰.۰۱ ۰.۰۳۵ ۰.۰۳۵
فولاد ST14 ۰.۰۴ ۰.۲۱ ۰.۰۱ ۰.۰۰۷ ۰.۰۰۷

محصولاتی که از ورق های سرد ساخته می شوند شامل لیست زیر است:

 • ورق روغنی
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق گالوانیزه رنگی
 • ورق قلع اندود

مشخصات کامل و قیمت ورق که شامل ورق گرم و ورق سرد ازجمله ورق سیاه می باشد را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

  رنگ مخصوص ورق گالوانیزه چیست؟

 

ورق روغنی اولین نسخه از ورق سرد است. به خاطر ظاهر تمیز، صیقلی و روغنی که دارد به این نام معروف است. ناگفته نماند که در پروسه تولید ورق از روغنکاری ورق نیز انجام می شود زیرا نوردکاری در دمای پایین را تسهیل می کند و کیفیت محصول را حفظ می کند. به خاطر همین روغن ها معمولاً ورق های تولید شده را قبل از عرضه به بازار در بخش های خاص شست و شو می دهند و بعد از تمیز کردن و خشک کردن ورق، ان را برای بسته بندی ارسال می کنند.

وقتی ورق سرد از خط تولید نورد کاری سرد خارج می شود، برای انجام عملیات مختلف وارد یک خط تولید دیگر می شود تا یکی از محصولات فوق ساخته شود؛ مثلاً ورق گالوانیزه از عملیات گالوانیزاسیون (پوشش دهی با زینک)، ورق رنگی از عملیات رنگ کاری و ورق قلع اندود از عملیات آبکاری با قلع تولید می شود. ورق سفید نسبت به دیگر محصولات هم رده کاربرد بیشتری دارد بنابراین بهتر است برای یک خرید بهتر حتما قبلا راهنمای خرید ورق گالوانیزه را مطالعه کنید.

ورق سرد چیست

 

  آشنایی با معتبرترین کارخانه ورق رنگی

 

لازم به ذکر است که هر یک از این عملیات چند مرحله و پروسه ای خاص دارند که باید اجرا گردد.

کاربرد ورق سرد

از کاربردهای عمده این محصول می توان به ساخت لوازم خانگی، قطعات خودرو، ساخت پنل و به طور کلی موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید انواع قفسه
 • ساخت مبلمان
 • صنعت خودروسازی
 • صنعت حمل و نقل
 • صنایع برق و الکترونیک
 • سقف های ساختمانی
 • پنل های مورد استفاده در ساخت و ساز
 • ساخت مخزن و نگهدارنده
 • یخچال، ماشین لباسشویی و…

در ساخت برخی از این لوازم از ورق آلیاژی و در ساخت برخی دیگر از ورق آلومینیوم و ورق استیل استفاده می شود. با توجه به اینکه هر نوع محصول یک سری ویژگی ها دارد و برای زمینه خاصی مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است حتما راهنمای خرید ورق روغنی را بخوانید.

ویژگی ورق سرد

 

  برترین تولیدکنندگان ورق استیل در جهان

 

ویژگی ورق سرد

آیا می دانید ورق های سرد نورد چه ویژگی هایی دارند؟ به دلیل روش ساختی که دارند ساختار مولکولی فولاد در جریان فرم دهی و کاهش ضخامت چندان تغییر نمی کند بنابراین می توان انتظار داشت که استحکام و مقاومت بالایی داشته باشند. همچنین چون فولاد در دمای بالا منعطف تر است و به راحتی تغییر شکل پیدا می کند؛ ایجاد لبه ها و گوشه های تیز در نورد گرم خیلی راحت امکان پذیر نیست.
از مزایای ورق سرد ظاهری زیبا، براق، صاف و صیقلی آن است.

 

پس می توان گفت دقت ابعادی ورق بالاتر است. به همین شکل مشخصات زیر را دارد:

 • به خوبی عملیات رنگ کاری قابل انجام است.
 • به راحتی قابلیت خم کاری و برش کاری دارد.
 • روش نورد سرد دقت ابعادی بالاتری دارد و برای تولید مقاطع با شکل پیچیده تر و ابعاد کوچک تر مناسب است.

 

  کارخانه جات تولیدکننده ورق روغنی در ایران و جهان

 

مزایای ورق سرد

 

معایب و محدودیت های ورق سرد

داشتن مزیت در بسیاری از موارد به صرف هزینه منجر می شود. به طور کلی زمان زیادی صرف پروسه ساخت کویل های روغنی می شود. برای اینکه سایز و دقت ابعادی حاصل شود زمان زیادی صرف هماهنگ کردن داده های نورد با مقادیر واقعی می شود. ورق سرد روغنی تاریخ انقضا دارد یعنی پس از گذشت مدتی از تولید آن، کم کم خصوصیات آن دچار تغییر می شوند. بهتر است که هنگام خرید ورق روغنی علاوه بر اینکه از نوع و مشخصات فنی و مکانیکی آن مطلع می شوید، حتماً در مورد تاریخ انقضا محصول نیز سؤال کنید. معمولاً تاریخ انقضای این محصولات از شش تا ۱۸ ماه اعلام می کنند. این خصوصیت در مورد محصول کارخانه های مختلف ممکن است کمی فرق داشته باشد

 

سؤالات متداول

آیا ورق سرد قابل رنگ کاری است؟

بله به راحتی می توان این کار را انجام داد.

کدام کارخانه بهترین ورق روغنی را تولید می کند؟

کارخانه فولاد مبارکه در صدر تولیدکنندگان ورق قرار دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *