...

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت آهن و فولاد کدامند؟

ایمان شکوهیان
عوامل موثر بر قیمت آهن

عوامل تأثیرگذار بر قیمت آهن متعدد هستند. این عوامل گاهی به صورت مستقیم و برخی به صورت غیر مستقیم بر قیمت محصولات تأثیر می گذارند و ممکن است نوسان در قیمت ها را باعث شوند. با توجه به اینکه فلزات صنعت مهمی هستند و بر وضعیت بسیاری از صنایع دیگر نیز تأثیرگذارند، شناخت دقیق این بازار از موضوعات مهم به شمار می رود. در این نوشته قصد داریم به طور کامل به بررسی عوامل مؤثر بر نوسانات قیمت آهن آلات بپردازیم با آهن رسان همراه باشید.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

نوسانات قیمت در هر بازاری به چیزهای مختلفی بستگی دارد. علاوه بر این، در نقاط مختلف دنیا این نوسانات بر اساس عوامل مختلف متفاوت است در کشور ما قیمت اقلام مختلف به عوامل درونی و بیرونی زیادی بستگی دارد. بازار آهن تهران و بازار آهن خین عرب مشهد تمامی شهرها نیز تحت تأثیر فاکتورهای زیادی قرار دارد.

  • نرخ دلار
  • قیمت نفت
  • قیمت مواد اولیه
  • قیمت سوخت و انرژی
  • هزینه حمل و نقل
  • میزان تقاضا و عرضه
  • شرایط سیاسی در منطقه و جهان
  • شرایط جغرافیایی و آب و هوایی

 

 

قیمت ارز بر قیمت محصولات مهم به خصوص فلزات تأثیر می گذارد. با بالا و پایین رفتن نرخ دلار می بینید که قیمت آهن آلات و قیمت تیرآهن نیز دستخوش تغییر می شود. متاسفانه این موضوع گاهی به دلایل مختلف در بازارهایی تأثیر می گذارد که نباید. علاوه بر دلار ممکن است نرخ سایر ارزها نیز بر آهن و فولاد تأثیر بگذارد. دلیل این موضوع هزینه ای است که برای خرید و یا واردات برخی محصولات، ماشین آلات و تجهیزات باید پرداخت شود و به صورت ارز از کشور خارج گردد. چنانچه قصد استعلام قیمت انواع تیرآهن را در سایزهای پر کاربرد از برندهای معتبر مثل قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان، قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد، قیمت تیرآهن ۱۴ اهواز و … را دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید و برای خرید انواع تیرآهن در سایزها و برندهای مختلف در مشهد و سایر شهرها اقدام کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن

مشاهده می کنید که چیزهای زیادی در این امر دخیل هستند که باید کنترل شده و مدیریت شوند تا شاهد بازاری با ثبات و خوب باشیم. متاسفانه در برهه هایی از زمان دیده ایم که بالا رفتن غیر عادی قیمت ها در فلزات مختلف ناشی از تحریم ها و تصمیمات سیاسی بوده است که هزینه های زیادی را بر صنایع مصرف کننده وارد می سازد. با مرجع قیمت اهن انلاین همراه باشید.

 

 

عوامل مؤثر بر قیمت بازار آهن گاهی دستخوش ناهمگونی عرضه و تقاضا می شود. معمولاً وقتی تقاضا بیشتر از عرضه می شود، قیمت ها بالا می رود زیرا محصولی در بازار پیدا نمی شود. در فصولی از سال ممکن است برخی صنایع مثل ساخت و ساز بیشتر فعالیت کنند در حالی که در برخی از فصول بر اساس شرایط آب و هوایی خرید مقاطع فولادی کاهش می یابد.

با وجود اینکه کارخانه ها و تولیدکنندگان فولاد ایران همانند سایر کارخانه های سراسر دنیا برای ساخت و تولید مقاطع فولادی و فلزی از استانداردهای شناخته شده جهانی استفاده می کنند، اما عواملی بر کیفیت محصول نهایی تأثیر می گذارد و به جز آن چیزهایی هستند که در نهایت باعث می شود محصول x تولید شده توسط کارخانه A قیمت بیشتری نسبت به کارخانه B داشته باشد. اعتبار و ارزش برند، قدمت کارخانه و کیفیت محصول خروجی همه بر قیمت نهایی مؤثرند. برای آشنایی با مشخصات و قیمت ورق برای کاربری های مختلف، لینک درج شده را مشاهده نمایید.

 

علت و فاکتورهای افزایش قیمت آهن و فولاد

تحلیل بازار آهن و فلزات اساسی کار دشواری است. نمی توان به راحتی پیش بینی کرد که قیمت مقاطع فولادی مثل ورق آهن در چند روز آینده چه روندی خواهد داشت و آیا می توان امیدوار بود که در تاریخ خاصی خرید تیرآهن سودمندانه خواهد بود یا خیر. حتی گاهی نمی توان دلیل اصلی و علت افزایش قیمت آهن را دانست. برخی محصولات برای تولید شدن نیاز به مواد اولیه خاصی دارند که تأمین این مواد گاهی با هزینه های بالایی همراه می شود؛ مثلاً برای تولید ورق استیل به مواد آلیاژی مثل کروم و نیکل نیاز است، کارخانه هایی هستند که این محصولات را تولید و عرضه می کنند و تا حد زیادی تعیین کننده قیمت ورق استیل امروز هستند.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

 

 

همانطور که می دانید آهن آلات قابل بازیافت هستند بنابراین ضایعات آهنی و حتی غیر آهنی را می توان دوباره وارد چرخه تولید کرد. به همین دلیل است که قیمت قراضه آهن بر قیمت تولید آهن و فلزات مختلف تأثیرگذار می باشد. ضایعات آهن و قراضه فلزات را جمع آوری و تفکیک می کنند و بعد از انجام یک سرس عملیات این محصولات دوباره به صورت مواد اولیه ساخت مقاطع فولادی و آلیاژی مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید محصولات ساخته شده از ضایعات آهن دارای کیفیت و استانداردهای جهانی هستند و قبل از تبدیل به محصول فولادی به طور کامل فراوری می شوند. با این تفاوت که هزینه های ساخت فلزات را تا حد زیادی کاهش می دهند.

دیدیم که علل نوسانات قیمت در بازار آهن زیاد هستند و ممکن است در برهه های زمانی مختلف و یا در نقاط مختلف حتی با هم فرق داشته باشند. همانطور که در بالا نیز گفته شد نفت بر قیمت بازار آهن تأثیر می گذارد زیرا یکی از حامل های انرژی مهم است و قیمت منطقه ای وجهانی خود آن در نقاط مختلف متأثر از فاکتورهای متعددی است. قیمت نفت بر قیمت میلگرد، لوله و سایر آهن آلات تأثیر می گذارد. یک دلیل آن سوخت است. سوخت بر هزینه حمل و نقل تأثیر دارد، سوخت بر هزینه ساخت تأثیر دارد، کوره ها و ماشین آلات با انرژیهای مختلفی کار می کنند بنابراین حامل های انرژی بر قیمت نهایی محصولات تولیدی تأثیر دارند. نفت خام نیز قابل تبدیل به محصولات مختلفی است پس طبیعی است که اثر مهمی هم بر صنایع داشته باشد.

شاید به یاد داشته باشید که در تابستان سال ۱۴۰۰ قطعی برق در نقاط مختلف کشور بر صنایع بزرگ و کوچک زیادی تأثیر منفی گذاشت. با قطع شدن برق، تولید کارخانه ها خوابید و این یعنی کاهش عرضه و در پی آن افزایش تقاضا و افزایش قیمت ها. تورمی که از عوامل زیادی ناشی می شود نیز بر قیمت آهن آلات تأثیر دارد.

 

فاکتورها و عوامل موثر بر قیمت فولاد

نوسانات قیمت مقاطع فولادی و عوامل مؤثر بر آن همواره از مهم ترین موضوعات این بازار به شمار می روند. یک عامل دیگر که نباید فراموش کنیم، کاهش منابع آبی است. آب بعنوان مهم ترین خنک کننده در کارخانه های فولاد استفاده می شود؛ بنابراین اگر با کمبود آب مواجه شویم برای تولید فولاد و محصولات آهنی نیاز به استفاده از خنک کننده های دیگری هست که چه بسا هزینه بالاتری نیز داشته باشند.

 

 

عوامل موثر بر قیمت آهن

فولاد ماده اولیه برای فعالیت صنایع بزرگ بسیاری است؛ مثلاً صنایع خودروسازی، ماشین سازی و قطعه سازی همه به فولاد و آلیاژهای فولادی و آهنی وابسته هستند. هرچه این صنایع فعال تر باشند و تولیدات بیشتری داشته باشند، مصرف فولاد بالاتر می رود، تولید آن باید بیشتر شود و هرچه تولید بیشتر باشد به تبع قیمت ها کاهش می یابند

واردات مدیریت نشده نیز می تواند باعث بالا یا پایین رفتن قیمت آهن امروز شود. مشاهده می کنیم که با واردات برخی مواد اولیه و مصرفی صنایع فلزات و فولاد سازی، قیمت محصولات نهایی نیز دستخوش تغییر می کند و اگر در واردات برخی مواد مشکلی ایجاد شود، به موقع تهیه نشوند و یا با قیمت خیلی بالایی وارد شوند، با تعطیلی خط تولید، افزایش قیمت و تورم همراه خواهد بود.

 

 

بورس کالا عامل مؤثر و مهم دیگر در بازار فلزات است. ثبات یا نوسان در قیمت فولاد و آهن در بازار آهن آلات تا حدی به وضعیت شاخص بازار بورس نیز بستگی دارد.

 

سوالات متداول

آیا صنایع دیگر هم بر قیمت محصولات یک کارخانه تاثیر می گذارند؟

بله تاثیر صنایع وابسته بر قیمت آهن آلات بالا است.

آیا قیمت طلا هم ممکن است بر قیمت فولاد موثر باشد؟

بله در برخی موارد سنگ ها و فلزات گرانبها بر این موضوع موثر اند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *