...

شرکت فولاد اکسین خوزستان

ایمان شکوهیان
شرکت فولاد اکسین خوزستان | معرفی شرکت و محصولات

شرکت فولاد اکسین خوزستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع ورق های فولادی در کشور است. ورق‌های تولیدی فولاد اکسین خوزستان برای مصارف مختلف ساختمانی و صنعتی از جمله تولید انواع لوله‌های انتقال نفت و گاز، مخازن تحت فشار بزرگ، صنایع کشتی سازی، دیگ بخار صنعتی و نیروگاهی، ساخت سازه‌های بزرگ فلزی در ساختمان سازی، پل سازی و ساخت محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز به بررسی تخصصی این محصولات از جهت کاربردها، ویژگی‌ها و خواصشان برای هدفمند کردن خرید شما پرداخته است.

کارخانه فولاد اکسین اهواز | آهن رسان

سوابق شرکت فولاد اکسین اهواز

شرکت فولاد اکسین خوزستان با مساحت ۱۶۰ هکتار و ۱۰ سالن با زیربنای حدودی ۱۰۰،۰۰۰ مترمربع در ۱۰ کیلومتری جاده‌ی بندر امام خمینی در شهر اهواز بنا شده است. با هدف تأمین هرچه تمام‌تر زنجیره‌ی نیازمندی به ورق‌های فولادی عریض، همزمان با نیازمند شدن صنایع بزرگ داخلی و خارجی به این محصول، کارخانه فولاد اکسین خوزستان با بهره‌گیری از تازه‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا، در سال ۱۳۸۸ و با سرمایه‌گذاری ارزی ۲۵۰ میلیون دلار تولید انبوه خود را آغاز کرده و به بهره‌برداری رسید.

استان خوزستان از گذشته تا به امروز نقش بسیار مهمی در تأمین محصولات فولادی کشور داشته است. شرکت‌های فولاد خوزستان و شرکت فولاد اکسین خوزستان دو شرکت اصلی و مهم در تأمین فولاد کشور محسوب می‌شوند. فولاد اکسین با هدف دستیابی به بالاترین ظرفیت‌های تولیدی با بهترین کیفیت ممکن در راستای پیشرفت و ترقی خود تنها روی تولید ورق های فولادی تمرکز کرده است. از ویژگی‌های مهم ورق های فولادی تولید شده در این کارخانه می‌توان به میزان مقاومت و کیفیت بالای انواع ورق فولادی اشاره کرد. همچنین در راستای اهداف نام برده شده، این کارخانه اقدام به دریافت گواهینامه‌های مختلف تولیدی کرده است. در جهت رعایت الزامات بهداشتی و ایمنی، کارخانه فولاد اکسین توانست گواهینامه‌ی IMS را دریافت کند. علاوه‌‌بر این، این شرکت در طی سال گذشته با راه‌اندازی واحد تحقیق و توسعه‌ی خود در راستای رشد فرهنگی‌ پژوهشی در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌های انسانی و اقتصادی نموده است. این اقدام که در جهت رفع نیازهای فنی و علمی مورد نیاز سازمان راه‌اندازی شد، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در جوامع امروز تلقی می‌شود. برای اطلاع از قیمت ورق تولیدی این شرکت به لینک درج شده مراجعه کنید.

کارخانه فولاد اکسین خوزستان | آهن رسان

از اصلی‌ترین اهداف فولاد اکسین خوزستان دسترسی به توان تولید بالای ورق API می‌باشد که تکنولوژی تولید این نوع ورق به‌طور کامل توسط کارشناسان و متخصصین فعال در فولاد اکسین بومی‌سازی شده است. این شرکت در سال ۱۳۹۳ از سوی اداره‌ی استاندارد ایران به عنوان شرکت برتر فولادسازی در کشور انتخاب شد و این در حالی بود که تولیدات روزانه‌ی اکسین خوزستان از مرز ۵۰۰۰ تن گذشته بود و امروزه این تولیدات انبوه به مرز ۸۳۰۰۰ تن نیز رسیده است. چشم‌انداز و افق ۴ سال گذشته‌ی شرکت فولاد اکسین نشانه‌ی افزایش تولید تا سال ۱۴۰۴ به میزان ۱۰۵۰هزار تن کالا با ارزش افزوده است. می‌توان گفت در حال حاضر کارخانه فولاد اکسین خوزستان با کیفیت‌ترین کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی ورق آهن در ایران شناخته می‌شود.

محصولات کارخانه فولاد اکسین خوزستان

معرفی محصولات راه خوبی برای شناخت بیشتر شرکت فولاد اکسین خوزستان به حساب می‌آید. انواع ورق‌های فولادی تا عرض ۴.۵ متر همراه با مقاومت بالا و با ضخامت‌های مختلف، از محصولات اصلی فولاد اکسین است که از مواد اولیه با نام تختال فولادی یا اسلب با ابعاد و ضخامت‌های استاندارد تهیه شده است. ورق های فولادی شرکت اکسین از کیفیت بالایی برخوردارند که صنعتگران می‌توانند با نگاهی به بررسی جزئی محصولات تولیدی این کارخانه، از کیفیت مرغوب محصول نهایی خود در میان رقبا مطمئن شده و با اطمینان خاطر بیشتری از صفات تفضیلی درباره‌ی کالاهای تولیدی خود استفاده کنند. آهن رسان با قرار دادن ورق‌های فولادی تولید شده‌ در کارخانه‌ فولاد اکسین خوزستان در دسته‌بندی‌های استاندارد این امکان را برای خوانندگان این مقاله فراهم کرده تا با توجه به صنعت خود، اطلاعات لازم و کافی را در رابطه با این اوراق فولادی کسب کنند. چنانچه قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ورق و قیمت ورق در مشهد دارید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

شرکت فولاد اکسین خوزستان | آهن رسان

شرکت فولاد اکسین خوزستان در فرایند تولیدی محصولات خود از عملیات مختلفی استفاده می‌کند.
🟦 این عملیات به ترتیب عبارتند از:
۱. عملیات پیش‌گرم کردن تختال فولادی یا اسلب در کوره‌های پیش‌گرم
۲. عملیات نوردکاری با سه روش پوسته زدایی، استفاده از نورد گرم و موج‌گیری در حالت گرم
۳. بازرسی ورق‌های تولید شده با روش‌های VT و UT
۴. برش‌کاری با سه مدل قیچی برش و سپس موج‌گیری با استفاده از دستگاه موج‌گیر سرد
۵. عملیات بسته‌بندی محصول شامل وزن کردن، ثبت اطلاعات روی ورق‌ها، چسباندن برچسب مشخصات و انتقال به انبار
۶. دو نوع عملیات حرارتی کوئنچ-تمپر و نرماله‌کردن با بکارگیری انواع دستگاه‌ها و ماشین‌آلات بروز دنیا

کارخانه فولاد اکسین خوزستان | آهن رسان

کاربرد ورق های فولادی شرکت فولاد اکسین خوزستان

در این کارخانه انواع ورق‌های فولادی با مقاومت بالا تولید می شوند. هر یک از ورق های فولادی تولید شده توسط شرکت فولاد اکسین خوزستان با توجه به ویژگی‌های مورد توجه در صنایع متفاوتی به کار گرفته می‌شود و کاربردهای متفاوتی دارد. این محصولات به دسته‌هایی تقسیم شده‌اند:
🔹 ورق های فولادی ساختمانی معمولی
🔹 ورق های فولادی ساختمانی نرمالیزه شده
🔹 ورق های فولادی ساختمانی با مقاومت به خوردگی مناسب
🔹 ورق های فولادی ساختمانی با نورد ترمومکانیکال
🔹 ورق های فولادی جهت کشتی سازی
🔹 ورق های فولادی با چقرمگی مناسب
🔹 ورق های فولادی خطوط انتقال نفت و گاز
🔹 ورق های فولادی مقاوم به سایش و با استحکام تسلیم بالا (کوئنچ و تمپر شده)
🔹 ورق های فولادی بویلرها و مخازن تحت فشار
در ادامه‌ی مقاله به‌صورت جزئی به کاربردها، ویژگی‌ها و خواص مکانیکی ورق‌های فولاد اکسین خوزستان می‌پردازیم.

انواع ورق های فولادی ساختمانی

این ورق‌ های فولادی خواص مکانیکی همچون جوش‌پذیری مناسب، سختی و استحکام بالا و مقاومت به خوردگی را شامل می‌شوند و به همین علت ورق‌های فولادی ساختمانی برای ساخت سدها، پل‌ها، برج‌ها، نیروگاه‌ها و باقی سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شوند.
ورق‌های فولادی نام برده شده ویژگی‌هایی از جمله استحکام و تافنِس* مناسب دارند و با استفاده از روش نورد ترمومکانیکال و همچنین نرماله کردن در کوره‌ی عملیات حرارتی، فولادهای میکرو آلیاژی تمیز با مقادیر کم سولفور و فسفر را شامل می‌شوند.

* چقرمگی یا تافنِس (thoughness) به قدرت و توانایی مواد در جذب انرژی دربرابر فشار یا ضربه گفته می‌شود که می‌توان آن را به صورت مقدار انرژی جذب شده در یک جسم در واحد حجم تا پیش از گسیختگی و درهم شکستگی نیز تعریف کرد.

انواع ورق های فولادی ساختمانی عبارتند از ورق های فولادی ساختمانی معمولی، ورق های فولادی ساختمانی نرمالیزه شده، ورق های فولادی ساختمانی با مقاومت به خوردگی مناسب و ورق های فولادی ساختمانی با نورد ترمومکانیکال که هرکدام با شرایط مورد نیاز مشتریان در چهار حالت نورد شده، نورد نرمالایزینگ، نورد ترمومکانیکال شده و نرماله شده در کوره‌ی عملیات حرارتی تحویل داده می‌شوند.

ورق های فولادی جهت کشتی سازی

این ورق‌های فولادی خواص مکانیکی از جمله جوش‌پذیری، تافنِس و چقرمگی مناسب در دماهای پایین، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی را دارا هستند؛ به همین علت کاربرد عظیمی‌ در ساخت کشتی‌ها و سازه‌های دریایی، و همچنین ‌یدک‌کش‌ها و تانکرها دارند.
از ویژگی‌های ورق های فولادی نام برده شده می‌توان به مقاومت به خوردگی محیطی، استحکام و تافنِس مناسبشان اشاره کرد. این ورق‌ها، فولادهای تمیز با مقادیر کم سولفور و کربن، فولادهای میکرو آلیاژ و فولادهایی با مقادیری از مس و نیکل را با روش نرماله کردن در کوره‌ی عملیات حرارتی شامل می‌شوند.
ورق های فولادی جهت کشتی سازی با توجه به نیاز و خواسته‌ی مشتریان در چهار حالت نورد شده، نورد نرمالایزینگ، نورد ترمومکانیکال شده و نرماله شده در کوره‌ی عملیات حرارتی تحویل داده می‌شود.

ورق های فولادی خطوط انتقال نفت و گاز

خواص مکانیکی و برخی ویژگی‌های این ورق‌ های فولادی شامل جوش‌پذیری مناسب، چقرمگی مناسب در دماهای پایین، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی است و به همین علت کاربرد این ورق‌ها در ساخت لوله‌های حفاری و خطوط انتقال نفت، گاز و آب است.
استحکام و تافنِس مناسب و مقاومت به خوردگی از ویژگی های منحصربفرد این ورق‌ها هستند. همچنین این محصول فولادهای تمیز و میکرو آلیاژ با مقادیر کم کربن، فسفر و سولفور را با روش نورد ترمومکانیکال شامل می‌شود.
ورق های فولادی خطوط انتقال نفت و گاز در دو حالت نورد شده و نورد ترمومکانیکال شده با درنظرگرفتن نیاز مشتری تحویل داده می‌شود.

ورق های فولادی مقاوم به سایش و با استحکام تسلیم بالا (کوئنچ و تمپر شده)

این ورق‌ های فولادی خواص مکانیکی همچون جوش‌پذیری مناسب، سختی و استحکام بالا و مقاومت به سایش را شامل می‌شوند و به همین علت ورق‌های کوئنچ و تمپر شده در صنعت سیمان، ماشین‌آلات، لودرها و معادن به کار گرفته می‌شوند.
از ویژگی های منحصربفرد این ورق‌ها می‌توان به استحکام و چقرمگی و مقاومت به سایش مناسبشان اشاره کرد. همچنین این محصول فولادهای آلیاژی تمیز با مقادیر کم فسفر و سولفور را با روش کوئنچ و تمپر شامل می‌شود.
محصول نام برده شده با توجه به خواسته‌ و نیاز مشتریان در سه حالت کوئنچ و تمپر شده، نورد ترمومکانیکال شده و نرماله شده در کوره‌ی عملیات حرارتی تحویل داده می‌شود.

ورق های فولادی بویلرها و مخازن تحت فشار

خواص مکانیکی این ورق‌ های فولادی شامل چقرمگی یا تافنِس مناسب در دماهای پایین، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی و خزش است و به همین علت کاربرد این اوراق‌ در ساخت پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، بویلرها، مخازن تحت فشار و مبدل‌های حرارتی است.
ورق‌های فولادی مخازن تحت فشار ویژگی‌هایی از جمله استحکام و تافنِس مناسب دارند و با استفاده از روش نورد ترمومکانیکال و همچنین نرماله کردن در کوره‌ی عملیات حرارتی، فولادهای میکرو آلیاژی تمیز با مقادیر کم فسفر و سولفور را شامل می‌شوند.
این محصول با توجه به نیاز مشتریان در پنج حالت کوئنچ و تمپر شده، نورد شده، نورد نرمالایزینگ، نورد ترمومکانیکال شده و نرماله شده در کوره‌ی عملیات حرارتی تحویل داده می‌شود.

کارخانه فولاد اکسین | آهن رسان

استاندارد کیفیت و گریدهای ورق های فولادی کارخانه فولاد اکسین

در این کارخانه واحدهای آزمایشگاهی مختلفی جهت تست و کنترل کیفیت محصولات وجود دارد. ورق های فولادی شرکت فولاد اکسین به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص، در خاورمیانه منحصربه‌فرد بوده و به همین دلیل این شرکت توانسته به یکی از معدود تولیدکنندگان انواع ورق‌های فولادی در جهان تبدیل شود. امروزه شرکت فولاد اکسین خوزستان قادر است محصولات خاصی تولید کرده و با انعطاف‌پذیری بالا و شناخت ابعاد و خواص مورد نیاز مشتریانش رضایت آن‌ها را جلب کند.

ورق های فولادی ساختمانی معمولی

استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
DIN 17100, EN 10025-2,

ASTM A283, KR

St37-3, St44-3, St52-3, St50-2, St60-2, St70-2, S235, S355, S450J0, A283, KR A-E
ورق های فولادی ساختمانی نرمالیزه شده
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
 

EN 10025-3

S275N, S275NL, S355N,

S355NL, S420N, S420NL,

S460N, S460NL

ورق های فولادی ساختمانی با نورد ترمومکانیکال
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
 

EN 10025-4

S275M, S275ML, S355M,

S355ML, S420M, S420ML,

S460M, S460ML

ورق های فولادی ساختمانی با نورد ترمومکانیکال
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
EN 10025-5,

ASTM A588

S235J0W, S235J2W, S355J0WP, S355J2WP,

S355J0W, S355J2W, S355K2W, A588

ورق های فولادی جهت کشتی سازی
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
 

KR

A to E, AH 32 to 40, DH 32 to 40, EH 32 to 40, FH 32 to 40, RSP 42 to 49, RPV 24 to 50, RL 235 to 360, AH 43 to 70, DH 43 to 70, EH 43 to 70, FH 43 to 70
ورق های فولادی خطوط انتقال نفت و گاز
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
API 5L X42M, X46M, X52M, X56M, X60M, X65M, X70M, X80M
ورق های فولادی مقاوم به سایش و با استحکام بالا (کوئنچ و تمپر شده)
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
EN10025-6

ASTM A517

EN10083-3

S460Q, S500Q, S550Q,

S620Q, S690Q,

S960Q, A517, 34CrMo4

ورق های فولادی مخازن تحت فشار
استاندارد کیفیت گریدهای فولادی
EN 10028-3, AFNOR-NF-A36-215,

EN 10028-5, ASTM A516-285-299-537-515,

P265, P275, P285, P345, P355, P400, P420, P440, P460, A285, A299, A515, A516, A537
ASTM A573 ASTM A573

جمع‌بندی
کارخانه فولاد اکسین خوزستان با هدف تأمین ورق های عریض فولادی در صنایع گوناگون با استفاده از عملیات مختلف و با بهره‌گیری از تکنولوژی روز و کارآمد تأسیس شده است. این شرکت نیازمندی‌های تولیدی در صنایع مختلف اعم از صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع دریایی و ماشین سازی و… را رفع کرده و همچنین به نیاز استراتژیک کشور به ورق های عریض فولادی بهای زیادی داده است. در نتیجه این ورق‌های فولادی توسط فولاد اکسین به تولید انبوه رسیده‌اند.

همچنین علاوه‌بر شرکت فولاد اکسین خوزستان، از باکیفیت‌ترین کارخانه‌های تولید ورق می‌توان به شرکت فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه فولاد گیلان و شرکت فولاد کاویان اهواز اشاره کرد که همگی جزو باکیفیت‌ترین کارخانه های تولید ورق در کشور هستند و وظیفه‌ی تولید بخش انبوهی از نیاز عظیم بازار داخلی به ورق های فولادی را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که خط تولید استاندارد و با کیفیت بالای ورق‌های فولادی کارخانه فولاد اکسین خوزستان در ارتباط موثر با مشتریان بهبود مستمر داشته و کیفیت کار گروهی و محصولات تولیدی آن، سبب تولید انبوه و شناخت این کارخانه به عنوان بهترین تولید کننده‌ی اوراق فولادی در ایران شده است.

صنعت‌داران محترم میتوانند علاوه‌بر این مقاله از معرفی شرکت فولاد اکسین اهواز برای اطلاع از قیمت ورق آهن، قیمت ورق شیروانی ۶ متری و سایر محصولات مورد نظرشان، مشاوره‌ی تخصصی و رایگان در رابطه با محصولات و مشخصات کامل آنها، از طریق تماس تلفنی و یا شبکه‌های اجتماعی درج شده در پایین صفحه با ما در ارتباط باشند. همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با شرکت فولاد اکسین خوزستان، اطلاعات مفید دیگر و اخبار روز، ویدیوهای آپلود شده‌ی آهن رسان در کانال آپارات را دنبال کنید.

سوالات متداول

آیا امکان خرید شیت فابریک از کارخانه فولاد اکسین خوزستان وجود دارد؟
بله؛ شما می‌توانید ورق سیاه اکسین را به صورت برش خورده (شیت فابریک) خریداری کنید.

اصلی‌ترین محصولات کارخانه فولاد اکسین خوزستان چه محصولاتی هستند؟
انواع ورق‌های فولادی به عنوان اصلی‌ترین محصولات کارخانه فولاد اکسین خوزستان هستند که از همان سال‌های اول بازگشایی این کارخانه به تولید انبوه رسیده‌اند.

ویژگی اصلی ورق های فولادی شرکت فولاد اکسین چیست؟

استحکام بالا و چقرمگی مناسب ورق های فولادی از اصلی‌ترین ویژگی‌های اصلی محصولات این کارخانه است.

 

 

اشتراک گذاری مقاله
یک پاسخ
  1. مقاله جامع و کاملی بود. من درباره شرایط استخدام این کارخونه سوال داشتم که جوابم رو گرفتم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *