...

آشنایی با 5 کارخانه تولیدکننده ورق معروف در ایران

ایمان شکوهیان
کارخانه تولید ورق

آیا می دانید چند تولیدکننده ورق در کشور فعال است؟ بهترین ورق های فولادی ایران را کدام کارخانه ها تولید می کنند؟ برای خرید انواع ورق آلیاژی و ورق آهنی کدام شرکت بهتر است؟ در این نوشته از آهن رسان که مرجع تخصصی قیمت آهن است، می خواهیم با چند کارخانه تولید ورق فولاد مطرح آشنا شویم.

ورق فولادی و انواع آن

ورق فولاد یک محصول فلزی از جنس آهن و مشتقات آن است که به شکل مسطح یا به صورت رول تولید و عرضه می شود. ورق های مسطح که در طول و عرض مشخصی ساخته می شوند را در اصطلاح شیت یا پلیت می نامند. این محصولات در ضخامت های پایین هم به شکل رول و هم به شکل شیت ساخته می شوند ولی در ضخامت های بالا فقط به صورت برگه های فلزی ساخته می شوند.

کارخانجات تولید ورق فولاد

 

 

از آنجا که فولاد و انواع آلیاژ آن زیاد هستند و در تنوع بالایی ساخته می شوند، می توان انواع مختلفی از ورق های فولادی را ساخت که هم از نظر جنس و مشخصات فنی و هم از نظر مشخصات مکانیکی و ابعادی با هم تفاوت دارند که  همین امر قیمت ورق در انواع مختلف را متمایز می کند.

 • ورق سیاه – ورق فولاد کربنی ساده
 • ورق های فولادی پرکربن
 • ورق های فولادی کربن متوسط
 • ورق های فولادی کربن پایین
 • ورق فولادی اسیدشویی
 • ورق روغنی
 • ورق فولادی رنگی
 • ورق گالوانیزه
 • ورق آهن
 • ورق کرکره
 • ورق هاردوکس
 • ورق دریایی
 • ورق مخزنی
 • ورق آتشخوار
 • و…

این ها مهم ترین و البته پرکاربردترین انواع ورق فولادی هستند که به طور گسترده در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. می خواهم بدانیم اگر قرار به انتخاب و خرید هر نوع ورق فلزی باشد، چطور می توانیم در مورد بهترین کارخانه تولیدکننده ورق و یا بهترین و پرفروش ترین ورق های بازار اطلاع کسب کنیم؟

 

 

تولیدکننده ورق

بهترین تولیدکننده ورق

آیا می دانید بهترین تولیدکنندگان ورق فولادی در کشور کدام کارخانه ها هستند؟ معمولاً برخی کارخانه ها بر اساس نوع ماشین آلات و تکنولوژی های به کار رفته، تخصص های موجود و امکاناتی که دارد، یک یا تعدادی از محصولات فولادی را تولید و عرضه می کند. برخی کارخانه های فولاد همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز به خاطر بزرگی، قدمت و قدرتمندتر بودن، تعداد بیشتری خط تولید دارند. در ادامه می خواهیم ۵ کارخانه تولیدکننده ورق را که در کشور جایگاه ویژه ای دارند را معرفی کنیم:

۵ کارخانه تولیدکننده ورق

 1. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
 2. کارخانه فولاد خوزستان
 3. کارخانه فولاد کاویان
 4. کارخانه فولاد گیلان
 5. کارخانه هفت الماس

 

 

کارخانه تولیدکننده ورق فولاد مبارکه

فولاد مبارکه اصفهان در زمینه تولید انواع ورق آهنی و فولادی فعالیت می کند و محصولات آن تطابق بالایی با استانداردهای جهانی دارد به همین دلیل از کیفیت بالاتری نیز برخوردار هستند. این مجتمع فولادی از سال ۷۲ شمسی کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان ورق ایران به شمار می رود. لازم به ذکر است این مجتمع زیر مجموعه هایی مثل فولاد کاشان، هرمزگان و سبا را نیز دارد.

کارخانه تولید ورق

مهمترین محصولات فولاد مبارکه شامل ورق سیاه، ورق آجدار، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق روغنی و ورق قلع اندود می باشد. این محصولات بر اساس استانداردهای رایج دنیا مثل DIN و ASTN ساخته می شوند.

ورق های سیاه این کارخانه معمولاً در ضخامت ۱۶ و ۱۸.۵ میل به صورت رول و کلاف هستند. سایزهای دیگر نیز معمولاً به صورت شیت در طول و عرض مختلف و استاندارد تولید می شوند.

ظرفیت فعلی ابعاد تختال ورودی ابعاد کلاف خروجی
سالیانه ۵.۵ میلیون تن طول حداقل ۵.۴ و حداکثر ۱۰ متر – عرض ۶۵۰ تا ۱۸۸۰ میلی متر – ضخامت ۲۰۰ میلی متر ضخامت ۵.۱ تا ۱۶ میلی متر – عرض ۶۰۰ تا ۱۸۸۰ میلی متر – وزن کلاف ۹ تا ۲۸ تن

ورق آجدار کارخانه فولاد مبارکه نیز از ضخامت ۲ تا ۶ میل و به صورت رول های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر عرضه می شوند. یکی از پرفروش ترین محصولات این کارخانه، ورق گالوانیزه است روش گالوانیزاسیون این خط تولید به صورت گالوانیزه گرم و غوطه وری است. ضخامت این ورق ها از ۰.۲۵ تا ۲ میلی متر و در رول های به عرض، ۱۰۰۰، ۱۲۵۰، ۷۵۰ و ۱۵۱۰ میلی متر ساخته می شوند. همانطور که می دانید وزن رول کارخانه های مختلف تا حدی با هم فرق دارند. فولاد مبارکه نیز رول های گالوانیزه با وزن ۳ تا ۲۰ تن تولید می کند.

 

 

بهترین کارخانه تولید ورق

ورق رنگی این کارخانه نیز از کیفیت بالایی برخوردار است به خصوص ورق رنگی آبی که فروش بیشتری نیز دارد. از نظر استاندارد رنگ و روش رنگ کاری و ضخامت رنگ و فولاد پایه، محصولی کاملاً استاندارد تولید می شود. محصولات فوق در ضخامت های ۰.۲۵ تا ۱.۵ میلی متر ساخته می شوند. وزن رول های ورق رنگی فولاد مبارکه نیز بین ۳ تا ۱۲ تن می باشد.

از دیگر تولیدات کارخانه فولاد مبارکه می توان به ورق قلع اندود نیز اشاره کرد. همانطور که از نامش پیداست با فلز قلع پوشش داده شده است. البته کارخانجات تولید ورق فولاد تنها اینها نیستند، مثلاً کارخانه فولاد امیرکبیر کاشان، کارخانه فولاد غرب کرمانشاه، فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری، فولاد شهرکرد، شرکت نورد و قطعات البرز و غیره نیز در زمینه تولید انواع ورق فولادی گرم و سرد فعالیت می کنند.

 

 

کارخانه فولاد گیلان

کارخانه فولاد گیلان نیز از سال ۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد و به عنوان کارخانه خصوص، بزرگ ترین به حساب می آمد. مجتمع فولاد گیلان دارای خط تولید ورق های گرم ۲  تا ۱۷ میلی متری و همچنین ورق های سرد ۰.۱۷ تا ۵ میلی متری است. از دیگر تولیدات مجتمع فولاد گیلان می توان به ورق گالوانیزه آن اشاره کرد.

کارخانه ورق فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان و کارخانه فولاد اکسین خوزستان که بیشتر با نام اکسین اهواز شناخته می شود یکی از مهم ترین تأمین کنندگان ورق های آلیاژی و صنعتی کشور به شمار می رود. این کارخانه از سال ۸۴ فعالیت خود را در جنوب کشور آغاز کرد و محصولاتی همچون ورق A283, ورق a516 و انواع ورق سیاه و گرم را تولید می کند.
کارخانه فولاد کاویان در خوزستان نیز از جمله بهترین تولیدکنندگان ورق سیاه و انواع ورق گرم به شمار می رود که در خط تولید آن ور قهایی با ضخامت های ۸ تا ۲۰ میلی متری در رول های با عرض ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلی متر ساخته می شود.

 

 

کارخانه تولیدات ورق هفت الماس

کارخانه هفت الماس با ورق های روغنی و گالوانیزه معروف است. این مجتمع از سال ۷۵ فعالیت خود را در قزوین آغاز کرد و محصولات زیادی در دسته سرد تولید می کند.

بهترین تولیدکننده ورق

بهترین تولیدکننده ورق فولاد

به راحتی نمی توان گفت که کدام یک از کارخانه های معرفی شده فوق بهترین هستند زیرا هر محصولی که توسط این تولیدکنندگان عرضه می شود، تحت استانداردهای جهانی ساخته شده و بعد با تست های مختلفی آنالیز شده است و در صورت تائید مهندسین، در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد؛ اما معمولاً چند شاخصه هست که بهترین ها را مشخص می کند و آن شامل میزان و درصد تطابق با استاندارد، کیفیت ساخت، دوام، خدمات قبل و بعد از خرید و فروش، اعتبار و ارزش برند است.
لیست کارخانه هایی که در این نوشته معرفی شد، جزء بهترین های کشور محسوب می شود اما شما ممکن است یک محصول خاص از یک کارخانه را ترجیح بدهید زیرا در کنار داشتن مشخصات خوب، از قیمت مناسب تر نیز برخوردار است.

 

 

لازم به ذکر است کارخانجات تولید ورق در سراسر دنیا وجود دارد و محصولات هر یک مثل نمونه های داخلی از کیفیت و خصوصیاتی برخوردار هست. با توجه به اینکه صنایع فولادی و مصرف کنندگان فولاد زیاد هستند، ممکن است برخی محصولات توسط کارخانه های داخلی تأمین نشود؛ بنابراین برخی محصولات از طریق واردات تأمین می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد محصولات نام برده و قیمت آهن و ورق با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بهترین تولیدکننده ورق فولاد

سوالات متداول

برای خرید ورق سیاه ۲ میل کدام کارخانه بهتر است؟

گزینه اول فولاد مبارکه و اکسین اهواز می باشد.

آیا کیفیت ورق گالوانیزه وارداتی بهتر است؟

خیر محصولات تولید داخل از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *