...

ورق اکسین چیست؟

ایمان شکوهیان
dddd
ورق اکسین همان ورق نورد گرم است یا در اصطلاح ورق سیاه که در ابعاد وضخامت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود این ورق در کارخانه ورق اکسین اهواز تولید می‌شود و به همین دلیل به ورق اکسین معروف است. این ورق با دو آلیاژ ST37 و ST52 تولید و در بازار و بورس آهن‌آلات عرضه می‌شود.

نوعی ورق فولادی که تحت فرایند نورد گرم و در شرکت فولاد اکسین اهواز تولید شده است را ورق اکسین می‌نامند. ورق سیاه کارخانه اکسین اهواز آن‌قدر معروف است که در بازار به‌ طور مستقیم با نام ورق اکسین می‌شناسند. ورق اکسین در بسیاری از موارد صنعتی مورد نیاز و قابل استفاده است و در صنایعی همچون نفت و گاز، پتروشیمی، خودروسازی و کشتی‌سازی کاربرد دارد. ورق آلیاژی مورد استفاده برای تولید ورق اکسین آلیاژهای ورق st37 و st52 هستند که هرکدام بسته به خواص خود کاربری‌های متفاوتی دارند. اگر قصد ورق اکسین را دارید باید بدانید که قیمت این ورق به‌دلیل اینکه آلیاژی برگرفته از آهن است به قیمت آهن و قیمت ورق بستگی دارد.

ورق اکسین چیست؟ - معرفی و مشخصات انواع ورق اکسین | آهن‌رسان

معرفی ورق اکسین

ورق اکسین یک نوع ورق فولادی است که در کارخانه فولاد اکسین خوزستان  و کاویان اهواز تولید و به بازار عرضه می‌شود. ورق اکسین در دسته ورق‌های سیاه قرار دارد و توسط فرآیند نورد گرم تولید می‌شود. ورق اکسین همان ورق سیاه است که به وسیله ی نورد گرم پرداخته و تولید می شود. این ورق فولادی در صنایع مختلفی مثل صنعت خودروسازی، صنایع عمرانی استفاده می‌شود. فولاد استفاده شده برای ساخت ورق سیاه عموماً آلیاژهای st37 و یا st52 هستند. این دو آلیاژ فولاد ویژگی‌های منحصربه‌فرد بسیاری دارند که آن‌ها را برای استفاده در تولید ورق مناسب کرده است. به دلیل اینکه ورق تولیدشده با نورد گرم پس از خروج از خط تولید به رنگ تیره و مات است، به آن ورق سیاه اکسین می‌گویند. این ورق سیاه را می‌توان تحت فرایند نورد سرد قرار داده، با زدودن آلودگی‌های سطحی به ورق روغنی تبدیل کرد. ورق‌های روغنی نیز ویژگی‌های خاصی دارند و در موارد مختلف به کار برده می‌شوند. رایج‌ترین نوع فولاد به کار رفته برای تولید ورق روغنی، آلیاژهای فولادی st12 ,st13 و st14 هستند. شما می‌توانید قیمت روزانه انواع ورق همچون قیمت ورق st37 اکسین، قیمت ورق سیاه و قیمت ورق گالوانیزه را در سایت آهن‌رسان مشاهده کنید تا بتوانید به‌راحتی از قیمت لحظه‌ای ورق اکسین برای مصارف شخصی خود آگاه شده و در صورت نیاز به دریافت پیش فاکتور و اطلاع از قیمت ورق در مشهد  با کارشناسان فروش آهن‌رسان تماس بگیرید. 

معرفی کارخانه فولاد اکسین

شرکت فولاد اکسین خوزستان در سال  ۱۳۸۴ و در ۱۰ کیلومتری جاده بندر امام خمینی اهواز در استان خوزستان تاسیس و در زمیتاسیس شد و هم اکنون در زمینه تولید ورق های فولادی در زنجیره تامین ورق کشور در حال فعالیت است و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورق‌های فولادی عریض کشور محسوب می‌شود. در این کارخانه بخش‌های مختلفی برای تولید انواع ورق فولادی وجود دارد که در آن زنجیره‌ تولید، آزمایش و بسته‌بندی در زمینی به مساحت ۱۶۰ هکتار و در ۱۰ سالن با زیربنایی در حدود ۱۰۰۰۰۰ مترمربع، انجام می‌شود. اکنون کارخانه فولاد اکسین دارای ظرفیت تولید سالانه ۱،۰۵۰،۰۰۰ تن است. از این ظرفیت حدود ۲۱۰،۰۰۰ تن قابلیت انجام عملیات حرارتی دارند. ورودی این کارخانه تختال‌های فولادی است که از کارخانه‌های فولادسازی تأمین می‌شود و محصولات تولیدشده شرکت فولاد اکسین اهواز انواع ورق‌ فولادی با ابعاد مختلف است.

 

نحوه تولید ورق اکسین

به‌صورت‌کلی در کارخانه فولاد اکسین برای تولید ورق اکسین  شش مرحله وجود دارد:

🔻پیش گرم کردن تختال فولادی (اسلب)

🔻عملیات نورد

🔻ازرسی ورق (شامل بازرسی چشمی، بازرسی فراصوتی)

🔻انواع برشکاری و موج گیری

🔻بسته‌بندی

🔻عملیات حرارتی

تولید ورق فولاد اکسین به این صورت است که ورق فولادی را در نورد گرم به شکل اسلب یا تختال‌های فولادی که شامل انواع شمش فولادی می‌شود را وارد خط تولید می‌کنند و بعد از آن عملیات حرارتی و تخصصی عبور فولاد حرارت دیده از غلتک‌ها و سیستم‌های برش‌کاری محصول پایانی وارد خط تولید می‌شود. ورق نورد گرم مستقیما از اسلب یا تختال تولید شده است و ضخامت‌های بسیار گسترده‌ای دارد.

 ورق اکسین چیست؟ - معرفی و مشخصات انواع ورق اکسین | آهن‌رسان

انواع ورق‌های اکسین

تولید ورق اکسین در کاخانه اکسین اهواز تنوع چندانی ندارد و تنها در دو گرید st37 و یا st52 تولید می‌شوند که تقریبا خواص مشابهی دارند اما به دلیل داشتن تفاوت اندکی با یکدیگر، کاربری‌های متفاوتی دارند. عمدتا هر دو گرید قابلیت برشکاری، جوشکاری و ماشین‌کاری دارند و در برابر پیچش، کشش و خمش مقاومت دارند. در ادامه می‎‌توانید از جزئیات هر نوع گرید اطلاعات کافی را کسب کنید.

 ورق اکسین گرید  ST37

آلیاژ این نوع ورق سیاه از فولاد کم کربن ساخته شده و همین موضوع مقاومت ان‌را در برابر فشار کم کرده است. این ورق به دلیل انعطاف بیشتر و قابلیت جوشکاری بالاتر در ساختمان‌سازی و ساخت پروفیل، لوله و قوطی استفاده می‌شود.

ورق اکسین گرید ST52

این نوع ورق خلوص آهن بیشتر و آلیاژ  کمتری مثل نیکل، مس و منگنز در آن به‌کار رفته و به‌طبع از ورق اکسین تولید شده از مقاومت و استحکام بالاتری نسبت به نوع دیگر برخوردار است. به دلیل سهولت در عملیات جوشکاری معمولا از این نوع ورق در ساخت پل، جرثقیل، ریل و ماشین‌آلات سنگین استفاده وسیعی می‌شود.

مشخصات محصولات ورق اکسین

 محصولات بسیار متنوعی از ورق سیاه اکسین تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها بسته به درصد کربن و سایر آلیاژها در دسته‌بندی مجزایی قرار می‌گیرند و کاربرد متفاوتی هم دارند.  این ورق ها در بازار ایران ورق‌های تولیدشده در کارخانه اکسین اهواز دارای ضخامت از ۸ تا ۱۵۰ میلی‌متر، عرض: از ۱۱۰۰ تا ۴۵۰۰ میلی‌متر، طول از ۲۵۰۰ تا ۲۴۰۰ میلی‌متر هستند. انواع محصولات ورق اکسین به شرح زیر هستند.

✔ورق اکسین CrMo4۳۴ : مهم‌ترین شاخصه این نوع ورق استحکام آن است و به همین دلیل از ان در صنایع خودروسازی و در مخز‌ن‌‌های CNG  اتومبیل استفاده گسترده‌ای می‌شود. همچنین این ورق کیفیت بالایی برای جوش‌کاری دارد که آن را برای استفاده در کشتی سازی نیز مناسب کرده است. در آلیاژ این ورق اکسین از کربن کم و درصد کمی از نیکل و کروم و مولیبدن استفاده شده است.

✔ورق اکسین A517 Grade B : این نوع ورق اکسین نیز از استحکام بالا و مقاومت فشگاری مناسبی برخوردار است. با توجه به مشخصات فیزیکی و شیمیایی این ورق از آن در ساختمان‌سازی و ساخت دیگ و مخازن بخار استفاده می‌شود. علاوه‌بر این از این ورق‌ برای ساخت بویلر و مخازن تحت‌فشار، پالایشگاه‌ها، مبدل‌های حرارتی و نیروگاه‌هایی که نیاز به مقاومت خزشی، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی دارند پر کاربرد است.

✔ورق اکسین A283-Grade c : ماده تشکیل دهنده اصلی این ورق شامل درصد اندکی کربن است که همین موضوع استحکام آن را  افزایش داده است. این ورق برای استفاده عادی در صنعت ساختمان سازی کاملا مناسب است.

✔ورق اکسین A516-Grade 70 : مانند سایر ورق‌های اکسین این ورق نیز از فولاد کربن دار تولید می‌شود میتواند دماهای کم و متوسط را تحمل کند. از این ورق در ساخت مخازن تحت فشار متوسط استفاده می‌شود.

✔ورق اکسین  API5L-X65: از این ورق در صنعت برای ساخت لوله‌های حامل روغن و گاز استفاده می‌شود. همچنین این ورق علاوه بر نام  API5L-X65با نام لوله ایزو ۳۱۸۳ L450نیز شناخته می‌شود. همچنین این ورق دارای جوش‌پذیری، استحکام و مقاومت به خوردگی بالایی است.

✔ورق اکسین A573 Grade 70 : این ورق اکسین بسیار مناسب این است که در تهیه دیگ و مخازن بخار استفاده شود زیرا از مقاومت فشاری مناسبی  برخوردار است.

✔ورق اکسین API5L-X60 : این ورق نیز از استحکام کمتری نسبت به سایر انواع برخوردار است اما خمش مناسب،  قابلیت جوشکاری و مقاومت بالایی در برابر فشار دارد به همین جهت در صنعت لوله‌سازی کاربرد دارد. این ورق که در تولید لوله‌های فولادی جهت کشتی‌سازی، تانکر سازی، ساخت یدک‌کش و سازه دریایی استفاده می‌شود نیز دارای خصوصیت‌های استحکام بالا، مقاومت به خستگی، مقاومت به خوردگی و جوش‌پذیری بالایی هستند.

ورق اکسین چیست؟ - معرفی و مشخصات انواع ورق اکسین | آهن‌رسان

کاربرد استفاده از ورق اکسین

ورق‌های فولادی تولیدشده در کارخانه اکسین اهواز قابل‌استفاده در صنایع بزرگ و مادر هستند. از این ورق‌ها در صنایعی نظیر

🔸اتومبیل و بدنه خودرو

🔸ماشین آلات صنعتی و نیمه صنعتی

🔸ماشین های سنگین و حمل و نقل

🔸نفت، گاز، پتروشیمی

🔸کشتی سازی ساخت ادوات جنگی و نظامی

🔸لوله ها در ابعاد و ضخامت های خاص

استفاده می‌شوند.

استانداردهای ورق اکسین چیست ؟

کارخانه فولاد اکسین اهواز و ورق اکسین در طی فعالیت طولانی‌مدت خود در طول سالیان گذشته توانسته گواهینامه  و استانداردهای فراوانی را برای محصول و کارخانه خود ثبت کند. برخی از این استاندار و گواهینامه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. استاندارد مدیریت کیفیت، رضایتمندی مشتری، راهنمایی‌هایی برای رسیدگی به شکایات در سازمان‌ها ۱۰۰۰۲:۲۰۱۴ ISO
 2. استاندارد مدیریت کیفیت، رضایتمندی مشتری، راهنمایی‌هایی جهت اصول رفتاری سازمان ۱۰۰۰۱:۲۰۰۷ ISO
 3. گواهینامه تایید فرآیند ساخت از موسسه رده بندی ایرانیان ICS
 4. استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ۱۸۰۰۱:۲۰۰۷ OHSAS
 5. استاندارد مدیریت کیفیت ۹۰۰۱:۲۰۰۸ ISO
 6. استاندارد مدیریت زیست محیطی ۲۰۰۴:۱۴۰۰۱ ISO
 7. گواهینامه انطباق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه اروپا CE

تفاوت بین ورق اکسین با ورق‌‍ سایر کارخانه‌ها

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تنها کارخانه‌ در ایران است که صفر تا صد ورق را خودش تولید کرده و اسلب را به ورق فولادی تبدیل می‌کند به در این کارخانه ابتدا اسلب را تولید می‌کنند و آن را نورد کرده و سپس به ورق تبدیل می‌کنند. کارخانه‌هایی مانند فولاد هرمزگان و فولاد اکسین خوزستان هم تنها اسلب را تولید می‌کنند و آن را به ورق تبدیل می‌کنند. کارخانه فولاد مبارکه ورق سیاه را از ضخامت های ۱.۲ الی ۱۶ میلی‌متری تولید می‌کند ولی عمده سفارشات آن از سایزهای ۲ الی ۱۵ میلی‌متر است.

ورق اکسین چیست؟ - معرفی و مشخصات انواع ورق اکسین | آهن‌رسان

سخن آخر

قیمت ورق اکسین اهواز نیز مانند بسیاری از مقاطع فولادی دیگر که قیمت آن‌ها روزانه دستخوش تغییر  و نوسانات می‌شود، ممکن است دچار نوسان شود. بنابراین اگر پس از خواندن این مقاله و کسب اطلاعات کافی در مورد انواع ورق اکسین قصد خرید آن را دارید میتوانید به سایت آهن‌رسان مراجعه کنید تا از قیمت لحظه‌ای مطلع شوید. همچنین شما می‌توانید با کارشناسان واحد فروش آهن‌رسان (۳۱۹۱۶☎) تماس بگیرید تا در کنار امکان ثبت سفارش تلفنی از مشاوره رایگان نیز بهره ببرید.

سوالات متداول

چه عواملی بر قیمت ورق اکسین تاثیرگذارند؟

نوسانات ارز، قیمت مواد اولیه، نرخ آهن در بازار جهانی، عرضه و تقاضا و قیمت آهن بر قیمت تمام شده ورق اکسین تاثیرگذار هستند.

کدام نوع ورق اکسین گران‌تر است؟

از نظر قیمت دو نوع st37 و st52 تفاوت چندانی ندارند ولی st52 اندکی بالاتر است. هرچند استفاده از st52 به جای st37 سبب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان می‌شود.

 علامت  stنشانه چیست؟

علامت st برای فولادهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و پس از این حروف، عددی به کار می رود که میزان استحکام و کیفیت فولاد مورد استفاده در ورق مصرفی را نشان می‌دهد.

آیا ورق اکسین قابلیت جوشکاری دارد؟

بله؛ ورق اکسین قابلیت جوشکاری، برشکاری و روغن‌کاری را دارند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *