سازه Lsf چیست؟ مزایا و کاربرد

مزایای سازه Lsf

آیا می دانید سازه Lsf چیست؟ توضیحاتی در مورد سازه Lsf را خواهیم گفت. با آهن رسان همراه باشید، در این نوشته قرار است تا توضیحاتی در مورد سازه Lsf و کاربردهای آن ها بدهیم همچنین مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم. کشور ایران در منطقه زلزله خیزی قرار دارد و به همین علت لازم است تمامی ساخت وسازهایی که در کشور ایران در دست ساخت و بررسی هستند با در نظر گرفتن اصول استاندارد و استفاده از مصالحی باکیفیت ساخته شوند. یکی از سیستم های امروزی که توانایی این را دارد ساختمان های مقاوم به زلزله را نشان دهد سازه های lsf می باشد. با مرجع استعلام قیمت آهن و خرید و فروش آن همراه باشید تا اگر نظری در این خصوص دارید در بخش دیدگاه ها ثبت کنید.

 

معرفی سازه Lsf

از مزیت های مهم این ساختمان ها و اسکلت های آن ها بالا بودن تطبیق پذیری است به همین دلیل طیف وسیعی از ساختمان ها با این سازه ها ساخته می شوند. در این روش بارهای پایه به حداقل می رسد و محل اقامت ایمنی ایجاد می شود. می بینید که می توان با صرف هزینه کمتر، در زمان کوتاهی یک سازه مقاوم ساخت و به راحتی از آن بهره برداری نمود.

سازه های lsf به ساختمان های از پیش ساخته شده ای گفته می شود که در ساخت آن ها از مقاطع فولادی جداره نازک استفاده شده است. این مقاطع فولادی ورق هایی با ضخامت کم بوده که از نوع ورق گالوانیزه هستند و مقاومت بالایی را در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خود نشان می دهند. ورق های فولادی در سازه های lsf با کمک دستگاه های خاص و همچنین روش تولید رولی به شکل پروفیل های سبک در می آید. در این سازه ها از پروفیل های نوعC, U, Z استفاده می شود. یکی از خصوصیات این پروفیل های فولادی ابعاد متنوع آن ها می باشد. Lsf چارچوب و اسکلت ساختمان سازی را تشکیل می دهند. برای آن که وزن سازه کمتر شود و عملیات سبک سازی صورت بپذیرد پروفیل ها به شکل نورد سرد تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد ورق گالوانیزه و قیمت ورق گالوانیزه و همچنین قیمت پروفیل امروز بدست آورید، به لینک‌های درج شده مراجعه کنید.

 

  مقاوم سازی ساختمان و ایجاد استحکام سازه

 

مقایسه سازه Lsf

کاربرد سازه های LSF

Lsf ها کاربردهای زیادی دارند که از جمله آن ها می توان به:

 1. کاربرد سازه Lsf در ساخت انواع مجموعه های آموزشی و تفریحی
 2. ساخت طبقاتی که نیاز به ارتفاع زیادی دارند به عنوان مثال اگر یک فرد قصد داشته باشد یک طبقه به پشت بام خود اضافه کند می تواند از این سازه ها استفاده کند.
 3. استفاده از منازل مسکونی که نهایتا تا ۵ طبقه اجازه ساخت دارند.
 4. شهرک هایی که باید در کوتاه ترین زمان ساخته شوند.
 5. برای ساخت ساختمان هایی که از نظر تعداد طبقات با محدودیت مواجه هستند این سازه استفاده زیادی دارد.
 6. در ساخت کارخانه ها و کارگاه هایی که به عنوان محلی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت‌ سازه های lsf

از جمله ویژگی ها و مزایای این سازه می توان موارد زیر را برشمرد:

 • میزان سختی و مقاومت بالای سازه های lsf
 • مقاومت مطلوب در برابر آتش سوزی
 • وزن پایین و سبک از دیگر مزایای این سازه می باشد
 • مزایای سازه Lsf در قابلیت نصب سازه در آب و هوای مختلف
 • راحتی نصب سازه های lsf
 • هزینه های پایین استفاده از این سازه
 • قابلیت بازیافت سطوح و تمام مصالح به کار رفته شده ر سازه
 • سرعت بالای در نصب و اجرا
 • انعطاف پذیری بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • مقاوم در برابر وقوع زلزله و حمل حشرات موذی

مشخصات و قیمت ورق از انواع مرغوب برای ساختمان سازی را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  اصول سبک سازی ساختمان چیست؟

 

معایب سازه lsf

سازه های lsf علاوه بر این که مزیت های زیادی دارند از معایبی هم برخوردار هستند که از جمله آن ها عبارتند از:

 • برای اجرای این نوع سازه ها باید از متخصصین استفاده شود.
 • افراد با تجربه و مهارت زیادی داشته باشند.
 • محدودیت استفاده در ساختمان های ۵ طبقه
 • وغیره می توان اشاره کرد.
 • اجزای سازه lsf
 • لایه‌ های عایق حرارتی و صوتی
 • ورق ‌های فولادی سرد نورد
 • ستفاده از صفحات تخته گچ برای استفاده به جای پوشش درونی

نحوه ی اجرای سازه lsf

روش ساخت سازه Lsf را توضیح می دهیم. برای این که سازه های lsf اجرا شوند باید تمام مراحلی که در ساختمان های معمولی صورت می پذیرد اجرای شود که این مراحل در ساخت واجرای سازه به شرح فوق می باشند:

 1. طراحی و ساخت پی و فوندانسیون
 2. ساخت دیوار و سقف
 3. توجه به پوشش های داخلی و خارجی
 4. درب و پنجره سازی
 5. تاسیسات مکانیکی و برقی

و …را می توان اشاره کرد.

کاربرد سازه Lsf

 

  اتوماسیون ساختمان چیست؟ مزایای اتوماسیون سازی

 

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، سازه های سبک پیش ساخته دارای مزیت هایی نسبت به سازه های بتنی و فولادی هستند و در برخی مواقع و کاربردها جایگزین مناسبی به حساب می آیند در جدول زیر به طور خلاصه می توانید این سه روش ساخت و ساز را مقایسه کنید. مقایسه سازه Lsf در برابر سازه های بتنی و فولادی می تواند دید خوبی نسبت به این سه مدل به شما بدهد.

مزیت سازه LSF مزیت سازه بتنی مزیت سازه فولادی
کیفیت بالای ساخت امکان طرح های متنوع به خاطر شکل پذیری آرماتورها و قالب بتن سرعت بالای ساخت در مقایسه با بتنی
طول عمر بالا در کنار صرفه جویی در اشغال فضا در برابر شوک حرارتی مقاومت بالاتری دارد به راحتی می توان طبقات را توسعه دارد
به خاطر سبک بودن نیروهای وارد شده زلزله را کم می کند در آب و هوای مختلف مقاوم تر است در دهانه های بزرگ راحت اجرا می شود
اجرای اتصالات کیفیت بالایی دارد. قطعات آن اغلب بازیافتنی هستند دارای صلیب بیشتری هستند یکپارچگی بالاتری دارد
مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می دهد و عایق دارد ساخت راحتی دارند زیرا سیمان و سنگ مصالح راحتی اند استحکام بالاتری دارد و شکل پذیری خوبی دارد
اجرای تاسیسات راحت است از نظر اتصال تیر و بدنه سقف در سطح بالایی هستند متاسفانه هزینه بالاتری دارد
متاسفانه در ابعاد دهانه آن محدودیت هست متاسفانه زمان اجرای طولانی تری نسبت به دو مورد دیگر دارند متاسفانه در زلزله هزینه و خسارت بالاتری به همراه دارد
طبقات محدودی با ان قابل ساخت است متاسفانه وزن بالاتری دارند متاسفانه اکسید شدن فلزات را به همراه دارد
متاسفانه برای اجرا به نیروی متخصص نیاز دارد متاسفانه برای تست بتن به آزمایش های مختلفی نیاز دارد

طراحی و ساخت پی و فونداسیون

یکی از مراحل مهم در اجرای سازه های lsf ساخت پی و فوندانسیون می باشد. که به اندازه ۵۰ سانتی متری نیاز به کندن دارد. بعد از ساخت پی انکر بولت ها در فاصله هایی مشخص از هم قرار می گیرند و فاصله انکر بولت ها باید از قبل مشخص شده باشد. این کار برای این که دیوارها در جای خود تثبیت شوند صورت می پذیرد. بنابراین به ترتیب

 1. پی و فونداسیون
 2. ساخت اسکلت
 3. ایجاد پوشش داخل و خارج
 4. قرار دادن تاسیسات
 5. نصب درب و پنجره ها

در ساخت سازه های چند طبق از نوع LSF حتما فونداسیون باید محکم باشد بنابراین تا عمق ۵۰ سانتی متر آن را اجرا می کنند.دیوار ها را با انکربولت ها ثابت و محکم می کنند. برای سقف آن نیز از روش های مختلفی مثل خرپای سقفی و سیستم های تیر ریزی مسطح استفاده می شود و برای پر کردن پوش سقف نیز از بتن استفاده می شود.

در مرحله بعدی مصالح سنتی و مدرن را برای پوشش دهی استفاده می کنند که شامل ملات، کاغذ دیواری، رنگ، دیوار پوش، کاشی و گچ است. و در نصب تاسیسات مثل کابل های برق، سیستم تهویه مطبوع، لوله کشی از انواع لوله های UPVC استفاده می شود.

از آنجا که آلومینیوم سبک است و در برابر رطوبت و آتشسوزی مقاومت بالایی دارد، از آن در نصب درب و پنجره ها استفاده زیادی می شود. در ادامه کامل و مفصل توضیح داده شده است.

 

  عایق کاری حرارتی ساختمان و تجهیزات

 

طراحی و ساخت دیوار، سقف

یکی از مراحل ساخت واجرای سازهای lsf ساخت دیوار و سقف می باشد. به عنوان نمونه همان طور که در پاراگراف های قبل تر به آن اشاره کردیم برای ثابت نگه داشتن و فیکس کردن دیوارها از انکر بولت استفاده می شود. انکر بولت ها در فاصله های مشخصی از هم قرار می گیرند. و برای تحمل بارهای ثقلی و جانبی کاربرد دارند در سازه های lsf برای این که سازه ها بتوانند وزن و فشار بارهای وارده را به خوبی تحمل کنند از دیوارهای باربر ساخته می شوند. دیوارهای باربر عمدتا تاثیر زیادی بر روی مقاومت سازه ندارند و بعد از نصب اسکلت در جای خود قرار می گیرند. اجرای سقف یکی از مراحل اجرای سازه های lsf است که به روش های متفاوتی این کار انجام می شود یکی از متداول ترین روش هایی که برای اجرای سقف به کار برده می شود سیستم تیر ریزی مسطح و خرپای سقفی می باشد. در این روش پوشش سقف هم به صورت بتن درجا هم یه صورت خشک صورت می پذیرد.

پوشش داخلی و خارجی

یکی دیگر از مراحل اجرای سازه های lsf در نظر گرفتن پوشش داخلی و خارجی سازه است که برای این نوع پوشش ها از مصالح مدرن یا سنتی استفاده می شود. معمولا برای اجرای پوشش های خارجی از ملات خشک یا ملات تر استفاده می شود. جهت در پوشاندن سطوح داخلی هم از روش های مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به:

 • دیوارپوش ها
 • رنگ
 • کاغذ دیواری
 • گچ و کاشی
 • پوشاندن کف و پارکت و موکت

و…اشاره کرد. در اجرای پوشش های داخلی باید به نوع عایق کاری هم توجه ویژه ای شود. به طور عمده عایق ها به کمک ورق های پلی استایرن که ضخامتی ۵ سانتی متری دارد انجام می گیرد.

سازه Lsf چیست

 

  بادبند ساختمان

 

درب و پنجره‌ سازی

یکی از مراحل اجرای سازه های lsf ساخت و عایق کاری درب و پنجره آهنی است که امروزه در کیفیت های متنوع با نوین ترین مصالح ساختمانی تولید می شود. از جمله این متریال می توان به: آلومینیوم و پی ‌وی ‌سی اشاره کرد.

اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی

Lsf در ساخت و تعمیر انواع تاسیسات مکانیکی و برقی هم مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این موارد می توان به لوله کشی و تهویه اشاره کرد. برای لوله کشی از لوله های یوپرپایپ و یا لوله های پی وی سی استفاده می شود که اجرای تهویه نیز با توجه به نظر و سلیقه کارفرما صورت می پذیرد.
تاسیسات برقی شامل موارد زیر است:

 • سیم کشی
 • نصب پریز و کلیدهای برق
 • خطوط مربوط به تلفن یا تابلوهای برق

جمع بندی

در این مقاله به توضیحاتی در مورد سازه Lsf و در کنار آن مزایای و معایب آن ها پرداختیم. Lsf سازه هایی هستند که برای ساخت بناها در مناطق زلزله خیز کارایی بالایی دارند اما در ساخت سازه هایی که طبقات زیادی دارند نمی توان از این سازه ها استفاد کرد. در مقالات دیگری می خواهیم بکارگیری سازه Lsf در کشورهای مختلف را نیز مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه بمانید. برای صرفه جویی در هزینه های ساخت، پیش از شروع اجرای ساخت درمورد قیمت آهن امروز، قیمت میلگرد و سایر مصالح از بنگاه های معتبر همچون آهنرسان اطلاعات کافی دریافت نمایید.

 

سوالات متداول

آیا هر کسی می تواند از این سازه ها استفاده کند؟

قطعا باید مجوزهایی برای استفاده از این سازه ها گرفت و در صورت داشتن شرایط می توان از آن استفاده نمود.

قیمت این سازه ها نسبت به سایر سازه ها کمتر است؟

بله هزینه ساخت کمتری دارند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *