پولیش استیل چیست؟

ایمان شکوهیان
چگونه ورق استیل براق کنیم

ورق استیل یکی از انواع رایج ورق در صنعت است که جهت تولید بسیاری از لوازم خانگی و محصولات از آن استفاده می‌شود. این ورق به دلیل قیمت مناسبی که دارد بسیار پرکاربرد است و قیمت آهن امروز و قیمت ورق آهن روی آن تاثیر گذار است. در برخی مواقع پس از مدتی ورق استیل درخشندگی و براق بودن خود را از دست می‌دهد و کمی کدر و مات می‌شود. در این‌صورت شما روش‌های مختلفی پیش‌روی خود دارید تا ورق استیل خود را که ممکن است سطح یخچال، شیرآلات یا سینک شما باشد تمیز کنید. این اتفاق برای هر ورق استیلی پس از مدتی ممکن است بیفتد اما باید بدانید که قابل حل است. البته بهتر است بایدها و نبایدهایی که در این زمینه هست را در نظر بگیرید و از روش‌های مناسبی برا تمیز کردن سطوح، ظروف و ابزار استیل استفاده کنید. در ادامه به بررسی و معرفی انواع روش‌های براف کردن ورق استیل می‌پردازیم.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

  محاسبه وزن ورق

ورق استیل چیست؟

استیل یا steel همان فولاد است. یک آلیاژ مهم از آهن که حداکثر ۲ درصد از ترکیب آن را عنصر کربن تشکیل داده است. ورق آهن، ورق فولاد و یا انواع ورق آلیاژی محصولاتی هستند که بسیار کاربردی هستند و هم به صورت رول و هم به صورت شیت ساخته و عرضه می‌شوند. از طرفی این ورق‌ها در ضخامت ها و ابعاد مختلف تولید می‌شوند که از نظر مشخصات فنی و مکانیکی با یکدیگر  تفاوت دارند. این نوع ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. این ورق های ضد زنگ استیل در گریدها و استانداردهای مختلف ساخته می شوند که از نظر میزان مقاومت، استحکام و مشخصات فنی و مکانیکی دیگر شباهت‌ها و تفاوت هایی با هم دارند. برای اطلاع از قیمت ورق استیل که روزانه توسط کارخانه‌های تولیدکننده مشخص می‌شود.به لینک درج شده مراجعه کنید. ورق های فولادی در صنایع نفت و گاز، .پتروشیمی، ماشین سازی، صنایع خودرو، تجهیزات و ماشین آلات کارخانه‌ها استفاده می‌شود

دلایل ایجاد لکه در ورق استیل

اطلاع از علل ایجاد لکه در استیل باعث می‌شود که شما بتوانید روش درست را برای تمیز کردن و براق کردن آن استفاده کنید. منشأ هر نوع لکه و آلودگی که بر روی ورق‌های فولادی و استیل به وجود می آید، باید مشخص شده و راه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

  • عملیات جوشکاری و پاشش جوش
  • گل جوش
  • اکسید شدن در اثر تماس با مواد آلی
  • اکسیدهای ایجاد شده در شکاف جوش
  • اکسیداسیون در زمان عملیات گرمایشی

ایجاد زنگ آهن در ورق استیل دور از انتظار است ولی ممکن است مواد مختلف موجب واکنش شیمیایی استیل شده و اکسید شدن آن را در پی داشته باشد. هنگام خرید توجه کنید از محصولات مرغوب و اصل خریداری کنید.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق مشهد

روش‌های براق کردن استیل

ورق استیل ممکن است در اثر گذر زمان، در تماس با مواد مختلف، آلاینده‌ها کثیف، لکه دار و یا کدر شوند. لازم است که بدانیم چطور ورق‌های استیل را تمیز و براق کنیم که هم زیباتر به نظر برسند هم اینکه دوام و طول عمر بالاتری داشته باشند. از آن‌جا که علل ایجاد لکه و آلودگی بر روی فلز متنوع است، روش‌های تمیز کردن و براق نمودن آن نیز متنوع است. معمولا توسط تولیدکنندگان ورق استیل ارائه می‌شود. در ادامه به معرفی انواع روش برق انداختن استیل می‌پردازیم.

آب گرم

استفاده از آب گرم یک راه سریع، ارزان و مناسب است که از آن می‌توان برای تمیز کردن ورق استیل استفاده کرد. برای این کار بعد از شست و شوی کامل، حتما با یک پارچه آن را خشک کنید. دستمال مورد استفاده باید حوله ای و تمیز باشد.

ژل گریندینگ

روغن سنباده یا ژل گریندینگ را معمولاً برای براق کردن استیل کابین آسانسور مورد استفاده قرار می‌دهند. برای این کار ابتدا ژل را روی سطح قرار می‌دهند و بعد یک پارچه به شکل دورانی روی استیل کشیده می‌شود تا تمام براق شود و در آخر نیز با یک پارچه حوله ای تمیز سطح استیل پاک می‌شود.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق رنگی در مشهد

غوطه وری

مواد براق کننده مختلفی در بازار وجود دارد که برای استیل استفاده می‌شود. در روش غوطه وری یک محفظه از یک ماده براق کننده وجود دارد که قطعات ورق فلزی استیل درون آن غوطه ور می‌شوند تا آلودگی‌ها تمیز شده و بعد از داخل محفظه بیرون آورده می‌شوند.

مواد اسیدی 

مواد زیادی هستند که به راحتی در دسترس همه قرار دارند و از آن ها برای تمیز کردن و برق انداختن ورق استیل استفاده می‌شود. به عنوان مثال روغن زیتون، آبلیمو، جوش شیرین و آرد و الکل موادی هستند که براق کننده های خوبی برای استیل به شمار می‌روند.

برق انداختن استیل آسانسور

همانطور که احتمالاً در جریان هستید، پولیش کاری آسانسور فرایندی است که در آن با ابزار و موادی، سطح استیل آسانسور را پرداخت و پولیش می‌کنند تا شفاف و براق شود. در این پروسه ابزارها و وسیله هایی برای سایش استفاده می‌شود. وقتی از این ابزار استفاده می شود سطح فولاد صیقل داده می‌شود و با انعکاس نور تمیز، براق و درخشنده دیده می‌شود.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

  قیمت ورق کرکره گالوانیزه مشهد

پولیش استیل سینک ظرفشویی

اشتباه رایج برخی افراد استفاده از مایع سفیدکننده و شوینده های شیمیایی است. این مواد استیل را خراب می کنند. در عوض راه های براق کردن سینک ظرفشویی استیل می تواند استفاده از جوش شیرین، یا مواد و محلول های مخصوص باشد. تنها با دو قاشق جوش شیرین و استفاده از یک اسفنج می توان بسیاری از لکه های استیل را پاک کرد و آن را برق انداخت. همچنین با اسپری کردن سرکه سفید بر سطح سینک، عملکرد جوش شیرین بهتر می شود. بعد از استفاده از این مواد در نهایت باید سینک را به خوبی با پارچه تمیز و خشک کرد. توجه داشته باشید بهتر است که پس از عملیات تمیز کاری و براق سازی تا ۲۴ ساعت از آن استفاده نشود تا لایه محافظ آلیاژ استیل زمانی برای ترمیم داشته باشد.

روش براق کردن قاشق و چنگال استیل

بهترین روش که البته رایج تر نیز است، استفاده از مواد شوینده مثل مایع ظرف شویی است. خشک کردن قاشق چنگال های استیل پس از تمیز کردن و شست و شو با پارچه نرم و تمیز بسیار مهم است زیرا اگر پارچه نرم نباشد ممکن است خش ایجاد کند. برای براق کردن و پولیش کاری نیز می توانید از پارچه های نانو با روغن بچه یا روغن زیتون و حتی مایع شیشه پاک کن استفاده کنید و در نهایت حتما با یک پارچه خشک و تمیز آن را پک کرد.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

  ورق روغنی در مشهد

براق کردن ظروف و قابلمه استیل

قابلمه های استیل نیز همانند ظروف دیگر باید با مواد مخصوص و مناسب تمیز و براق شوند. قبل از هرکاری ابتدا قابلمه را بشویید و خوب خشک کنید. خشک کردن مهم است زیرا باعث می شود که ردی از لکه های آب باقی نماند. حالا حدود ۴ سانتی متر از آن را با آب پر کنید؛ و بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس دو قاشق نمک و یا جوش شیرین به آب اضافه کنید و صبر کنید تا با شعله ملایم حدود نیم ساعت بجوشد. سپس قابلمه را خالی کنید و صبر کنید تا سرد شود.حالا خمیری از آب و جوش شیرین بسازید و آن را با دستمال بر روی قسمت‌های لکه دار و سیاه قابلمه بکشید و در نهایت دستمالی آغشته به مقداری روغن زیتون و لیمو را بر روی سطح بکشید تا برق بیوفتد.

چرا ورق استیل باید پولیش‌کاری شود؟

وقتی قطعات و محصولات ساخته شده از استیل را مکرراً و بارها و بارها استفاده می کنیم، این محصولات کدر می شوند، به طور کلی اثر دست و اثر انگشت بر روی سطوح استیل بسیار زیاد دیده می شود و اگر مرتب تمیز نشوند، به مرور می بینیم که ظاهری کثیف و نازیبا دارند. کدر شدن استیل به خصوص در مواردی که با مواد و محلول های مختلف مثل روغن ها، مواد شیمیایی، اسیدها، مواد قلیایی، بازها، آب شور و حتی آب شرب در تماس هستند، سریع تر رخ می دهد بنابراین طبیعی است که سینک ظرف شویی پس از مدتی که از استفاده آن می گذرد لایه هایی از گچ آب و رسوب در آن مشاهده شود. دقت کنید که تمیز کردن و براق کردن انواع ورق فولادی در این موارد تنها جنبه زیبایی ندارد بلکه اگر به این موارد توجه نشود، محصول استیل به مرور تحت تأثیر مواد مختلف  فرسایش پیدا می کند.

می توان برای دیدن قسمت های آسیب پذیر فولاد و فلز استیل از روش های زیر استفاده کرد و قبل از اینکه اکسید و زنگ آهن مشکل ساز شود از آن جلوگیری کرده و عوامل آن را از بین برد. با استفاده از حلال هایی مثل اسید نیتریک، اب و فری سیانید پتاسیم؛ محل های مولکول آهن بر روی سطح فلز به شکل نقطه هایی آبی رنگ دیده می شود. به این ترتیب آن قسمت ها را می توان با آب شست و شود داد در صورت نیاز به پولیش و سنباده، با ابزارهایی مثل برس، سنگ زنی و شن پاشی تمیزکاری کرد.

پولیش استیل چیست؟ - پولیش استیل سینک چگونه است؟ | آهن‌رسان

جمع‌بندی

همانطور که گفته شد ورق استیل یکی از انواع ورق‌های پرکاربرد در صنعت است که مراقبت از آن نیز روش‌های به‌خصوصی دارد.  آهن‌رسان با بیش از ۳۰ سال تجربه در فروش مقاطع فولادی و آهن‌آلات، مرجعی قابل اطمینان برای خرید ورق آجدار استیل و سایر محصولات مورد نیاز شما محسوب می‌شود. برای خرید ورق استیل از یک منبع معتبر و قابل اعتماد در فروش ورق استیل می‌توانید به سایت آهن‌رسان مراجعه کنید و تمامی محصولات را با قیمت لحظه‌ای مشاهده کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و شرایط خرید ورق استیل و نحوه پرداخت وجه با کارشناسان فروش آهن‌رسان (۳۱۹۱۶☎) تماس بگیرید و در کنار کسب اطلاعات موردنظر خود، از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که پس از خرید کالای موردنظر شما با کالای ارسالی مغایرت داشته باشد می‌توانید به‌صورت رایگان آن‌ را عودت دهید.

  جدول وزن میلگرد

سوالات متداول

آیا تیرک را می توان برای تمیز کردن سینک استفاده کرد؟

استفاده از تیرکت و مواد سفید کننده باعث آسیب دیدن استیل می شود.

آیا هر نوع ورق استیل را می توان براق کرد؟

بله تمام ورق های استیل را یم توان پولیش کاری و یا براق کرد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *