روش صحیح جوشکاری گل‌میخ

روش صحیح انجام جوشکاری گل‌میخ

بیش از یک قرن است که سازه‌های فلزی وارد صنعت ساختمان شده‌اند. دلیل استفاده از مصالح فولادی و فلزی در ساختمان‌سازی دلایلی مثل انعطاف‌پذیری، اقتصادی بودن، شکل‌پذیری و ارتجاعی بودن و همچنین سرعت در ساخت است. برای آشنایی با روش صحیح جوشکاری گل‌میخ به ادامه مطلب از آهن رسان مرجع قیمت آهن توجه نمایید. اما برای متصل کردن سازه‌های فلزی به هم از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که پرکاربردترین آن جوشکاری است.

روش صحیح جوشکاری گل‌میخ

کیفیت انجام جوشکاری و استاندار انجام آن به دلایل مختلف اهمیت دارد. عمل جوشکاری به روش گل‌میخ یکی از بهترین روش‌های جوش فولاد است. قیمت میلگرد امروز را اینجا ببینید.

اطلاعات تکمیلی:
امروزه در اغلب ساخت و سازه‌های فولادی از سقف کامپوزیت فولاد – بتن استفاده می‌شود. دلیل این امر واضح است، اقتصادی بودن! استفاده از سقف کامپوزیت باعث کاهش تعداد تیر و بتن، استحکام بالا در مقابل وزن شده که صدمات وارده در هنگام بروز زلزله را کاهش می‌دهد.

سقف کامپوزیت از تیر فولادی، ورق گالوانیزه و گل‌میخ تشکیل‌شده است. گل‌میخ‌ها با جوشکاری گل‌میخ و قبل از ریختن بتن به مقطع فولادی متصل می‌شوند. البته از روش‌های مختلفی می‌توان برای ساخت سقف کامپوزیتی استفاده کرد؛ اما گل‌میخ به دلیل داشتن مقاومت بیشتر در برابر بارهای وارده بیشترین کاربرد را دارد.

اطلاعات تکمیلی:

از پرکاربردترین مصالح ساختمانی دیگر که می‌توان نام برد، سقف‌های عرشه فولادی است. ساختار سقف عرشه فولادی دارای پروفیل ذوزنقه‌ای همراه با برجستگی‌هایی جهت متصل کردن ورق و بتن است. روش صحیح جوشکاری گل‌میخ در استفاده از این نوع سقف مورد استفاده است.

استفاده از گل‌میخ در سقف عرشه فولادی

در این میان برای وصل کردن عرشه فولادی به اجزای دیگر؛ از میل‌پایه‌هایی به اسم گل‌میخ استفاده می‌شود. گل‌میخ‌ها علاوه بر اینکه اتصال بین عرشه فولادی و اجزای دیگر را فراهم می‌کنند، کار انتقال نیروی برشی بین بتن و فولاد را انجام می‌دهد. به این پایه‌ها برش­گیر می‌گویند.

به زبان ساده؛ گل‌میخ یک رابط میان ورق گالوانیزه و بتن است و نقش برش گیر را بازی می‌کند. حداکثر قطر برش گیر باید ۲۰ میلی‌متر و ارتفاع برش گیر به شکل ورق فولادی بستگی دارد و حداقل ارتفاع گل‌میخ بعد از نصب ۴۰ میلی‌متر است.

برای اتصال گل‌میخ به تیرهای سازه‌ای، از جوش قوسی الکتریکی استفاده می‌شود. روش صحیح جوشکاری گل‌میخ به ابعاد و مشخصات آن نیز بستگی دارد. در جدول زیر می توانید برخی از مهم ترین ویژگی های مکانیکی و فنی گل میخ را بر اساس استاندارد ENISO13918 مشاهده کنید:

  معرفی شرکت فولاد غرب آسیا
میزان مقاومت کششی ۴۲۰ N/mm۲
میزان مقاومت تسلیم ۳۴۵N/mm۲
میزان ازدیاد طول نسبی ۲۰%
میزان کاهش سطح ۵۰%

 

برای تولید گل‌میخ یک روش استاندارد وجود دارد که فورج سرد می­نامند. روش‌های دیگری همچون فورج گرم یا ریخته‌گری وجود دارد که به خاطر مواد اولیه نامرغوب و استحکام پایین، چندان مناسب نبوده و باعث ناپایداری سازه می‌شوند.

روش فورج سرد:

در این روش افزایش دانسیته و یکنواخت شدن لایه‌های داخلی فولاد باعث می‌شود تا استحکام و مقاومت کششی و تسلیم افزایش می‌یابد.

روش فورج گرم:

گفته شد که روش فورج گرم دارای کیفیت خوبی نیست؛ دلیل این ضعف موارد زیر است: بنابراین برای آشنایی با روش صحیح جوشکاری گل‌میخ توجه به این موارد نیز اهمیت دارد.

 • استحکام مکانیکی در قسمت‌های مختلف سازه و قطعه یکسان نیست باعث شکست آن می‌شود.
 • در این روش تنش‌های پسماند در قطعات تولیدی وجود دارد.

گل‌میخ چه مزایایی دارد؟

 • نسبت به دیگر برش­گیرها سرعت اجرای گل‌میخ بالاتر است
 • جوش حاصل از گل‌میخ یکنواخت و یکپارچه است
 • قبل از انجام عملیات جوشکاری برخلاف نبشی و ناودانی نیاز به آماده‌سازی ندارد
 • برخلاف ناودانی که نیروی برشی را فقط در جهت عمود بر آن انتقال می‌دهد؛ گل‌میخ نیروی برشی را در تمام جهات انتقال می‌دهد.
 • برخلاف جوشکاری سایر برش­گیرها، گل‌میخ باعث تغییر شکل تیر فولادی نمی‌شود
 • برخلاف ناودانی که نمی‌توان آن را از روی ورق جوش داد، گل‌میخ از روی ورق عرشه فولادی نیز قابل جوش است.

نکات جوش با گل‌میخ

 • قبل از شروع عملیات جوش، باید از مرغوبیت قطعات گل‌میخ اطمینان کامل را به دست آورد.
 • قطعات گل‌میخ باید تمیز، بدون زنگ‌زدگی، پوسته‌پوسته شدن، ترک، ضخم و هرگونه مواد اضافی و مضر باشد.
 • حلقه سرامیکی محافظ جوش باید تمیز و خشک باشد. اگر حلقه سرامیکی مرطوب باشد، در زمان ایجاد قوس بخارآب ایجاد می‌شود و از همین باعث افت کیفیت می‌شود.

روش نصب گل‌میخ

برای نصب گل‌میخ از دستگاه‌های خودکار جوشکاری استفاده می‌کنند. این دستگاه به یک منبع انرژی جریان یک‌طرفه با قطبیت مثبت متصل است.

با کمک هولدر گلمیخ گیرگان و یا با تفنگی دستگاه؛ گلمیخ را نگه می‌دارند. سپس یک قوس الکتریکی بسیار قوی بین گل‌میخ و سطح ورق گالوانیزه ایجاد می‌شود. در سطح زیرین گل‌میخ یک زائده کروی شکل وجود دارد. این زائده کروی شکل از جنس آلومینیوم بوده و دارای درجه ذوب پایین است. آشنایی با روش صحیح جوشکاری گل‌میخ و نصب آن در سقف فولادی اهمیت بالایی در میزان کیفیت و طول عمر سقف دارد.

روش صحیح جوشکاری گل‌میخ

درجه ذوب پایین این قطعه باعث می‌شود که در صدم ثانیه با ذوب ناگهانی موجب انفجار کوچکی شود. انفجار صورت گرفته باعث برداشته شدن ورق گالوانیزه (عرشه فولادی) در محل مورد اتصال می‌شود.

  روش های اجرای سازه نگهبان

در ادامه این کار که خیلی سریع اتفاق می‌افتد، با ادامه‌دار شدن قوس الکتریکی روی تیر، منطقه مذاب به وجود می‌آید و تفنگی دستگاه به‌طور خودکار گل‌میخ را داخل ماده مذاب فرومی‌کند.

نکته: مقدار و زمان فرورفتن گل‌میخ داخل مواد مذاب توسط دستگاه قابل تنظیم است.

نکته: پوشش سرامیکی دندانه‌دار دو کار مهم انجام می‌دهد: ۱- از پاشیدن مواد مذاب جلوگیری می‌کند. ۲- یک حلقه اتصال به دور گل‌میخ ایجاد می‌کند.

تست جوش گل‌میخ بعد از عملیات نصب

بعدازاینکه گل‌میخ در محل موردنظر نصب شد می‌توان کیفیت کار را با واردکردن فشار یکنواخت بر رو آن آزمایش کرد. روش تست به این صورت است که شما بر روی گل‌میخ فشاری وارد می‌کنید که حدود ۳۰ درجه از وضعیت اولیه خم شود. اگر در حین انجام تست و یا پس‌ازآن هیچ ترک یا شکستگی در گل‌میخ ایجاد نشده باشد و اگر مشاهده کردید که گل‌میخ روی عرشه بدون حرکت است؛ این یعنی کیفیت کار خوب بوده و به‌درستی نصب‌شده است. در این مقاله به بررسی روش صحیح جوشکاری گل‌میخ پرداختیم با مطالعه مقالات آموزشی دیگر ما همراه آهن رسان مرجع قیمت ورق باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *