...

بهترین روش تولید و ساخت ورق آلومینیوم

ایمان شکوهیان
روش تولید ورق آلومینیوم

پروسه ساخت و تولید ورق آلومینیوم به نسبت سایر صفحات فولادی متفاوت است. این ورق ها وزن کمتری دارند. استحکام کششی این ورق ها نیز بالا بوده و از نظر نوع آلیاژ خاص هستند. ترکیباتی که برای افزایش استحکام در ساخت این ورق فلزی استفاده می شود بسیار پر اهمیت است. ساخت این ورق ها بر اساس سبک و مدلی که دارد ارزیابی می شود و البته که اصول اجرایی بی نظیری را شامل شده است. این مجصول در تولید قطعات مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. به زبانی ساده وقتی نورد گرم شمش های آلومینیومی صورت بگیرد در نهایت ورق های آلومینیومی تولید می شوند. با معتبرترین سایت خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در مورد آلومینیوم و قیمت ورق آلومینیوم امروز دریافت نمایید.

مراحل تولید ورق آلومینیوم

اولین گام ساخت ورق آلومینیوم

هرگز نمی توان قطعات بزرگ آلومینیومی را در دمای معمولی یعنی دمای اتاق شکل داد. بنابراین برای اینکه شکل پذیری به صورت دقیق صورت بگیرد نیاز است که قطعه اولیه حرارت دهی شود. قطعات آلومینیوم بر اساس ابعادی که دارند برش داده می شوند. این قطعات باید وارد محفظه های کوره ای شکل قرار بگیرند. سپس نیاز است که ماده اولیه از کوره خارج شود. البته این کار پس از تنظیم دمای مشخص صورت می گیرد. دقت کنید که مرحله پیش گرم کردن از مهمترین مراحل ساخت ورق های آلومینیومی محسوب می شود. در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که اگر عملیات پیش گرم کردن به درستی صورت نگیرد تولید ورق آلومینیوم با مشکل روبرو می شود.

 

 

پس از عملیات پیش گرم کردن نیاز به غلطک های بسیار سنگین است تا ضخامت ورقه ها را تنظیم نماید. در واقع بر اساس نیروی فشاری مشخصی این روند صورت می گیرد. ضخامت اسلب های آلیاژی به صورت رفته رفته کاهش پیدا می کند. یعنی ضخامت کم شده و طول ورقه ها بیشتر می شود. نورد ها در ابتدا به صورت رفت و برگشتی اجرا می شوند و در نهایت نورد نهایی صورت می گیرد. مرحله اول به صورتی است که حرکت رفت و برگشتی سبب گداخته شدن اسلب ها می شود. معمولاً ابزارها دارای ۴ غلتک هستند. این روند سبب می شود که کاهش ضخامت به بهترین شکل صورت بگیرد. در بخش دوم نورد ها شامل چندین ردیف غلطک می شود و این موضوع به اجرای درست کار کمک می کند. تا انتهای این مقاله را از مرجع قیمت ورق مطالعه نمایید تا اطلاعات کاملی بدست آورید.

مراحل ساخت ورق آلومینیوم

روش تولید ورق آلومینیوم با نورد سرد

برای ساخت ورق آلومینیوم قطعاً نیاز به نورد سرد خواهد بود. در واقع زمانیکه محصول از خطوط نورد گرم خارج می شود از نظر کیفیت سطح مناسبی ندارد. برای اینکه ساختار سطح یکنواخت شود نیاز است که عملیات نورد سرد صورت بگیرد. این روند سبب می شود تا ضخامت نهایی دقیق و اصولی باشد. این گام نیاز به نورد سرد دارد. فرآیند مورد نظر در دمایی کمتر صورت می گیرد و درنهایت، سبب می شود که اصول نورد سرد به شکل کاملاً دقیق دنبال شود.

البته که نکاتی در تولید این محصول وجود دارد که باید رعایت شود. منظور این است که فرآیند تکمیلی باید براساس سیستم اجرایی مخصوص دنبال شود. برای تکمیل تولید ورق می بایست عملیات حرارتی و موج گیری ارزیابی شود. پرداخت سطحی نیز صورت گیرد. برشکاری بخش مهمی از اصول اجرایی ساخت ورق آلومینیوم محسوب می شود. زمانی که ورقی از خط نورد خارج می شود درنهایت یک سری موج ها دیده می شود. در این راستا نیاز به ابزاری است که عملیات موج گیری را انجام دهد. این عملیات سبب می شود که استحکام ورق ها بیشتر شود.

 

 

نکات مهم مراحل ساخت ورق آلومینیوم

مراحل تولید ورق آلومینیوم باید دقیق و اصولی دنبال شود. مثلاً یکی از بخش های مهم قرارگیری ورق های تولیدی در داخل کوره حرارت است و نیاز است که دمای کوره نیز بالا باشد. در واقع نیاز است که ورق ها در ابتدا در کوره داغ شوند و سپس عملیات سرد شدن صورت بگیرد. عملیات حرارتی مشهور به آنیلینگ است. استحکام ورق ها در این راستا بیشتر می شود. در صورتی که ورق ها عرض کمتری داشته باشند عملیات برشکاری صورت می گیرد. پس از اینکه کیفیت ورق ها به طور دقیق و اصولی سنجیده شدند عملیات رول شدن آغاز می شود. گاه نیز ورق ها به صورت شیت برش می خورند. این موضوع بستگی به نوع تقاضا دارد. این نکات را هنگام خرید ورق آلومینیوم درنظر داشته باشید.

تولید ورق آلومینیوم

چرا تولید این ورق افزایش یافته است؟

آلومینیوم از دسته فلز های بسیار سبک محسوب می شود. قابلیت شکل پذیری برای این ورق از اهمیت بالایی برخوردار است. البته میزان خاصیت مکانیکی این ورق ها نیز بالا است. این فلز در بازار بسیار پرکاربرد است. در صنایع هوافضا از این ورق استفاده می شود. در واقع عمده قطعات هواپیما شامل آلیاژهای آلومینیومی است. از این ورق ها در صنعت حمل و نقل نیز استفاده می شود تا وزن ماشین آلات کاهش یابد. ساخت پوسته های جت و مخازن سوخت فضاپیماها نیز بخش مهمی از اصول تولید این ورقه ها خواهد بود. این ورق ها در تولید مخازن نگهداری مواد شیمیایی در دماهای پایین مناسب است.

در صنعت کشتی سازی به واسطه رطوبت بالا در سطح دریا از این محصول استفاده می شود. مقاومت بسیار بالای این فلز سبب شده تا در برابر زنگ زدگی دوام خوبی داشته باشد. این محصول در صنایع نظامی نیز استفاده می شود. قطعات ادوات جنگی وابسته به این سیستم اجرا می شوند. از سوی دیگر این محصول را می توان در سطح دریا نیز مورد استفاده قرار داد. در ساخت لوازم خانگی و لوام آشپزی از این ورق ها استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی نیز این محصول ساختار قابل توجهی دارد. صنایع داروسازی توانسته روکش بسته های دارو به واسطه ورق های نازک آلومینیوم پوشش دهد. حتی از این ورق ها در صنایع عایق کاری نیز استفاده می شود. در هر صورت ورق های آلومینیومی که برای این فلزات استفاده می شود از نظر ساختار و اصول اجرایی بسیار ایده آل هستند. از نمونه ورق های تولید شده آلومینیوم در کارخانجات می توان موارد زیر را نام برد:

 

ساخت ورق آلومینیوم

 

 

خط رنگ آمیزی پودری ورق

ورق های آلومینیومی نیاز به رنگ آمیزی دارند و در این زمینه نیاز است که قابلیت پاشش عملیات شستشوی سطحی ارزیابی شود. بررسی ها حاکی از این است که تولید ورق های آلومینیومی با رنگ پودری به صورتی است که می تواند ظرفیت و سرعت بالایی داشته باشد. برخورداری از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی یکی از مهمترین ویژگی های کارخانجات تولید ورق آلومینیوم محسوب می شود. البته که ورق های آلومینیومی که رنگ آمیزی شده اند می بایست در شرایط مناسب قرار بگیرند تا رنگ ها به وضعیت اثبات برسند.

جمع بندی

نکته مهم دیگر تکنولوژی هایی است که در تولید ورق آلومینیوم به کار می رود و قیمت ورق آلومینیوم را تحت تاثیر قرار میدهد. از یاد نبرید که یک سری رنگ های پودری وجود دارند که بر اساس نوع مصرف دسته بندی می شوند. این رنگ ها ساختار نسبتاً پیچیده ای دارند و سبب می شوند تا اجرای کار دقیق و اصولی صورت بگیرد. رنگ های پودری هر یک از نظر عملکرد بی نظیر هستند و در نهایت می توانند برای مکان های مختلف استفاده شوند. همچون قیمت آهن در کاربردهای مختلف، قیمت این محصول نیز تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می گیرد. اطلاعات کامل در مورد مشخصات و قیمت آهن امروز و تمامی محصولات را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

 

سوالات متداول

آیا می توانیم ورق آلومینیوم را در خانه ذوب کنیم؟

اگر ضخامت کمی داشته باشد می توانید کوره خانکی بسازید و این کار را انجام دهید.

آیا این نوع ورق زنگ می زند؟

خیر این محصول دچار خوردگی نمی شود.

کدام کارخانه در ایران بهترین ورق آلومینیوم را تولید می کند؟

کارخانه اراک شهرت بالایی در این زمینه دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *