فولاد شاهین بناب

ایمان شکوهیان
شبثبثث

مجتمع فولاد شاهین بناب با هدف تولید محصولات و مقاطع فولادی متنوعی در سال ۱۳۸۳ در شهرکه صنعتی بناب شروع به کار کرد. این هلدینگ صنایع فولادی شامل هفت کارخانه زیر مجموعه می‌شود که هر کدام از آن‌ها حداقل از یک خط تولید تشکیل شده‌اند. مجتمع فولاد شاهین بناب در حال حاضر محصولاتی نظیر انواع میلگرد، تیرآهن، مفتول آلیاژی، نبشی و ناودانی را  با بالاترین کیفیت و مرتبط با استانداردهای روز دنیا در هشت خط تولید مختلف تولید می‌کند. قیمت آهن امروز تاثیر زیادی روی قیمت محصولات این کارخانه دارد به همین جهت ممکن قیمت محصولات کلیدی این کارخانه مثل قیمت میلگرد نوسانات بسیاری را تجربه کنند. در ادامه می‌خواهیم این مقاله اطلاعات کاملی از این کارخانه و محصوالتش را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

فولاد شاهین بناب - ظرفیت کارخانه میلگرد سیمی | آهن‌رسان

کارخانه فولاد شاهین بناب

شهرک صنعتی بناب که کارخانه شاهین بناب و فولاد ظفر بناب در آن استقرار دارد با توجه به موقعیت جغرافیایی خوبی که نسبت به جاده اصلی، خط راه آهن، نیروگاه، خطوط انتقال آب و گاز دارد؛ بسیار مورد توجه بوده است. کارخانه شاهین بناب دارای هفت واحد نورد و دو واحد ذوب است که با دو نوع کوره قوس الکتریکی و القایی فعال است. مهم ترین محصولاتی که در این کارخانه ساخته می شود شامل سایزهای مختلفی از میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی، ناودانی، مفتول آلیاژی و شمش فولادی است. در حال حاضر ظرفیت اسمی در بخش نورد گرم این کارخانه چیزی در حدود ۱۹۵۰۰۰۰ تن در سال و در بخش ذوب و ریخته گری این مقدار حدود ۴۵۰۰۰۰ تن در سال است. گبا معتبرترین بنگاه خرید و فروش و قیمت آهن مشهد و تهران همراه باشید تا نکات بیشتری در این زمینه بدست آورید. از فعالیت های مهم دیگر کارخانه فولاد صنعت بناب احداث چند کارخانه و خط تولید دیگر برای افزایش ظرفیت تولید خطوط تولید این هلدینگ است. به عنوان مثال کارخانه تولید اکسیژن و گازهای صنعتی که مورد استفاده در خطوط ذوب است. ظرفیت تولید این کارخانه ۹۰ میلیون مترمکعب در سال است.

  قیمت میلگرد حرارتی

ظرفیت کارخانه شاهین بناب

هلدینگ فولاد شاهین بناب در حال حاضر دارای ۶ کارخانه زیرمجموعه با خط تولیدهای متفاوت است که بین سال‌های ۸۳ تا ۹۲ به بهره برداری رسیده‌اند. درادامه به معرفی فعالیت هر یک از کازخانه‌ها می‍پردازیم.

 •  کارخانه اول دارای خط تولید ذوب و ریخته‌گری پیوسته است. دارای ۵ دستگاه کوره القایی با ظرفیت (هر یک) ۲۰ تن است که آهن اسفنجی، قراضه آهن و قراضه آلیاژی را ذوب می‌کنند. در واحد ریخته‌گری سه خط تولید برای ساخت شمش‌های فولادی در ابعاد ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر با طول ۶ متر فعال است و هر سال ۱۵۰ تن شمش تولید می‌کند.

 

 • کارخانه دوم مجهز به کوره قوس الکتریکی است که در سال ۹۲ به بهره‌برداری رسید. ظرفیت این کوره ۵۰ تن است که فولاد مورد نیاز برای تغذیه خط تولید ریخته‌گری پیوسته را برای تولید شمش‌های فولادی با ابعاد ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر و طول ۱۲ متری را تولید می‌کند. این شمش‌ها بعداً در خط تولید نورد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 • کارخانه سوم سه خط نوردکاری گرم دارد که برای تولید میلگرد کار می‌کند. ظرفیت اسمی این خط ۸۵۰۰۰۰ تن میلگرد آجدار ساختمانی است. در این کارخانه یک بخش ذوب و ریخته‌گری نیز با ظرفیت ۳۰۰۰۰۰ تن شمش فولادی در سال به بهره برداری رسیده است. مشخصات و قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد و تمامی شهرها را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

فولاد شاهین بناب - ظرفیت کارخانه میلگرد سیمی | آهن‌رسان

 • کارخانه چهارم از زیرمجموعه مجتمع فولاد صنعت بناب دارای دو خط نورد گرم است. مساحت این کارخانه ۱۱ هکتار بوده و در سال ۸۷ تأسیس شده است. در خط نورد اول آن انواع میلگرد آجدار ساختمانی، انواع مفتول آلیاژی و انواع نبشی در اندازه های مختلف ساخته می‌شود. در خط نورد دوم نیز انواع ناودانی و تیرآهن تولید و عرضه می‌شود. به طور کلی ظرفیت اسمی این کارخانه در سال ۱۵۰۰۰۰ تن است.

 

 • کارخانه پنجم با خط نورد پیوسته در سال ۹۰ به بهره برداری رسید و در ان شمش های فولادی ۱۲ متری تولید می‌شود. لازم به ذکر است که سرعت تولید این خط نورد به نسبت دیگر خطوط بیشتر است و در سال ۴۰۰۰۰۰ تن میلگرد را تولید و عرضه می‌کند.

 

 • در کارخانه ششم دو خط نورد با آخرین فناوری‌ها ایجاد شده است. این خطوط نورد فولاد در سال ۸۹ در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار به بهره برداری رسیدند و در سال ۴۵۰۰۰۰ تن میلگرد آجدار ساختمانی تولید دارد.

 

 • همچنین کارخانه تولید فروآلیاژهایی مثل فروسیلیس، فروسیلیکومنگنز و فرومنگنز با ظرفیت ۵۰۰۰۰ تن در سال و کارخانه خط ریلی و اتصال به شبکه راه آهن سراسری از دیگر کارخانه های این هلدینگ است.

محصولات کارخانه شاهین بناب

در بخش معرفی زیرمجموعه ها به مهم ترین محصولات کارخانه فولاد صنعت بناب اشاره شد. حال قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که چه محصولاتی توسط کارخانه‌های فولاد صنعت بناب تولید می‌شود.

میلگرد بناب

میلگرد بناب یکی از باکیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار مقاطع فولادی به شمار می‌رود که در چهار گرید مختلف A1، A2، A3 و A4 تولید و روانه به بازار عرضه می‌شود. کارخانه میلگرد شاهین بناب با تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن میلگرد در سال به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میلگرد و ارائه دهندگان در تمام کشور شناخته می‌شود. کارخانه بناب میلگردهایی را طبق موارد زیر تولید می‌کند:

 • میلگرد ترمکس تحت استاندارد BS 4449:2005+A3:2016 در اندازه های ۸ تا ۵۰ میلی متر
 • میلگرد B420C, S420, B420B در سایزهای مختلف طبق استاندارد TS 708
 • میلگرد B500 طبق استاندارد ISO 6935-2:2015
 • میلگرد طبق استاندارد ASTM – A615

فولاد شاهین بناب - ظرفیت کارخانه میلگرد سیمی| آهن‌رسان

تیرآهن بناب

تیرآهن نیز یکی از تولیدات کارخانه ظفر بناب تبریز است که در سایز و ابعاد محتلف و طبق استانداردهای  -I-1791 و ۷-I-16348 تولید می‌شود. تیرآهن‌های این کارخانه شامل ابعاد ۱۴، ۱۶ و ۱۸ می‌شود که همگی آن‌ها  بر اساس استاندارد IPE  تولید شده و طول هر شاخه ۱۲ متر است. وزن تیرآهن ظفر بناب نیز کاملا در هنگام تولید مشخص است بدین صورت که وزن تیرآهن ۱۴ برابر با ۱۳۰kg، وزن تیرآهن ۱۶برابر با ۱۷۰ kg و وزن تیرآهن ۱۸ با ۲۰۰ kgبرابر است.

  محاسبه وزن لوله

نبشی

یکی دیگر از محصولات کارخانه بناب نبشی است که کیفیت بالایی هم در بازار آهن‌آلات دارد. نبشی بناب در ضخامت‌های ۳ و ۴ و ۵ میلی‌متری و شاخه‌های ۶ متری تولید می‌شود. نبشی در این کارخانه به صورت فابریک تولید شده و نسبت به نوع پرسی نبشی کیفیت و قیمت مناسب‌تری دارد.  قیمت نبشی در این کارخانه به‌صورت روزاته مشخص می‌شود.

ناودانی بناب

ناودانی‌های کارخانه ظفر بناب معمولا از نظر وزن و طول دسته‌بندی می‌شوند. ناوردانی به طورکلی در کارخانه بناب در سه حالا سبک، سنگین و نیمه سنگین و در دو طول ۶ و ۱۲ متری تولید می‌شوند. همچنین طول ناودانی می‌تواند بین ۶ تا ۱۲ متر یا از ۶ متر کمتر باشد، که به آن ناودانی نرمال نیز گفته می‌شود.

علامت اختصاری فولاد شاهین بناب

کارخانه فولاد شاهین بناب محصولات خود را با علامت اختصاری BS وارد بازار می‌‍کند. این علامت به صورت برجسته بر روی محصولات حک می‌شود تا در بازار شناخته شود.

سخن آخر

آشنایی با کارخانه فولاد شاهین بناب و کارخانه های تولیدکننده دیگر موجب می شود تا مصرف کنندگان در صنایع مختلف بتوانند فولاد مورد نیاز خود را بر اساس نیازی که دارند و میزان بودجه خود تامین نمایند. اگر قصد دارید تا مقاطع فولادی خود را از کارخانه فولاد ناب تبریز سفارش دهید و شرایط مراجعه حضوری به دفتر فروش این کارخانه را ندارید می‌توانید با پشتیبانی سایت آهن‌رسان تماس گرفته و ضمن اطلاع از قیمت لحظه‌ای و شرایط فروش سفارش خود را به صورت تلفنی ثبت کنید. کارشناسان مجرب آهن‌رسان در هر مرحله از خرید پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود. آهن‌رسان با بیش از ۳۰ سال سابقه در این عرصه شرایط خرید مقاطع فولادی بناب را به دو صورت اقساطی و اعتباری فراهم کرده تا شما تجربه خوشایندی از خرید خود داشته باشید.

  قیمت میلگرد ساده در مشهد

سوالات متداول

کارخانه شاهین بناب در کدام استان است؟

این کارخانه در آذربایجان شرقی و در شهرک صنعنتی بناب قرار دارد.

آیا محصولات کارخانه شاهین بناب در آهن رسان موجود است؟

بله، آهن رسان سفارش های شما را از محصولات این کارخانه تامین می کند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *