کنترل کیفیت ورق فولاد

ایمان شکوهیان
کنترل کیفیت ورق فولاد

کنترل کیفیت ورق فولاد بر چه اساسی انجام می‌شود؟ چه فاکتور‌هایی در تعیین کنترل کیفیت فولاد نقش اساسی دارند؟ همانطور که تقریباً همه ما آشنایی داریم، ورق‌های فولاد یکی از دسته‌های کاربردی و شناخته شده فولاد محسوب می‌شوند. ورق‌های فولاد در دسته‌ها و انواع گوناگونی یافت می‌شوند. امروزه کارخانه فعال بسیار زیادی در سطح کشور وجود دارند که حوزه فعالیت آن‌ها تولید ورق‌های فولادی با کیفیت مناسب است.

برای اینکه بتوانید کنترل کیفیت ورق‌های فولادی را با موفقیت پشت سر بگذارید، ابتدا باید به نیاز‌ها و دغدغه‌های مشتریانتان توجه کنید. کارخنجات‌ها و صنایع فعال، ابتدا با استفاده از انواع ورق‌ فولادی، قطعات مختلفی را می‌سازند. برای آنکه بتوانید این قطعات و ورقه‌های ساخته شده را به مشتریانتان بدهید، می‌بایست کار خود را با کیفین بالا و رنگ‌پذیری قابل قبولی انجام دهید. برای اینکه بتوانید مبحث کنترل کیفیت فولاد را درک کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید؛ تلاش می‌کنیم تمامی اطلاعات لازم از جمله روش‌های کنترل کیفیت، هزینه کنترل کیفیت ورق، کنترل خواص مکانیکی ورق و… را به صورت کامل و تخصصی برای شما شرح دهیم. با آهن رسان، مرجع آنلاین خرید و فروش و استعلام قیمت آهن و قیمت ورق همراه باشید.

 

دلایل کنترل کیفیت ورق فولادی

اما ممکن است از خودتان بپرسید که دلایل کنترل کیفیت ورق‌های فولادی چیست و ما چرا به آن نیازمند هستیم و انجام آن چه تأثیراتی خواهد داشت؟ برای جواب این سؤال باید خدمت شما بگوییم که انواع ورق‌ فلزی و فولادی در صنایع بزرگ و کوچک نقش اساسی ایفا می‌کنند. ورق‌های فولادی را می‌توان به عنوان مواد اولیه و مرغوب برای تولیدات سایر محصولات استفاده کرد. اما حال کنترل کیفیت به مجموعه اصول و استاندارد‌هایی گفته می‌شود که خطا‌ها و ایراد‌های ورق‌های فولاد را به درستی شناسایی می‌کند؛ با این شناسایی می‌توان ایرادات ورق‌های فولاد را قبل از عرضه به بازار برطرف کرد و محصولی مطلوب‌تر به مشتریان تحویل داد. پیشنهاد می شود تولیدکنندگان فولاد ایران را مشاهده نمایید تا اطلاعات کاملی درمورد روند تولید ورق و کنترل کیفیت ورق بدست آورید.

 

  پرفروش ترین ورق های بازار ایران در ۱۴۰۱ کدامند؟

 

اگر نتوانید ایرادات و خطا‌های ورق‌های فولاد را بشناسید، به تأثیری منفی در فروش و ارائه خدمات به مشتریان برخورد می‌کنید. از طرفی زمانی که شما محصولات با کیفیتی به بازار ارائه می‌دهید، اعتبار شما در مقابل رقبا تضمین می‌شود. پس توجه داشته باشید که کنترل کیفیت ورق‌های فولاد تأثیر مستقیم در موفقیت صنعت و کارخانجات شما خواهد داشت. سعی کنید در این حوزه از نیرو‌های متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده کنید تا بتوانید به درستی و با صرف کمترین زمان خطا‌های تولیدات ورق‌های فولاد خود را شناسایی کنید و قبل از رسیدن به دست مشتری آن‌ها را رفع کنید تا بتوانید خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهید و اعتماد‌سازی مثبتی بین مشتری و صنعت شما ایجاد شود.

کنترل خواص مکانیکی ورق

از طرفی وظیفه نیروی نوردکاری رساندن به یک ضخامت کافی و کیفیت مطلوب است. برای آن که بتوانند کاهش ضخامت منطقی برای ورق اعمال کنند، نیرو‌های مورد نظر با علم و تخصصی که دارند، تخمین‌های دقیقی را روی ورقه اعمال می‌کنند. لازمه به دست آوردن یک نیروی نورد مناسب، دقت و توجه فراوان است.

انواع روش کنترل کیفیت ورق

برای اینکه بتوان کیفیت ورق‌های فولاد را تعیین کرد، آزمایشات متفاوتی روی آن‌ها انجام می‌شود؛ با استفاده از این آزمایشات ورق‌های فولاد در صورت کیفیت مناسب تأیید می‌شوند. ما در ادامه مقاله برخی از آزمایشات اصلی که در جهت کنترل کیفیت ورقه‌های فولاد انجام می‌شود را برای شما بیان می‌کنیم.

 

  پرکاربردترین ورق های صنعتی

 

آزمایش کنترل چشمی

در بعضی مواقع زمانی که ورق‌های فولاد تولید می‌شوند، برخی ایرادات در آن‌ها مشاهده می‌شود. این ایرادات در بعضی موارد با چشم نیز قابل رؤیت هستند. در آزمایش کنترل چشمی خطا‌ها و ایرادات موجود را با استفاده از تست کنترل چشمی انجام می‌دهند. این ایرادات معمولاً شامل تاب دار بودن، پیچش شدید، ترک بودن و… است. البته شما باید توجه داشته باشید که در روش آزمایش کنترل چشمی افراد عادی نمی‌توانند خطا‌های موجود را تشخیص دهند؛ بهتر است شما این کار را به افراد متخصص و با تجربه در این زمینه بسپارید؛ تا بتوانید درصد خطای انسانی را به کمترین حد ممکن خود برسانید.

آزمایش متالوژیکی

در آزمایش متالوژیکی از تلسکوپ برای آنالیز کردن ریزساختار‌های ورق آهن استفاده می‌شود. آزمایش متالوژیک برای کنترل کیفیت ورق‌های نوع سیاه کاربرد دارد. در روش متالوژِیکی ابتدا سطح ریز ساختار نمونه را به صورت زیاد به حالت صیقلی شکل می‌دهند و با استفاده از بزرگ نمایی و حالت زوم، مورد آزمایشات تخصصی قرار می‌دهند. در واقع این ریز ساختار‌ها دانه‌هایی هستند که در اندازه‌های متفاوت با یکدیگر ترکیب شده‌اند. نکته قابل ذکر این که فولادی که دانه‌های ریزتری دارد، به مراتب سخت‌تر و محکم‌تر است.

با استفاده از پروسه آلیاژ ‌سازی فولاد به همراه مواد مرغوب دیگر، مشخصات مختلفی از ورق ایجاد نی شود. در این مرحله اندازه دانه‌ها، شکل و نوع ساخت و توزیع فاز‌ها قابل رؤیت و اندازه‌گیری است. ویژگی‌های نام برده در خصوصیات مکانیکی ورق‌های فولاد نقش اساسی را ایفا می‌کنند. مشخصات و قیمت ورق آلیاژی را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

هزینه کنترل کیفیت ورق

آزمایش سختی

همانطور که از اسمش نیز مشخص است، سختی به خاصیت ارتجاعی مواد مربوط می‌شود. از مقدار سختی که در آزمایشات مد نظر به دست می‌آید، برای مقایسه بین مواد و رفتار ورقه‌ها استفاده می‌شود. در این روش آماده‌سازی نمونه امری ساده است. شما می‌توانید از دو تست معروف راکول و برینل برای مقایسه و سختی ورق سیاه و دیگر ورق ها استفاده نمایید. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه روی لینک درج شده کلیک کنید.

 

  مهمترین محصولات ورق سیاه

 

آزمایش سختی‌پذیری

صنعت گران با استفاده از روش سختی‌پذیری عمق و میزان توزیع سختی را اندازه‌گیری می‌کنند. با این آزمون در روش کنترل کیفیت ورق‌های سیاه و ورق‌های فولادی، آزمون کوئنچ نیز گفته می‌شود. شما می‌توانید از این روش مطمئن برای عیب‌یابی ورقه‌های فولادی خود استفاده کنید تا بتوانید دقیق‌تر خطا‌های آن را شناسایی و برطرف کنید.

آزمایش کشش

این آزمایش تقریباً شبیه آزمایش سختی است. از این نوع روش بیشتر برای تعیین و اندازه گرفتن خصوصیات مکانیکی ورق‌ها استفاده می‌کنند. ابتدا شما باید نمونه انتخاب شده را آماده کنید و در سر دستگاه قرار دهید؛ با استفاده از سیستم بارگذاری هیدورلیکی مقداری بار روی نمونه انتخاب شده، وارد می‌شود. از این آزمایش برای اندازه‌گیری ویژگی‌های مهم مثل میزان مقاومت تسلیم ومیزان مقاومت نهایی در برابر کشش‌ها و شکستگی‌های ناگهانی استفاده می‌کنند.

آزمایشات انعطاف‌پذیری

این آزمایش برای شکل دادن و میزان انعطاف‌پذیری ورق‌های فولادی تست می‌شود. از این آزمایش می‌توان مشخص کرد که ورقه‌ها از زمان تغییر شکل تا شروع شکستگی چه تغییراتی در خود ایجاد می‌کنند. از این آزمایش برای کنترل کیفیت ورق‌های سیاه نیز استفاده می‌شود. شما می‌توانید با اندازه گرفتن طول و کم کردن سطح نمونه تا زمان خرابی و شکستی آن، میزان قدرت و کیفیت ورقه فولادی را تست کنید.

انواع روش کنترل کیفیت ورق

آزمایش فشرده‌سازی

ماهیت اصلی آزمایش فشرده‌سازی تعیین توانایی ورق‌های فولادی در تحمل برای تغییر شکل است. در واقع از این آزمایش برای پیش‌بینی واکنش این نمونه‌ها در برابر فشار‌های احتمالی و نیرو‌های زیاد در عملیات صنعتی استفاده می‌شود. در آزمایش فشرده‌سازی نمونه‌های مد نظر را بین صفحات فشار می‌دهند و فشرده می‌کنند.

 

  مهم ترین عوامل موثر بر قیمت آهن و فولاد کدامند؟

 

آزمایش خستگی

از این آزمایش برای اندازه‌گیری و مشاهده تغییر رفتار مواد استفاده می‌شود؛ در اصل از آزمایش خستگی برای مشاهده واکنش ورق‌ آهنی در زمان ایجاد بار‌های مکرر استفاده می‌شود.

آزمایش ضربه

یکی دیگر از آزمایش‌های کنترل کیفیت در حوزه ورق‌های سیاه، آزمایش ضربه است. این آزمایش برای تعیین رفتار مواد در زمان برخورد با بارگذاری بیش از حد در شرایط خم شدن، پیچ خوردن و کشش انجام می‌شود.

آزمایش سایش

در آزمایش سایش، با توجه به پیچیده بودن سطح مقاومت نسبت به سایش، این مورد در چند مرحله و چند تست استاندارد بررسی می‌شود. در آزمایش نوع سایش، یک برنامه مخصوص به آن ترتیب داده می‌شود. همچنین در این روش تجهیزات مربوطه برای شبیه‌سازی یک محیط واقعی طراحی و اجرا می‌شوند.

آزمایش خوردگی

زمانی که مواد تحت تأثیر تعامل‌های شیمیایی قرار می‌گیرند، دچار خوردگی و تخریب می‌شوند. در این آزمایش میزان مقاومت موارد در برابر چنین تأثیراتی تست می‌شود.

آزمایش خزش

از آزمایش خزش همانند دیگر آزمایش‌های قبلی برای بررسی تغییر شکل مواد در دما‌های بسیار بالا و فشار شدید، استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که در آزمایش خزش، فشر و درجه حرارت ثابتی مدنظر است.

آزمایش رادیوگرافی

در آزمایش رادیوگرافی، اشعه ایکس و اشعه گاما کاربرد زیادی از خود نشان می‌دهند. در این تست، اشعه الکترومغناطیسی با طول موجی نسبتاً کوتاه می‌تواند از فلز‌های محکم و ضخامت زیاد عبور کند. شما می‌توانید از این آزمایش پیشرفته برای کنترل کیفیت ورق‌های فولادی استفاده کنید و بهترین نتیجه را در جهت شناسایی ایرادات محصول دریافت کنید.

آزمایش جریان گردابی

برای بررسی نقص‌ها و تغییرات به وجود آمده در مواد ‌رسانای الکتریکی از آزمایش جریان گردابی استفاده می‌کنند.

 

  آشنایی با ۵ کارخانه تولیدکننده ورق معروف در ایران

 

هزینه کنترل کیفیت ورق

هزینه کنترل کیفی مواد را نمی‌توان به صورت دقیق و ثابت تعیین کرد. هزینه کنترل کیفیت مواد به عوامل زیادی از جمله نوع روش کنترل کیفیت بستگی دارد. بعضی از روش‌ها ساده بوده و نیازمند مراحل پیچیده‌ای نیستند؛ از طرف دیگر بعضی از روش‌ها نیازمند هزینه و ابزار‌های خاصی هستند که این ابزار‌ها هزینه بیشتری را نیاز دارد. قیمت ورق آهن درواقع تحت تاثیر تمامی موارد نام برده است.

کنترل خواص مکانیکی ورق

ورق‌های فولادی توسط نیرو‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود، شکل و طراحی خود را تغییر می‌دهند و در جهت تولید یک محصول جدید پیش ‌می‌روند. خواص فیزیکی موجود در ورق، نشان دهنده میزان کاربرد ورق و قدرت شکل‌پذیری آن است. با این وجود کنترل خواص مکانیکی در ورق فولاد، یکی از مراحل اساسی در تعیین درجه کیفی ورق‌ها محسوب می‌شود.

 

سوالات متداول

اگر نیاز به برگه آنالیز باشد، شما ارائه می دهید؟

بله برگه آنالیز محصول ارائه داده می شود.

آیا ورق های غیر استاندارد را می توان با این روش ها تشخیص داد؟

بله می توان تشخیص داد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *